ოსური მხარე თანამშრომლობისთვის მზადყოფნას გამოთქვამს
28 ივნისს, სოფელ ერგნეთში, ინცინდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის ფარგლებში რიგით 67-ე გამართულ შეხვედრაზე, ერთი თვის წინ, სოფელ ქორდიდან დაკარგული 26 წლის ნიკა საღირაშვილის მშობლები და ახლობლები ჩავიდნენ.  მათ ქართულ და ოსურ მხარეს საღირაშვილის ადგილსამყოფელის დასადგენად კონკრეტული ღონისძიებების გატარება მოსთხოვეს, რადგან როგორც დაკარგულის დედა აცხადებს, მათ ეჭვი აქვთ, რომ ნიკა საღირაშვილი ოკუპირებულ ტერიტორიაზე ჰყავთ დაკავებული.
„თუ ჩემს შვილს არ იპოვიან, მთელი სოფელი გადავკვეთთ საოკუპაციო ხაზს და გავარკვევთ ჩემი შვილის ადგილსამყოფელს. დარწმუნებული ვარ, რომ რუსეთის ჯარს ჰყავს დაკავებული და არ უშვებენ. ნიკას დაკარგვის დღეს ოკუპირებული ტერიტორიის სიახლოვეს გაისმა სროლის ხმა, რაც ეჭვს მიჩენს, რომ ან დაჭრილია, ან მოკლეს. ქართული მხარე მეუბნება, რომ ოკუპირებულ ტერიტორიაზე ძებნის უფლება არ აქვთ, აბა როგორ მოვიქცე, აქ არსად არის ჩემი შვილი“,- განაცხადა ნიკოლოზ საღირაშვილის დედამ, ინგა ბორცვაძემ.
საქართველოს ხელისუფლების წარმომადგნელებმა ერგნეთის შეხვედრაზე ცხინვალის დე-ფაქტო მთავრობისგან სოფელ ქორდასთან ე.წ. „საზღვრის“ პერიმეტრზე დამონტაჟებული კამერების ჩანაწერების ამოღება მოითხოვა, რაზეც ოსური დელეგაციის ხელმძღვანელმა დავით სანაკოევმა თანხმობა განცხადა.
„საღირაშვილის შესახებ არაერთხელ მოგვმართეს. მასზე ჟენევის დისკუსიაზეც იყო საუბარი. იგი ჩვენ არ დაგვიკავებია და ჩვენთან არ იმყოფება. მზად ვართ, ამოვიღოთ საზღვრის პერიმეტრზე დამონტაჟებული კამერების ჩანაწერები ამოვიღოთ“,- აღნიშნა სანაკოევმა.
საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის საინფორმაციო-ანალიტიკური ცენტრის ხელმძღვანელის მოადგილის, დავით კობახიძის განცხადებით, შეხვედრაზე  ქართულმა მხარემ გააპროტესტა  გამყოფ ხაზზე ბანერებისა  და მავთულხლართების მონტაჟი. ასევე, ერთ-ერთი მთავარი საკითხი იყო  საოკუპაციო რეჟიმის მიერ წინა შეხვედრიდან დღემდე მომხდარი საქართველოს მოქალაქეების უკანონო დაკავების ფაქტები.

Ossetian side is ready for cooperation
On June 28, parents and relatives of 26-year-old Nika Sagirashvili, who has been missing for one month already, arrived in Ergneti village during the 67th round of the negotiations in the frame of the Incident Prevention and Response Mechanisms. They requested the Georgian and Ossetian parties to take concrete measures to identify the whereabouts of the missing man because as the mother claimed her son was in the detention setting in the occupied South Ossetia.
“Unless they find my son, the entire village will block the occupation line and find out his whereabouts. I am sure the Russian army arrested him and do not allow him go now. We heard shooting on the day when Nika disappeared for what I doubt he is either wounded or killed. The Georgian authority states they cannot look for my son in the occupied territory and what shall I do then? I cannot find my son here,” the mother of Nikoloz Sagirashvili Inga Bortsvadze said.
The representatives of the Georgian government asked the de-facto governmental officials of South Ossetia to get the video-footage from the cameras installed alongside the so-called administrative border and the head of the Ossetian delegation Davit Sanakoev agreed.
“We have received many applications about Sagirashvili. The parties discussed his case during Geneva talks too. We have not arrested him and he is not in our detention establishments. We are ready to get the video-footage from the border cameras,” Sanakoev said.
The deputy head of the information-analytic department of the State Security Service of Georgia Davit Kobakhidze said the Georgian party protested installment of banners and wire-fences alongside the border line. Also, they discussed facts of illegal arrest of Georgian citizens which occurred since previous meeting.