ადამიანის უფლებათა ცენტრი მოქალაქე გიორგი გუდაძისათვის კუთვნილი ავტომანქანის ვაკე-საბურთალოს პროკურატურის მხრიდან დროულ დაბრუნებას მოითხოვს
25 სექტემბერი, 2015
ადამიანის უფლებათა ცენტრს, სამართლებრივი დახმარების თხოვნით, მოქალაქე გიორგი გუდაძემ მომართა.
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ქ. თბილისის მთავარი სამმართველოს ვაკე-საბურთალოს სამმართველოს პირველი განყოფილების წარმოებაშია საქმე №007170215009, რომელიც  გიორგი გუდაძის ჯანმრთელობის განზრახ დაზიანების ფაქტს ეხება.
მოცემულ საქმეზე, პოლიციის მიერ ნივთიერი მტკიცებულების სახით ამოღებულ იქნა  მისი კუთვნილი ავტომანქანა ,,პორშე კაიენი“, სახელმწიფო №JZZ-778, რომელიც შემთხვევის დროს, 2015 წლის  თებერვალს დაზიანდა.
გიორგი გუდაძის ავტომანქანა ამა წლის თებერვლის თვიდან, მტკიცებულების სახით, პოლიციაში იმყოფება.  შესაბამისად, მოქალაქე გიორგი გუდაძეს, როგორც ავტომანქანის მესაკუთრეს, არაგონივრული ვადის განმავლობაში ერთმევა  საკუთრებით სარგებლობის უფლება.
ჩვენთვის გასაგებია ის ფაქტი, რომ შესაძლოა, გამოძიებას მანქანა ესაჭიროება კონკრეტული ფაქტობრივი გარემოებების დადგენის მიზნით. თუმცა, გასათვალისწინებელია ისიც, რომ აღნიშნულ საქმეზე გამოძიება უნდა წარიმართოს დროულად და ეფექტურად, მესაკუთრეს კი გონივრულ ვადაში უნდა დაუბრუნდეს მისი კუთვნილი ავტომანქანა.
ვაკე-საბურთალოს რაიონული პროკურატურის არგუმენტი იმასთან დაკავშირებით, რომ შესაძლებელია, მათ ავტომანქანა დასჭირდეთ დანაშაულის აღმოჩენისა და დამნაშავის დადგენისთვის, არასაკმარისად დასაბუთებულია. გასათვალისწინებელია ისიც, რომ  გამოძიება  უკვე რვა თვეა, მიმდინარეობს და ამ პერიოდის განმავლობაში, ვაკე-საბურთალოს პროკურატურა ქმედით ნაბიჯებს არ დგამს  მესაკუთრისათვის კუთვნილი ავტომანქანის დაბრუნებისა და გამოძიების ეფექტურად წარმართვის  კუთხით.
ყოველივე ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე:
დამიანის უფლებათა ცენტრი მიმართავს:
•ვაკე-საბურთალოს რაიონულ პროკურატურას, გონივრულ ვადაში, დაუბრუნოს მოქალაქე გიორგი გუდაძეს კუთვნილი ავტომანქანა, რათა მან შეძლოს საკუთრებით შეუფერხებლად სარგებლობა.

Human Rights Center Calls on the Vake-Saburtalo District Prosecutor’s Office to Timely Return Car to Giorgi Gudadze
September 25, 2015
Giorgi Gudadze applied to Human Rights Center for legal assistance.
First division of Vake-Saburtalo department of the Tbilisi Main Department of the Ministry of Internal Affairs is investigating case №007170215009 about premeditated injury of Giorgi Gudadze’s health.
During the investigation, police took his car Porsche Cayenne (state number JZZ 778) as evidence, which was damaged during the incident in February 2015.
Giorgi Gudadze’s car has been in the police station since February 2015 as evidence. Consequently, the owner of the car has been deprived of the right to use his property for unreasonably long period of time.
We acknowledge that the investigation needs the car to estimate concrete factual circumstances in the case, but it should also be taken into account that investigation into the case shall be carried out timely and effectively and the property shall be returned to the owner within the reasonable period of time.
Argument of the Vake-Saburtalo district prosecutor’s office that they might need the car for the solution of the crime and estimation of the offender is not well grounded. It is noteworthy that the investigation has been underway for eight months and the prosecutor’s office has not taken effective measures to return the car to the owner and effectively investigate the case.
Based on the aforementioned circumstances
Human Rights Center calls on
The Vake-Saburtalo district prosecutor’s office to return the car to its owner Giorgi Gudadze within the reasonable time in order to ensure his right on the property.