ეკომიგრანტი ოჯახები სამართლებრივი დაცვის გარეშე
საქართველოში, ლტოლვილთა სამინისტროს ბოლო ოფიციალური მონაცემებით, ბუნებრივი კატასტროფების შედეგად დაზარალებული 35 ათასი ოჯახი ცხოვრობს, რომელთა უმრავლესობა სოციალურ, ეკონომიკურ ან საცხოვრებელი ფართებით დახმარებას საჭიროებს. ეკომიგრანტების მდგომარეობას განსაკუთრებით ართულებს ის ფაქტი, რომ არ არსებობს საკანონმდებლო დონეზე „ეკომიგრანტის“ ერთიანი განმარტება. ეკომიგრანტების მდგომარეობა „კავკასიის გარემოსდაცვითი არასამთავრობო ორგანიზაციების ქსელმა“ (CENN) შეისწავლა და არსებული პრობლემების მოსაგვარებლად სამთავრობო სტრუქტურებს სპეციალური რეკომენდაციებიც წარუდგინა.
ეკომიგრანტი ოჯახების საკითხის კვლევისას ძირითადი სამართლებრივი ჩარჩო იძულებით გადაადგილებული პირების შესახებ კანონია, თუმცა, არსებული კანონი არ ვრცელდება ეკომიგრანტ ოჯახებზე, რადგან ლტოლვილების და იძულებით გადაადგილებული პირების დეფინიცია არ მოიაზრებს ბუნებრივ და ტექნოლოგიურ კატასტროფებს, როგორც იძულებით გადაადგილების წინაპირობას. საკანონმდებლო ექსპერტ გიორგი დვალაძის განმარტებით, რეალურად ეკომიგრანტ ოჯახებზე  სამართლებრივი ჩარჩო ვერ ვრცელდება და ისინი სახელმწიფოს მხრიდან დაცვის გარეშე რჩებიან.
„იძულებით გადაადგილებული პირებისა და ეკომიგრანტების გადაადგილების საფუძველი განსხვავებულია, თუმცა საჭიროებები ახალ გარემოში საცხოვრებელის, ინტეგრაციის და მათი სოციალური და ეკონომიკური დახმარების თვალსაზრისით აბსოლუტურად იდენტურია. სახელმწიფოს პოლიტიკა ისე უნდა წარიმართოს, რომ მინიმალური საცხოვრებლიდან დაწყებული, ინტეგრაციის კომპონენტის ჩათვლით ყველა საჭიროების დაკმაყოფილება უნდა მოხდეს“,- განაცხადა CENN-ის ექსპერტმა გიორგი დვალაძემ.
ლტოლვილთა სამინისტრო ეკომიგრანტი ოჯახების დეფინიციას მინისტრის #779 ბრძანებულების მიხედვით განმარტავს, რომლის თანახმადაც, სტიქიური მოვლენების შედეგად დაზარალებულ და გადაადგილებას დაქვემდებარებულ ოჯახად (ეკომიგრანტად) ის ოჯახი მიიჩნევა, რომლის საცხოვრებელი სახლი ან მისი ნაწილი დანგრეული ან დაზიანებულია და აღდგენას არ ექვემდებარება. ამავე ბრძანებულების მიხედვით, ეკომიგრანტებად მიიჩნევიან ის ოჯახებიც, რომელთა სახლები დანგრეული არ არის, მაგრამ მიმდებარე ტერიტორიაზე არსებული სტიქიური მოვლენები იქ მცხოვრებ ადამიანთა სიცოცხლეს, ჯანმრთელობას და საკუთრებაში არსებულ ქონებას საფრთხეს უქმნის მეწყერის, ღვარცოფის, კლდეზვავის, ქვათაცვენის, მდინარეების ნაპირების გარეცხვის ან თოვლის ზვავის გამო, გარდა მიწისძვრისა და ვულკანისა.
გიორგი დვალაძის განცხადებით, აღნიშნული დეფინიცია დასახლების წესით ეკომიგრანტი ოჯახების საკითხის მარეგულირებელი დოკუმენტია, რომელიც ეკომიგრანტის განმარტებას მხოლოდ კონკრეტული მიზნისთვის განსაზღვრავს, ვის აქვს საჭიროება, რომ საცხოვრებელი ადგილი მიიღოს.
„არ შეიძლება, ეკომიგრანტი ოჯახის დეფინიცია შემოიფარგლოს საცხოვრებელი საჭიროების მქონე ოჯახის განმარტებით, უფრო ზოგადი განმარტებაა საჭირო. მაგრამ 2014 წელს მიღებულ ამ განმარტებასაც აქვს ხარვეზები.  კონკრეტულად კი,  ბუნებრივი და ტექნოლოგიური ხასითის კატასტროფები დეტალურად არის ჩამოთლილი, ეს არის სტიქიური მოვლენების ამომწურავი ჩამონათვალი და დეფინიცია არ მოიაზრებს  ვულკანს  და მიწისძვრას სტიქიურ მოვლენებში. შესაბამისად, ამ სტიქიური უბედურებებისგან დაზიანებული პირები მომავალში ავტომატურად გამორიცხულები იქნებიან ეკომიგრანტთა დეფინიციიდან. ეს არის კანონპროექტის ერთი ასპექტი, რომელიც აუცილებლად უნდა გამოსწორდეს და ვულკანით და მიწისძვრით დაზარალებული პირების გამორიცხვა არ მოხდეს, რადგან ამ ადამიანებსაც სჭირდებათ ადეკვატური სამართლებრივი დაცვის გარანტიები და ისინი არ უნდა დარჩნენ სამართლებრივი დაცვის გარეთ“, - განაცხადა საკანონმდებლო ექსპერტმა გიორგი დვალაძემ.
ეკომიგრანტი ოჯახების დეფინიციის არარსებობა შემდგომში სხვა პრობლემებსაც იწვევს. რთულია სტატისტიკური მონაცემების მოპოვება, არ არსებობს ოჯახებში საჭიროებების კვლევა და შესაბამისად, ვერ ხერხდება ეკომიგრანტებისთვის ადგილზე დახმარების აღმოჩენა, განსახლება, სოციალური ბენეფიტების გაცემა თუ ახალ გარემოში ინტეგრაციის პრობლემების მოგვარება.
„კავკასიის გარემოსდაცვითი არასამთავრობო ორგანიზაციების ქსელის“ (CENN) რეკომენდაციებით, უპირველეს ყოვლისა, საკანონმდებლო დონეზე ერთიანი განმარტების მიღებაა საჭირო, რაც შემდგომში სხვა პრობლემების თავიდან არიდებას გამოიწვევს.
„ეკომიგრანტი ოჯახების ერთიანი და ყოვლისმომცველი განმარტების მიღებაა საჭირო, რათა ამ ოჯახებისთვის ყველა საჭიროების გადაწყვეტა მაქსიმალურად მოხდეს. გაუმჯობესდეს კანონპროექტზე მუშაობა, ვგულისხმობთ, პროცესის განახლებას და წარმართვას და ასევე შესაბამისი კანონქვემდებარე აქტების მიღებას. იმ შემთხვევაში, თუ იძულებით გადაადგილებულ პირთა დეფინიციაში ეკომიგრანტ ოჯახებს მოვიაზრებთ და მათზე იძულებით გადაადგილებულ პირთა დაცვის სამართლებრივ გარანტიებს გავავრცელებთ, ეს ნაწილობრივ მოაგვარებს ეკომიგრანტების ცალკეულ პრობლემებს, თუმცა, იმ ოჯახების დაკმაყოფილებისთვის, რომლებიც იძულებით გადაადგილებულ პირთა განმარტებაში ვერ მოხვდნენ, აუცილებელი იქნება ცალკე კანონის მიღება“, - განაცხადა ექსპერტმა გიორგი დვალაძემ.
მისივე განმარტებით, მნიშვნელოვანია კანონქვემდებარე აქტების მიღება, რადგან მხლოდ კანონი ეკომიგრანტი ოჯახების დასაცავად ეფექტური პოლიტიკის წარმართვას ვერ უზრუნველყოფს. კანონქვემდებარე აქტების მიღებაში კი სახელმწიფო უწყებები, საერთაშორისო ორგანიზაციები, არასამთავრობო ორგანიზაციები და სხვა კონკრეტული სფეროს ექსპერტები უნდა მონაწილეობდნენ.
გიორგი დვალაძის რეკომენდაციით,  უნდა შეიქმნას ინსტიტუციური ჩარჩო, რომელიც  ამ პოლიტიკის ეფექტურად წარმართვას უზრუნველყოფს.
„ამ ყველაფრის იმპლემენტაციისთვის საჭიროა შესაბამისი ბიუჯეტის გამოყოფა და ეს არის ყველაზე მთავარი საკითხი, რათა აღნიშნული საკითხი წარიმართოს ისე, რომ მოხდეს ეკომიგრანტი ოჯახების დაცვა“ - განაცხადა CENN-ის საკანონმდებლო ექსპერტმა.
საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა, განსახლებისა და ლტოლვილთა სამინისტრო ეკომიგრანტების შესახებ კანონპროექტზე მუშაობს და არგუმენტირებული რეკომენდაციების მისაღებად მზად არის.
„კანონპროექტი ფაქტობრივად მომზადებულია, შესაძლებელია ზოგიერთი დამატებები ან გამოკლებები მოხდეს კანონთა შესაბამისობაში. სამწუხაროდ, შეთანხმება ვერ მოხდა, შეიძლება ეს ფინანსებთან არის დაკავშირებული, რადგან საკმაოდ დიდ თანხებზეა ლაპარაკი. მაგრამ ჩვენ დავაყენეთ საკითხი და ვფიქრობ, რომ მოხდება კანონპროექტის ნორმალიზება  ისე, რომ ორივე  მხარე კმაყოფილი იყოს, როგორც ეკომიგრანტები, ასევე მთავრობაც. ამ პროცესში არსამთავრობოები და სხვადასხვა სამინისტრო მონაწილეობს და ვფიქრობთ, რომ წლის ბოლოს ეს საკითხი მოგვარდება,“ - განაცხადა ლტოლვილთა მინისტრის მოადგილემ, გოგი ფაცაციამ „კავკასიის გარემოსდაცვითი არასამთავრობო ორგანიზაციების ქსელის“ მიერ ეკომიგრანტების შესახებ გამართულ კონფერენციაზე.
განსახლებისა და მონიტორინგის სამმართველოს უფროსის დიმიტრი გაფრინდაშვილის განცხადებით, სამინისტრო და სამინისტროს ტერიტორიული ორგანოები მოწყვლად ჯგუფებთან ინტენსიურად მუშაობენ.
„ინტეგრაციის საკითხის მიმართულებით ჩვენი მიდგომა გაუმჯობესებულია. როდესაც დაზარალებული, მაგალითისთვის, დუშეთიდანაა და აქვს იმის საშუალება, რომ ისევ დუშეთში მოძებნოს საცხოვრებელი სახლი, ჩვენ ამ სახლს ვყიდულობთ მისთვის. ამ დროს დამატებითი ინტეგრაციისთვის ხელშეწყობა აღარ არის საჭირო. ოჯახი იმავე საზოგადოებაში აგრძლებს ცხოვრებას, იმავე სამსახურში მუშაობს და მხოლოდ უბნის ან სოფლის შეცვლა უწევს. ეს მიდგომა არ არის ცუდი. სამინისტრო ცდილობს ეტაპობრივად ყველა დაზარალებულს დაეხმაროს, უბრალოდ ამისთვის დროა საჭირო“, - განაცხადა განსახლებისა და მონიტორინგის სამმართველოს უფროსმა დიმიტრი გაფრინდაშვილმა.
„კავკასიის გარემოსდაცვითი არასამთავრობო ორგანიზაციების ქსელი“ ეკომიგრანტების საკითხებზე მუშაობას აგრძელებს და სახელმწიფო უწყებებს კოორდინირებული მუშაობისკენ მოუწოდებს.

Immigrant families without legal protection
According to the latest official information of the Ministry of Internally Displaced Persons, 35 thousand people in Georgia are victims of natural disaster and require social, economic support or a place to live. The state of ecomigrants is complicated by the fact that there is no uniform definition of “ecomigrants” on the legislative level. Caucasus Environmental NGO Network (CENN) has studied the state of ecomigrants and presented special recommendations to the government bodies in order to solve the existing problems.
In the research of issues of ecomigrant families, the main legislative frame is the law on the internally displaced persons, however, the current law does not apply to ecomigrant families, because the definition of refugees and IDPs does not include natural or technological disasters as a prerequisite for internal displacement. According to the legal expert, Giorgi Dvalidze, in practice, the legislative frame cannot apply to ecomigrant families and they are left without protection from the state.
“Grounds for internally displaced persons and ecomigrants displacement are different, however, their needs for new dwelling space, integration and social, economic help are absolutely identical. The state policy should be oriented to cover all needs from minimum accommodation including the integration component,”- said the expert of CENN, Giorgi Dvalidze.
The Ministry of Internally Displaced Persons defines the ecomigrant families based on the order N779 of the Minister, according to which, victim families of a natural disaster and subjects to displacement (ecomigrants) are considered to be those families whose houses or part of them were destroyed or damaged and are not recoverable. According to the same order, ecomigrants are also those families whose houses have not been destroyed, but natural disasters surrounding their territory threaten their life, health and property, because of landslide, downpour, rock avalanches, rockfall, river erosion or snow avalanches, except an earthquake and volcano.
According to Giorgi Dvalidze, this definition, by the rule of settlement, is a regulatory document for ecomigrant families, which defines the term ecomigrant only for specific purposes, who is in need to get a place to live.
“The definition of ecomigrant cannot be limited to the definition of a family which is in need of place to live, we need more general definition. However, the definition that was adopted in 2014 also has flaws. In particular, natural and technological disasters are listed in details; this is an exhaustive list of natural disasters but does not include volcano and earthquake. Accordingly, persons affected by these natural disasters will be automatically excluded from the definition of ecomigrants. This is one aspect of the bill that has to be changed and does not exclude persons who are affected by an earthquake or volcano, because these persons also require guarantee of legal protection, they should not stay out of legal protection,”- said the legal expert Giorgi Dvalidze.
Nonexistence of the definition of ecomigrant families causes further problems. It is hard to gather statistical data, there is no research for needs of families, and accordingly it is impossible to help ecomigrants on the site, resettle them, give social benefits or resolve problems of integration in new environment.
According to the recommendations of Caucasus Environmental NGO Network (CENN), first of all it is necessary to adopt uniform definition on the legislative level, which will prevent further problems.
“We need to adopt uniform and comprehensive definition for ecomigrant families in order to solve all the needs of these families. It is necessary to improve work on the bill, we mean updating and conducting the process and adopting relevant sub-legislative acts. If we include ecomigrant families into the definition of internally displaced persons and apply legal protection guarantee of IDPs to them, this will partially solve some problems of ecomigrants, however, in order to satisfy those families who could not fall into the definition of IDPs, it will be necessary to adopt a separate law,” said the expert Giorgi Dvalidze.
According to him, it is important to adopt sub-legislative acts, because single law cannot provide an effective policy for protection of ecomigrant families. The state bodies, international organizations, nongovernmental organizations and experts of other fields shall participate in adopting of sub-legislative acts.
By recommendation of Giorgi Dvalidze, an institutional frame has to be created, which will ensure effective direction of this policy.
“Implementation of all these requires relevant funding and this is the most significant issue to direct this process in such a way that will protect ecomigrant families,”-said the legal expert of CENN.