ბექა მინდიაშვილი: „რელიგიურ უმცირესობებს წართმეული სალოცავები რესტიტუციის გზით უნდა დაუბრუნდეს“
„ყველაზე კარგი გამოსავალი  იქნება, თუკი სახელმწიფო მიიღებს შესაბამის კანონს და რესტიტუციის საფუძველზე დაუბრუნებს რელიგიურ უმცირესობებს საბჭოთა პერიოდში ჩამორთმეულ სალოცავებს. ეს არის საკულტო ნაგებობების კუთვნილების პრობლემის სამართლებრივად მოგვარების საუკეთესო გზა“, - ამბობს humanrights.ge-სთან საუბრისას სახალხო დამცველთან არსებული ტოლერანტობის ცენტრის ხელმძღვანელი ბექა მინდიაშვილი.
- ბოლო წლების განმავლობაში სახელმწიფო რელიგიურ კონფესიებს ეტაპობრივად სარგებლობის უფლებით გადასცემს საკულტო ნაგებობეს. ამ პროცესს თვითონ კონფესიები წინგადადგმულ ნაბიჯად აფასებენ, მაგრამ ამავე დროს აღნიშნავენ, რომ უმჯობესი იქნება, თუკი საკუთრების უფლებით გადაეცემათ სალოცავები. თქვენ როგორ შეაფასებთ ამ პროცესს?
- საქართველოს მართლმადიდებლურ ეკლესიას, კონსტიტუციური შეთანხმების საფუძველზე, საკუთრებაში დაუბრუნდა მთელი ის ქონება, რომელსაც ის ფლობდა საბჭოთა რეპრესიებამდე. ამ ფონზე, რა თქმა უნდა, უთანასწორო მდგომარეობაში არიან სხვა რელიგიური გაერთიანებები, რომლებიც ასევე დაზარალდნენ საბჭოთა ტოტალიტარული სისტემის მხრიდან. მათ ან მთლიანად გაუნადგურდათ ქონება, ან მთლიანად ჩამოერთვათ რელიგიური საკულტო ნაგებობები. ცხადია, რელიგიური უმცირესობებისთვის საკულტო ნაგებობების მხოლოდ სარგებლობის უფლებით გადაცემის პროცესი, დადებითად ვერ შეფასდება. ამით სახელმწიფო ილუზიას ქმნის, თითქოს მისი მხრიდან პოზიტიური ნაბიჯი იდგმება. სახელმწიფოს მხრიდან ერთადერთი სწორი ნაბიჯი სხვადასხვა რელიგიური კონფესიისთვის კუთვნილი ქონების საკუთრებაში გადაცემაა.
- ერთ-ერთი არგუმენტი, რის გამოც სახელმწიფო რელიგიურ უმცირესობებს საკულტო ნაგებობებს სარგებლობის უფლებით არ გადასცემს არის ის, რომ ერთსა და იმავე რელიგიას შეიძლება სხვადასხვა ორგანიზაცია მიეკუთვნებოდეს და ამ შემთხვევაში, სახელმწიფოს გასარკვევი აქვს, ვის უნდა გადასცეს საკუთრება.
- ძირითადად, ასეთი პრობლემა არ დგას. განსაკუთრებით, სომხებთან მიმართებით, სომხური სამოციქულო ეკლესია ერთიანი მონოლითური ეკლესიაა, აქ არ არის ისეთი დანაწევრება, როგორც, მაგალითად, კათოლიკურ ეკლესიას აქვს. ებრაულ თემშიც არის დაყოფა, მაგრამ, რამდენადაც ჩემთვის ცნობილია, არც მათ აქვთ ამგვარი დავები.  ეს ე.წ. დავები შეიძლება ძალიან მარტივად გადაწყდეს მას შემდეგ, რაც სახელმწიფო მკაფიო განაცხადს გააკეთებს რელიგიურ კონფესიათა საკუთრების შესახებ. ყველაზე კარგი გამოსავალი  იქნება, თუკი სახელმწიფო მიიღებს შესაბამის კანონს და რესტიტუციის საფუძველზე დაუბრუნებს რელიგიურ უმცირესობებს საბჭოთა პერიოდში ჩამორთმეულ სალოცავებს. ეს არის საკულტო ნაგებობების კუთვნილების პრობლემის სამართლებრივად მოგვარების საუკეთესო გზა. ამით სახელმწიფო გამოხატავს კეთილ ნებას, რომ საბჭოთა პერიოდში ჩამორთმეული ქონება დაუბრუნდეს რელიგიურ გაერთიანებებს.
- დღეს ბევრი საკულტო ნაგებობაა, რომელებიც სადავოდ იქცა მართლმადიდებლურ ეკლესიასა და რელიგიურ უმცირესობათა გაერთიანებებს შორის. თქვენი აზრით, როგორ უნდა გადაიჭრას სადავო ტაძრების საკითხი?
- „სადავო“ - ეს პირობითი ტერმინია, ამ ტერმინით ჩანს ისე, თითქოს გაურკვევლობა არსებობს საკულტო ძეგლებთან დაკავშირებით. რეალობა კი სრულიად სხვაგვარია - ე.წ. სადავო ტაძრების ერთი ნაწილი მითვისებული აქვს მართლმადიდებელ ეკლესიას. ამ შემთხვევაში, მაგალითად, ვგულისხმობ კათოლიკურ ტაძრებს. საუკეთესო მაგალითია ბათუმისა და ქუთაისის კათოლიკური ეკლესიები. იმდენად მკაფიო და ცხადია მათი არქიტექტურული იერსახე, რომ აქ სადავოც კი არაფერია. ასევე დოკუმენტირებულია იმ ეკლესიების ბედიც, რომლებიც საბჭოთა პერიოდში ჩამოერთვა სომხურ ეკლესიას. ასევე მკაფიოა ისლამური ხასიათი იმ ნაგებობებისა, რომლებზეც მართლმადიდებლური ეკლესია მაინც დავობს. ინტერიერითაც და ექსტერიერითაც ცხადია, რომ მეჩეთებთან გვაქვს საქმე, მაგრამ მართლმადიდებელი მოძღვრები ამბობენ, რომ თითქოს ეს მეჩეთები მართლმადიდებლური ტაძრების ქვებითაა აშენებული. „დავა“ - ეს არის ერთგვარი ილუზია, რითაც სახელმწიფოსა და საპატრიარქოს სურს, გააჭიანუროს პროცესი და შეინარჩუნოს არსებული ვითარება. ამგვარ დავებზე როცა ვსაუბრობთ, ეს სხვა არაფერია, თუ არა უპასუხისმგებლობა და ისტორიის შეცვლა. რეალურად, სადავო არაფერია. რეალობა არის სრულიად საპირისპირო - საპატრიარქოს ან მითვისებული აქვს რელიგიურ უმცირესობათა საკულტო ნაგებობების დიდი უმრავლესობა, ან ამ ტერმინით ცდილობს ისტორიის წაშლას. მაგალითად, ავიღოთ ისტორიული მეჩეთი სოფელ მოხეში. მის ირგვლივ დავა წარმოიქმნა მას შემდეგ, რაც მუსლიმმა თემმა 2014 წელს რეალურად მოითხოვა ამ მეჩეთის დაბრუნება. მანამდე საპატრიარქოს მასზე პრეტენზია არ გამოუთქვამს.
- მოხეს სადავო შენობასთან დაკავშირებით შეიქმნა კომისია, რომელიც შენობის წარმომავლობას სწავლობს. საკითხის ამგვარი გადაწყვეტა მისაღებია?
- ყველასათვის ცნობილია ილია ჭავჭავაძის ცნობილი გამონათქვამი კომისიებთან დაკავშირებით - თუ გსურს, რომ არაფერი გააკეთო, უნდა შექმნა კომისია. მოხეს მეჩეთთან დაკავშირებით კომისია სწორედ იმისთვის არის შექმნილი, რომ არაფერი გააკეთოს, გაყინოს ე.წ. კონფლიქტი და არ მიიღოს რაიმე გადაწყვეტილება. ფაქტობრივად, ორი წელია, ეს კომისია არსებობს და რაიმე რეალურ შედეგამდე არ მისულან. არაფერი გაკეთებულა, გარდა იმისა, რომ სადავო შენობიდან რამდენიმე მეტრის მოშორებით მართლმადიდებლებმა დაასრულეს ეკლესიის მშენებლობა, რაც ამ ფონზე ერთგვარი გამოწვევაც კი იყო.
- თუმცა, მართლმადიდებელი მხარე არ არის წინააღმდეგი, რომ რელიგიური საჭიროებებიდან გამომდინარე, სოფელ მოხეში მუსლიმებმა ნეიტრალურ ადგილას ააგონ ახალი მეჩეთი.
- პრობლემა არის ის, რომ მთელი 20 წლის განმავლობაში მართლმადიდებელი ეკლესია მიიჩნევა ყველა რელიგიის ცენზორად და ყველა რელიგიის ბედ-იღბლის გადამწყვეტად. თუ კონკრეტული რელიგიური კონფესიის წარმომადგენლებს უნდათ, რომ ააშენონ საკულტო ნაგებობა, სახელმწიფოს მიაჩნია, რომ ამის შესახებ  საპატრიარქოს უნდა დაეკითხოს. კანონის თანახმად კი, სახელმწიფო არის ვალდებული, ნებისმიერი კონფესიისათვის უზრუნველყოს რელიგიის თავისუფლების უფლებით სარგებლობა. ეს არის საქართველოს კონსტიტუციის ერთ-ერთი საფუძველთა საფუძველი. საკულტო ძეგლების ფლობა და აშენება კი არის რელიგიის თავისუფლების ერთ-ერთი უმთავრესი კომპონენტი. ამიტომ, ეს ვითარება, რა თქმა უნდა, ართულებს საქართველოში ტოლერანტობის კულტურისა და რელიგიის თავისუფლების კანონის დაცვას. ამიტომ აუცილებელია, სახელმწიფომ კანონი დაიცვას.
მასალა მომზადდა კანადის მთავრობის ფინანსური მხარდაჭერით. მასში გამოთქმული მოსაზრებები, შესაძლოა, არ გამოხატავდეს დონორის პოზიციას, შესაბამისად, იგი არ არის პასუხისმგებელი გამოქვეყნებული მასალის შინაარსზე.

“The best solution will be if the State adopts the law and returns chapels seized during soviet period to religious minorities based on restitution. It is the best lawful way to resolve the ownership issue of places of worship,” head of the Tolerance Center under the auspices of the Public Defender’s Office Beka Mindiashvili told humanrights.ge.
-Recently, the State assigned places of worship to religious confessions under the status of user. The confessions evaluate the process positively but note that it would be better if they received the chapels under the status of ownership. How would you evaluate this process?
-Based on the Constitutional Agreement (Concordat) the Georgian Orthodox Church restituted the entire property which it owned before the soviet repressions. Of course other religious communities are in unequal conditions, who were also victimized by the soviet totalitarian system. Soviet regime either completely destroyed or seized their properties. Obviously we cannot positively evaluate assignment of the properties to religious groups only under the status of user. The State creates illusion that they take positive steps. The only correct step by the State will be if religious confessions receive the places of worship under ownership.
-One of the arguments of the State about ownership is that several organizations may belong to one religion community and the State will have to identify who can be the real owner of the property.
-Generally we do not have similar problems. Particularly when the dispute comes to the Armenian Church. Armenian Apostolic Church is united monolithic church, which does not have divisions like it is in the Catholic Church. Jewish community also has divisions but as far as I know they have no claims about properties. These, so-called disputes, may be very easily resolved after the state makes very clear statement about ownership rights of religious confessions. The best solution will be if the State adopts the law and restitutes the chapels to the religious minorities, which were seized during soviet regime. It is the best way to lawfully resolve ownership problem about places of worship. In doing so, the State will demonstrate kind will to return the seized properties to religious communities.
-Nowadays many places of worship became topics of dispute between Orthodox Church and religious minority groups. How do you see solution of the problem about disputed chapels?
-“Disputed” is conditional term; it shows as if there is some misunderstanding about the places of worship. However, the reality is completely different – Orthodox Church has misappropriated one part of those chapels. I mean, Catholic Churches. Catholic Churches in Batumi and Kutaisi are perfect examples. Their architecture does not leave any questions at all. The fate of the churches, which were seized from the Armenian Church, was also documented. Islamic nature of disputed buildings is also obvious but Orthodox Church still claims them. Both interior and exterior shows that they were mosques but Orthodox clergies claim those mosques were constructed with the stones of Orthodox Churches. “Dispute” is a sort of illusion with which the State and the Patriarchate want to drag out the process and maintain current situation. When we speak about similar disputes, it is nothing more than irresponsibility and alteration of history. In reality there is nothing to argue about. The reality is completely different – the Patriarchate has either misappropriated majority of chapels of religious minorities or tries to erase the history. For example, let’s speak about historical mosque in Mokhe village. The dispute about the mosque started after the Muslim community claimed it back in 2014. Before that the Patriarchate had no claims about it.
-Special commission was set up to study the case of the disputed building in Mokhe. Is similar solution of the case acceptable for you?
-Everybody knows what Ilia Chavchavadze said about commissions – if you wish not to do anything at all, you should set up a commission. They created this commission to study the case of Mokhe Mosque to do nothing, to freeze the so-called conflict and not to make any decision. In fact, the commission has been established for two years and they have not reached any result so far. Nothing was done except one thing that several meters away from the disputed building Orthodox parish finished construction of the church, that is sort of challenge in similar situation.
-However, Orthodox parish does not oppose Muslims to construct a new mosque in a neutral territory if they have similar necessity.
-The problem is that for the past 20 years the Orthodox Church has been censor and decision-maker for all other religions in Georgia. If representatives of concrete religious confessions wish to build a chapel, the State believes they have to ask permission from the Patriarchate first. In accordance to the law, the State has responsibility to ensure freedom of religion for all confessions. It is one of the basic fundaments of the Constitution of Georgia. Ownership and construction of the places of worship is one of the main components of freedom of religion. So, existing situation complicates culture of tolerance in Georgia and respect of the law on freedom of religion. Thus, it is necessary that the State respected the law.