სახალხო დამცველი კონფლიქტის ზონაში პატიმართა გათავისუფლებას მიესალმება
2016 წლის 10 მარტს ცნობილი გახდა, რომ საქართველოს ხელისუფლებამ და აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის დეფაქტო ხელისუფლებებმა მიაღწიეს შეთანხმებას პატიმართა გათავისუფლების თაობაზე პრინციპით „ყველა ყველაზე“. ამ ნაბიჯით შესაძლებელი გახდა რამდენიმე პირის გათავისუფლება, რომელთაც წლებია უკანონოდ ჰქონდათ თავისუფლება აღკვეთილი ცხინვალისა და სოხუმის ციხეებში.
როგორც ოსი, ისე ქართველი პატიმრები და მათი ოჯახის წევრები რეგულარულად მიმართავდნენ სახალხო დამცველის აპარატს, ატყობინებდნენ მათი მძიმე ფიზიკურ და ფსიქოლოგიურ მდგომარეობის, საპატიმროში გაუსაძლისი პირობებისა და არასათანადო მოპყრობის შესახებ და ითხოვდნენ მხარეების ურთიერთშეთანხმებით, პატიმრობაში მყოფი პირების გათავისუფლებას.
სულ 18 პატიმარი გათავისუფლდა, მათ შორის 4 გაათავისუფლა ქართულმა მხარემ, 10 სოხუმის და 4 ცხინვალის დეფაქტო ხელისუფლებებმა.
დაკავებულთა და პატიმართა გათავისუფლება შეიარაღებული კონფლიქტების და მის შემდგომ პერიოდში მიღებული პრაქტიკაა. 2008 წლის ომის დროს, ქართველი სამხედროების გასათავისუფლებლად, საქართველოს ხელისუფლებამ რუსეთის ფედერაციას სამშობლოს ღალატში ბრალდებული, უვადო პატიმარი გენერალი რომან დუმბაძე გადასცა. ე.წ. სამხრეთ ოსეთის გამყოფ ხაზზე გახშირებული დაკავებების ფონზე, 2010 წელს მაშინდელი ევროპის საბჭოს ადამიანის უფლებების უმაღლესი კომისრის თომას ჰამარბერგის შუამავლობით, მხარეებმა 6-6 პირი გაათავისუფლეს. 2013 წლის თებერვალში საქართველოს ციხეებიდან ამნისტიის შედეგად ეროვნებით ოსი სამი პატიმარი გათავისუფლდა, რის პასუხადაც ცხინვალის დე-ფაქტო პრეზიდენტმა სამხრეთ ოსეთის დროებით ადმინისტრაციის ყოფილი ეკონომიკის მინისტრი თეიმურაზ ჯერაპოვი შეიწყალა.
2014 წელს სახალხო დამცველმა სპეციალური ანგარიში მიუძღვნა დაკავებულთა მდგომარეობას და მოუწოდა ხელისუფლებას „გამონახოს გზები დაკავებულთა და პატიმართა გასათავისუფლებლად, რომელიც შესაძლოა იყოს გათავისუფლება – „ყველა ყველაზე“, ვადაზე ადრე გათავისუფლების, ამნისტიის ან შეწყალების გზით.“ საკითხის შესწავლაში აქტიურად იყო ჩართული სახალხო დამცველთან არსებული ოსური ფორუმი და საქართველოში მოქმედი ადგილობრივი და საერთაშორისო არასამთავრობო ორგანიზაციები.
სახალხო დამცველი მიესალმება საქართველოს და დეფაქტო ხელისუფლებებს შორის დაწყებულ დიალოგს პატიმართა გათავისუფლების საკითხზე და მიიჩნევს, რომ ეს ნაბიჯი მხარეებს შორის ნდობის აღდგენას და შემდგომ სტაბილურობას შეუწყობს ხელს. თავისუფლებისა და უსაფრთხოების უფლება განმტკიცებულია საქართველოს კონსტიტუციითა და საერთაშორისო კონვენციებით და საქართველოს ხელისუფლება ვალდებულია ყველა ღონეს მიმართოს ამ უფლების დასაცავად.
სახალხო დამცველი მოუწოდებს დიალოგში ჩართულ მხარეებს ადამიანის უფლებების დაცვის საკითხები განხილვის მუდმივ თემად აქციონ და დღევანდელი დადებითი პრაქტიკა განავრცონ მოქალაქეთა გადაადგილების თავისუფლების დაცვაზეც. დაკავებები გამყოფ ხაზზე გაუსაძლის ხდის ადგილობრივი მოსახლეობის ყოფას და ზრდის მათში რადიკალურ განწყობებს, რაც დაძაბულობისა და დესტაბილიზაციის ერთ–ერთი მიზეზი შეიძლება გახდეს. ამის თავიდან ასაცილებლად, მხარეები უნდა შეთანხმდნენ ისეთ მექანიზმებზე, რომლებიც უზრუნველყოფს გამყოფ ხაზზე დაკავებების მანკიერი პრაქტიკის აღმოფხვრას და ამით, დაიცავს მოსახლეობის უფლებებსა და უსაფრთხოებას.

Public Defender Welcomes Release of Prisoners in Conflict Zone
On 10 March 2016 it became known that the Government of Georgia and the de facto authorities of Abkhazia and South Ossetia reached an agreement to release prisoners according to the principle - "all for all". This move made possible the release of several persons, which had been illegally deprived of their liberty in Tskhinvali and Sokhumi prisons.
Ossetian and Georgian prisoners, as well as their families, had been regularly applying to the Public Defender's Office and informing them of severe physical, psychological and unbearable conditions in the detention centers, as well as of ill-treatment. They had been requesting release of prisoners by mutual agreement.
A total of 18 prisoners have been released today. 4 out of them were released by the Georgian side, 10 – by the Sukhumi authorities and 4 – by the Tskhinvali authorities.
Release of prisoners and detainees after armed conflicts is a common practice. During the 2008 war, the Georgian authorities handed over General Roman Dumbadze, who was accused of treason and was serving life sentence, to the Russian Federation. In light of the frequented detentions at the so-called South Ossetian dividing line, in 2010 by the mediation of the then Council of Europe Human Rights Commissioner Thomas Hammarberg, the sides released 6-6 persons. In February 2013, three Ossetian prisoners were released from the Georgian prison as a result of amnesty, in response to which the de-facto South Ossetian President pardoned Teimuraz Jerapov, former Economy Minister of the provisional administration of South Ossetia.
In 2014, the Public Defender dedicated a special report to the situation of detainees and urged the Government to "find ways for releasing detainees and prisoners, according to the principle - "all for all", or through parole, amnesty and pardon." The Public Defender’s Ossetian Forum as well as local and international non-governmental organizations was actively involved in the study of the case.
The Public Defender welcomes the dialogue launched between Georgia and the de facto governments on the release of prisoners and believes that the move will promote restoration of confidence between the parties and will contribute to further stability. The right to freedom and security is enshrined in the Constitution of Georgia and international conventions, and the Georgian Government is obliged to make every effort to safeguard this right.
The Public Defender calls on the parties involved in the dialogue to make human rights a subject of constant discussion and expand today’s positive practice to freedom of movement as well.
Detentions at the dividing line make conditions of the local population unbearable and lead to radical sentiments in them, which can become one of the causes of tension and destabilization. To avoid this, the parties must agree on a mechanism that will ensure elimination of the vicious practice of detentions at the dividing line and thus will protect the rights and safety of the population.