თელასს უკანონოდ მიღებული თანხის უკან დაბრუნება დაევალა
თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლს სარეაბილიტაციო და სოციალური ადაპტაციის ცენტრმა „აისი“ დახმარების თხოვნით მიმართა. ცენტრს თელასიდან მიუვიდა 1586 ლარის ოდენობის დავალიანება, რომელიც მოგვიანებით „თი ბი სი“ ბანკის „ონლაინ ბანკინგის“ მეშვეობით  პირადი ანგარიშიდან ჩამოეჭრა. „აისი“ თელასისგან უკანონოდ ჩამორთმეული თანხის უკან დაბრუნებას მოითხოვდა. სარეაბილიტაციო ცენტრს სამართლებრივ დახმარებას თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლის იურისტი სოფო ალექსიძე უწევდა. ალექსიძემ აღნიშნული საქმე წარმატებით დაასრულა.
„ჩვენი ბენეფიციარი არის სარეაბილიტიაციო და სოციალური ადაპტაციის ცენტრი „აისი“, რომელსაც 2012 წლის 31 იანვრის ბრძანებით საქართველოს ეკონომიკის სამინისტრომ უზურფუქტით გადასცა შენობა-ნაგებობები დაწესებულებისათვის. „აისი“ არის დღის ცენტრი, რომელიც ემსახურება 50-მდე შშმ ბავშვს. 2014 წლის 14 ივლისს  ამ ორგანიზაციას 1586 ლარის დავალიანება დაერიცხა, რომელიც „თი-ბი-სი“ ბანკინგით ავტომატურ რეჟიმში ჩამოეჭრა. აღმოჩნდა, რომ წარსულში ეს შენობა ეკუთვნოდა სანატორიუმ „გაზაფხულს“. ორი დიდი ადმინისტრაციული კორპუსი იყო, მაგრამ ორივეს ჰქონდა ცალკ-ცალკე მრიცხველი და აბონენტის ნომერი. 2012 და 2013 წლის გადაწყვეტილებებით, სანატორიუმ „გაზაფხულს“  დაეკისრა დავალიანება, მაგრამ 2013 წლის გადაწყვეტილებაში „გაზაფხულმა“ თავისი დავალიანება გადაიტანა იმ კორპუსზე, რომელშიც თვითონ უნდა დარჩენილიყო. ის აბონენტის ნომერი, რომელიც შემდგომ „აისზე“ გასხვისდა სუფთა, დავალიანების გარეშე დარჩა. მიუხედავად იმისა, რომ „აისი“-მ 2012 წლის დეკემბერში თელასს განცხადებით მიმართა აბონენტის სახელწოდების შეცვლის თაობაზე, დავალიანების გადახდა თელასმა მაინც ახალ მესაკუთრეს დააკისრა“, -აცხადებს სოფო ალექსიძე.
თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლის იურისტი ვარაუდს გამოთქვამს, რომ თელასმა დაინახა, რომ „აისი“ ავტომატურად იხდიდა გადასახადებს და აღნიშნული 1586 ლარის დავალიანების გადახდაც მას დააკისრა.
„თელასი ამტკიცებდა, რომ სემეკის ბრძანება გვაქვს, რომლის თანახმადაც როდესაც აბონენტს 2 ნომერი აქვს, უფლება გვაქვს გადავიტანოთო, თუმცა მათთვის ცნობილი იყო, რომ ეს აბონენტის ნომერი სანატორიუმ „გაზაფხულის“ აღარ იყო და სწორედ ამ მოტივით ვითხოვდით დავალიანების დაბრუნებას“, - აცხადებს ალექსიძე.
სასამართლო 2015 წლის 11 სექტემბერს ჩატარდა და სარეაბილიტაციო და სოციალური ადაპტაციის ცენტრი „აისი“ დაზარალებულად ცნეს, ხოლო თელასს უკანონოდ მიღებულ თანხის უკან დაბრუნება დაევალა. თელასს გასაჩივრების ვადა ოქტომბრის ბოლომდე აქვს, თუმცა იურისტი ვარაუდობს, რომ პროცესის სიცხადიდან გამომდინარე განაჩენი არ გასაჩივრდება.

Telasi was ordered to return illegally accepted communal expenses
Rehabilitation and social adaptation center AISI applied to Human Rights House Tbilisi for help. The Center received communal bill for 1586 lari which was later cut off his TBC bank account. AISI requested the Telasi to return illegally cut off sum. Lawyer of the HRHT Sopo Aleksidze provided the Center with legal aid, and finally won the case.
“Our beneficiary was Rehabilitation and Social Adaptation Center AISI. In accordance to the resolution of the Government of Georgia, dated by January 31, 2012, state property – non-agricultural land and constructions on it were assigned to the Center with usufructuary right; the organization rehabilitated the buildings. AISI is a day center, which assists about 50 children with disabilities. On July 14, 2014 the organization received electricity bill for 1586 lari, which was automatically cut off by the TBC online bank service. As it was found out, the building in the past belonged sanatorium Gazaphkhuli, which owned two huge administrative buildings with separate electricity counters and subscribers’ numbers. Based on 2012 and 2013 decisions Sanatorium Gazapkhuli had to pay electricity bill but in 2013 the sanatorium relocated the debt on the building where it was currently functioning. The subscriber’s number, which was later assigned to AISI, was free from debts. Regardless this fact, in December 2012 AISI addressed to the Telasi and requested to change the subscriber’s name but the Electricity Distribution Company imposed communal bill on the new owner of the building,” Sopo Aleksidze said.
The lawyer doubts the Telasi had found out that AISI was automatically paying communal bills through its online bank account and allocated 1586 lari on them too.
“Telasi claimed they had resolution of the Georgian National Energy Regulation Commission (GNERC) which allowed the electricity distribution company to re-allocate debts if a subscriber to have two numbers; however the Company knew that the subscriber’s number no longer belonged to the Sanatorium Gazaphkhuli and we requested to return the money on that motive,” Aleksidze said.
The trial was held into the case on September 11, 2015 and the AISI was found victim; the Telasi was ordered to return the money to the Center. The electricity distribution company can appeal the court decision by the end of October 2015 though the lawyer of HRHT thinks the company will not appeal the decision because everything is clear in it.