გორის საკრებულოს დეპუტატები სტალინის ძეგლის დადგმის საკითხს განიხილავენ
2 ოქტომბერს ქალაქ გორის საკრებულოს სხდომაზე დეპუტატები სტალინის ძეგლის დადგმის საკითხს განიხილავენ. საკრებულოს   დღის წესრიგში ცვლილება 10 სექტემბერს გორში  გამართულმა აქციამ გამოიწვია.  აქციის მონაწილეები მუზეუმის ტერიტორიაზე ბელადის ძეგლის დადგმას მოითხოვენ, წინააღმდეგ შემთხვევაში ფარტომასშტაბიანი აქციებით იმუქრებიან. აღნიშნულ საკითხზე  ,,საზოგადოება სტალინელების“ და ,,ევარაზიული არჩევანის“ წარმომადგენლები ქალაქის მერსაც შეხვდნენ.
„შევიკრიბეთ იმის გამო, რომ ვაპირებდით ძეგლის დადგმას, სამწუხაროდ ხელი შეგვიშალეს ხელისუფლებისა და ძალოვანი სტრუქტურების წარმომადგენლებმა და ამის შემდეგ   შევიკრიბეთ გამგეობის წინ.  შევხვდით მერსა და საკრებულოს თავმჯდომარეს და  მივიღეთ პირობა, რომ  ორ ოქტომბერს საკრებულო განიხილავს ძეგლის დადგმის საკითხს, წინააღმდეგ შემთხვევაში ყოფილი საბჭოთა რესპუბლიკებიდანაც მოვიწვევთ ხალხს და ჩვენი ხელით, ყოველგვარი ტრანსპორტირების გარეშე, ჩამოვიტანთ და დავდგამთ ძეგლს“,- განაცხადა „საზოგადოება სტალინელების“ წარმომადგენელმა ალეკო ლურსმანაშვილმა.
აქციაზე იმყოფებოდა მსოფლიო ჩემპიონი, ვეტერანი სპორტსმენი გიორგი კანდელაკი. კანადელაკმა მის კუთვნილ მაღაზიაზე სტალინის ბილბორდი გამოაკრა, რამაც გორში საზოგადოების ნაწილის პროტესტი გამოიწვია, აქციაზე კანდელაკი ბელადის ძეგლის დადგმის მომხრეებს შეუერთდა: „მერთან ვიყავით შესულები ხალხის აზრი ვუთხარით და გადაწყვეტილებები მივიღეთ, როგორ უნდა დავდგათ სტალინის ძეგლი და ამისთვის   რა  იურიდიული პროცედურებია საჭირო.“ მოგვიანებით ქალაქ გორის მერიამ განცხადება გაავრცელა სადაც ნათქვამია: ,,თუ სანიციატივო ჯგუფი მოითხოვს და წარმოადგენს ყველა საჭირო დოკუმენტს სტალინის ძეგლის დადგმასთან დაკავშირებით,  ამ საკითხს ყველა პროცედურული ნორმების  დაცვით გავიტანთ უახლოეს საკრებულოს სხდომაზე და ხალხის ნდობით აღჭურვილი საკრებულოს დეპუტატები განიხილავენ აღნიშნულ საკითხს“.
შეგახსენებთ,  რომ ქალაქ გორის  საკრებულოს უახლოესი სხდომა ორ ოქტომბერს არის ჩანიშნული. საკრებულოს წევრი ,,თავისუფალი დემოკრატებიდან“ თამარ თედლიაშვილი სტალინის ძეგლის დადგმის საკითხის განხილვას 2011 წელს პარლამენტის მიერ მიღებულ ,,თავისუფლების ქარტიასთან“ შეუსაბამოდ მიიჩნევს და აცხდებს რომ   სტალინის ძეგლის დაბრუნების საკითხს მხარს არ  დაუჭერს.
,,თავისუფლების ქარტია კრძალავს საბჭოთა სიმბოლიკებს. მიმაჩნია, რომ სატალინის ძეგლი ეს არის საბჭოთა პროპაგანდა და ტოტალიტარული რეჟიმის გამოვლინება. მე მხარს არ დავუჭერ სტალინის ძეგლის დადგმის საკითხს“,- განაცხადა საკრებულოს წევრმა, თამარ თედლიაშვილმა.
საკრებულოს წევრ ზურაბ როსებაშვილის განცხადებით, ტურისტების დიდი ინტერესის გათვალისწინებით სტალინის ძეგლი უნდა დადგან მუზეუმის ეზოში.
საკრებულოს დღის წერიგში შეტანილ ბეალადის ძეგლის დადგმასთან დაკავშირებით ამ დრომდე კომენტარს არ აკეთებენ ,,ირაკლი ოქრუაშვილი-ქართული პარტიიდან“ საკრებულოს წევრები. 2014 წლის თვითმმართველობის წინასაარჩევნო პერიოდში ირაკლი ოქრუაშვილის ერთ-ერთი მთავარი დაპირება  გორელებისთვის სწორედ სტალინის ძეგლის დადგმა იყო. რაც შეეხება ქალაქის მერს, ზურაბ ჯირკველიშვილს, ჟურნალიტებთან კომენტარი არც მას გაუკეთებია.
შეგახსენებთ, რომ სტალინის ძეგლი ქალაქის ცენტრიდან 2009 წელს, ,,ნაციონალური მოძრაობის“ ხელისუფლებაში ყოფნის დროს ღამის საათებში აიღეს, იმ დროს რეგიონის გუბერნატორი ლადო ვარძელაშვილი იყო. 2009 წლიდან -  დღმდე  ბელადის ძეგლის დადგმის მოთხოვნით აქციები გორში პერიოდულად იმართება.

Gori City Council to Discuss Question of Setting Up Stalin’s Statue in the City
On October 2, the deputies will discuss issue of setting up Stalin’s statue in the city during the session of the Gori City Council. The session agenda was amended as a result of the September 10 demonstration in Gori. The demonstrators requested to set up the statue of Stalin in the territory of the museum in Gori; otherwise they threatened with large-scaled demonstrations. Representatives of the Society Stalinelebi and Eurasian Choice met the City Mayor to discuss this issue.
“We gathered here to set up the statue but unfortunately we were hindered by police and then we gathered in front of the district administration. We met the mayor and the city council chairman, they promised the city council will discuss the issue of the statue on October 2; otherwise we will invite people from former soviet republics too and bring the statue ourselves to set up here,” representative of the Society Stalinelebi Aleko Lursmanashvili said.
World Champion and veteran sportsman Giorgi Kandelaki also participated in the demonstration. He hang Stalin’s billboard on the wall of his shop in Gori that caused protest of one part of society in the city. “We met the mayor and informed him about the desire of the people; we discussed the versions how to set up the Stalin’s statue and what kind of legal procedures are necessary for it.”
Later, the Gori City Hall disseminated a statement: “If the initiative group submits all necessary documents on setting up Stalin’s statue, we will discuss this issue at the next session in accordance to all procedural norms; the deputies will discuss this issue.”
The next session is scheduled on October 2. The council member from Free Democrats Tamar Tedliashvili believes discussion of the issue of the Stalin’s statue contradicts the Freedom Charter which was adopted in 2011 by the Parliament; she will not support set up of the Stalin’s statue in Gori.
“The Freedom Charter bans soviet symbols in the country. I believe Stalin’s statue is part of soviet propaganda and example of totalitarian regime. I will not support the idea,” Tamar Tedliashvili said.
Council member Zurab Rosebashvili said due to high interest of tourists the statue shall be set up in the yard of the Museum.
Members of the Georgian Party of Irakli Okruashvili do not comment on the issue. During the pre-election campaign of the 2014 local self-governmental elections one of the main promises of Irakli Okruashvili was to set up Stalin’s statue. As for the city mayor Zurab Jirkvelishvili, he did not comment on the issue with journalists.
Stalin’s statue was removed from Gori center in 2009 at night when United National Movement was in power; Lado Vardzelashvili was regional governor at that time. Since 2009 demonstrations with the request to set up the statue of Stalin are held periodically in Gori.