მხატვრობა, რომელიც ისჯება
სხვადასხვა სახის წარწერის, ნახატის, სიმბოლოს თვითნებური შესრულება შენობების ფასადებზე, ვიტრინებზე, ღობეებზე, სვეტებსა და  ხე-ნარგავებზე მარეგულირებელი ორგანოს ნებართვის გარეშე კანონდარღვევად მიიჩნევა და ითვალისწინებს ადმინისტრაციულ ჯარიმას.
თბილისის მერიის არქიტექტურის სამსახურში აცხადებენ, რომ შენობა-ნაგებობების ფასადისა და სახურავის ისეთი სარემონტო და მოპირკეთებითი სამუშაოები, რომელთა დროსაც ხდება შენობა-ნაგებობების ფერის ან მოსაპირკეთებელი მასალის ცვლილება განისაზღვრება საქართველოს მთავრობის დადგენილების 65-ე მუხლის პირველი პუნქტის მიხედვით. დამკვეთი ვალდებულია, აღნიშნული საკითხის შესახებ განცხადებით მიმართოს მშენებლობის ნებართვის გამცემ ორგანოს (ქ. თბილისის მუნიციპალიტეტის სსიპ – ქ. თბილისის მუნიციპალიტეტის არქიტექტურის სამსახურს), რომელიც 5 დღის ვადაში წარდგენილი სრულყოფილი დოკუმენტების საფუძველზე, წერილობით ადასტურებს დაგეგმილი მშენებლობა/მონტაჟის ქალაქთმშენებლობით დოკუმენტებთან შესაბამისობას და მშენებლობის განხორციელების შესაძლებლობას.
მარკეტინგული კამპანიის გარდა, შეხვდებით არასარეკლამო, არასააგიტაციო ტიპის ნახატებსაც, რომელიც კორპუსის მოსახლეობის სურვილით კეთდება და მათ დიდ მოწონებასაც იმსახურებს.
ქუჩის მხატვრების აზრით, კანონი სტენსილების შესახებ შესწორებებს საჭიროებს, რადგან უნდა განცალკევდეს ვანდალური შემთხვევები და მხატვრობა, როგორც თავისუფალი აზრის გამოხატვის ერთ-ერთი საშუალება.
მხატვრები ისეთ შემთხვევებსაც იხსენებენ, როდესაც ქუჩის მხავტრობის ნებართვა გაცემული იყო, თუმცა სტენსილები მოხატვის შემდეგ წაშალეს.
„მაქვს ეჭვი, რომ „ინტელიგენციის“ ნაწილს ნახატი არ მოეწონა და მთავრობა აიძულეს, წაეშალათ. თუ ნახატი რეაქციონერულია, მაშინ მას შლიან. სხვა შემთხვევაში კი ნაკლებად ერჩიან“,- აღნიშნა მხატვარმა ლია უკლებამ.
მიუხედავად იმისა, რომ ქუჩის მხატვრობა შესაბამისი ნებართვის გარეშე კანონდარღვევაა, ნახატების რაოდენობა იმაზე მეტყველებს, რომ მხატვრებს არ ეშინიათ ამ მეთოდით თავიანთი აზრის დაფიქსირების. თუმცა გარკვეული ტიპის პრობლემა აქაც იქმნება.  ჟურნალისტი მარიამ ხულუზაური სტენსილებს 12 წლიდან ხატავს. იმის გათვალისწინებით, რომ  „სტრიტ არტი“ კანონით ისჯება, მისი ნახატები ავტორის გარეშე ვრცელდება. მარიამის თქმით, მხატვარი თავის სათქმელს ამ გზით უფრო ფართო მასშტაბიან აუდიტორიას აწვდის, ვიდრე ეს გალერეაშია შესაძლებელი.
„თავიდან ყველაფერი მოლბერტითა და აკვარელებით დაიწყო, თუმცა მალევე გავაცნობიერე, რომ ხატვას ტილოზე აზრი არ ჰქონდა, თუ ჩემს ნახატს დამთვალიერებელი არ ეყოლებოდა. პირველად საკუთარი ოთახი 8 წლის ასაკში მოვხატე. ჩემი მშობლები ისეთი აღფრთოვანებულები იყვნენ, სახლში სტუმრად მოსულ ადამიანებს ჩემს ოთახში ეპატიჟებოდნენ. სტენსილების ხატვა რომ დავიწყე, მაშინ ეს მიმდინარეობა საქართველოში „ახალი ხილი“ იყო. არც ის ვიცოდი, რომ ქართული კანონმდებლობით მსგავსი ქმედება თუ ისჯებოდა. პირველი სტენსილი სკოლის კედელზე დავხატე, სათაურით - „No future”. სკოლის დირექტორმა დამსაჯა და ჩემი მშობლები აიძულა, ნახატი გადაღებათ. მეორე ნახატი ქალაქის ცენტრში შუადღისას დავხატე. საპატრულო პოლიციის თქმით, მე კრიმინალი ვიყავი და ამ ნახატზეც პასუხი ვაგე. ზემოთჩამოთვლილ მიზეზთა გამო, მე ქუჩის მხატვარი იძულებული ვარ, ღამით, მაშინ როდესაც მთელ ქალაქს ძინავს, შეუმჩნევლად მოვხატო ძველი შენობები. ქუჩა ჩემი ნახატების გალერეაა“,- აღნიშნა მარიამ ხულუზაურმა.
ხულუზაურის თქმით, ის ხშირად პოულობს სოციალურ ქსელში უცნობი ადამიანების მიერ გაზიარებულ ფოტოებს, სადაც მისი ნახატებია გამოსახული. მხატვრის თქმით, მისი შემოქმედება საქართველოში არალეგალურია, რაც მას არ აშინებს, თუმცა ზღუდავს.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტის, ეკა ლომიძის განცხადებით, ადმინისტრაციული კანონდარღვევა სისხლის სამართლებრივ ჭრილში გადადის  იმ შემთხვევაში, თუ კი შენობა- ნაგებობას მინიჭებული აქვს ძეგლის სტატუსი. ამ ტიპის დანაშაულის შემთხვევაში,  სისხლის სამართლის წესით პასუხისმგებლობას ითვალისწინებს სისხლის სამართლის კოდექსის 257-ე მუხლი.

Art that is punished
Putting various inscriptions, paintings or symbols on the building facades, window-glasses, fences, columns and trees without the permission from the regulation body is violation of the law and is punishable with administrative fine.
Representatives of the architecture service at the Tbilisi City Hall state that change of color or façade materials of the buildings during rehabilitation and repair works of the building facades or roofs is regulated under Article 65 Paragraph I of the Resolution of the Government of Georgia. The client shall apply to the body authorized to issue permission on the construction (Architecture Service of the Tbilisi City Hall), which within 5 days term will notify compliance of the submitted documents with the regulation norms and allows the applicant to launch construction works.
Besides marketing campaign, you can see non-advertising, non-promotional paintings which are done mostly based on the request of the building residents.
Street painters think the law shall be amended with regard to stencils because vandal facts and art shall be differentiated while the latter is one of the ways to freedom of expression.
The painters recall facts when they had permission on stencils but after paintings were done they were erased.
“I doubt part of “intelligentsia” did not like our paintings and compelled the government to delete them. If the painting has resisting character then they are erased. However, more moderate paintings remain on the facades,” painter Lia Ukleba said.
Although street painting is violation of the law without permission, the number of paintings in the city proves that painters are not afraid to express their opinion. However, they face some problems too. Journalist Mariam Khuluzauri paints stencils since she was 12. Considering the fact that street art is punished by the law, she does not write her name on the paintings. Mariami said with this method, the painter can disclose her/his opinion to wider audience than it is possible in the galleries.
“Initially everything started with easel and aquarelles but soon I realized that it was useless to paint on the canvass if nobody would see it. Initially I painted my own room at the age of 8. My parents were so excited that they kept inviting everybody to see my room. When I started painting stencils, it was a new trend in Georgia. I did not know that this action was punishable under the Georgian law. I painted first stencil on the school façade with slogan – No Future. The school director punished me and made my parents to paint the wall to hide the stencil. Next stencil was done in the city center during midday. Patrol police officers said I was a criminal and was punished. Due to the abovementioned facts I, as a street artist, have to paint stencils at night when everybody is sleeping. Street is my gallery,” Mariam Khuluzauri said.
Khuluzauri said she often finds photos of her paintings in social networks when unknown people share them on their walls. The painter said her art is illegal in Georgia though it does not scare but restricts her.
Lawyer of Human Rights Center Eka Lomidze said violation of the administrative law may turn into a criminal offence if the building has a status of cultural heritage. In similar case, the painter may be held responsible under the criminal law, Article 257.