ბავშვები და საგზაო უსაფრთხოება
ყოველწლიურად მსოფლიოში საგზაო-სატრანსპორტო შემთხვევების შედეგად 186300 ბავშვი იღუპება ე.ი. დღეში 500 ბავშვზე მეტი. საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ანალიტიკური დეპარტამენტის მიერ საგზაო უსაფრთხოების  შესახებ   წარდგენილი  ანგარიშის მიხედვით, 2012 წელს   5339 საგზაო შემთხვევა დაფიქსირდა, რის შედეგადაც დაშავდა 6638 და გარდაიცვალა 605 ადამიანი - აქედან 18 ბავშვი; 2013 წელს კი აღირიცხა 5510 საგზაო შემთხვევა,  7734 დაშავებული და 514 გარდაიცვლილი - აქედან 22 ბავშვი. 2015 წლის მონაცემებით, საქართველოში შეჯახებისა და ავარიის დროს ავტომობილის სალონში დაღუპულ ბავშვთა რიცხვი კი,  602-ს შეადგენს.
საქართველოს საავტომობილო ფედერაციის პრეზიდენტი შალვა ოგბაიძე სატრანსპორტო შემთხვევების დროს დაშავებულ და დაღუპულ ბავშვთა შემთხვევებს რეგულაციის ხარვეზებს უკავშირებს.
„კანონი „საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოება“ არეგულირებს ნებისმიერ აქტივობას, რომელიც ხორციელდება ქვეითისა თუ სატრანსპორტო საშუალების მიერ. აღნიშნული კანონი ჟენევის საერთაშორისო კონვენციიდან გამომდინარეობს, (1948-1969 წლების კონვენცია საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოების შესახებ, 1993 წლის დამატებებით.) თუმცა, შეიცავს რამდენიმე პუნქტიან ხარვეზს, რაც იმპლემენტაციასა და ამოქმედებას შეეხება. ყველაზე სერიოზული ხარვეზია ბავშვთა გადაყვანის უსაფრთხოების უზრუნველყოფა. კანონის მიღებისას სავალდებულო გახდა უსაფრთხოების ღვედის გამოყენება, რამაც გარკვეულწილად შეამცირა საგზაო შემთხვევებისას დაღუპულთა და დასახიჩრებულთა რაოდენობა. კანონში საგზაო უსაფრთხოების შესახებ 26-ე პუნქტში ვკითხულობთ: „აკრძალულია 12 წლამდე ასაკის ბავშვის გადაყვანა მსუბუქი ავტომობილის წინა სავარძლით.“ ამ დროს კი ხშირად ვხედავთ, რომ მშობლებს ბავშვი წინა სავარძელზე ჰყავთ დასმული და მეტიც, ზოგიერთი მამა სიამაყით სვამს პატარას საჭესთან და ამგვარად მართავს ავტომობილს ქალაქის გადატვირთულ ქუჩებში, რაც, ჩემი აზრით, მხოლოდ კანონდარღვევა კი არ არის, არამედ საქმე გვაქვს მშობლის უპასუხისმგებლობასთან“, - აღნიშნა შალვა ოგბაიძემ.
ოგბაიძის თქმით, კანონში ასევე სერიოზულ ხარვეზს წარმოადგენს შემდეგი: „ნებადართულია სამ წლამდე ბავშვის გადაყვანა მსუბუქი ავტომობილის უკანა სავარძელზე მჯდომი 16 წლის მგზავრის კალთაში, იმ პირობით, რომ მგზავრს მხოლოდ ეს ბავშვი უზის.“
„თუ 16 წლის ან უფრო მეტი ხნის ხარ და ბავშვი კალთაში გიზის, ავარიის შემთხვევაში ბავშვი მოზრდილსა და სავარძელს შორის ხვდება, ეს კი უსერიოზულესი შეცდომაა და სასწრაფო გამოსწორებას საჭიროებს. ამ ჩანაწერის მიხედვით, კანონი ბავშვს არა ტრავმისთვის, არამედ სიკვდილისთვის წირავს. არ ხდება სხვა რეგულაციების აღსრულებაც. მაგალითად, კონსტრუირებული სავარძლით ბავშვთა გადაადგილების შესახებ. ასევე არანაირი უსაფრთხოების წესები არ არის დაცული საზოგადოებრივ ტრანსპორტში და კერძო გადაადგილების საშუალებებში“,- განაცხადა საქართველოს საავტომობილო ფედერაციის პრეზიდენტმა შალვა ოგბაიძემ.
მშობლები, რომლებიც შვილებთან ერთად ხშირად გადაადგილდებიან სატრანსპორტო საშუალებით, აღნიშნავენ, რომ ბავშვები მოძრაობენ და ძალიან რთულია მათთვის სიმშვიდის შენარჩუნება.
„განსაკუთრებით პრობლემას წარმოადგენს საზოგადოებრივი ტრანსპორტით გადაადგილება. საქართველოში ავტობუსებითა და მიკროავტობუსებით ბავშვთან ერთად მგზავრობა შეუძლებელია“, - აღნიშნა ერთ-ერთმა მშობელმა, მარიამ ელიზბარაშვილმა.
გაერთიანებული ერების გენერალურმა ასამბლეამ შეიმუშაა საგზაო უსაფრთხოების უზრუნველყოფის სამოქმედო დეკადის (2011-2020) ძირითადი სტრატეგიები, რაც ითვალისწინებს შემდეგს: ავტო-საგზაო მაგისტრალებისა და გზის საფარის მნიშვნელოვან გაუმჯობესებას; საზოგადოებრივი ტრანსპორტის განახლება-გაფართოებას; სასწრაფო დახმარების ბრიგადების მაღალკვალიფიციური პერსონალითა და ულტრათანამედროვე სამედიცინო აპარატურით დაკომპლექტებას; მთელი რიგი საკანონმდებლო ცვლილებების მიღებას, კერძოდ: ა)შეზღუდვები ტრანსპორტის სიჩქარეზე, ბ)ლიმიტის დაწესება სისხლში ალკოჰოლის შემცველობაზე, გ) ავტომობილის მართვისას მობილური ტელეფონით საუბრის აკრძალვაზე, დ)ავტო-ტრანსპორტში უსაფრთხოების ღვედების, ველოსიპედის და მოტოციკლეტის მართვისას ჩაფხუტის, ავტო-ტრანსპორტში ჩვილ და მოზრდილ ბავშვთა სპეციალური სავარძლებისა და დამატებითი ბალიშების სავალდებულო გამოყენებაზე; ე) კანონმდებლობის დარღვევის შემთხვევაში დისციპლინურ, სისხლის სამართლისა და ადმინისტრაციულ პასუხისმგებლობას.
საქართველოში 5 თვეა, რაც საგზაო-სატრანსპორტო საშუალებებით მგზავრობისას ბავშვთა უსაფრთხო გადაადგილების მიზნით „Elli Foundation“ საქველმოქმედო პროექტს ახორციელებს.
„ჩვენი მიზანია, საქართველოში სავალდებულო გახდეს სამგზავრო სავარძლით გადაადგილება. ჩვენი ფონდი უფასოდ გადასცემს სავარძლებს სპეციალური წესით შერჩეულ ოჯახებს. ასევე უფასოდ უწევს კონსულტაციას მშობლებს, თუ როგორ დაამონტაჟონ სავარძელი ავტომობილში. ფონდმა 22 ბავშვს უკვე გადასცა სამგზავრო სავარძელი“,- აღნიშნა პროექტის ერთ-ერთმა დამფუძნებელმა ნინო გოგოტიშვილმა humanrights.ge-სთან საუბრისას.
გაერთიანებული ერების გენერალური ასამბლეის ინფორმაციით, პოლიტიკური ნების არსებობისას, შესაძლებელია, საგზაო შემთხვევების და მათთან ასოცირებული დაზიანებებისა და სიკვდილიანობის თავიდან აცილება და ათასობით ბავშვის გადარჩენა.

Children and Transport Safety
Annually, in the world, 186 300 kids die in car accidents that makes over 500 kids per day. In accordance to the report about transport safety prepared by the Analytic Department of the Ministry of Internal Affairs of Georgia, 5 339 car accidents happened in 2012 in which 6 638 persons were injured and 605 – died, 18 of them were kids; 5510 car accidents occurred in 2013 with 7 734 injured and 514 dead, 22 of them were kids. In 2015, 602 kids died in the car accidents.
President of the Georgian National Automobile Federation Shalva Ogbaidze said the high child mortality in car accidents is connected with the regulation gaps.
“The law of Georgia on Transport Safety regulates movement of pedestrians and/or vehicles. The law was based on the Geneva International Convention (1948-1969 Convention on Transport Safety with the additions from 1993). However, the law has some miscarriages which refer to its implementation and enforcement. The biggest problem is about guaranteeing the safety of kid’s transportation. With the adopted law the drivers and passengers are obliged to have safety belts on that at some point reduced number of dead and injured persons in car accidents. Article 26 of the Law on Transport Safety reads: “Children under 12 shall not be placed in the front seat of a car.” However, we often see that parents have their kids seated on the front seat and even more, there are fathers who love steering the car with their little boys on their lap in the busy streets of the city. I think it is not only violation of the law but also irresponsibility of the parents,” Shalva Ogbaidze said.
He underlined another serious gap in the law. “A child under the age of 3 can be placed in the back seat if she/he is in the lap flank of a person over 16 if the latter does not have more child on his/her lap.”
“If you are 16 or older and have a child on your lap flank, in the car accident the child may be stuck between the adult and the front seat that is very serious mistake and needs to be amended immediately. According to this provision, the law dooms the child to death instead trauma. Neither other regulations are enforced. For example, the regulations about transporting a child by car-seat.  Safety norms are not respected in public and private transports either,” the president of the Georgian National Automobile Federation Shalva Ogbaidze said.
The parents, who often travel with their kids, say that it is difficult to keep children patient inside the car.
“Traveling with kids is particularly problematic by public transport. In Georgia it is absolutely impossible to travel together with children by bus or mini-buses,” a parent Mariam Elizbarashvili said.
The UN General Assembly developed main strategies of the action plan to enforce traffic safety in 2011-2020 which envisages the following: significant improvement of the highways and roads; repair and increase of number of public transport; to staff first medical aid brigades with high-professional personnel and ultramodern medical equipment; to adopt set of legislative changes, namely: a) speed limits; b) limit on the level of alcohol in blood; c) obligatory use of safety belts in automobiles and vehicles; helmets when driving bicycles and bikes; special car-seats and additional pillows for infants and children in cars; e) disciplinary, criminal and administrative liability if the law is breached.
“Elli Foundation” has been implementing charity project in Georgia for five months already, which promotes safe transportation of kids in Georgia.
“Our goal is to make transportation of kids by car seats obligatory in Georgia. Our foundation gives car-seats to specially selected families for free and also provides them with free consultation how to install the seats in the cars. The Foundation has already presented 22 kids with the car seats,” a founder of the project Nino Gogotishvili told humanrights.ge.
According to the UN General Assembly, if there is a political will, it is possible to avoid car accidents and related injuries and mortalities among children.