საქართველო აშშ–ის სახელმწიფო დეპარტამენტის ადამიანის უფლებათა ანგარიშში
აშშ–ის სახელმწიფო დეპარტამენტის ყოველწლიური ანგარიშის თანახმად, ადამიანის უფლებათა დაცვის კუთხით ყველაზე მნიშვნელოვან პრობლემებად შარშან საქართველოში ოჯახური და პოლიტიკურად მოტივირებული ძალადობა, უმცირესობების მიმართ გაზრდილი შეუწყნარებლობა, მათ შორის სიძულვილის ენის გამოყენება და  რელიგიურ ღვთისმსახურებაში ჩარევა, ხარვეზები სამართლებრივ სისტემაში და წინასწარი პატიმრობის არასწორი გამოყენება დასახელდა.
სხვა პრობლემებს შორის ადამიანის უფლებათა შესახებ ყოველწლიური ანგარიში, რომელიც 25 ივნისს გამოქვეყნდა და 2014 წლის მოვლენებს მოიცავს, აღნიშნავს „არასათანადო მოპყრობას სამართალდამცავების მხრიდან, სტანდარტულზე დაბალი  პირობები ციხეებში, ბრალდებები მართლმსაჯულების განხორციელებაში პოლიტიკური ზეგავლენის თაობაზე, ბრალდებები სამართალდამცავი უწყებების მხრიდან უკანონო მიყურადების შესახებ და იძულებით გადაადგილებულ პირთა არასახარბიელო საცხოვრებელი პირობები“.
ანგარიშში, რომელიც მეტწილად საქართველოს სახალხო დამცველის და ადგილობრივი არასამთავრობო ორგანიზაციების მოხსენებებს ეყრდნობა, ნათქვამია, რომ მიუხედავად 2012 წლის შემდეგ მიღწეული პროგრესისა, კვლავ რჩევა ჩივილები სასჯელაღსრულების სისტემის თანამშრომელთა მხრიდან არასათანადო მოპყრობის შესახებ.
დოკუმენტში ნათქვამია, რომ მართალია მთავრობამ გადადგა ნაბიჯები ანგარიშვალდებულების გაზრდის მიმართულებით, კვლავაც იყო „ცნობები უსაფრთხოების სამსახურების წარმომადგენლების მხრიდან არასათანადო მოპყრობის შესახებ, რომელიც დაუსჯელი დარჩა“.
„არასამთავრობო ორგანიზაციების და სახალხო დამცველის მტკიცებით, პოლიციის მიერ არასათანადო მოპყრობის შემთხვევების რაოდენობა აღემატებოდა პროკურატურის მიერ გამოძიებული საქმეების რაოდენობას, ხოლო იმ ფაქტმა, რომ გამოძიებებს სისტემური ხასიათი არ ჰქონია და ასევე არ ხდებოდა სავარაუდო კანონდამრღვევთა გასამართლების ბოლომდე მიყვანა, ხელს უწყობდა დაუსჯელობის კულტურის ჩამოყალიბებას“, – ნათქვამია ანგარიშში.
წინა ანგარიშებისგან განსხვავებით, რომლებშიც „სასამართლო სისტემაზე შიდა და გარე ზეგავლენის“ პრობლემაზე იყო საუბარი, ახალ ანგარიშში ნათქვამია, რომ შარშან „სასამართლო დამოუკიდებლობის ზრდის ნიშნები“ შეინიშნებოდა. თუმცა, დოკუმენტში ასევე ნათქვამია, რომ „გამოწვევები“ ამ კუთხით კვლავაც რჩება.
დამოუკიდებელი და გამჭვირვალე მართლმსაჯულებისთვის კოალიციაზე დაყრდნობით ანგარიში აცხადებს, რომ „სასამართლოს დამოუკიდებლობის მთავარ გამოწვევებს შორის იყო უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეების და თავმჯდომარის შერჩევის არასრულყოფილი პროცესი და მოსამართლეთა დისციპლინირების არამკაფიო პროცედურები“. დოკუმენტი ასევე აღნიშნავს იმ კრიტიკას, რომელიც სამოქალაქო საზოგადოებრივმა ორგანიზაციებმა გამოთქვეს ახალი მოსამართლეების უვადოდ დანიშვნამდე მათთვის გამოსაცდელი ვადის დაწესების თაობაზე.
„მოსამართლეები, როგორც წესი, უფრო მაღალ სტანდარტებს უყენებდნენ პროკურატურის მოთხოვნებს მოსმენების განხორციელებაზე, საცხოვრებლის ჩხრეკაზე და წინასწარ პატიმრობაზე იმ საქმეებთან დაკავშირებით, რომლებშიც ყოფილი ხელისუფლების წარმომადგენლები ფიგურირებდნენ“, – ნათქვამია ანგარიშში.
თუმცა წინასწარ პატიმრობასთან დაკავშირებით, ანგარიშში ასევე ნათქვამია, რომ პროკურატურა „საკანონმდებლო ხვრელებს“ იყენებს წინასწარი პატიმრობის ცხრათვიანი ვადის გასაგრძელებლად.
„ბრალდებების ახალი წყების წაყენებასთან ერთად ცხრათვიანი საათის ათვლა ახლიდან იწყება და პროკურატურა ხშირად სწორედ თავდაპირველ ბრალდებებთან დაკავშირებული ვადის გასვლას ელოდა, რომ ახალი ბრალდებები წაეყენებინა“, – ნათქვამია ანგარიშში.
როდესაც თბილისის ყოფილი მერის გიგი უგულავას თავდაპირველი ცხრათვიანი წინასწარი პატიმრობის ვადა დასასრულს უახლოვდებოდა, პროკურატურამ 2015 წლის მარტში მის ერთ–ერთ ბრალდებას კვალიფიკაცია შეუცვალა, რათა პატიმრობაში დაეტოვებინა.  მართალია ეს საქმე არ შევიდა ანგარიშში, ვინაიდან ის 2014 წლის მოვლენებს მოიცავს, მაგრამ აშშ–ის საელჩომ განაცხადამარტში, რომ პროკურატურის ქმედება „წინასწარი პატიმრობის ცხრათვიანი ლიმიტისათვის გვერდის ავლის მცდელობას ჰგავს“.
უგულავამ საკონსტიტუციო სასამართლოს მიმართა იმ საკანონმდებლო დებულებების გასაუქმებლად, რომლებიც მისი აზრით, ეწინააღმდეგება კონსტიტუციას, რომელიც წინასწარი პატიმრობის მაქსიმალურ ვადად ცხრა თვეს განსაზღვრავს.
რაც შეეხება შარშან უგულავასთვის შეფარდებულ თავდაპირველ წინასწარი პატიმრობას, ანგარიშში ნახსენებია საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის და საერთაშორისო გამჭირვალობა-საქართველოს შეფასებები, რომლის თანახმადაც, თბილისის ყოფილი მერის დაკავებას აკლდა შესაბამისი დასაბუთება და კანონით გათვალისწინებულ მოთხოვნებს ეწინააღმდეგებოდა. უგულავა იმ დროს ნაციონალური მოძრაობის კამპანიას ხელმძღვანელობდა 2014 წლის ივნისის ადგილობრივი არჩევნებისთვის.
ანგარიშში ნათქვამია, რომ ადგილობრივ არჩევნებამდე მიმდინარე წინასაარჩევნო კამპანიის დროს „ვრცელდებოდა ინფორმაცია გარკვეული პირების მხრიდან ოპოზიციური ნაციონალური მოძრაობის წევრების მიმართ აგრესიის თაობაზე და ასევე სამართალდამცავთა მხრიდან შეკრების თავისუფლების არასაკმარისი დაცვის თაობაზე“.
დოკუმენტში ასევე ნათქვამია, რომ 2014 წლის პირველ ნახევარში ადგილი ქონდა შემთხვევებს როდესაც ოპოზიციური პარტიის აქტივისტებს ფიზიკურად ესხმოდნენ თავს რამდენიმე ქალაქში ქვეყნის მასშტაბით. მასში ნახსენებია ნაციონალური მოძრაობის დეპუტატზენუგზარ წიკლაურზე და ასევე ნაციონალური მოძრაობის წევრზეზურაბ ჭიაბერაშვილზე განხორციელებული თავდასხმები. ანგარიშში ასევე საუბარია ხონის ყოფილი გამგებლის და მისი ყოფილი მოადგილის დაპატიმრებაზე. „არასამთავრობო ორგანიზაციებმააღნიშნეს, რომ ოპოზიციური ნაციონალური მოძრაობის აქტიური წევრების დაკავება ივნისის ადგილობრივი არჩევნების წინ იმ დანაშაულების გამო, რომლებიც სავარაუდოდ რამდენიმე წლის წინ იქნა ჩადენილი, ამ დაკავებების მოტივებთან დაკავშირებით კითხვებს აღძრავს“, – ნათქვამია ანგარიშში.
ანგარიში ოქტომბრის ბოლოს ე.ს. „კაბელების საქმეზე“ თავდაცვის სამინისტროს და გაერთიანებული შტაბის ხუთი ყოფილი თანამშრომლის დაკავებასაც ეხება. დოკუმენტი აღნიშნავს, რომ შვიდმა არასამთავრობო ორგანიზაციამ განაცხადა მაშინ, რომ იმ ეტაპზე რთული იყო საქმეში დანაშაულის ნიშნების იდენტიფიცირება. გასულ კვირას ხუთივე დაკავებული წინასწარი პატიმრობიდანგაათავისუფლეს; თუმცა სასამართლო პროცესი ამ საქმეზე კვლავ გრძელდება.
ანგარიშის თანახმად, მთავარი პრობლემები ადამიანის უფლებათა კუთხით, რამაც მთავრობასა და არასამთავრობო ორგანიზაციებს შორის შარშან დაძაბულობა გამოიწვია, იყო „უკონტროლო მიყურადება, პატიმართა არასათანადო მოპყრობა და სამსახურებიდან სავარაუდო პოლიტიკური ნიშნით დათხოვნა“.
ანგარიშში ასევე საუბარია მოსმენების შესახებ საკანონმდებლო პაკეტის შესახებ, რომელიც პარლამენტმა შარშან მიიღო.
მართალია, ანგარიში აღნიშნავს, რომ არასამთავრობო ორგანიზაციებმა „გააკრიტიკეს ეს კანონი იმის გამო, რომ ის სამოქალაქო თავისუფლებების სათანადო დაცვას არ უზრუნველყოფს“, მაგრამ ანგარიში ასევე ამბობს, რომ ეს ცვლილებები დამატებით შეზღუდვებს უწესებს შინაგან საქმეთა სამინისტროს, როდესაც სასამართლო ნებართვას და პერსონალურ მონაცემთა დაცვის ინსპექტორის თანხმობას ითხოვს მოსმენების განსახორციელებლად.
ამ რეგულაციების წინააღმდეგ საკონსტიტუციო სასამართლოში სარჩელია შესული. ოპონენტები აცხადებენ, რომ სანამ შინაგან საქმეთა სამინისტროს დარჩება პირდაპირი წვდომა საკომუნიკაციო ოპერატორების სერვერებზე, შსს მარტივად შეძლებს პერსონალურ მონაცემთა დაცვის ინსპექტორის გვერდის ავლით  უკანონო ფარული მოსმენების წარმოებას.
ანგარიშში ნათქვამია, რომ „ოჯახური და სხვა ძალადობა ქალების წინააღმდეგ მნიშვნელოვან პრობლემად დარჩა“.
„ოჯახში ძალადობის თაობაზე სახალხო დამცველისთვის წარდგენილი საქმეების უმეტესობაში, პოლიცია მხოლოდ სიტყვიერი გაფრთხილებებით და პრევენციული ზედამხედველობის დაწყებით შემოიფარგლა, რამაც ვერ უზრუნველყო არასათანადო მოპყრობის გამეორებისაგან დაცვა“, – ნათქვამია ანგარიშში.
დოკუმენტში ასევე ნათქვამია შსს–ს მონაცემებზე დაყრდნობით, რომ 2014 წლის სექტემბრის მდგომარეობით, ოჯახური ძალადობის დანაშაულზე 636 საქმე აღიძრა; 2013 წელს ეს მაჩვენებელი 399–ს შეადგენდა. თუმცა არასამთავრობო ორგანიზაციებს მიაჩნიათ, რომ ოჯახში ძალადობის შემთხვევები გაცილებით მეტია და პოლიციაში მიმართვიანობა დაბალი.
ანგარიშის თანახმად, 2014 წელს უმცირესობების წინააღმდეგ დისკრიმინაციის რამდენიმე შემთხვევას ჰქონდა ადგილი. დოკუმენტს ის შემთხვევა მოყავს, როდესაც ქობულეთში ადგილობრივების ერთმა ჯგუფმა ღორის თავი მიაჭედა შენობის კარზე, რომელშიც მულსიმთა პანსიონი უნდა გახსნილიყო.
„არასამთავრობოებმა გააკრიტიკეს ხელისუფლება იმის გამო, რომ მან ვერ შეძლო ეფექტური გამოძიების განხორციელება რელიგიური სიძულვილით მოტივირებულ წინა შემთხვევებში“, – ნათქვამია ანგარიშში.
ანგარიშის თანახმად საზოგადოებაში კვლავაც ძლიერია ლგბტ პირების მიმართ ნეგატიური განწყობები.
„მედიის განვითარების ფონდი მიუთითებს იმ უამრავ ჰომოფობიურ განცხადებაზე, რომლებიც მაღალი რანგის ოფიციალურმა პირებმა, სხვადასხვა პოლიტიკური პარტიების წევრებმა, მედია საშუალებებმა გააკეთეს, უმეტესწილად, ანტი–დისკრიმინაციული კანონის კონტექსტში“, რომელიც პარლამენტმა შარშან მიიღო, ნათქვამია ანგარიშში.

Domestic and politically motivated violence; increased societal intolerance against minority groups, including hate speech and interference with religious worship; shortcomings in the legal system and inappropriate use of pretrial detention have been identified as the most important human rights problems in Georgia last year, according to the U.S. Department of State’s annual report.
In other problems the annual human rights report, released on June 25 and covering developments of 2014, notes “abuse by law enforcement officials; substandard prison conditions; allegations of political influence in the administration of justice; allegations of improper electronic surveillance; pressure on opposition figures to withdraw from local elections; and substandard living conditions for internally displaced persons (IDPs).”
The report, which relies heavily on reports from the Georgian Public Defender and local NGOs, says that despite of progress since the 2012, complains about abuse by penitentiary officials continued.
It says that although the government took steps to foster accountability, “there were some reports that security force members committed abuses with impunity”
“NGOs and the public defender maintained the incidence of police abuse was higher than the number of cases investigated by the prosecutor general and that failure to conduct systematic investigations and pursue convictions of all alleged abusers contributed to a culture of impunity,” reads the report.
Unlike previous reports, which were noting problem of “external and internal influence on the judiciary”, the recent one says that “there were some indications of increased judicial independence.” It, however, also says that “challenges” still remained in this regard.
Citing NGO coalition for an Independent and Transparent Judiciary, the report says that the “key challenges to judicial independence included flawed judicial selection processes for Supreme Court justices and the chief justice and unclear procedures for disciplining judges.” It also notes criticism voiced by the civil society groups of a three-year probationary period for new judges before their appointment for life.
“Judges typically applied higher standards to requests from prosecutors to institute wiretaps, search residences, and detain defendants before trial in cases involving former government administration officials,” reads the report.
But on pretrial detention, the report, citing concerns of local court monitors, says that prosecution uses “legislative loopholes” to prolong nine-month limitation of pretrial detention.
“Each new set of charges restarts a nine-month clock, and prosecutors often waited to file new charges until the pretrial detention clock was about to expire on the original charges,” reads the report.
When original nine-month pretrial detention for former Tbilisi mayor and one of opposition UNM party leaders Gigi Ugulava was nearing its end, prosecutors re-qualified in March, 2015 one of the criminal charges against him in order to remand him in custody. Although this case was not included in the report, as it covers developments of last year, the U.S. embassy said in March that prosecution’s move appeared to be an “effort to subvert the nine-month limit on pretrial detention.”
Ugulava has appealed the Constitutional Court seeking repealing of legislative clauses, which he argues contradicts the constitution, which sets nine months as a maximums term for pretrial detention.
On Ugulava’s original pretrial detention last year, the report mentions assessments of the Georgian Young Lawyers’ Association and Transparency International Georgia, which said that former Tbilisi mayor’s arrest lacked proper justification and contradicted requirements prescribed under the law. Ugulava at the time was UNM’s campaign manager for the June, 2014 local elections.
The report says that throughout the pre-election campaign ahead of municipal polls, “there were reports of aggression from individuals targeting members of the UNM opposition and insufficient protection of the freedom of association by security officials.”
It also says that the in first half of 2014 “opposition party activists were physically attacked in several cities throughout the country”; it mentions cases of attacks on UNM MP Nugzar Tsiklauri and one of UNM senior figures Zurab Tchiaberashvili. The report also mentions arrest of former head of the Khoni municipality and his former deputy. “NGOs noted the detention of active members of the opposition UNM party before the June local elections for crimes allegedly committed several years previously raised questions about the motives for the arrests,” reads the report.
In the section of “arbitrary arrest”, the report mentions detention of five former MoD and general staff officials in late October, which led to Free Democrats party quitting the GD ruling coalition. The report notes that seven NGOs at the time said it was “difficult to identify the signs of a crime at this stage” in the case. Five detainees were released from pretrial detention last week; trial into the case, which involves charges of alleged misspending, is still ongoing.
According to the report, the major human rights problems that caused tension between the government and NGOs last year were “insufficient oversight of surveillance, mistreatment of prisoners, and dismissals for alleged political motivations.”
On surveillance, the report notes legislative amendments, which were adopted by the Parliament last year.
Although the report notes that NGOs “criticized the law for not providing adequate protection of civil liberties,” it also describe those amendments as providing “additional checks on the Ministry of Internal Affairs by requiring both court approval and authorization of the personal data protection inspector for access to information obtained through surveillance.”
Opponents of the legislation, which has also been taken to the Constitutional Court, say that as long as the Interior Ministry maintains direct access to telecom operators’ networks, it can easily circumvent personal data protection inspector and launch unlawful surveillance.
The report says that “domestic and other violence against women remained a significant problem.”
“In most of the domestic violence cases addressed to the public defender, police limited their response to issuing verbal warnings and initiating preventive supervision, which did not provide actual protection from a recurrent abuse,” reads the report.
It also says, citing data from the Interior Ministry, that 636 investigations into domestic violence crimes were launched as of September, 2014, up from 399 in 2013. But NGOs believe cases of domestic violence were underreported.
According to the report in 2014 there were several instances of discrimination against minority communities. It mentions the case when a group of locals in Kobuleti nailed pig’s head to the front door of a planned Muslim school.
“NGOs criticized the government for failing to carry out effective investigations in previous cases motivated by religious hatred,” it says.
The report says that “societal prejudices against LGBT persons remained strong.”
“The Media Development Foundation noted numerous homophobic statements issued by high-level officials, politicians from various political parties, and media outlets, most frequently in the context of the antidiscrimination law”, which was passed by the Parliament last year, says the report.