არასამთავრობო ორგანიზაციები უნდობლობას უცხადებენ იუსტიციის უმაღლეს საბჭოში მიმდინარე მოსამართლეთა დაწინაურების პროცესს
19 ოქტომბერი, 2015
განცხადებაზე ხელმომწერი არასამთავრობო ორგანიზაციები უარყოფითად ვაფასებთ იუსტიციის უმაღლეს საბჭოში მიმდინარე პროცესს, რაც სააპელაციო სასამართლოში მოსამართლეთა ფორსირებული წესით, უკონკურსოდ დანიშვნას უკავშირდება. მიგვაჩნია, რომ საბჭოში ბოლო დროს განვითარებული მოვლენები აჩენს კითხვებს საბჭოს წევრთა მიერ მიღებული გადაწყვეტილებების მიზნებთან და მოტივებთან დაკავშირებით და ქმნის საზოგადოების უნდობლობას ამ პროცესის მიმართ.
როგორც ცნობილია, საქართველოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს 2015 წლის 19 ოქტომბრის სხდომაზე განიხილება იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს რეგლამენტში ცვლილებების შეტანის საკითხი, რომლითაც უნდა დადგინდეს კონკურსის გარეშე მოსამართლეთა გადაყვანის/დაწინაურების კრიტერიუმები და პროცედურა. სამოქალაქო საზოგადოებამ უარყოფითად შეაფასა საბჭოს მიერ 2015 წლის 28 სექტემბერს მიღებული გადაწყვეტილება, შესაბამისი წესის არარსებობის და მისი გამოყენების აუცილებლობის არასათანადო დასაბუთების პირობებში, თბილისის სააპელაციო სასამართლოს 7 ვაკანტურ თანამდებობაზე მოსამართლეთა კონკურსის გარეშე გადაყვანის პროცედურის დაწყების შესახებ.
გასათვალისწინებელია, რომ  საბჭო ცდილობს დაარეგულიროს მოსამართლეთა უკონკურსოდ გადაყვანის პროცესი და კრიტერიუმები მაშინ, როცა საბჭოში უკვე შესულია 7 ვაკანტურ ადგილზე გადაყვანის მსურველ მოსამართლეთა განაცხადებები. მიმდინარე პროცესში ფუნდამენტური რეგულირებების ცვლილება და ის ფაქტი, რომ საბჭო ცდილობს ნაჩქარევად მიიღოს მოსამართლეთა დაწინაურების კრიტერიუმები და წესი, რომლის მიღებაზე წლების განმავლობაში არ უზრუნია, თავისთავად ახდენს ამ პროცესის დისკრედიტაციას. გარდა ამისა, პროცესი კვლავ მნიშვნელოვანი ხარვეზებით მიმდინარეობს, რაც საფრთხეს უქმნის მთლიანად სასამართლო სისტემის დამოუკიდებლობას:
1. მოსამართლეთა კონკურსის გარეშე გადაყვანა/დაწინაურების საკანონმდებლო მოწესრიგება  ძალიან ზოგადი და ბუნდოვანია. ორგანული კანონის 37-ე მუხლის საფუძველზე მოსამართლეთა კონკურსის გარეშე გადაყვანის მანკიერ პრაქტიკაზე სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლები გასულ წლებში სისტემატურად მიუთითებდნენ და ამ მუხლის გამოყენება ყოველთვის ეჭვებს წარმოშობდა მისი ობიექტურად გამოყენების თვალსაზრისით.
მიგვაჩნია, რომ მოსამართლეთა დამოუკიდებლობის ინსტიტუციურ დონეზე უზრუნველყოფის მიზნით აუცილებელია კანონი, სულ მცირე, ადგენდეს მოსამართლეთა კონკურსის გარეშე გადაყვანის/დაწინაურების ძირითად პრინციპებს, რომლითაც შეზღუდული იქნება იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს ნებისმიერი შემადგენლობა კანონის საფუძველზე უფრო დეტალური პროცედურების მიღებისას. არ შეიძლება სასამართლოს დამოუკიდებლობის უზრუნველყოფის ეს უმნიშვნელოვანესი კომპონენტი მთლიანად დამოკიდებული იყოს საბჭოს წევრთა კეთილსინდისიერებაზე, არამედ გამყარებული უნდა იქნეს ინსტიტუციურ დონეზე, რაც პირველ რიგში შესაბამის საკანონმდებლო ცვლილებებს მოითხოვს.
2. მოსამართლეთა დაწინაურება შესაბამისი შეფასების სისტემის არარსებობის პირობებში გამორიცხავს დაწინაურების პროცესში საბჭოს მიერ კანდიდატების შესახებ ობიექტური გადაწყვეტილების მიღებას. დაწინაურების შესახებ გადაწყვეტილების მისაღებად საბჭოს წევრებს ხელთ არ ექნებათ ინფორმაცია რაზეც მათ უნდა დააფუძნონ საკუთარი ობიექტური არჩევანი, რაც ყველა შემთხვევაში საბჭოს მიერ დაუსაბუთებელი გადაწყვეტილების მიღებას გამოიწვევს.  ამდენად, მოსამართლეთა შეფასების გამართული სისტემის დანერგვის გარეშე დაუშვებლად მიგვაჩნია მოსამართლეთა დაწინაურების პრაქტიკის გაგრძელება.
3. ევროპელ მოსამართლეთა საკონსულტაციო საბჭოს #10 (2007) რეკომენდაციის თანახმად, მოსამართლეთა დაწინაურების კრიტერიუმების არსებობა არ არის საკმარისი. აღნიშნული რეკომენდაციის 93-ე პუნქტის თანახმად, „ნებისმიერ დაინტერესებულ მხარეს უნდა შეეძლოს გაეცნოს საბჭოს მიერ გაკეთებულ არჩევანს და გადაამოწმოს, ნამდვილად დამსახურების მიხედვით გამოიყენა თუ არა მართლმსაჯულების საბჭომ დადგენილი წესები და კრიტერიუმები დანიშვნებისა და დაწინაურებების დროს.“ მიუხედავად მოსამართლეთა გადაყვანის კრიტერიუმების დადგენის მცდელობისა, იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მიერ შემოთავაზებული მოსამართლეთა დაწინაურების წესი ასეთი შეფასების საშუალებას არ იძლევა.
4. იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს 2015 წლის 28 სექტემბრის სხდომაზე გაჟღერდა მძიმე ბრალდება, რომ არსებობდა კონკრეტული პირების სია, ვისი გადაყვანაც იგეგმებოდა  თბილისის სააპელაციო სასამართლოში კონკურსის გარეშე. ამასთან, საბჭოში განვითარებულმა მოვლენებმა და გაკეთებულმა განცხადებებმა დატოვა საბჭოს წევრებს შორის გარიგების შთაბეჭდილება აღნიშნული გადაწყვეტილების მხარდაჭერის უზრუნველსაყოფად. აღნიშნულ შთაბეჭდილებას აძლიერებს ისიც, რომ არ არსებობს დამაჯერებელი არგუმენტები და კვლავ პასუხგაუცემელია კითხვა იმის თაობაზე, თუ თბილისის სააპელაციო სასამართლოში მოსამართლეთა სიმცირით გამოწვეული მდგომარეობა რატომ განსხვავდება თბილისის საქალაქო სასამართლოში ან საქართველოს რეგიონებში არსებულ სხვა სასამართლოებში შექმნილი რთული ვითარებისაგან, სადაც ერთ მოსამართლეს ერთდროულად ასეულობით საქმე აწერია განსახილველად.
ზემოაღნიშნული გარემოებების არსებობა ნდობას უკარგავს იუსტიციის უმაღლეს საბჭოში მიმდინარე პროცესს, რაც ინსტანციის სასამართლოდან თბილისის სააპელაციო სასამართლოში 7 მოსამართლის კონკურსის გარეშე გადაყვანას (დაწინაურების) უკავშირდება. მოსამართლეთა კონკურსის გარეშე გადაყვანის, ანუ დაწინაურების მიმდინარე პროცესი, რაც ფორსირებულად და დაუსაბუთებლად მიმდინარეობს, საფრთხეს უქმნის სასამართლოს დამოუკიდებლობას და ეჭვქვეშ აყენებს შესაბამისი მოსამართლეების მიუკერძოებლობას მათ მომავალ საქმიანობაში თბილისის სააპელაციო სასამართლოს მოსამართლეთა პოზიციებზე.
მოვუწოდებთ საქართველოს იუსტიციის უმაღლეს საბჭოს:
1. მოსამართლეთა კონკურსის გარეშე დანიშვნის/დაწინაურების ცხადი კრიტერიუმებისა და წესების არარსებობის პირობებში, უარი თქვას საერთო სასამართლოების შესახებ საქართველოს ორგანული კანონის 37-ე და 41-ე მუხლების პრაქტიკაში გამოყენებაზე და თბილისის სააპელაციო სასამართლოს 7 ვაკანტური ადგილის ამ გზით შევსებაზე. აქ გასათვალისწინებელია ის გარემოება, რომ საბჭოს მიერ 2015 წლის 6 ოქტომბერს მათ შორის, თბილისის სააპელაციო სასამართლოში მოსამართლის 10 ვაკანტურ თანამდებობაზე, გამოცხადებული კონკურსის ფარგლებში, საბუთების მიღების ვადა იწურება 26 ოქტომბერს და არსებობს ძალიან მოკლე დროში, თბილისის სააპელაციო სასამართლოში, მოსამართლეთა კონკურსის წესით დანიშვნის რეალური შესაძლებლობა.
2. ნაჩქარევად არ მიიღოს მოსამართლეთა კონკურსის გარეშე დანიშვნის/დაწინაურების კრიტერიუმები და წესები; დაინტერესებულ საზოგადოებას რეალური საშუალება მისცეს წარუდგინოს საბჭოს თავისი მოსაზრებები და წინადადებები აღნიშნული პროცესის მოწესრიგებისთვის, მათ შორის, საერთაშორისო რეკომენდაციებისა და კარგი პრაქტიკის გათვალისწინებით;
3. სასწრაფოდ დაიწყოს მუშაობა კონკურსის გარეშე მოსამართლეთა გადაყვანის/დაწინაურების საკანონმდებლო დონეზე მოწესრიგების მიზნით, რაც შესაბამისობაში იქნება სასამართლოს დამოუკიდებლობის და მის მიმართ საზოგადოების ნდობის პრინციპებთან.
გამოვხატავთ მზადყოფნას, ღია და გამჭვირვალე პროცესის წარმოების შემთხვევაში ვითანამშრომლოთ იუსტიციის უმაღლეს საბჭოსთან საკანონმდებლო ცვლილებების მომზადების მიზნით.

NGOs question ongoing promotion of judges in the high council of justice
We, NGOs signatory to the statement, disapprove the ongoing process in the High Council of Justice relating to a non-competitive appointment of judges in the Appellate Court in a forced manner. We believe recent developments in the Council raise questions about objectives and motives of decisions made by the Council members and increase public misbelief towards this process.
As reported, at the 19 October 2015 session of the High Council of Justice of Georgia the amendments to the Regulations of the High Council of Justice will be discussed, which must establish the criteria and procedures for the judges' transfer/promotion without a competition. In the absence of relevant rules and given the flawed justification of necessity to use the procedure, the civil society has disapproved the Council's decision of 28 September 2015 on launching the procedure for transferring judges to 7 vacant positions in the Tbilisi Appellate Court without competition.
Interestingly, the Council tries to regulate the process and criteria of non-competitive transfer of judges when the judges wishing to be transferred to 7 vacant positions had already submitted applications in the Council. Amendments to fundamental regulations in the current process and the Council's efforts to speedily adopt the criteria and procedures for promotion of judges, which it had not taken care of for years, discredit this entire process as it is. Further, the process is still developing with significant gaps, thus undermining the independence of entire judicial system:
1. Legislative regulation of judges' transfer/promotion without competition is extremely general and vague. In recent years, the civil society representatives have systematically reported about malpractice of transferring judges without competition based on Article 37 of the Organic Law, and the application of this Article always raised doubts in terms of its objective application.
We think that to secure independence of judges at institutional level, the law must, at least, define key principles of transfer/promotion of judges without competition, which would bind any staff of the High Council of Justice when adopting detailed procedures based on the law. This pivotal component for ensuring judicial independence cannot entirely depend on good faith of the Council members, and it must be reinforced at institutional level, requiring in the first place relevant legislative amendments.
2. Promotion of judges in the absence of relevant evaluation system excludes the Council's objective decisions on candidates in the promotion process. To make decisions on promotion, the Council members will not possess information that they should build their objective choices on, thus inevitably resulting in the Council's unjustified decisions. Hence, we find it unacceptable to continue judges' promotion practices without introducing a proper judges' evaluation system.
3. According to the Opinion of the Consultative Council of European Judges #10 (2007), existence of criteria for promoting judges is not sufficient. Pursuant to Paragraph 93 of this Opinion, "any interested party should be able to look into the choices made and check that the Council for the Judiciary applied the rules and criteria based on merits in relation to appointments and promotions". Despite the attempt of establishing the criteria for transferring judges, the procedure for promoting judges as offered by the High Council of Justice fails to provide such evaluation opportunities.
4. Grave accusations were heard at the 28 September 2015 session of the High Council of Justice in relation to the list of concrete individuals, whose transfer in the Tbilisi Appellate Court was planned without competition. Besides, developments in the Council and the statements made left the impression of deal reached among the Council members to support the above decision. This impression is even stronger due to absence of credible arguments and explanation as to why the lack of judges in the Tbilisi Appellate Court is different from a difficult situation in the Tbilisi City Court or other courts in the regions of Georgia, where hundreds of cases are assigned to one judge at a time.
The above circumstances discredit the ongoing process in the High Council of Justice relating to transfer (promotion) of 7 judges from the first instance court to the Tbilisi Appellate Court without competition. The current process of non-competitive transfer, i.e. promotion of judges, which is unrolling in a forced manner and without due justification, jeopardizes judicial independence and raises concerns over impartiality of relevant judges in their future activities as judges of the Tbilisi Appellate Court.
We urge the High Council of Justice of Georgia:
In the absence of clear criteria and rules for appointment/promotion of judges without competition, to refuse to apply Articles 37 and 41 of the Organic Law of Georgia on the Common Courts in practice, and to fill 7 vacant positions in the Tbilisi Appellate Court in this manner. Notably, as part of the competition announced by the Council on 6 October 2015, inter alia, on 10 vacant positions of judges in the Tbilisi Appellate Court, deadline for submitting applications expires on October 26 and in a very short period of time there is a real opportunity to appoint judges in the Tbilisi Appellate Court through competition.
Not to adopt hastily the criteria and rules for appointment/promotion of judges without competition; give the interested public a tangible opportunity to submit to the Council its opinions and proposals for regulating this process, including, in view of international recommendations and best practices.
To start working immediately on regulation of transfer/promotion of judges without competition at legislative level, thus bringing it in compliance with principles of judicial independence and public trust towards it.
In case of an open and transparent process, we express readiness to cooperate with the High Council of Justice to develop relevant legislative amendments.