პოლიციელთა სავარაუდო გადაცდომის მორიგი ფაქტი
29 ივლისს ადამიანის უფლებათა ცენტრმა და საქართველოს ადვოკატთა ასოციაციამ ერთობლივი პრესკონფერენცია გამართეს და ხელისუფლებას დამოუკიდებელი საგამოძიებო კომისიის შექმნისკენ მოუწოდეს.
„შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და სასჯელაღსრულების გენერალური ინსპექციები თვითონ იძიებენ თავიანთი თანამშრომლების სავარაუდო გადაცდომის ფაქტებს. ეს არის არაეფექტური და მანკიერი პრაქტიკა, რომელსაც წერტილი უნდა დაესვას და ქვეყანა ახალ ეტაპზე უნდა გადავიდეს, როდესაც სამართალდამცველთა მიერ ჩადენილ სავარაუდო დანაშაულებსა და გადაცდომებს ნეიტრალური, დამოუკიდებელი საგამოძიებო ორგანო გამოიძიებს“, - აცხადებს ადამიანის უფლებათა ცენრის აღმასრულებელი დირექტორი ალეკო ცქიტიშვილი.
„დღევანდელი ხელისუფლება გადავიდა უაზრო და გაუმართლებელ ნაბიჯებზე მოქალაქეებთან მიმართებაში. კვირა არ გავა, რომ ადამიანის მიმართ არ განხორციელდეს ძალადობრივი ქმედებები. რამდენიმე დღის წინ კიკიანის საქმეზე გენერალურმა ინსპექციამ ორ დღეში დადო დასკვნა, რომ პოლიციელები იყვნენ მართლები. ერთადერთი, რაც საქართველოს გადაარჩენს, დამოუკიდებელი საგამოძიებო ორგანოს შექმნაა. აუცილებელია, რომ პოლიციელის, სასჯელაღსრულების მუშაკისა და პროკურორის მიერ ჩადენილი სავარაუდო დანაშაულის შემთხვევები გამოიძიოს დამოუკიდებელმა საგამოძიებო ორგანომ“, - აცხადებს საქართველოს ადვოკატთა ასოციაციის თავმჯდომარე ზაზა ხატიაშვილი.
პრესკონფერენციას ესწრებოდა მოქალაქე მაია კეკელია, რომელმაც დახმარების თხოვნით ადამიანის უფლებათა ცენტრს მიმართა. მიმდინარე წლის 9 ივნისს, ზუგდიდის რაიონული სასამართლოს  განაჩენით, მაია კეკელია დამნაშავედ ცნეს მარტვილის რაიონული სამმართველოს ბანძის განყოფილების თანამშრომლისათვის წინააღმდეგობის გაწევის ბრალდებით. მაია კეკელია აღნიშნავს, რომ მის მიმართ გამოტანილი განაჩენი უსაფუძვლოა, რადგან 2014 წლის 16 ოქტომბერს თავად სამართალდამცავებმა გადაამეტეს სამსახურებრივ უფლებამოსილებას. კეკელიას განცხადებით, პოლიციის თანამშრომლები ალკოჰოლური თრობის ქვეშ იმყოფებოდნენ და მას სიტყვიერ შეურაცხყოფას აყენებდნენ.
„პოლიციის შენობის ფოიეში შევესწარი, რომ შავ მაისურში ჩაცმული მამაკაცი ძირს დაგდებულ ჩემს დისშვილს სცემდა. ვცადე ამ მამაკაცის ჩემი დისშვილისთვის მოშორება. იგი მოტრიალდა  და თავში მუშტი ჩამარტყა. მე წამივიდა გული. ამის შემდეგ აირია სიტუაცია და, პოლიციელებისვე ბრძანებით, გარეთ გამომიყვანეს. გარეთ გამოსულმა ვნახე, რომ ჩემს დისშვილს ხელბორკილები ედო. შევშფოთდი, დავბრუნდი პოლიციის შენობაში, რათა სიტუაცია გამერკვია. მარტვილის პოლიციის უფროს, ალექსანდრე გაგუასთან შევედი, რა დროსაც მასთან  სიტყვიერი შელაპარაკება მომივიდა. იგი, საერთოდ, არ არის მიჩვეული იმას, რომ ვინმე შეეპასუხოს“, - ამბობს მაია კეკელია.
მაია კეკელიას უფლებებს ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტი, თამარ ლუკავა იცავს. მისი თქმით, მაია კეკელიამ არაერთხელ მიმართა სამეგრელო-ზემო სვანეთის სამხარეო მთავარ სამმართველოს, აგრეთვე სამეგრელო-ზემო სვანეთის საოლქო პროკურატურას, გენერალურ ინსპექციას და მოითხოვა გამოძიების დაწყება მარტვილის რაიონული სამმართველოს ბანძის განყოფილების  თანამშრომლების მიერ სამსახურეობრივი უფლებამოსილების გადამეტების ფაქტებზე, თუმცა უშედეგოდ.
„მაია კეკელიას მიერ შეტანილი ყველა განცხადება თუ საჩივარი განხილვისა და შემდგომი რეაგირების მიზნით ზუგდიდის რაიონულ სამმართველოში იგზავნებოდა, სადაც განსახილველად ეწერებოდა იმ გამომძიებელს, რომელიც მისი ძირითადი საქმის გამომძიებელი იყო და, რა თქმა უნდა, იგი მის დაქვემდებარებაში მყოფი თანამშრომლების წინააღმდეგ სისხლის სამართლის საქმეს არ აღძრავდა და მათ არ დასჯიდა“, - აცხადებს თამარ ლუკავა.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი მოუწოდებს საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და მთავარ პროკურატურას, შეისწავლონ მაია კეკელიას საქმე და მოახდინონ შესაბამისი რეაგირება სამართალდამცავთა მიერ სამსახურეობრივი უფლებამოსილების სავარაუდო გადამეტების ფაქტებზე.

Another fact of alleged misconduct by police officers
On July 29, Human Rights Center and Georgian Bar Association held a joint press conference and called on the Government to create an independent investigative commission.
“General inspections of the Ministries of Internal Affairs and Corrections investigate the facts of alleged misconducts of their employees by themselves. This is a non effective and faulty practice, which has to be ended and the state should move to a new level where alleged violations and misconducts of law enforcement are investigated by a neutral, independent investigative body,”- says an executive director of Human Rights Center Aleko Tskitishvili.
“The current Government makes unreasonable and unjustified steps towards to citizens. Not a week passes without violent actions against persons. Few days ago, the general inspection issued a report regarding the case of Kikiani in two days, which stated that the police officers were right. Only thing that will save Georgia is establishment of an independent investigative body. It is necessary that alleged violations performed by penitentiary employees or prosecutors to be investigated by an independent investigative body,”- says a chair of Georgian Bar Association Zaza Khatiashvili.
A citizen Maia Kekelia was attending the press conference.  She addressed Human Rights Center for help. On June 9 of this year, by the verdict of Zugdidi District Court, Maia Kekelia was found guilty for resisting an officer of Bandzi’s Department of Martvili District Division. Maia Kekelia points out that the verdict is ungrounded, because in September 16 2014, it was police officers who exceeded their power. According to Kekelia, the police officers were under the influence of alcohol and verbally abused her.
“I witnessed in the hallway of the police building than a man in black t-shirt was beating my nephew who was lying on the floor. I tried to get rid of this man from my nephew. He turned around and punched me in head. I fainted. After this, the situation became messed up. By order of the police officer, they took me out. When I came out, I saw that my nephew was handcuffed. I was shocked and went back to the police building to find out about the situation. I entered to the Chief of Martvili Police, Aleksandre Gagua and I had an argument with him. He is not used to someone objecting him,”-says Maia Kekelia.
The lawyer of Human Rights Center, Tamar Lukava protects the rights of Maia Kekelia. According to her, Maia Kekelia has repeatedly addressed the Samegrelo-Zemo Svaneti Regional Main Division, also the district prosecutor’s office of Samegrelo-Zemo Svaneti, the general inspection and asked to start investigation on power abuse by the officers of Bandzi’s Department of Martvili District Division, but to no avail.
“All statements or claims of Maia Kekelia were sent to Zugdidi District Division for revision and further response. They were submitted for revision to the detective who was the main investigator of her case and, of course, he would not punish or start proceedings against his subordinates,” says Tamar Lukava.
Human Rights Center calls on the Ministry of Internal Affairs and the Prosecutor’s Office to examine the case of Maia Kekelia and have an appropriate reaction on the facts of alleged power abuse by the police officers.