„დიდი გამოძიება“ - ფილმის ჩვენება გაიმართა
20 აპრილს ფონდ „ღია საზოგადოება საქართველოს“ ოფისში არასამთავრობოორგანიზაცია ადამიანის უფლებათა ცენტრის მიერ გადაღებული დოკუმენტური ფილმის- „დიდი გამოძიება“ - პრეზენტაცია გაიმართა. ფილმში აღწერილია 2008 წლის აგვისტოს ომის შედეგები. ფილმი არის ერთ-ერთი შემადგენელი ნაწილი პროცესისა, რომელიც საფუძვლად დაედო ჰააგის სასამართლოს გადაწყვეტილებას, გამოიძიოს 2008 წელს განვითარებული მოვლენები, კაცობრიობის წინააღმდეგ მიმართულ სამხედრო დანაშაულის ჩამდენი პირების იდენტიფიცირებისა და მათი სისხლის სამართლის პასუხისგებაში მიცემის მიზნით.
„2015 წლის 5 მარტს საქართველოს იუსტიციის სამინისტრომ ჰააგის სასამართლოს აცნობა, რომ წყვეტს გამოძიებას. სწორედ ეს გახდა საფუძველი იმისა, რომ სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლო ჩაერთო ამ პროცესში“, - აღნიშნა შეხვედრის მიმდინარეობისას ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის წარმომადგენელმა, თამარ აბაზაძემ.
„ფილმზე მუშაობისას, მოსახლეობას განსაკუთებული სიფრთხილით ვაცნობდით მიზანს. ამბობდნენ, რომ ჩვენთან საუბრისას თავიდან განიცადეს ომის სიმწვავე.
ვერცერთი მათგანი ცრემლების გარეშე ვერ იხსენებს განვლილს. ამიტომ ძალიან დიდი იმედი გვაქვს, რომ კიდევ ერთხელ არ გაუცრუვდებათ იმედი და დამნაშავე პირები პასუხისგებაში მიეცემიან“, - განაცხადა ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურიდიული სამსახურის უფროსმა თამარ ავალიანმა.
პრეზენტაციას ესწრებოდნენ არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები და მოწვეული სტუმრები. ჩვენების შემდეგ დისკუსია გაიმართა პროცესში მონაწილე ორგანიზაციების წარმომადგენლებსა და მათ შორის, ვინც ფილმი პირველად ნახა.
„პირველად 2010 წელს ჩავედით კონფლიქტისპირა რეგიონში. ჭრილობები შედარებით მოუშუშებელი იყო. კადრებში კარგად ჩანს მძიმე სიტუაცია, რაც იქ სუფევდა. დიდი იმედით შესცქერიან ამ საგამოძიებო პროცესს და მეც და მთელ ჩვენს ჯგუფს დიდი იმედი გვაქვს, რომ ყველაფერი ობიექტურად წარიმართება“, - განაცხადა პრეზენტაციაზე ფილმის ავტორმა, გიორგი ჯანელიძემ.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის აღმასრულებელი დირექტორის, ალეკო ცქიტიშვილის თქმით, აღნიშნული გამოძიება არა მარტო საქართველოსთვის, არამედ ჰააგის სასამართლოსთვისაც მნიშვნელოვანია.
„გვინდოდა, რომ დღევანდელი პრეზენტაცია- დისკუსია ყოფილიყო სამუშაო შეხვედრის ფორმატში. რადგან ჩვენ კიდევ ბევრჯერ მოგვიწევს ფიქრი, თუ რით უნდა შევუწყოთ ხელი გამოძიებას და როგორ დავიცვათ დაზარალებულთა ინტერესები“, - აღნიშნა პრეზენტაციის დასასრულს ადამიანის უფლებათა ცენტრის აღმასრულებელმა დირექტორმა, ალეკო ცქიტიშვილმა.

On April 20, Human Rights Center screened a documentary film Big Investigation in the office of the Open Society Georgia Foundation. The film is about the impact of 2008 August War. It was part of the process, which became basis for the decision of The Hague Court to investigate the alleged crimes in 2008 August War, to identify and punish alleged perpetrators for the crimes against humanity and war crimes.
“On March 5, 2015 the Ministry of Justice of Georgia notified the Hague Court that it suspended the investigation on the national level. It became basis for the International Criminal Court (ICC) to get involved in this process,” representative of the Georgian Young Lawyers’ Association Tamar Abazadze said.
“When working on the film we carefully explained the population the purpose of the film. They said that speaking about the war revives their painful memories. None of them could recall the war without tears. So, I hope they will not be frustrated again and perpetrators will be punished,” said Tamar Avaliani, head of the Legal Aid Service at the Human Rights Center.
Representatives of nongovernmental organizations and invited guests attended the presentation.
The screening of the film was followed by a discussion.
“We visited the conflict-affected region first in 2010 and people had not yet recovered from the wounds of the war. You can see their tragedy in the film; they are very hopeful for the investigation and we, the film crew, also hope that everything will be investigated impartially,” the author of the film Giorgi Janelidze said.
Executive director of Human Rights Center Aleko Tskitishvili said the investigation is not important only for Georgia but it is important for The Hague Court too.
“We wanted to organize today’s presentation-discussion in the form of working meeting because we will have to work hard to support the investigation and defend interests of the victims,” Aleko Tskitishvili said.