მირცხულავას 9/11 ნომრიდან მობინადრეები იძულებით გაასახლეს
მირცხულავას 9/11 ნომერში მდებარე ბარაკებიდან მობინადრეები იძულებით გაასახლეს. ადგილზე მობილიზებული იყო როგორც აღსრულების პოლიცია, ისე მათივე კუთვნილი გადაზიდვის სერვისი. მობინადრეთა ავეჯი და ნივთები აღსრულების ეროვნული ბიუროს კუთვნილი მანქანებით გაიტანეს. მწოლიარე მოხუცები შენობებიდან საკაცით გამოიყვანეს. სასამართლოს გადაწყვეტილება იძულებითი გამოსახლების შესახებ ძალადობის გარეშე აღსრულდა.
მირცხულავას 9/11 ნომერში მდებარე უსახური და ერთსართულიანი ამორტიზებული ნაგებობები საბჭოთა პერიოდში მაუდის ქარხანას ეკუთვნოდა. 90-იან წლებში, უკვე მოძველებულ და ნგრევის პირას მისულ აგურით ნაშენები სახლების ნაწილში ქარხნის აქციონერები შევიდნენ, ნაწილში კი უსახლკაროდ დარჩენილი ადამიანები შესახლდნენ. ზოგიერთმა მათგანმა თავისუფალ ადგილზე სახლიც კი ააშენა. ახლა ეს დასახლება ცარიელია და მძიმე ტექნიკის დახმარებით, სავარაუდოდ, ძალიან მალე მიწასთან გასწორდება.
მობინადრეთა ერთი ნაწილის ინტერესების დამცველი, ადვოკატი დავით ჯალაბაძე: „სასამართლოს მიერ გადაწყვეტილება გამოსახლების თაობაზე 2010 წლის 30 ივნისსაა გამოტანილი. თუმცა, სასამართლოს გადაწყვეტილებასა და სააღსრულებო ფურცელში მითითებული მონაცემები არ ემთხვევა დღევანდელ მონაცემებს. კრედიტორს მირცხულავას ქ. 9/11-ში რეგისტრირებული ჰქონდა 36 675 კვ.მ მიწის ნაკვეთი. მიწის ნაკვეთს ჰქონდა სრულიად სხვა საკადასტრო კოდი.  ამჟამად კი, კრედიტორად ცნობილ „გეომერიდიანს“ სრულიად სხვა საკადასტრო კოდებით ურეგისტრირდება ორ ნაწილად დაყოფილი მიწის ნაკვეთი - 5540 კვ.მ და 25 139 კვ.მ ფართობით. როგორც ჩანს, ნაწილი „გეომერიდიანს“ გასხვისებული აქვს და სასამართლოს გადაწყვეტილებაში მითითებულ დარჩენილ 995 კვ.მ ფართობზე რეგისტრირდება სულ სხვა სუბიექტი: შპს „თითისი“-ს სახით“. ანუ, საკადასტრო კოდები და მესაკუთრეები არ ემთხვევა სააღსრულებო საბუთში მითითებულ მონაცემებს“.
როგორც ადვოკატი აცხადებს, არსებობს აღსრულების ბიუროს თავმჯდომარის  2013 წლის 22 აპრილის გადაწყვეტილება, რომელშიც  ამავე სააღსრულებო საქმესთან დაკავშირებით მითითებულია, რომ აღსრულების განხორციელების კანონისმიერი საფუძველი არ არსებობს.
მირცხულავას 9/11 ნომერში მცხოვრებ ნოდარ ქარუმიძეს ერთი თვის წინ სიმსივნით დაავადებული შვილი გარდაეცვალა. ქარუმიძე ამბობს, რომ მიუხედავად მისი არაერთი თხოვნისა, შვილის ორმოცამდე ბინაში დაეტოვებინათ, ტერიტორიის მეპატრონემ მისი გასახლება მაინც გადაწყვიტა: „10 დღეა, შვილი დავკრძალე. ამ სახლში ჩემთან და ჩემს მეუღლესთან ერთად ცხოვრობდა. წასასვლელი არსად მაქვს. გამგეობის  მადლობელი ვარ, რომ 3 წლის განმავლობაში ქირას გადამიხდიან. ვითხოვ, 1-2 კვირა მაინც დამტოვონ აქ, რომ შვილს ორმოცი  გადავუხადო. აქამდე ვერ ვიპოვე ბინა, სადაც ამ ნივთების გადატანას შევძლებ. ამ ქარხნის აქციონერი ვარ, არ ვარ შემოჭრილი. შპს მქონდა ამ ეზოში  -1992 წელს გამგეობის მიერ გაცემული ორდერიც მაქვს“.
ლოლიტა მამისაშვილმა  მაუდის ქარხნის ეზოში პატარა სახლი 1993 წელს  ააშენა. მამისაშვილი აცხადებს, რომ მერიამ იმ დროს „ნაგავსაყრელზე“ სახლის აშენებისთვის ნებართვაც მისცა, თუმცა ქარხანა „გეომერიდიანი“ ფართის გამო მათ სისტემატურად ედავებოდათ. „ჩვენი მისამართი გადააკეთეს და ახლა 9 ნომრის ნაცვლად 9/11-ია, როცა გადასახადებიც ძველ მისამართზე მოგვდის. მათ ყველაფერი გააკეთეს იმისთვის, რომ ქუჩაში გაგვყარონ. გვპირდებიან 300 -ლარიანი ქირის გადახდას 6 თვის განმავლობაში და სულ ეს არის. სახლის დაშლისა და წაღების ნებართვაც მომცეს“, - ამბობს  მამისაშვილი, რომელიც ბინაში ავადმყოფ, ინფარქტგადატანილ მეუღლესთან და გათხოვილი ქალიშვილების ოჯახებთან ერთად ცხოვრობს.
„გეომერიდიანის“ წარმომადგენლებმა კომენტარის გაკეთებაზე უარი თქვეს. აღსრულების ეროვნული ბიუროს საზოგადოებასთან ურთიერთობის დეპარტამენტის მენეჯერი, ნინო ფოფხაძე  კი ჩვენთან საუბარში ამბობს: „აღნიშნული საქმე აღსრულების ეროვნულ ბიუროში შემოსულია 2012 წლის აგვისტოში. ინტენსიურად მიმდინარეობდა შეხვედრები მხარეთა ინტერესების დაცვის მენეჯერებთან, ვხვდებოდით მოსახლეობას, მოვალეებს და კერძო მესაკუთრეებს. ჩვენი პოლიციელები არაერთხელ მივიდნენ ადგილზე. მირცხულავას 9/11 ნომერშიცხოვრობდნენ როგორც სოციალურად დაუცველი, ასევე იძულებით გადაადგილებული პირები.  იმისთვის, რომ არცერთი ადამიანი გარეთ არ დარჩენილიყო,  შევხვდით როგორც ადგილობრივ თვითმმართველობას, ასევე ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა, განსახლებისა და ლტოლვილთა სამინისტროს წარმომადგენლებს. გამგებლის მოადგილემ საკუთარ თავზე აიღო პასუხისმგებლობა, რომ აქ მცხორვებ მოსახლეობას გაიყვანს ქირით. აღსრულების ეროვნული ბიურო მოვალეებს ყველანაირად უწყობს ხელს, რომ არ დარჩნენ გარეთ და ჰქონდეთ ალტერნატიული ფართი“.
მოსახლეობის დიდ ნაწილისთვის გამოსახლება მოულოდნელი არ ყოფილა. აღსრულების ბიუროს წარმომადგენელთა განცხადებით, ოჯახებს საკმარისი დრო ჰქონდათ მიცემული ძველი სახლების დასატოვებლად და ახალი ბინების მოსაძებნად. ლოგინად ჩავარდნილი მობინადრეები აღსრულების ბიუროს წარმომადგენლებმა საკაცეებით გამოიყვანეს. გასული წლებისგან განსხვავებით, გამოსახლების დროს ძალის გამოყენებას ან სხვა რაიმე ექსცესს ადგილი არ ჰქონია.
როგორც გაირკვა, გასახლებულ მობინადრეთა დიდ ნაწილს დროებითი საცხოვრებელი უკვე ნაშოვნი აქვს. რამდენ ხანს გადაუხდით მათ ბინის ქირას ადგილობრივი თვითმმართველობა, ან როდემდე ეყოფათ 300 ლარი ბინის დასაქირავებლად - ამ კითხვებზე პასუხი არავის აქვს.

Inhabitants from Mirtskhulava Street # 9/11 were evicted by compulsory measures
Inhabitants of the barracks in Mirtskhulava Street # 9/11, Tbilisi were evicted by compulsory measures. Enforcement police officers and their transportation service employees were mobilized on the site. Furniture and belongings of the inhabitants were transported by the vehicles of the National Bureau of Enforcement. Old people bounded to beds were taken out of the building by hand-borrows. Court judgment on compulsory eviction was executed without violence.
Ugly one-storied demolished buildings in Mirtskhulava Street # 9/11 belonged to the broadcloth factory during soviet time. In 1990s shareholders of the factory occupied one part of the demolished brick building and homeless people settled in the second part. Some of them even constructed houses in free space. Currently the settlement is empty and soon all buildings in the area will be razed to the ground by heavy technique.
Lawyer of one part of inhabitants Davit Jalabadze: “The court passed verdict on eviction on June 30, 2010. However, the data in the court judgment and notice of the enforcement bureau do not coincide with current data. Creditor had registered 36 675 sq. meters of land in the Mirtskhulava Street # 9/11. The plot had completely different cadastre code. Nowadays, present creditor GeoMeridian has registered two parts of the plot with the spaces of 5 540 sq. meters and 25 139 sq. meters with completely different cadastre codes. Apparently, GeoMeridian has sold out one part of its property and the court judgment mentions completely different entity - Ltd Titisi which occupies space of 995 sq. meters. Thus, cadastre codes and property owners are different from the data provided by the Enforcement National Bureau.”
According to the lawyer, there is decision of the chairman of the National Bureau of Enforcement dated by April 22, 2013, which states that there are no legal grounds to conduct enforcement activities.
A month ago, a son of Nodar Karumidze, inhabitant of the Mirtskhulava Street # 9/11, died of cancer. Karumidze said despite his many requests to allow him to stay in the flat until the 40th day after his son’s death the owner decided to evict him. “I buried my son 10 days ago. He lived here together with me and my wife. I have nowhere to go. I am grateful to the district administration who will pay flat-rent during 3 years but I request them to allow me stay here for another 1-2 weeks to mark the 40th day after my son’s death in this flat. I have not yet found a flat where I will take my things. I am shareholder of this factory; that means I did not illegally break into this building in the past. I had a Ltd in the yard – I even hold order issued by the district administration in 1992.”
Lolita Mamisashvili built a little house in the yard of the broadcloth factory in 1993. Mamisashvili said the city hall had issued permission on her to construct a house on the former “rubbish dump, but the factory GeoMeridiani permanently argued about the space with them. “They have changed our address from Mirtskhulava street # 9 into # 9/11 though our communal bills still come with old address. They did their best to expel us into the street. They promise to pay 300 lari rent during 6 months - that is all. We even cannot dismantle house and take construction materials of it,” Mamisashvili said, who lives in the house together with her husband and families of married daughters; her husband had a heart attack in the past.
Representatives of the GeoMeridiani refused to comment on the issue. Manager of the public relation department at the National Bureau of Enforcement Nino Popkhadze told us: “The National Bureau of Enforcement received application on this case in August 2012. The bureau conducted intensive meetings with the legal representatives of the parties, population, creditors and private owners. Our police officers several times arrived at the site. Socially indigent families and IDPs lived in the Mirtskhulava Street # 9/11. In order not to leave people in the street, we met local authority, Ministry of the Internally Displaced Persons from Occupied Territories, Refugees and Accommodation to advocate this case. The deputy district governor took responsibility to pay rent to the families. The Bureau does its best to support the creditors to receive alternative spaces.”
Eviction was not a surprise for big part of inhabitants. Representatives of the National Bureau of Enforcement said the families had enough time to leave old houses and find new ones. Officers of the Bureau took the sick inhabitants out of their houses by hand-barrows. Unlike last years, violence was not used during eviction and process finished without incidents.
As we found out big part of evicted families have already found alternative spaces. However, nobody knows how long time the local self-government will pay rent for them and how long the allocated 300 lari will be enough to rent flat.