წინადადება საქართველოს მთავარ პროკურორს ქობულეთის პოლიციის შესაძლო დანაშაულებრივ ქმედებებზე გამოძიების დაწყების შესახებ
4 დეკემბერი, 2015
2015 წლის 30 ნოემბერს საქართველოს სახალხო დამცველმა საქართველოს შს სამინისტროს ქობულეთის პოლიციის თანამშრომლების მხრიდან შესაძლო არასათანადო მოპყრობის და სხვა დანაშაულებრივი ქმედებების ფაქტზე გამოძიების დაწყების წინადადებით მიმართა მთავარ პროკურორს.
ბრალდებულები რ.ტ., ბ.მ., გ.გ. და გ.კ. სახალხო დამცველის რწმუნებულების მიერ შედგენილ ახსნა–განმარტებებში მიუთითებდნენ, რომ შსს ქობულეთის პოლიციის თანამშრომლები უმოწყალოდ ცემდნენ და გაუპატიურებისა თუ ახლობლისთვის ნარკოტიკების ჩადების მუქარით დანაშაულის აღიარებას აიძულებდნენ.
დროებითი მოთავსების იზოლატორში წარმოებული გარეგნული დათვალიერების ოქმების მიხედვით, ოთხივე დაკავებულს იზოლატორში მიღების დროს სხეულზე აღენიშნებოდა მრავლობითი დაზიანებები. ექიმის რეკომენდაციის საფუძველზე, სამი მათგანი სამოქალაქო კლინიკაში გადაიყვანეს. დროებითი მოთავსების იზოლატორში  სასწრაფო სამედიცინო დახმარების გამოძახებაც რამდენჯერმე გახდა საჭირო.
დაკავებულთან მოპყრობის წესები, შიდასახელმწიფოებრივ ნორმებთან ერთად არაერთი საერთაშორისო კონვენციით რეგულირდება. აღნიშნული ნორმები შიდასახელმწიფოებრივი სამართლის ნაწილია და, შესაბამისად, წარმოადგენს იმის გარანტიას, რომ ადამიანი ნებისმიერ გარემოსა და პირობებში, მათ შორის თავისუფლების აღკვეთის დროს, დაცული იქნება წამების, არაადამიანური და ღირსების შემლახავი მოპყრობისაგან.
სახალხო დამცველი იმედოვნებს, რომ საქართველოს მთავარი პროკურორი უზრუნველყოფს წინადადებაში მოყვანილი ფაქტების სათანადო გამოძიებას და დანაშაულის დადგენის შემთხვევაში, დადგება დამნაშავე პირთა პასუხისმგებლობის საკითხი.

Proposal to Chief Prosecutor on Initiation of Investigation into Alleged Offences Committed by Kobuleti Police
December 4, 2015
On November 30, 2015, the Public Defender of Georgia addressed the Chief Prosecutor to launch an investigation into alleged ill-treatment and other offences committed by officers of Kobuleti Police of the Ministry of Internal Affairs.
Detainees - R.T., B.M., G.G. and G.K. - indicated in an explanation note, drawn up by the Public Defender's authorized representatives, that Kobuleti police officers had mercilessly beating them and forcing to plead guilty by threatening that they would be raped or drugs would be planted on their relatives.
According to the visual examination protocols drawn up in the temporary detention center, all four of the detainees had multiple bodily injuries upon admission to the detention center. Based on the doctor's recommendation, three of them were taken to a civic hospital, while prior to that, ambulance was called several times in the temporary detention center.
Rules of treatment of detainees are regulated by a number of international conventions apart from domestic norms. These norms are part of the domestic law and therefore, represent a safeguard that any person is protected from torture, inhuman and degrading treatment in any environment and conditions, including during deprivation of liberty.
The Public Defender hopes that the Chief Prosecutor will ensure a proper investigation of the abovementioned facts and perpetrators will be held responsible if the crime is proved.