ადამიანის უფლებათა ცენტრის განცხადება „რუსთავი 2“-ის ტენდენციურ სიუჟეტთან დაკავშირებით
სიუჟეტის პათოსის თანახმად, ახმედ ჩატაევი 2012 წლის აგვისტოს სპეცოპერაციისას დააკავეს, როგორც ტერორისტი, მაგრამ ახალმა ხელისუფლებამ იგი პატიმრობიდან გაათავისუფლა. სიუჟეტში ასევე ითქვა, რომ ჩატაევის გათავისუფლებას ზოგიერთი არასამთავრობო ორგანიზაცია და უფლებადამცველიც მოითხოვდა. მათ შორის „რუსთავი 2“-მა ხაზგასმით გამოყო სახალხო დამცველი უჩა ნანუაშვილი, რომელიც 2012 წელს ადამიანის უფლებათა ცენტრს ხელმძღვანელობდა.
თემაზე მუშაობისას „რუსთავი 2“-ის ჟურნალისტს ადამიანის უფლებათა ცენტრმა სრული ინფორმაცია მიაწოდა, თუ რა ბრალდებით იყო დაკავებული ახმედ ჩატაევი და რამდენად უსაფუძვლო იყო ეს ბრალდება. კერძოდ, ადამიანის უფლებათა ცენტრის აღმსრულებელმა დირექტორმა ჟურნალისტს განუცხადა, რომ ჩატაევი არ იყო იმ დაჯგუფების წევრი, რომელიც 2012 წლის აგვისტოში ლოპოტას ხეობაში გადაადგილდებოდა. პირიქით, ჩატაევი დაახლოებული იყო მაშინდელი შსს-ს ყველაზე გავლენიანი დეპარტამენტის - კუდ-ის მაღალჩინოსნებთან, რომლებმაც იგი 28 აგვისტოს ლოპოტას ხეობაში მოსალაპარაკებლად გაგზავნეს. თუმცა, იმ დროს, როცა სპეცრაზმმა ხეობაში მყოფი დაჯგუფების ლიკვიდაციის ბრძანება მიიღო,  სამიზნე ახმედ ჩატაევიც გახდა. იგი მძიმედ დაიჭრა ფეხში და თავს გაქცევით უშველა. 10 დღის შემდეგ კი მესაზღვრეებს ჩაბარდა, რომლებმაც იგი სამართალდამცველ ორგანოებს გადასცეს. პროკურატურამ ბრალად ასაფეთქებელი მოწყობილობის უკანონოდ ტარება წაუყენა. ჩატაევი უარყოფდა ყოველგვარი საბრძოლო მასალის ფლობას, რადგან მისი მიზანი არ იყო მესაზღვრეებისთვის წინააღმდეგობის გაწევა, პირიქით - მას ესაჭიროებოდა სასწრაფო დახმარება, რადგან ფეხზე მიყენებული ჭრილობა მის სიცოცხლეს საფრთხეს უქმნიდა. გამოძიების მსვლელობისას, 2012 წლის არჩევნების შემდგომ, ბრალდების მხარის მთავარმა მოწმეებმა - მესაზღვრეებმა დაადასტურეს, რომ შსს-ს მოთხოვნით ჩატაევის წინააღმდეგ იძულებით მისცეს ჩვენებები და სინამდვილეში დაკავებულს იარაღი ან საბრძოლო მასალა არ ჰქონია. პროკურატურამ ჩატაევი გაათავისუფლა ბრალდების უსაფუძვლობის გამო.
ჩატაევის მიმართ წაყენებულ უსაფუძვლო ბრალდებებთან დაკავშირებით  „რუსთავი 2“-ის ჟურნალისტმა ადამიანის უფლებათა ცენტრის აღმასრულებელი დირექტორის ვრცელი კომენტარი ჩაწერა და მისგან წერილობითი სახითაც მიიღო ინფორმაცია. ჟურნალისტმა იცოდა, რომ ჩატაევს ტერორიზმში ბრალი წაყენებული არ ჰქონია. ამის მიუხედავად, სიუჟეტში იგი მაინც დაბეჯითებით ითხოვდა პასუხს კითხვაზე: „რატომ გათავისუფლდა სასჯელაღსრულების დაწესებულებიდან ტერორისტულ საქმიანიანობაში ეჭვმიტანილი ჩატაევი“. სიუჟეტი სწორედ ასე დასრულდა - მრავლისმეტყველი კითხვის ნიშნით და ქვეტექსტით, რომ დღეს მოქმედი სახალხო დამცველი და ადამიანის უფლებათა ცენტრი ტერორისტს იცავდნენ და ხელისუფლებას მის გათავისუფლებაში დაეხმარნენ.
„რუსთავი 2“-ის პოლიტიზებული სიუჟეტი ემსახურებოდა ერთი პოლიტიკური პარტიის - „ნაციონალური მოძრაობის“ ინტერესებს, რომელიც დღემდე ამართლებს ამ პარტიის წარმომადგენელთა ხელისუფლებაში ყოფნისას ჩადენილ დანაშაულებს, მათ შორის - ათასობით ადამიანის უკანონო დაპატიმრებებს. ახმედ ჩატაევი სწორედ ერთ-ერთი იყო იმ ათასებს შორის, რომლის უფლებების უხეშ დარღვევებს აპროტესტებდა ადამიანის უფლებათა ცენტრი და მოითხოვდა მის გათავისუფლებას.
ის ფაქტი, რომ ახმედ ჩატაევი ახლახან აშშ-მ ტერორისტთა სიაში შეიყვანა, არანაირად არ ეხება 2012 წლის სექტემბერში მის მიმართ უკანონოდ აღძრულ სისხლის სამართლის საქმეს და ბრალდებებს, რაც ძალიან კარგად ესმის „რუსთავი 2“-საც და მის დამკვეთ „ნაციონალურ მოძრაობასაც“. სხვა შემთხვევაში, ტელევიზია გვერდს არ აუვლიდა 2012 წელს ახმედ ჩატაევისა და მაშინდელი შსს-ს მაღალჩინოსნების ურთიერთთანამშრომლობის ფაქტს და ასევე, ყურადღებას გაამახვილებდა ლაფანყურის სისხლიანი სპეცოპერაციის გამოძიების აუცილებლობაზეც, რასაც ადამიანის უფლებათა ცენტრი და სახალხო დამცველი, უჩა ნანუაშვილი წლებია, უშედეგოდ მოითხოვს.

Statement of Human Rights Center about Biased News Item of Rustavi 2
Human Rights Center responds to the news item released by the TV-Company Rustavi 2 in its main news program of the day Kurieri on October 9 – “USA put Akhmed Chataev on the list of global terrorists, who was released from Georgian prison in 2012.”
In accordance to the news item, Akhmed Chataev was arrested during the special operation in August 2012 as a terrorist but current government (Georgian Dream) released him from imprisonment. The journalist said several nongovernmental organizations and human rights defenders requested his freedom. Rustavi 2 particularly underlined that Public Defender Ucha Nanuashvili, who was head of Human Rights Center in 2012, was among those human rights defenders who requested Chataev’s freedom.
Human Rights Center provided the journalist of Rustavi 2, who worked on the item, with detailed information about the charge brought against Akhmed Chataev when he was arrested. Executive director of the Center told the journalist that Chataev was not member of the group which was detected in Lopota Gorge in August, 2012. Just the opposite, Chataev was an ally of that time senior officials of the MIA, who sent him to the Gorge on August 28 to start negotiations with “boeviks”. However, at that moment the riot police officers deployed in the gorge were ordered to liquidate the armed group and Akhmed Chataev was also wounded during exchange of fire. Despite that he managed to escape and spent 10 days in the forest. Afterwards he personally yielded to border officers, who assigned him to law enforcement bodies. Prosecutor’s office charged him for illegal possession of explosives but Chataev categorically denied possession of any arms because he had not resisted to border officers as he needed medical assistance because of wounded leg.  During investigation, after 2012 elections, the main witnesses of the prosecutor’s office – the border officers admitted that they had made testimonies against Chataev as a result of oppression from MIA; in reality the detainee did not have firearms with him. Prosecutor’s office released Chataev from pre-trial detention because of lack of evidence against him.
The journalist of Rustavi 2 interviewed executive director of Human Rights Center with regard to groundless accusations against Chataev and received written documents to prove it. The journalist knew that Chataev was not accused of terrorism in 2012. Despite that, she insisted answer on the question in the news item: “Why Chataev, accused of terrorism, was released from prison?” The news story finished with similar rhetoric question and subtext that present Public Defender of Georgia and Human Rights Center defended terrorist and supported the new government to free him.
Politically motivated news item of Rustavi 2 met interests of one political party United National Movement, which still continues to justify crimes committed by the former governmental officials, as well as arbitrary imprisonments of thousands people under their authority. Akhmed Chataev was one of those arbitrary detainees and Human Rights Center protested blatant violation of his rights and requested his release.
The fact that recently the USA inserted Akhmed Chataev in the list of terrorists has nothing to do with the illegal charge brought against him in September 2012 and Rustavi 2 and United National Movement are fully aware of it. Otherwise the TV-Company would have mentioned cooperation between Akhmed Chataev and former MIA officials in 2012 as well as the necessity to investigate bloody special operation of Lapankuri. Human Rights Center and Public Defender Ucha Nanuashvili have been unsuccessfully requesting investigation into the Lapankuri case for years.