ვინ უნდა გამოიძიოს პოლიციელთა შესაძლო დანაშაული
პოლიციის განყოფილებებში ადამიანის უფლებების დარღვევის ფაქტების სათანადო გამოძიებისკენ მოუწოდებს „ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ და ადვოკატთა ასოციაცია ხელისუფლებას. ერთობლივ პრესკონფერენციაზე მოქალაქე მაია კეკელიას მიმართ ზუგდიდის რაიონული სასამართლოს მიერ გამოტანილი განაჩენის თაობაზე ისაუბრეს, რომლის თანახმადაც, მაია კეკელიას ბრალად ედება პოლიციისთვის წინააღმდეგობის გაწევა, მაშინ როცა ორგანიზაციათა წარმომადგენლების განცხადებით, პოლიციელები თავად იყვნენ ნასვამები და მაია კეკელიას სიტყვიერ შეურაცხყოფას აყენებდნენ.
მაია კეკელიამ ადამიანის უფლებათა ცენტრს მას შემდეგ მიმართა, რაც ზუგდიდის რაიონულმა სასამართლომ 9 ივნისს დამნაშავედ ცნო სამეგრელო-ზემო სვანეთს სამხარეო მთავარი სამმართველოს მარტვილის რაიონული სამმართველოს ბანძის განყოფილების თანამშრომლებისთვის წინააღმდეგობის გაწევაში. მაია კეკელია კი ამბობს, რომ დანაშაული მის მიმართ ჩაიდინეს გასული წლის 16 ოქტომბერს ამავე რაიონის პოლიციის თანამშრომლებმა, რომლებიც ნასვამ მდგომარეობაში იმყოფებოდნენ და შეურაცხყოფას აყენებდნენ მას. მაია კეკელიას თქმით, პოლიციაში თავისი დისშვილის საძებნელად მივიდა, ვინაიდან ახლობელმა აცნობა, რომ მას რაღაც შეემთხვა, პოლიციაში მისულს კი შემდეგი სცენა დახვდა:
„შენობის ფოიეში შევესწარი, რომ შავ მაისურში ჩაცმული მამაკაცი სცემდა ძირს დაგდებულ ადამიანს და ვცადე მისთვის ეს ადამიანი მომეშორებინა. ეს ადამიანი მოტრიალდა და თავში მუშტი ჩამარტყა. წამივიდა გული. მერე ისევ დავბრუნდი პოლიციის შენობაში. მარტვილის პოლიციის უფროს ალექსანდრე გაგუასთან მომივიდა სიტყვიერი შელაპარაკება. პოლიციელები იმ საღამოს იყვნენ ნასვამ მდგომარეობაში, კერძოდ, ალექსანდრე გაგუა და კახა ძიძიგური იყვნენ ნასვამ მდგომარეობაში. ეს შემიძლია დაზუსტებით ვთქვა, რადგან ისინი ახლოს, ფიზიკურ კონტაქტში მოდიოდნენ ჩემთან“.
მაია კეკელიას მონათხრობით, ამ ვითარებას შეესწრნენ მისი თანასოფლელებიც, რომელთაგან ხუთი ახლა პატიმრობაშია, ვინაიდან მათ ბრალად ედებათ პოლიციის შენობიდან დაკავებულის გაპარება. მაია კეკელიას და კიდევ ერთ პირს ჯარიმა შეეფარდათ. მაია კეკელიას ადვოკატის, „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ იურისტის თამარ ლუკავას განცხადებით, მისი დაცვის ქვეშ მყოფმა არაერთხელ მიმართა პოლიციის განყოფილებას, აგრეთვე სამეგრელო-ზემო სვანეთის საოლქო პროკურატურას, გენერალურ ინსპექციას პოლიციელთა მხრიდან უფლებამოსილების გადამეტების ფაქტზე გამოძიების დაწყების მოთხოვნით, თუმცა უშედეგოდ:
„მის მიერ შეტანილი ყველა განცხადება, საჩივარი, წერილი, განხილვისა და შემდგომი რეაგირების მიზნით, იგზავნებოდა ზუგდიდის რაიონულ სამმართველოში, სადაც განსახილველად ეწერებოდა იმ გამომძიებელს, რომელიც მისი ძირითადი საქმის გამომძიებელი იყო და, რა თქმა უნდა, იგი თავის დაქვემდებარებაში მყოფი თანამშრომლების წინააღმდეგ არ აღძრავდა სისხლის სამართლის საქმეს“.
ამ საქმისა და „ადამიანის უფლებათა ცენტრში“ შესული მომრავლებული განცხადებების გამო, რომლებიც პოლიციელთა მხრიდან უფლებამოსილების გადამეტებას და მათი საქმის გამოუძიებლობის საკითხებს შეხება, ალეკო ცქიტიშვილი, „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ ხელმძღვანელი, ხელისუფლებას მოუწოდებს შეიქმნას სამართალდამცავთა მიერ ჩადენილ შესაძლო დანაშაულთა გამოძიების დამოუკიდებელი მექანიზმი:
„ჩვენ მივმართავთ საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს და პროკურატურას დაუბრუნდნენ ამ ფაქტს, კარგად შეისწავლონ თვითონ მაია კეკელიას და მისი მეგობრების განცხადებები და ობიექტურად გამოიძიონ ეს ფაქტი, თუმცა ამის იმედი არ გვაქვს. ამავე დროს მივმართავთ საქართველოს პარლამენტს, ადამიანის უფლებათა კომიტეტს, რომ კიდევ უფრო ეფექტურად განახორციელოს ე. წ. გენერალური ინსპექციების საქმიანობაზე ზედამხედველობა“.
ალეკო ცქიტიშვილის თქმით, უნდა დასრულდეს უწყებების მიერ თავიანთი თანამშრომლების მიერ ჩადენილი სავარაუდო დანაშაულთა გამოძიების პრაქტიკა, მით უფრო, როცა ასეთი გამოძიება ემსახურება არა ობიექტური ჭეშმარიტების დადგენას, არამედ პოლიციელთა ქმედებების კვალის წაშლას.
ადვოკატთა ასოციაციის თავმჯდომარის ზაზა ხატიაშვილის თქმით, დამოუკიდებელი საგამოძიებო მექანიზმის შექმნის გარეშე საქართველოში ძალადობა ვერ აღმოიფხვრება:
„პოლიციელის, სასჯელაღსრულების მუშაკის და პროკურორის მიერ ჩადენილი სავარაუდო დანაშაულის შემთხვევები უნდა გამოიძიოს დამოუკიდებელმა საგამოძიებო ორგანომ, რომელიც, როგორც, მაგალითად, ბელგიაშია, ანგარიშვალდებული იქნება პარლამენტის წინაშე“.
რაც შეეხება სამართალდამცავთა შესაძლო დანაშაულის გამოსაძიებლად დამოუკიდებელი მექანიზმის შექმნას, როგორც 29 მაისს შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ არჩილ თალაკვაძემ განაცხადა, საქართველოსა და ევროკავშირს შორის ასოცირების დღის წესრიგის მიხედვითაც, პროკურატურის გარდა, სხვა რაიმე საგამოძიებო სტრუქტურის შექმნა არ მოიაზრება. არჩილ თალაკვაძის თქმით,უნდა არსებობდეს დამოუკიდებელი და ეფექტური გამოძიების მექანიზმი და ეს ნებისმიერ ქვეყანაში შეიძლება იყოს პროკურატურა.
პროკურატურაში რადიო თავისუფლებას უთხრეს, რომ მაია კეკელიას განცხადებები მიღებული აქვთ და ყველა განცხადებაზე კომპეტენტური პასუხია გაცემული.
რაც შეეხება მაია კეკელიას მიმართ ზუგდიდის რაიონული სასამართლოს მიერ გამოტანილ გამამტყუნებელ განაჩენს, ის სააპელაციო სასამართლოშია გასაჩივრებული.

Nino Kharadze, Radio “Tavisupleba”
Human Rights Center and Georgian Bar Association call on the Government to properly investigate human rights violations in police departments. The topic of the discussion at the joint press conference was the verdict issued by Zugdidi District Court on the case of a citizen Maia Kekelia. According to this decision, Maia Kekelia is charged for resisting the police, while according to the representatives of the organization, the police officers were drunk and they were insulting Maia Kekelia.
Maia Kekelia addressed Human Rights Center after June 9 when Zugdidi District Court found her guilty in resisting an officer of Bandzi’s Department of Martvili District Division of Samegrelo-Zemo Svaneti Regional Main Division. Maia Kekelia states that the police officers from this police department committed a crime against her last year on October 16. They were drunk and insulting her. According to Maia Kekelia, she went to the police department to find her nephew, because a relative told her that something happened to him. When she arrived at the police department, this is what she saw:
“I witnessed in the hallway of the police department that a man in black t-shirt was beating a man who was lying on the floor. I tried to get rid of this man from him. He turned around and punched me in head. I fainted. After this, I went back to the building. I had an argument with the Chief of Martvili Police, Aleksandre Gagua. The police officers were drunk at that night, in particular Aleksandre Gagua and Kakha Dzidziguri. I can say this for sure, because thery were very close, having a physical contact with me.”
According to Maia Kekelia, her neighbors from village also witnessed this situation. Five of them have been imprisoned, because they were accused for sneaking an arrested person out of the police building. Maia Kekelia and one more person were fined. According to Maia Kekelia’s lawyer Tamar Lukava from Human Rights Center, her client repeatedly addressed the police department as well as the district prosecutor’s office of Samegrelo-Zemo Svaneti and the general inspection to start an investigation on power abuse by the police officers, but to no avail:
“All statements, claims or letters of Maia Kekelia were sent to Zugdidi District Division for revision and further response. They were submitted to the detective who was the main investigator of her case and, of course, he would not punish or start proceedings against his subordinates.”
Because of this case and increased number of appeals  received at Human Rights Center, which are regarding power abuse by police officers and non-investigation of these cases, Aleko Tskitishvili, the director of Human Rights Center, calls on the Government to create an investigative mechanism which will investigate alleged crimes by law enforcement:
“We call on the Ministry of Internal Affairs of Georgia and the Prosecutor’s Office to examine the statements of Maia Kekelia and her friends and investigate this fact impartially; however we do not have a hope for this. Meanwhile, we also address the Parliament of Georgia, the Human Rights Committee to supervise so-called general inspections more effectively.”
According to Aleko Tskitishvili, the practice of investigating alleged crimes of police officers by their own offices has to stop. Especially when this kind of investigation is conducted not for revealing the truth but for erasing evidence of actions of police officers.
According to the head of Georgian Bar Association, Zaza Khatiashvili, without creating an independent investigative mechanism it will be impossible to eliminate violence in Georgia:
“The alleged crimes committed by police officers, prison employees and prosecutors shall be investigated by the independent investigative body, which will be accountable to the Parliament, for example, as it is in Belgium.”
As for the establishing an independent mechanism for the alleged crimes committed by law enforcement, as the Deputy Minister of Internal Affairs of Georgia, Archil Talakvadze stated on May 29, even the association agenda between EU and Georgia does not include establishment of a separate investigative body other than the prosecutor’s office. According to Archil Talakvadze, there should be an independent and effective investigative mechanism and this could be a prosecutor’s office in any country.
They told to Radio “Tavisupleba” in the prosecutor’s office that they have received statements of Maia Kekelia and responded competent answers to all of them.
As for the guilty verdict issued by Zugdidi District Court against Maia kekelia, it has been appealed to the Court of Appeals.