თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლის ანგარიშის პრეზენტაცია გაეროს ადამიანის უფლებათა საბჭოში
7 ოქტომბერს, ჟენევაში, გაეროს ადამიანის უფლებათა საბჭოში უნივერსალური პერიოდული ანგარიშის (UPR) პრეზენტაციაზე თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლის გამგეობის თავმჯდომარემ, ნინო ელბაქიძემ საქართველოში ადამიანის უფლებათა მდგომარეობის შესახებ ანგარიში წარადგინა. UPR -ზე წარსადგენი ანგარიში თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლის ორმა წევრმა ორგანიზაციამ - „კონსტიტუციის 42-ე მუხლმა“ და წამების მსხვერპლთა ფსიქოსოციალური და სამედიცინო რეაბილიტაციის ცენტრმა (GCRT)  ადამიანის უფლებათა ფონდის ჟენევის ოფისის მხარდაჭერით მოამზადა.
2015 წლის მარტში გაეროს ადამიანის უფლებათა საბჭოში საქართველოდან ხუთმა არასამთავრობო ორგანიზაციამ გააგზავნა ანგარიში ადამიანის უფლებათა მდგომარეობის შესახებ.
თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლის მიერ მომზადებული პერიოდული ანგარიში 5 საკვანძო საკითხს ეხებოდა: პატიმრების უფლებები, შშმ პირთა დისკრიმინაცია, პოლიტიკური ნიშნით დისკრიმინაცია, სამუშაო ადგილებზე გენდერული ნიშნით დისკრიმინაცია და ადამიანის უფლებათა დამცველების მდგომარეობა.
„სახელმწიფომ აღიარა წინა წლებში პატიმართა წამების ფაქტები, ამიტომ მსჯავრდებულები საჭიროებენ ფსიქო-სოციალურ რეაბილიტაციას, რასაც საქართველოში მხოლოდ არასამთავრობო ორგანიზაციები ატარებენ. ჩვენი რესურსი კი საკმარისი არ არის. საჭიროა, სახელმწიფო ჩაერთოს და განახორციელოს წამების მსხვერპლთა რეაბილიტაციის პროგრამა. სახელმწიფოს ასევე არ აქვს შშმ პატიმრების საჭიროებები განსაზღვრული და არ აქვს პროგრამა, თუ როგორ გააუმჯობესოს მათი მდგომარეობა, რათა შშმ პატიმრებმა თანაბარ პირობებში იცხოვრონ. ჩვენ მიერ მომზადებული ანგარიშის თანახმად, საპატიმროებში შექმნილი არ არის შშმ პატიმრებისთვის ადეკვატური გარემო“,- აღნიშნა ნინო ელბაქიძემ.
ელბაქიძის თქმით, პოლიტიკური ნიშნით დისკრიმინაცია ასევე მნიშვნელოვანი საკითხია, რადგან არჩევნების შემდეგ 55-მდე მუნიციპალიტეტიდან 2000-მდე დასაქმებული პირი მათი პოლიტიკური შეხედულებების გამო გაათავისუფლეს დაკავებული თანამდებობებიდან.
„მესამე საკითხი იყო გენდერული დისკრიმინაცია. აქცენტი გავაკეთეთ ქალთა მდგომარეობასა და დეკრეტულ შვებულებაზე.  ანგარიშში მეხუთე საკითხი ადამიანის უფლებათა დამცველების მდგომარეობას ეხებოდა. ანგარიშის წარდგენის შემდეგ გაეროს ადამიანის უფლებათა საბჭოს მიერ გამართულ შეხვედრაზე წარვადგინეთ რეკომენდაციები. ამის შემდეგ კი გვქონდა ინდივიდუალური შეხვედრები ევროპისა და ამერიკის მისიებთან. კერძოდ, შევხვდით კანადის, ამერიკის შეერთებული შტატების, პოლონეთის, შვეიცარიის, ნორვეგიისა და ჩეხეთის მისიებს“,- განაცხადა თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლის გამგეობის თავმჯდომარემ.
შემდეგი ეტაპი გაიმართება ნოემბერში, როდესაც გაეროს ადამიანის უფლებათა საბჭოში მთავრობის წარმომადგენლებს მოუსმენენ.
„ამ ეტაპზე არ გვაქვს ინფორმაცია, თუ ვის მიერ მომზადებულ რეკომენდაციებს გააცნობენ საქართველოს მთავრობის წარმომადგენლებს. ვიმედოვნებთ, რომ შერჩეული იქნება ჩვენ მიერ მომზადებული რეკომენდაციები, რომელთა შესრულების ვალდებულება დაეკისრება შემდეგში საქართველოს ხელისუფლებას“,- აღნიშნა ნინო ელბაქიძემ.
თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლი UPR -ისთვის მომზადებული ანგარიშის ქართული საზოგადოებისთვის გაცნობას უახლოეს მომავალში გეგმავს.

Joint report of the Human Rights House Tbilisi presented at the UN Human Rights Council
On October 7, Board Chair of Human Rights House Tbilisi Nino Elbakidze presented the report on the state of human rights in Georgia at the presentation of the Universal Periodic Report (UPR) in the UN Human Rights Council. Two of HRHT member organizations - Article 42 of the Constitution and Georgian Center for the Rehabilitation of Torture Victims (GCRT) prepared the report for the UPR with the support of the Geneva Office of the Human Rights House Foundation.
In March, 2015 five nongovernmental organizations sent reports on the state of human rights in Georgia to the UN Human Rights Council.
The HRHT periodic report reviewed five major issues: rights of prisoners, discrimination of persons with disabilities, politically motivated discrimination, gender-based discrimination on working places and conditions of human rights defenders.
“The state acknowledged facts of prisoners’ torture in the past years so the convicts need psycho-social rehabilitation that is provided only by NGOs in Georgia. Our resource is not enough. It is necessary that the state launched and implemented programs for the rehabilitation of torture victims. The state has not studied the needs of the prisoners with disabilities and has not developed any program to make their conditions in penitentiary facilities adequate. In accordance to our report, there is no adequate environment for the prisoners with disabilities in Georgian penitentiary facilities,” Nino Elbakidze said.
She added that politically motivated discrimination is another issue. After [2014] elections about 2000 public servants were sacked from about 55 local municipalities because of their political affiliations.
“The third issue was gender-based discrimination. We reported about women’s rights and problems related with maternity leaves in Georgia. The fifth issue was about human rights defenders. After the presentation, we voiced our recommendations during the meeting organized by the UN Human Rights Council. Afterwards we had individual meetings with the European and American missions. Namely, we met missions from Canada, USA, Poland, Switzerland, Norway and Czech Republic,” the board chair of the HRHT said.
Next round of the UPR will take place in November and the UN Human Rights Council will hear representatives of the Government of Georgia.
“Currently, we do not know whose recommendations will be presented to the Government of Georgia. We hope our recommendations will also be selected and in future the Government of Georgia will take responsibility to implement them,” Nino Elbakidze said.