ადამიანის უფლებების საზაფხულო სკოლა სტამბულში
2015 წლის 3-9 აგვისტოს სახალხო დამცველის აპარატისა და ადამიანის უფლებათა ცენტრის ერთობლივი პროექტის ფარგლებში სტამბულში ადამიანის უფლებების საზაფხულო სკოლა გაიმართა.  პროექტი დაფინანსებული და თანა-ორგანიზებული იყო ეუთოს უმცირესობათა საკითხების უმაღლესი კომისარიატის (OSCE HCNM) მიერ.
პროგრამის ფარგლებში გაიმართა სემინარები და ლექციები ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო სამართლის შესახებ და მასში მონაწილეობა მიიღეს ქართველმა, ოსმა და აფხაზმა იურისტებმა, უფლებადამცველებმა და სამოქალაქო აქტივისტებმა.
პროგრამა ეუთოს უმცირესობათა საკითხების უმაღლესი კომისარიატის დირექტორმა ჰენრიკ ვილლადსენმა გახსნა და ორგანიზაციის სხვა წარმომადგენლებთან ერთად მის ფუნქციებსა, რეგიონში გაწეულ საქმიანობასა და საგანმანათლებლო პროექტებზე ისაუბრა.
საგანმანათლებლო თემატიკა, სხვა საკითხებთან ერთად, მოიცავდა ადამიანის უფლებების ფუნდამენტურ პრინციპებს, ტოლერანტობისა და დისკრიმინაციის შესახებ აქტუალურ საკითხებს, უმცირესობათა უფლებებს, გენდერულ თანასწორობას. ამის გარდა, უცხოელმა ექსპერტებმა ისაუბრეს ადამიანის უფლებების დაცვის მექანიზმებზე, როგორიცაა საერთაშორისო სისხლის სასამართლო და ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლო, ხოლო ადგილობრივ დონეზე, ომბუდსმენის ინსტიტუტისა და არასამთავრობო უფლებადაცვითი ორგანიზაციების როლზე, მონაწილეებმა განიხილეს კონკრეტული მაგალითები, რაც დაეხმარებათ საკუთარ თემში  ადამიანის უფლებების დარღვევის და ძალადობის ფაქტების იდენტიფიცირებაში.
აღნიშნული პროექტი სახალხო დამცველის საგანმანათლებლო ინიციატივების ნაწილია და მიზნად ისახავს როგორც ადამიანის უფლებების პოპულარიზაციას, ასევე, კონფლიქტებით დაშორიშორებულ თემებს შორის ნდობის აღდგენასა და თანამშრომლობის წახალისებას.

Human Rights Summer School in Istanbul
Human rights summer school was held in Istanbul on August 3-9, 2015, within the framework of a joint project of the Public Defender's Office and the Human Rights Center. The project was funded and co-organized by the Office of the OSCE High Commissioner for National Minorities (OSCE HCNM).
Workshops and lectures were delivered about international human rights law within the framework of the program. The events were attended by Georgian, Ossetian and Abkhazian lawyers, human rights defenders and civil activists.
The program was opened by Director of the Office of the High Commissioner on National Minorities Henrik Villadsen, who talked about the organization’s functions, efforts and educational projects.
Educational topics, together with other issues, covered the fundamental principles of human rights, tolerance and discrimination, minority rights and gender equality. In addition, international experts discussed the human rights protection mechanisms, such as the International Criminal Court and the European Court of Human Rights, as well as the role of local mechanisms, such as ombudsman’s institutions and non-governmental human rights organizations. The participants also discussed specific examples that can help revelation of violations of human rights and acts of violence.
The project is part of the Public Defender's educational initiatives, the aim of which is to promote human rights, encourage cooperation and confidence building between the communities split by conflicts.