პროკურატურამ ადამიანის უფლებათა ცენტრის რეკომენდაცია გაიზიარა
მთავარმა პროკურატურამ გაიზიარა ადამიანის უფლებათა ცენტრის მოწოდება და მოქალაქე რუსუდან ფურცხვანიძის საქმე გამოსაძიებლად ქალაქ თბილისის პროკურატურას გადასცა.
ადამიანის უფლებათა ცენტრმა 16 მაისს გავრცელებულ საჯარო მიმართვაში გააპროტესტა საგამოძიებო ორგანოების პრაქტიკა, როდესაც საქმე გამოსაძიებლად გადაეცემა ორგანოს, რომელსაც ამ საქმისადმი შესაძლოა, ჰქონდეს მიკერძოებული დამოკიდებულება.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი სამართლებრივ დახმარებას უწევს მოქალაქე რუსუდან ფურცხვანიძეს, რომელიც არის თაღლითობის მსხვერპლი. საქმე შესაძლოა, ეხებოდეს საბერძნეთის საელჩოში არაკონონიერად გაცემულ ვიზას, რის გამოც ფურცხვანიძის დეპორტაცია მოხდა უნგრეთიდან საქართველოში.
ვიზისა და სხვა სამგზავრო დოკუმენტების დამზადებასა და საზღვარგარეთ გამგზავრებას რუსუდან ფურცხვანიძეს დაპირდა შინაგან საქმეთა სამინისტროს რაიონული სამმართველოს განყოფილების ყოფილი თანამშრომელი ზ.ნ., რომელმაც საზღაურად მიიღო 5000 ევრო. დეპორტაციის შემდეგ რუსუდან ფურცხვანიძემ ამ თანხის უკან დაბრუნება მოითხოვა. 2016 წლის 15 აპრილს კი საჩივრით მიმართა საქართველოს მთავარ პროკურატურას, რომელმაც დაზარალებულის საჩივარი გადააგზავნა ქუთაისის რაიონულ პროკურატურაში. ქუთაისის რაიონულმა პროკურატურამ კი საქმე მოკვლევისთვის დააწერა შინაგან საქმეთა სამინისტროს იმ განყოფილებას, სადაც თავის დროზე ზ.ნ. მუშაობდა.
ადამიანის უფლებათა ცენტრმა მთავარი პროკურატურისგან მოითხოვა, აღმოფხვრილიყო ეს პრობლემა - გადაეხედა პრაქტიკისათვის და ეხელმძღვანელა ობიექტური გამოძიების პრინციპებიდან გამომდინარე, ხოლო კონკრეტულად რუსუდან ფურცხვანიძის საქმე, ობიექტური და სრულყოფილი  გამოძიების  მიზნით, ტერიტორიული ქვემდებარეობის გათვალისწინებით, გამოსაძიებლად გადაგზავნილიყო ქალაქ თბილისის პროკურატურაში .
ადამიანის უფლებათა ცენტრის ძალისხმევის შედეგად, საქმე გამოსაძიებლად ქუთაისიდან გადაეგზავნა თბილისის რაიონულ პროკურატურას. დღეის მდგომარეობით, რუსუდან ფურცხვანიძის მიმართ ჩადენილი  თაღლითობის ფაქტზე აღძრულია სისხლის სამართლის საქმე სისხლის სამართლის კოდექსის 180-ე მუხლის მე-3 ნაწილის ბ პუნქტით. მიმდინარეობს საგამოძიებო მოქმედებები.

Chief Prosecutor’s Office fulfilled recommendation of Human Rights Center and forwarded the case of Rusudan Purtskhvanidze to the Tbilisi prosecutor’s office for further investigation.
In its May 16 public appeal Human Rights Center protested the practice of the investigative bodies, which assign cases for further investigation to the agencies, whose officials may feel biased about it.
Human Rights Center legally assisted Rusudan Purtskhvanidze, who is victim of forgery. The case may refer to illegally issued visa at the Embassy of Greece, for what Purtskhvanidze was deported from Hungary.
Former employee of the district unit of the Ministry of Internal Affairs Z.N had promised Rusudan Purtskhvanidze to assist in getting visa and other travel documents; for the assistance he received 5 000 EURO. After deportation, Rusudan Purtskhvanidze claimed the money back. On April 15, 2016 she appealed the Chief Prosecutor’s Office of Georgia, which forwarded her appeal to the Kutaisi district prosecutor’s office. The latter assigned the case to the same unit of the MIA for further investigation, where Z.N used to work in the past.
Human Rights Center requested the Chief Prosecutor’s Office to tackle this problem through reviewing its practice and respecting the principle of impartial investigation. The Center requested the Chief Prosecutor’s Office to forward the case of Rusudan Purtskhvanidze to the Tbilisi Prosecutor’s Office to ensure impartial and effective investigation into it and to respect territorial subordination.
As a result of the advocacy of Human Rights Center the case of Rusudan Purtskhvanidze was sent to the Tbilisi Prosecutor’s Office from Kutaisi. Today, criminal investigation into the forgery case was launched under Article 180 Part III-b of the Criminal Code of Georgia. Investigation activities are underway.