მამა მიქაელი: „საერთო მშვიდობისთვის შეთანხმებებს უნდა მივაღწიოთ“
ქუთაისის ღვთისმშობლის ხარების ეკლესიას და ბათუმის ღვთისმშობლის შობის სახელობის საკათედრო ტაძარს არც მართლმადიდებლური და არც კათოლიკური ეკლესია სადავოდ არ თვლის. ორივე აცხადებს, რომ კულტურული მემკვიდრეობის ეს ორი ძეგლი მათ ეკუთვნის. მსგავსი ურთიერთობაა სომეხთა სამოციქულო ეკლესიასა და საქართველოს მართლმადიდებლურ ეკლესიას შორის. ამ საკითხებზე humanrights.ge საქართველოს საპატრიარქოს მდივანს, მამა მიქაელს (ბოტკოველს) ესაუბრა.
- ქუთაისის ღვთისმშობლის ხარების ეკლესიისადა ბათუმის ღვთისმშობლის შობის სახელობის ტაძრებს, რომლებიც დღეს მართლმადიდებელი ეკლესიის კუთვნილებაა, კათოლიკური არქიტექტურული იერი აქვს. ამასთან, ცნობილია, რომ ბათუმში ეკლესია მეოცე საუკუნის დასაწყისში ააშენა ცნობილმა მეცენატმა სტეფანე ზუბალაშვილმა, რომელიც მრწამსით კათოლიკე იყო. ეს ორი ეკლესია 1989 წელს, საბჭოთა კავშირის პერიოდში, როდესაც გადაწყვეტილებებს ჯერ კიდევ საბჭოთა ხელისუფლება იღებდა, გადაეცა მართლმადიდებელ ეკლესიას. დღევანდელი გადასახედიდან როგორ აფასებთ ამ გადაწყვეტილებას?
- გეთანხმებით, თუკი ამ ტაძრებს ვიზუალურად შეხედავთ,არქიტექტურული თვალსაზრისით, მართლაც კათოლიკურს ჰგავს. თუმცა,  ისტორიულ ექსკურსს თუ გავაკეთებთ, მივხვდებით, რასთან გვაქვს საქმე. ბოლშევიკური მმართველობის პერიოდში ყველაზე მეტად მართლმადიდებლები დავზარალდით. ბოლშევიკებმა საქართველოში 3000 ეკლესიიდან მხოლოდ 50 მოქმედი ეკლესია დატოვეს. დანარჩენი ეკლესიები დაანგრიეს, გადააკეთეს ან დახურეს და სასულიერო პირთა დიდი ნაწილი დახვრიტეს. ბოლშევიკური მმართველობის დასასრულს სპონტანურად ხდებოდა ტაძრების გადაცემა. იმ პერიოდში კათოლიკეები და სხვა აღმსარებლობის ადამიანები, პრაქტიკულად, თითზე ჩამოსათვლელი იყვნენ. ამიტომ აუცილებლობა არ იყო, მათთვის ტაძარი გადაეცათ. შესაბამისად, ეს ტაძრები გადმოეცა საქართველოს საპატრიარქოს, სადაც დღეს ღვთისმსახურება მიმდინარეობს.
რა თქმა უნდა, საკუთრების შესახებ საუბრები დღემდე მიმდინარეობს. ჩვენ ყველა  იმ ეკლესიების წარმომადგენლებს ვხვდებით, რომლებიც აღნიშნული ტაძრების საკუთრების საკითხზე პრეტენზიებს აცხადებენ. საპატრიარქო არ არის დიალოგის წინააღმდეგი. მნიშვნელოვანია, რომ ისტორიული სამართლიანობა დადგინდეს, მაგრამ მხოლოდ არქიტექტურული იერსახით ვერ ვისაუბრებთ. ამიტომ ჩვენ გამოვდივართ ინიციატივით, შევქმნათ ორმხრივი კომისია, რომელშიც მონაწილეობას მიიღებენ როგორც იმ რელიგიის წარმომადგენლები, რომლებიც საკუთრებასთან დაკავშირებით დავობენ, ისე მართლმადიდებელი ღვთისმსახურები. მონაწილეობას მიიღებენ, ასევე, არქიტექტორები, ისტორიკოსები და არქეოლოგები. ამ გზით უფრო შესაძლებელი იქნება საერთო შეთანხმებაზე შეჯერება.
- როგორია საპატრიარქოს პოზიცია ნორაშენის ეკლესიის თაობაზე,რომლის რეაბილიტაცია ამჟამად მიმდინარეობს. ფაქტობრივად, რეაბილიტაციის შემდეგ, ტაძრის საკუთრების საკითხი კვლავ გადაუჭრელი დარჩება.
- ერთმნიშვნელოვნად იმის თქმა, რომ ეს არის სომხური ეკლესია, არ შეიძლება. ძალიან კარგია, რომ არქეოლოგიური გათხრები მიმდინარეობს და დაიდება შედეგი. ჩვენი ისტორიული უკუღმართობის შედეგია ის, რომ გარკვეული პერიოდის განმავლობაში  სომხები თბილისში ყიდულობდნენ ტაძრებს. როგორ შეიძლება, საქართველოში 600-ზე მეტი სომხური ეკლესიაიყოს?! სწორედ ამ ციფრს ასახელებენ ხოლმე და ამის გამო ძალიან რთულდება ხოლმე სომხებთან დიალოგი. მათი მოთხოვნები ძალიან არარეალურია. მათი მხრიდან ასეთი ამბიციების გამოხატვა საქართველოში ტაძრების კუთვნილებასთან დაკავშირებით, ვერანაირ კრიტიკას ვერ უძლებს. ჩვენ მაინც ვცდილობთ, რომ არ გამოვიდეთ დიალოგის რეჟიმიდან და ვიყოთ კონსტრუქციული. შეიძლება ეს პროცესი მტკივნეულად მიმდინარეობდეს, მაგრამ ამის აუცილებლობას ნამდვილად ვხედავ. მე არ ვიცი, შედეგი როდის დადგება, მაგრამ ეს დიალოგი და ურთიერთობები ჩვენ გვაძლევს მშვიდი ცხოვრების საშუალებას. ისეთი სენსიტიურია ეს თემები, ისე რთულად ხდება საკითხებზე გადაწყვეტილების მიღება, რომ სწრაფად და მოკლე დროში ამ საკითხების მოგვარება შეუძლებელია.
- ბოლო დროს მართლმადიდებლებისა და მუსლიმების დაპირისპირების ერთ-ერთ მიზეზად ადიგენის მუნიციპალიტეტის სოფელ მოხეში არსებული ისტორიული შენობა იქცა.რამდენიმე თვეა,ამ საკითხს სწავლობს სპეციალურად შექმნილი კომისია, რომლის ერთ-ერთი წევრიც თქვენ ხართ. გვითხარით, რა ეტაპზეა კომისიის მუშაობა?
- ამ შენობასთან დაკავშირებით კვლავ დიდი დაძაბულობაა. ერთ წელზე მეტია, კომისიაა შექმნილი რელიგიის სახელმწიფო სააგენტოში, მაგრამ საბოლოო გადაწყვეტილებაზე ვერ ჩამოვყალიბდით. რა თქმა უნდა, ნაგებობას რომ შეხედავ, მეჩეთის არქიტექტურაა, მაგრამ იქ არიან დღესაც ცოცხალი ადამიანები, რომლებიც ამბობენ, რომ ეს ქვები არის ეკლესიის. ისინი იხსენებენ, რომ აქ სალოცავად დადიოდნენ. ქვებზე არის ისეთი არქიტექტურული ნიშნები, რაც აშკარად მიანიშნებს, რომ აქ ან ეკლესიაიყო, ანეს ქვები ეკლესიის მშენებლობისათვის გამოიყენეს. ამ ეტაპზე მე ვერ ვხედავ აუცილებლობას, რომ ამ შენობამ მეჩეთად იფუნქციონიროს, მითუმეტეს, რომ მუსლიმებს აქვთ სოფელ მოხეში სალოცავი და მათ ამ სალოცავის გაფართოებაც შეუძლიათ.
ჩვენ არ გვინდა ურთიერთობების გართულება. ამის გამო მოხეშიცალკე ტაძარი ავაშენეთ და არ გამოვიყენეთ სადავო შენობა ტაძრისთვის. იმის გამო, რომ არ მოხდეს მუსლიმებსა და მართლმადიდებლებს შორის დაპირისპირება და ურთიერთობა არ დაიძაბოს, გამოვდივართ ინიციატივით, რომ სადავო შენობას ნებისმიერი სტატუსი მივანიჭოთ, ოღონდ კუთვნილებას ნუ დავარქმევთ. პრობლემა ის არის, რომ თუკი მასმუსლიმების კუთვნილებად გამოვაცხადებთ, აუცილებლად გაღიზიანდებიან ქრისტიანები და პირიქით - მუსლიმებს გავაღიზიანებთ, თუ შენობას მართლმადიდებლებს გადავცემთ საკუთრებაში.
- აქამდე რატომ ვერაფერი გადაწყვიტა შექმნილმა კომისიამ?
- მუსლიმები არქეოლოგიურ გათხრებზე არ დაგვთანხმდნენ, რადგან, ამ გზით შესაძლებელი იყო, აღმოჩენილიყო, რომ შენობა მართლმადიდებლურ ნაშთებზეა აშენებული. ვფიქრობ, ამ ძეგლს ნეიტრალური სტატუსი უნდა მივანიჭოთ, გადავცეთ კულტურული მემკვიდრეობისდაცვის სააგენტოს და მოვუხსნათ მას რელიგიური დატვირთვა. ამ ძეგლის სტატუსთან დაკავშირებით ჩვენ, მუსლიმებთან ერთად, ნებისმიერ წინადადებას განვიხილავთ.
- თუ მუსლიმები სოფელ მოხეში სხვა ადგილას ააშენებენ მეჩეთს, როგორც თქვენ ააშენეთ ცალკე ეკლესია, მართლმადიდებლური ეკლესიის პოზიცია როგორი იქნება?
- რა თქმა უნდა, ამის წინააღმდეგი არ ვართ. არანაირი პრობლემა არ არის ამასთან დაკავშირებით. თუ არის ობიექტური აუცილებელი პირობა იმისა, რომ ვიღაცას რელიგიური გრძნობების დაკმაყოფილება სჭირდება, პრობლემას ვერ ვხედავ, ააშენონ მეჩეთი. თუმცა, ვფიქრობთ ამის პრობლემა მოხეში არ არის. და თუ მაინც არსებობს ამის აუცილებლობა, შეიძლება განვიხილოთ ახალი მეჩეთის აშენების იდეა, მაგრამ არა იქ, სადაც სადავო შენობაა.
- როგორც თავადაც აღნიშნეთ, მოხეში სიტუაცია დაძაბულია. ადამიანის უფლებათა ცენტრის ინფორმაციით, სამცხე-ჯავახეთში ზოგიერთი მართლმადიდებელი მოძღვარი სიტუაციის დარეგულირებას ხელს არ უწყობენ. ისინი ხშირად დარწმუნებით ამბობენ, რომ ესა თუ ის მეჩეთი ეკლესიის ქვებითაა აგებული, მაშინ, როცა ამ საკითხზე არანაირი მეცნიერული კვლევები არ არსებობს და ეს ფაქტობრივად მხოლოდ მათი მოსაზრებებია. ამასთან, მართლმადიდებელი მრევლისგან მოვისმინეთ, რომ „მუსლიმი ქართველი არ არის“ და ასეთი ფრაზებიც მათ მოძღვრებისგან ესმით. მოძღვარს საზოგადოებაში დიდი ავტორიტეტი აქვს. თქვენი აზრით, საპატრიარქომ რა როლი შეიძლება შეასრულოს ამ დაძაბული ვითარების განმუხტვისათვის?
- ერთი სასულიერო პირი თუ მუსლიმთა მიმართ უპატივცემულობას გამოხატავს, ეს არ ნიშნავს, რომ მართლმადიდებლური ეკლესია და მისი უწმინდესობა ასე ფიქრობს. პირიქით - ახლახან გვქონდა შეხვედრა მუსლიმთა თემის წარმომადგენლებთან და უნდა გითხრათ, რომ ჩვენ ძალიან კარგი ურთიერთობები გვაქვსმათთან. თუმცა, ეს იმას კი არ ნიშნავს, რომ ჩვენ ყველაფერი მოგვწონს, რაც კეთდება. ვფიქრობ, საერთო მშვიდობისთვის შეთანხმებებს უნდა მივაღწიოთ. თუმცა, ხშირად სულ უმცირესობების უფლებებს იცავენ და უმრავლესობის უფლებები ავიწყდებათ. როგორ ხდება, რომ საქართველოში არის 300-ზე მეტი მუსლიმური სალოცავი, თავისი მედრესეებითა და მინარეთებით და რატომ არ არის არცერთი ქართული სალოცავი თურქეთის ტერიტორიაზე?აზერბაიჯანის ტერიტორიაზეც მსგავსი მდგომარეობა გვაქვს, სადაც დღესდღეობით მხოლოდ ერთი მოქმედი ეკლესიაა. ხომ ყველამ იცის, რომ იქ ქართული ძეგლებია?! მიუხედავად ამისა, უნდა აღინიშნოს, რომ ჩვენ არასდროს ვცდილობთ პრობლემურ საკითხებს გავექცეთ. მუდმივი დიალოგის რეჟიმში ვართ ყველა იმ რელიგიურ კონფესიასთან, რომლებსაც მართლმადიდებლურ ეკლესიასთან გარკვეული სახის პრეტენზიები გააჩნიათ.
მასალა მომზადდა კანადის მთავრობის ფინანსური მხარდაჭერით. მასში გამოთქმული მოსაზრებები, შესაძლოა, არ გამოხატავდეს დონორის პოზიციას, შესაბამისად, იგი არ არის პასუხისმგებელი გამოქვეყნებული მასალის შინაარსზე.

Father Michael: “We Must Achieve Agreements on Common Peace”
Neither Orthodox Church nor Catholic Church considers ownership over the Kutaisi Annunciation Church and Batumi Nativity Church to be disputable. Both claim the churches are their properties. Similar relation is between Armenian Apostolic Church and Georgian Orthodox Church. Humanrights.ge interviewed secretary of the Georgian Patriarchate Father Michael (Botkoveli) about these issues.
-Kutaisi Annunciation Church and Batumi Nativity Church, which are now under ownership of the Orthodox Church of Georgia, are constructed in accordance to Catholic architecture. Besides that, reportedly the church in Batumi was constructed early in 20th century by famous Maecenas Stepane Zubalashvili, who was Catholic. In 1989, during the Soviet Union, when soviet authority made decisions, both churches were assigned to the Orthodox Church. How do you evaluate these decisions now?
- I agree with you; visually those churches really resemble catholic churches but if we make historical analysis, we will understand the reality.  During Bolshevik regime, orthodox parish was most victimized. Bolsheviks left only 50 out of 3 000 functioning orthodox churches in Georgia. The rest were destroyed, transformed or closed and big part of clergies was killed. At the end of the Bolshevik governance, churches were spontaneously assigned to owners. At that time, there were very few of Catholics and people of other religions. So, it was not necessary to assign any temple to them. Consequently, they were assigned to the Georgian Patriarchy where we conduct religious services nowadays.
Of course, talks about ownership are still ongoing. We meet representatives of all churches, who claim these temples as theirs. The Patriarchate is not against dialogue. It is important to estimate the historical truth but we cannot rely only on architecture of the building. So we propose to establish two-party commission, which will be composed of Orthodox clergymen and the representatives of the religion groups, who argue about properties in Georgia. Architects, historians and archeologists will also join the commission. Thus, we will succeed to reach agreement.
-What is the position of the Patriarchate about Norasheni Church, which is being rehabilitated now? In fact, even after the reconstruction, issue of its ownership will stay unresolved.
- Nobody can insist that it is Armenian Church. It is good that archeological excavations are going on there and we will have a result. Roots of our historical problems lay in the certain period of time when Armenians used to purchase temples in Tbilisi. How can over 600 churches be Armenian in Georgia?! They claim that they have so many churches and for that reason it is very difficult to dialogue with them. They have very unrealistic claims. Their requirements about ownership of churches in Georgia are beyond all critics. We try to continue dialogue and be constructive. Although the process is painful, I see its necessity. I do not know when we have results but the dialogue and cooperation gives us opportunity of peaceful life. These topics are so sensitive, decision-making process is so complicated that it is impossible to resolve all these problems promptly and in short time.
- One of the main reasons of the recent controversies between Orthodox and Muslim communities has been historical building in Mokhe village of Adigeni municipality. Special commission was established to study this case several months ago and you are also member of the Commission. Please tell us what was done by commission until now?
- There is still tension about this building. The State Agency of Religions established the Commission more than one year ago but we could not achieve agreement so far. Of course, when you look at the building, it is mosque by architecture but there are people on the place who claim the stones were brought from Orthodox Church. They recall that they prayed in that building. There are architectural signs on the stones which indicate that either there was church or the stones were used for the construction of church. At this moment, I do not see any necessity to function it as a mosque because Muslims have a site for religious worship in Mokhe and they can widen that building either.
We do not want to tense relations. For that reason, we constructed separate church in Mokhe and did not use the disputed building for the church. To avoid controversy between Muslims and Orthodox communities and not to tense relations, we initiate to grant any status to the building but not assign it to any party under ownership.
-Why could not the commission make any decision until now?
- Muslims did not agree to conduct archeological excavations because it could prove that the building was constructed on Orthodox ruins. I think, the monument shall have neutral status, and the National Agency for Preservation of Cultural Heritage shall be its owner; all religious statuses should be removed from it. We consider all possible variants about the status of this monument together with Muslims.
-If Muslims construct a mosque in a separate place in Mokhe village, like you constructed a church in the same village, what will be the position of the Orthodox Church about it?
-Of course we are not against it. There is no problem about it. If there is objective necessity for people to pray, I cannot see any problem if they build a mosque. However, we think it is not necessary in Mokhe. And even if there is a need, we can consider idea of construction of a new mosque but not on the place of the disputable building.
-As you also mentioned, there is tense situation in Mokhe. According to Human Rights Center’s information, some Orthodox clergymen in Samtskhe-Javakheti do not support resolution of the problem. They often claim that mosques are constructed with the church stones while there are no conclusions of archeological expertise on it and they just disclose their opinions. We also heard from Orthodox people that “Georgians are not Muslim” which they have learned from their clergies. Clergymen have huge reputation in the society. What kind of role can be played by the Patriarchate to ease such a tense situation in the society?
-If one clergyman disrespects Muslim, it does not mean that whole Orthodox Church and the Patriarch of Georgia also share his opinion. Just the opposite, we recently met representatives of Muslim community and can assure you that we have very good relations. However, it does not mean that we like everything what is done. I think we must reach agreements for common peace. However, sometimes only minorities’ rights are defended and forget about the rights of majority. How it happened that there are more than 300 Muslim religious buildings in Georgia with Medresses and minarets and there are no Georgian Orthodox churches in the territory of Turkey? We have the same situation in Azerbaijan where there is only one functioning church nowadays. Everybody knows that there are Georgian religious sites in those countries. Despite that we never avoid problems and have permanent dialogues with all religious confessions who have some complaints against Orthodox Church.