სახალხო დამცველი „კურიერში“ გასულ რეპორტაჟს ეხმიანება
სახალხო დამცველი ეხმიანება 2015 წლის 9 ოქტომბერს, ტელეკომპანია „რუსთავი 2–ის“ საინფორმაციო გადაცემა „კურიერში“ გასულ რეპორტაჟს, რომელიც ახმედ ჩატაევის ამერიკის შეერთებული შტატების ტერორისტთა გლობალურ სიაში შეყვანის ფაქტზე მომზადდა.
რეპორტაჟის მთელი პათოსი იმაში მდგომარეობს, თითქოსდა ორგანიზაცია, რომლის ხელმძღვანელი 2012 წელს ამჟამინდელი სახალხო დამცველი იყო, „ტერორისტ“ ახმედ ჩატაევს იცავდა და მის გათავისუფლებას მოითხოვდა. მიუხედავად იმისა, რომ ჩატაევის ბრალზე არასამთავრობო ორგანიზაციის ახლანდელმა აღმასრულებელმა დირექტორმა სრული განმარტება გააკეთა, „კურიერის“ ჟურნალისტი ხაზს უსვამს სახალხო დამცველის როლს ამ საქმეში და მიუთითებს, რომ თითქოს და უჩა ნანუაშვილი თავს არიდებს საუბარს.
სახალხო დამცველი ტელეკომპანიას ჩატაევის საქმის შესახებ სწორ ფაქტობრივ გარემოებებს შეახსენებს: საქართველოს სამართალდამცავი ორგანოების მიერ ახმედ ჩატაევს ბრალი ტერორიზმში წაყენებული არასოდეს ჰქონია; იგი დააკავეს 2012 წლის 28 აგვისტოს სოფელ ლაფანყურში ჩატარებული სპეცოპერაციის შედეგად. დადასტურებული ფაქტობრივი გარემოებაა, რომ ახმედ ჩატაევი იმ დროს საქართველოს შს სამინისტროს მაღალმა თანამდებობის პირებმა შეიარაღებული ჯგუფის წევრებთან ე.წ. „მომლაპარაკებლად“ გააგზავნეს. სპეცოპერაციის დროს კი იგი დაიჭრა, რასაც მისი დაპატიმრება მოჰყვა იარაღის უკანონო შეძენა, შენახვა, ტარებისათვის. ახმედ  ჩატაევს საადვოკატო მომსახურებას „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ ადვოკატი უწევდა. საქმის განხილვის შედეგად, ახმედ ჩატაევი თბილისის საქალაქო სასამართლომ გაამართლა წარდგენილ ბრალდებაში და გაათავისუფლა. ცნობილია ისიც, რომ ახმედ ჩატაევი 2003 წლიდან ლტოლვილის სტატუსით, ოჯახთან ერთად ავსტრიაში ცხოვრობდა.
სახალხო დამცველი შეახსენებს მედიაკომპანიას, რომ იგი დღემდე მოითხოვს 2012 წლის აგვისტოში, ლოპოტას ხეობაში მომხდარი სპეცოპერაციის გამოძიებას; გამოძიებამ, მათ შორის პასუხი უნდა გასცეს ახმედ ჩატაევის და იმ დროს შს სამინისტროს არაერთი თანამშრომლის როლს სოფელ ლაფანყურში განვითარებულ მოვლენებთან დაკავშირებით, თუმცა, გამოძიება უშედეგოდ გრძელდება.
შესაბამისად, გაუგებარია, რა მიზანს ემსახურება „რუსთავის 2-ის“ მიერ სიუჟეტში გასული ცრუ ინფორმაცია. ბუნებრივია, პროფესიული საქმიანობისადმი მსგავსი არაკეთილსინდისიერი დამოკიდებულება და საზოგადოების შეცდომაში შეყვანის მცდელობა, ბადებს ლეგიტიმურ კითხვებს - ემსახურება თუ არა ამ მედიის საქმიანობა მის მთავარ მიზანს, საზოგადოების ინფორმირებისა და საკითხის ირგვლივ ჯანსაღი დისკუსიის გაჩენის შესახებ.
ჟურნალისტური ეთიკის ქარტიის 1 მუხლის მიხედვით, ჟურნალისტმა პატივი უნდა სცეს სიმართლეს და საზოგადოების უფლებას - მიიღოს ზუსტი ინფორმაცია, ხოლო, ქარტიის მე-5 მუხლის თანახმად, მედია ვალდებულია შეასწოროს გამოქვეყნებული არსებითად არაზუსტი ინფორმაცია, რომელსაც შეცდომაში შეჰყავს საზოგადოება.
სახალხო დამცველი აღნიშნავს, რომ მედია ორგანიზაციების მიერ განზრახ არასწორი ინფორმაციის გავრცელება აზარალებს არამხოლოდ სახელმწიფო ინსტიტუციების მიმართ არსებულ ნდობას, არამედ თავად ამ მედია საშუალებას. ამიტომ, სახალხო დამცველი მოუწოდებს „რუსთავი 2-ს“ პატივი სცეს თავის პროფესიულ საქმიანობას, თავი შეიკავოს არასწორი ფაქტების გავრცელებისაგან და კეთილსინდისიერი საქმიანობით ხელი შეუწყოს ჯანსაღი და მაღალკვალიფიციური მედია გარემოს ჩამოყალიბებას ქვეყანაში.

The Public Defender has responded to the 9 October TV story of “Rustavi 2” news edition “Kurieri” about Akhmed Chatayev being put on the United States’ global list of terrorists.
The pathos of the reportage was that the organization led by the incumbent Public Defender in 2012 was allegedly defending "terrorist" Akhmed Chatayev and was demanding his release. Despite the fact the current executive director of the NGO made a full explanation about the Chatayev case, the “Kurieri” journalist emphasized the Public Defender’s role in the case and indicated that Ucha Nanuashvili had refrained from making comments on the issue.
The Public Defender would like to remind the TV channel of correct factual circumstances of the Chatayev case: Akhmed Chatayev has never been charged for terrorism by Georgian law enforcement agencies; he was arrested as a result of a special operation conducted in the village of Lapankuri on 28 August 2012; it is a proven factual circumstance that Chatayev was sent by high-ranking officials of the Ministry of Internal Affairs of Georgia as a “negotiator” with the armed group, though he was wounded during the special operation, which resulted in his arrest for illegal purchase, possession and carrying of arms. Chatayev was rendered an advocate service by a lawyer of the Human Rights Center. After the hearing of the case, the court cleared Chatayev of charges and he was released. It is also known that Chatayev has lived in Austria together with his family under a refugee status since 2003.
The Public Defender reminds the media company that he still demands investigation of the Lapankuri (Lopota Gorge) special operation of August 2012; questions were raised about the roles of Akhmed Chatayev and a number of the then employees of the Ministry of Internal Affairs in the Lapankuri events, though the investigation has not answered them so far.
The purpose of the false information spread by Rustavi 2 TV is unclear. Naturally, similar unconscientious attitude towards professional activity and an attempt to mislead the public raise legitimate questions – does this particular media source serve its main goal of informing the public and promoting healthy discussions around the issue?
According to article 1 of the Journalistic Charter, journalists must respect the truth and the right of society to get correct information, while according to article 5 of the Charter, the media shall correct the published incorrect information which can mislead the public.
The Public Defender considers that intentional dissemination of wrong information by media organizations damages confidence not only towards state institutions but to the media organizations as well.
Therefore, the Public Defender calls on Rustavi 2 to respect its own professional activities, to refrain from disseminating incorrect information and to promote creation of healthy and professional media environment through its professional and conscientious activities.