პარლამენტის იურიდიულმა კომიტეტმა ადამიანის უფლებათა ცენტრის საკანონმდებლო წინადადება განიხილა
26 აპრილს საქართველოს პარლამენტის იურიდიულ საკითხთა კომიტეტმა განიხილა ადამიანის უფლებათა ცენტრის საკანონმდებლო წინადადება „საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ“. ადამიანის უფლებათა ცენტრის წინადადებაა, პარლამენტის დადგენილება პოლიტიკური პატიმრის სტატუსის მინიჭების თაობაზე ჩაითვალოს ახლადგამოვლენილ გარემოებად, რათა შემდგომში ამ გზით გადაისინჯოს პოლიტიკური პატიმრების მიმართ დამდგარი გამამტყუნებელი განაჩენები.
ადამიანის უფლებათა ცენტრს მიაჩნია, რომ სსსკ-ის 310-ე მუხლს უნდა დაემატოს ქვეპუნქტი შემდეგი ფორმულირებით:  განაჩენი ახლად გამოვლენილ გარემოებათა გამო გადაისინჯება, თუკი არსებობს საქართველოს პარლამენტის დადგენილება პოლიტიკური პატიმრის სტატუსის მინიჭების შესახებ პირისათვის, რომლის მიმართაც არსებობს კანონიერ ძალაში შესული განაჩენი.
აღნიშნული წინადადება კომიტეტს ადამიანის უფლებათა ცენტრის აღმასრულებელმა დირექტორმა, ალეკო ცქიტიშვილმა  წარუდგინა და ცვლილების აუცილებლობაზე კონკრეტული მაგალითებით ისაუბრა.
„პოლიტპატიმრების უფლებების აღდგენაზე ზრუნვა არის კოალიცია „ქართული ოცნებისა“ და ზოგადად, ამ მოწვევის პარლამენტის პასუხისმგებლობა, რადგან ამ მოწვევის პარლამენტმა 2012 წლის ბოლოს ათობით ადამიანს მიანიჭა პოლიტიკური პატიმრის სტატუსი. ასევე, საკუთარ ვალდებულებად აიღო შემდგომში პატიმრების სამართლებრივი რეაბილიტაცია და მართლმსაჯულების ხარვეზების აღმოფხვრის სამართლებრივი მექანიზმის შექმნა. თუმცა, ამ დროისთვის, როცა ამ მოწვევის პარლამენტს ვადა ეწურება, ვხედავთ, რომ ამ მიმართულებით არც ერთი ნაბიჯი არ გადადგმულა. ჩვენი წინადადება ეხება სწორედ ერთ-ერთ შესაძლებლობას, ყოფილი პოლიტიკური პატიმრებისთვის, რომლებიც დღემდე უშედეგოდ ითხოვენ განაჩენის გადახედვას, რათა მათ ჰქონდეთ შესაძლებლობა, ახლად გამოვლენილი გარემოებების საფუძველზე სასამართლომ მათი საქმეები კვლავ განიხილოს“, - განაცხადა ალეკო ცქიტიშვილმა კომიტეტზე საკანონმდებლო წინადადების სიტყვით გამოსვლისას.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის ინიციატივას არაერთგვაროვანი გამოხმაურება მოჰყვა. იურიდიული კომიტეტის თავმჯდომარეს მიაჩნია, რომ სისხლის საპროცესო კოდექსში ამ ცვლილების შეტანა შეუძლებელია.
„პარლამენტმა მიიღო პოლიტიკური გადაწყვეტილება, როდესაც პოლიტიკური პატიმრის სტატუსი მიანიჭა პირებს. ასეთ დროს, გადაწყვეტილების მოტივი, ძირითადად, არის პოლიტიკური. ამავე დროს, პოლიტიკური პატიმრის სტატუსი აპრიორი არ ნიშნავს, რომ პირი უდანაშაულოა. მას შეიძლება, დანაშაული ჰქონდეს ჩადენილი. პარლამენტის პოლიტიკური გადაწყვეტილება სასამართლოში საქმის ხელახალი განხილვის საფუძველი ვერ იქნება. აღნიშნულმა ცვლილებამ ამავე დროს, შეიძლება, მოახდინოს დანაშაულის ერთგვარი „წახალისება“. მაგალითად, ვიღაცამ ჩაიდინოს დანაშაული იმის იმედით, რომ მას მიანიჭებენ პოლიტპატიმრის სტატუსს და გაამართლებენ დანაშაულში“, - განაცხადა იურიდიული კომიტეტის თავმჯდომარემ, ვახტანგ ხმალაძემ.
კომიტეტის ერთ-ერთი წევრის, გედევან ფოფხაძის აზრით, საპროცესო კოდექსში მსგავსი ცვლილების შეტანა შესაძლებელია. „ქვეყანაში უმაღლესი საკანონმდებლო ორგანოს მიერ პოლიტპატიმრების არსებობის ფაქტის დაფიქსირება არ არის მთლად სტანდარტული გადაწყვეტილება. ეს ნიშნავს იმას, რომ შესამაბისი პირის მიერ სამართლიანი მართლმსაჯულების პრინციპი გამოყენებული არ იყო, ანუ ეს იყო პოლიტიკური განაჩენი. შესაძლოა, ყოფილიყვნენ დამნაშავეები კონკრეტულ ქმედებაში, მაგრამ სასამართლო იყო სხვა მხრივ მოტივირებული, გამოეტანა გამამტყუნებელი განაჩენი  არა დანაშაულის ჩადენისათვის, არამედ პოლიტიკური შეხედულებისათვის“, - განაცხადა კომიტეტის წევრმა გედევან ფოფხაძემ.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტმა ნესტან ლონდარიძემ კომიტეტის სხდომაზე განაცხადა, რომ რისკი, თითქოსდა საპროცესო კოდექსში შესატანი ახალი ქვეპუნქტი წაახალისებს დანაშაულს, ფაქტობრივად, არ არსებობს, რადგან საუბარი არის პარლამენტის დადგენილებით პირთათვის პოლიტიკური სტატუსის მინიჭებაზე, რაც ასე მარტივად არ ხდება.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრის ინიციატივა კარგი საშუალებაა საიმისოდ, რომ მოიხსნას ის ეჭვები, რაც პოლიტიკური სტატუსის მინიჭებასთან დაკავშირებით არსებობს პოლიტიკურ წრეებში. გარდა ამისა, პოლიტპატიმრების საქმეებს ძირითადად ადევს „გრიფი საიდუმლო“, რაც დღემდე არ არის მოხსნილი. საზოგადოებას არა აქვს ინფორმაცია, რამდენად სამართლიანად მოხდა შესაბამისი პირების საქმეების განხილვა“, - განაცხადა ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტმა, ნესტან ლონდარიძემ humanrights.ge-სთან საუბრისას.
იურიდიული კომიტეტის გადაწყვეტილებით, ადამიანის უფლებათა ცენტრის საკანონმდებლო წინადადების განხილვა პარლამენტის იურიდიულ საკითხთა და ადამიანის უფლებათა დაცვის კომიტეტებში შემდგომშიც გაგრძელდება და მასში მონაწილეობას ადამიანის უფლებათა ცენტრის წარმომადგენლებიც მიიღებენ.

Legal Committee of the Parliament Discussed Legislative Proposal of Human Rights Center
On April 26, the Legal Committee of the Parliament of Georgia discussed the legislative proposal of Human Rights Center on the introduction of amendments to the Criminal Procedural Code of Georgia. Human Rights Center proposed the Parliament to find its resolution ongranting the status of political prisoner to a person as a newly revealed circumstance to enable the courts to review past guilty-verdicts on the political prisoners.
Human Rights Center believes that sub-paragraph shall be added to the Article 310 of the Criminal Procedural Code of Georgia with the following formulation: the verdict shall be reviewed based on newly revealed circumstances if there is a resolution of the Parliament of Georgia on granting a status of political prisoner to a person, and if the verdict against him/her was enforced.
Executive director of Human Rights Center Aleko Tskitishvili presented the proposal to the Committee and spoke about the need of the proposed amendments based on concrete examples.
“Care on the restoration of the breached rights of political prisoners is responsibility of the Coalition Georgian Dream and current parliament in general because at the end of 2012 they granted the status of political prisoner to several dozen persons. Also, the Parliament took responsibility to ensure legal rehabilitation of prisoners and creation of legal mechanism to eradicate miscarriages of justice. However, up to today, when this Parliament is approaching the end of its mandate, we see that no steps were taken towards resolution of the problems of former political prisoners. Our proposal aims to enable the former political prisoners, who have been unsuccessfully urging for the revision of their verdicts, to appeal the court based on the newly revealed circumstances,” Aleko Tskitishvili sad in the session of the Parliamentary committee.
The MPs had different reaction on the initiative. The chairman of the Legal Committee thinks it is impossible to introduce this amendment to the Criminal Procedural Code.
“The Parliament made a political decision when it granted the status of political prisoners to people. The motive of the decision was political. At the same time, having a status of a political prisoner does not mean that a person is innocent. He may really have committed some crime.
The political decision of the Parliament cannot become basis for repeated judiciary proceedings.
It may even encourage the crimes. For example, somebody may commit a crime hoping that he would receive status of a political prisoner and then he would be found innocent for that,” Vakhtang Khamaladze, the committee chairman, said.
A committee member Gedavan Popkhadze said it is possible to introduce similar amendments into the Code. “It is not standard decision when the supreme legislative body of the country makes decision about presence of political prisoners in the country. It means the principles of fair trial were breached with regard to those persons, or it was a politically motivated verdict. They may have committed some offence but the Court was biased in other direction and passed guilty verdict not for the crime but for political affiliation” Gedevan Popkhadze said.
Lawyer of Human Rights Center Nestan Londaridze said at the session that the risk as if the new sub-paragraph in the Code will encourage others to commit crime, is absolutely excluded because the proposal of the organization applies to the parliament’s resolution on granting a status to a person that is not easily achieved.
“The initiative of Human Rights Center is a good instrument to destroy the doubts and questions about the political prisoner’s status among politicians. Besides that, main cases of former political prisoners are under Top Secret status. Consequently, the society does not have information how fairly their cases were studied by the court,” Nestan Londaridze told humanrights.ge.
Based on the decision of the legal committee the discussion of the legislative proposal of Human Rights Center will continue in the Legal and Human Rights Committees of the Parliament with participation of the representatives of Human Rights Center.