ადამიანის უფლებათა ცენტრი მიესალმება საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილებას მოსმენებთან დაკავშირებით
15 აპრილი, 2016
ადამიანის უფლებათა ცენტრი მიესალმება საკონსტიტუციო სასამართლოს მიერ მიღებულ გადაწყვეტილებას, რომელიც საკონსტიტუციო სასამართლომ მოსმენებთან დაკავშირებით 14 აპრილს მიიღო. საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლომ დააკმაყოფილა ადამიანის უფლებათა ცენტრისა და სხვა უფლებადამცველების კონსტიტუციური სარჩელი და არაკონსტიტუციურად ცნო პირადი ხასიათის ინფორმაციის რეალურ დროში მოპოვების და მაიდენტიფიცირებელი მონაცემების კოპირებისა და შენახვის წესები.
კონსტიტუციური სარჩელებით სადავოდ იყო გამხდარი საკანონმდებლო ნორმები, რომლებიც ფარული საგამოძიებო მოქმედებების განხორციელებაზე უფლებამოსილ ორგანოს ანიჭებდა უფლებამოსილებას, ჰქონოდა კავშირგაბმულობის და კომუნიკაციის ფიზიკური ხაზებიდან ინფორმაციის რეალურ დროში მოპოვების და ამ მიზნით სათანადო აპარატურის და პროგრამული უზრუნველყოფის საშუალებების განთავსების შესაძლებლობა. ამავე დროს, სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახური აღჭურვილი იყო უფლებამოსილებით, განეხორციელებინა კავშირგაბმულობის არხში არსებული მაიდენტიფიცირებელი მონაცემების კოპირება და მათი 2 წლის ვადით შენახვა.
საკონსტიტუციო სასამართლომ მიიჩნია, რომ სადავო ნორმები, მართალია, ემსახურება ლეგიტიმურ მიზნებს, მაგრამ არ წარმოადგენს ამ მიზნების მიღწევის ნაკლებად მზღუდავ, პროპორციულ საშუალებას. სადავო ნორმები შესაძლებლობას აძლევს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურს, თანამედროვე ტექნოლოგიების გამოყენებით, მოიპოვოს პირადი ხასიათის ინფორმაცია განუსაზღვრელ პირთა წრის შესახებ.
მაიდენტიფიცირებელი მონაცემების (მეტადატის) კოპირება და შენახვა ისეთი უწყების მიერ, რომელსაც მინიჭებული აქვს გამოძიების ფუნქცია ან არის პროფესიულად დაინტერესებული ამ ინფორმაციის გაცნობით, ქმნის პირად ცხოვრებაში ჩარევის მომეტებულ საფრთხეს.
ამავე დროს, საკონსტიტუციო სასამართლომ გაითვალისწინა რა, რომ წინამდებარე გადაწყვეტილების სათანადოდ აღსრულება მოითხოვს, როგორც ფუნდამენტური საკანონმდებლო ცვლილებების განხორციელებას, ისე ახალი კანონმდებლობის შესაბამისად შემოღებული სისტემის ინსტიტუციურ და ტექნიკურ უზრუნველყოფას, აუცილებლად მიიჩნია გადაწყვეტილების აღსასრულებლად აუცილებელი და გონივრულად საკმარისი დროის გათვალისწინება. ასეთ ობიექტურად საკმარის ვადად საკონსტიტუციო სასამართლოს 2017 წლის 31 მარტამდე პერიოდი მიაჩნია.
მოსმენებთან დაკავშირებული კონსტიტუციური სარჩელი საქართველოს სახალხო დამცველისა და „ეს შენ გეხებას“ ფარგლებში საქართველოს მოქალაქეების: გიორგი ბურჯანაძის, ლიკა საჯაიას, გიორგი გოცირიძის, თათია ქინქლაძის, გიორგი ჩიტიძის, ლაშა ტუღუშის, ზვიად ქორიძის და ფონდ ღია საზოგადოება საქართველოს, „საერთშორისო გამჭვირვალობა- საქართველოს“, საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის, „სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოებისა“ და ადამიანის უფლებათა ცენტრის მიერ მომზადდა საქართველოს პარლამენტის წინააღმდეგ.
ადამიანის უფლებათა ცენტრს მიაჩნია, რომ საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს მიერ მიღებული გადაწყვეტილება მოსმენებთან დაკავშირებით წინგადადგმული ნაბიჯია, რადგან აღნიშნული გადაწყვეტილება ხელს შეუწყობს ადამიანის უფლებების დაცვას და შემდგომში გამორიცხავს ადამიანის პირად ცხოვრებაში ჩარევის ფაქტებს.
ადამიანის უფლებათა ცენტრს იმედი აქვს, რომ 2017 წლის მარტის თვემდე განხორციელდება აღნიშნული ცვლილებები, რაც საქართველოს ევროპულ სტანდარტებთან დაახლოების წინაპირობაა.

Human Rights Center Welcomes Decision of the Constitutional Court about Secret Surveillance
Human Rights Center welcomes the April 14 decision of the Constitutional Court of Georgia, in which the Court upheld the constitutional lawsuit of Human Rights Center and partner human rights organizations. The Court declared the right to obtain personal information, copy and keep identifiable data as unconstitutional.
The constitutional complaint claimed that the legal norms, which authorized a state investigative body to have right to copy information from communication physical cables in real time and have access to relevant apparatus and program devices, were unconstitutional. At the same time, the State Security Service is authorized to copy and keep identifiable data for two years.
The Constitutional Court ruled that although disputed norms had legitimate goals, they were not less restrictive, proportional tool to achieve the goals. With the support of modern technologies, the norms allowed the State Security Service to obtain personal information about unrestricted number of persons.
Copying of data by an agency, which has the function of investigation or is professionally interested in this information, creates excessive risk of interfering with private life.
At the same time, considering that satisfaction of the lawsuit will result in fundamental changes in the legislation as well as institutional and technical maintenance of the system in accordance to the new law, the Court defined March 31, 2017, as a reasonable and sufficient time for the execution of the decision.
The constitutional lawsuit was prepared by Public Defender of Georgia and participants of the Campaign This Affects You. By citizens of Georgia: Giorgi Burjanadze, Lika Sajaia, Giorgi Gotsiridze, Tatia Kinkladze, Giorgi Chitidze, Lasha Tugushi, Zviad Koridze and Open Society Georgia Foundation, by Transparency International – Georgia, Georgian Young Lawyers’ Association, International Society for Fair Elections and Democracy and Human Rights Center vs Parliament of Georgia.
Human Rights Center believes the decision of the Constitutional Court of Georgia is a step forward because it will promote better defense of human rights and deprives all institutions from the possibility to violate citizens’ right to personal life.
Human Rights Center hopes the relevant legislative amendments will be done before March 2017, which will be pre-condition to make Georgian legislation more compliant to European Standards.