სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში არსებული მანკიერი პრაქტიკის შესახებ პრესკონფერენცია გაიმართა
6 ივლისს, არასამთავრობო ორგანიზაცია ადამიანის უფლებათა ცენტრისა და საქართველოს ადვოკატთა ასოციაციის წარმომადგენლებმა პრესკონფერენცია გამართეს. მათ შეშფოთება გამოთქვეს სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში არსებული მანკიერი პრაქტიკის გამო, როდესაც სად-ის თანამშრომლები ადვოკატებისგან კანონდარღვევით მოითხოვენ, გააცნონ მისი დაცვის ქვეშ მყოფთან ვიზიტისას მომზადებული ჩანაწერები. ადამიანის უფლებათა ცენტისა და ადვოკატთა ასოციაციის ხელმძღვანელებმა სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის მინისტრს საკითხით დაინტერესებისა და კანონის შესაბამისი ზომების მიღებისკენ მოუწოდეს.
სად-ის თანამშრომლების მხრიდან ადვოკატებისთვის ხელის შეშლის ფაქტები 1 და 5 ივლისს #7 და #18 სასჯელაღსრულების დაწესებულებებში დაფიქსირდა. სადაც ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტებს დაწესებულებიდან გამოსვლისას კონფიდენციალური ჩანაწერების წარმოდგენა მოთხოვეს.
„ვიზუალური მეთვალყურეობა, რომელიც შესაძლოა, ვიზიტისას ხორციელდებოდეს, დასაშვებია, თუმცა მათ არ აქვთ არანაირი კანონიერი უფლება, მოითხოვონ ჩანაწერების ნახვა, რომელიც ჩავინიშნე ჩემი დაცვის მყოფთან ვიზიტისას. მინდა აღვნიშნო, რომ ეს არ არის პირველი შემთხვევა. 2014 წელს მივმართე სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სამინისტროს და ვითხოვე, ეცნობებინათ რის საფუძველზე აწარმოებდნენ მსგავსი ტიპის კონტროლს და თუ ეს ქმედება გამართლებული იყო მათი შიდა დებულებით მოვითხოვე, გადმოეცათ აღნიშნული დებულება. მათი პასუხი იყო ასეთი, რომ ადვოკატის საქმიანობაში ჩარევის უფლება არ აქვს არავის და კანონით არ არის აკრძალული სატელეფონო ნომრის გამოტანაც“, - განაცხადა პრესკონფერენციაზე ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტმა, ნესტან ლონდარიძემ.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტმა, ეკა ლომიძემ ისაუბრა სად-ის თანამშრომლების მხრიდან მუქარაზეც. მისი თქმით, ერთ-ერთი ვიზიტისას სად-ის თანამშრომლებმა კონფიდენციალური ჩანაწერების წაკითხვა მოისურვეს, წინააღმდეგ შემთხვევაში ჩანაწერების დახევით დაემუქრნენ.
კანონის „ადვოკატთა შესახებ“ მე-4 მუხლის „გ“ ქვეპუნქტის მიხედვით, ადვოკატს უფლება აქვს, ნებისმიერ დროს, დაუბრკოლებლად და კონტროლის გარეშე, სისხლის სამართლის საპროცესო კანონმდებლობით დადგენილი წესით, პირდაპირ შეხვდეს დაკავებულ, დაპატიმრებულ ან თავისუფლების სხვაგვარი შეზღუდვის ადგილებში მოთავსებულ პირს, იქონიოს მასთან მიმოწერა; ასევე, იგი ვალდებულია დაიცვას მიღებული ინფორმაციის კონფიდენციალურობა.
საქართველოს ადვოკატთა ასოციაციის ხელმძღვანელის ზაზა ხატიაშვილის განცხადებით, ნებისმიერი ადვოკატი, რომელიც დაარღვევს პროფესიული ეთიკის ნორმებს და დაემორჩილება სასჯელარსრულების დაწესებულების თანამშრომელთა მოთხოვნას, გააცნოს მათ კონფიდენციალური ჩანაწერები, დგება მისი უპირობო გარიცხვის საკითხი ადვოკატთა ასოციაციიდან. ზაზა ხატიაშვილმა მედიის საშუალებით კიდევ ერთხელ მიმართა ადვოკატებს, მსგავს ფაქტების შესახებ, შემდგომი რეაგირებისთვის, პირადად მას მიაწოდონ ინფორმაცია.
„2014 წელს, მას შემდეგ რაც მომხდარ ფაქტზე სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სამინისტროს მივმართეთ - მივიღეთ პასუხი, რომ ეს იყო ნამდვილად ადვოკატთა საქმიანობისთვის ხელის შეშლა და კანონდარღვევა. მათ გვთხოვეს, განმეორების შემთხვევაში მიგვეწოდებინა მათთვის ინფორმაცია. ბოლო დროს გახშირებული ფაქტების გამო გადავწყვიტეთ, არა მხოლოდ მინისტრს მივმართოთ, აღმოფხვრას ყველა სისტემური ხარვეზი და კანონდარღვევა, არამედ გავასაჯაროოთ მოცემული შემთხვევა. ჩვენ მივმართეთ საქართველოს ადვოკატთა ასოციაციას და პირადად ბატონ ზაზა ხატიაშვილს, რომელიც დიდი ხანია, იბრძვის ადვოკატთა საქმიანობისთვის ხელის შეშლისა და ზეწოლის მცდელობების აღმოსაფხვრელად“, - აღნიშნა ადამიანის უფლებათა ცენტრის აღმასრულებელმა დირექტორმა, ალეკო ცქიტიშვილმა.
ადამიანის უფლებათა ცენტრისა და საქართველოს ადვოკატთა ასოციაციის ერთობლივი პრესკონფერენციის საპასუხოდ, სამინისტროს იურიდიული დეპარტამენტის უფროსმა სანდრო დარახველიძემ, ტელეკომპანია „იმედს“ ინფორმაცია მიაწოდა, რომლის მიხედვითაც, ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტი იმყოფებოდა „საყოველთაოდ ცნობილ“, „საშიშროების მაღალი რისკის“ პატიმარ შალვა აბულაძესთან. რომელმაც ადვოკატს გადასცა „ფურცლის ნაგლეჯზე“ დაწერილი ინფორმაცია, რომლის გატანასაც ცდილობდა ადვოკატი.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი უარყოფს სამინისტროს მიერ გავრცელებულ ინფორმაციას და აღნიშნავს, რომ ორგანიზაციის არცერთი იურისტი არ იმყოფებოდა მსჯავრდებულ შალვა აბულაძესთან. მეტიც, ადამიანის უფლებათა ცენტრი საერთოდ არ ახორციელებს ამ მსჯავრდებულისთვის იურიდიულ დახმარებას.
„პრესკონფერენციაზე ნახსენებ არცერთი შემთხვევისას არ მომხდარა „ფურცლის ნაგლეჯის“ გადაცემა მსჯავრდებულის მიერ ადვოკატისთვის და შესაბამისად, არც მისი გამოტანის მცდელობას ჰქონია ადგილი. მიუხედავად ამისა, მაღალი რისკის არსებობაც არ აძლევს სად-ის თანამშრომლებს უფლებას, აწარმოონ ადვოკატისა და მსჯავრდებულის შეხვედრის კონტროლი, გარდა კანონით განსაზღვრული ვიზუალური კონტროლისა“ - ნათქვამია ადამიანის უფლებათა ცენტრის მიერ გავრცელებულ განცხადებაში.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი მის მიერ გავრცელებულ განცხადებაში, მოუწოდებს სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის მინისტრს და სამინისტროს საგამოძიებო დეპარტამენტს, დაიწყოს გამოძიება 1 და 5 ივლისს #7 და #18 დაწესებულებებში ადვოკატის პროფესიულ საქმიანობაში ხელშეშლის ფაქტებზე; გაიშიფროს და დაარქივდეს ამ დაწესებულებათა სამორიგეოს, ფოიეს, ადვოკატის ვიზუალური დათვალიერების ოთახისა და ასევე, ადვოკატისა და მსჯავრდებულის შეხვედრის ოთახში მდებარე ვიდეოთვალის ჩანაწერები, როგორც ადვოკატთა საქმიანობის ხელშეშლის მტკიცებულებები. ასევე, სასჯელაღსრულების სამინისტრომ უარყოს მის მიერ გავრცელებული ცრუ ინფორმაცია.

On July 6, Human Rights Center and Georgian Bar Association held press-conference to express concern with the malicious practice in penitentiary establishments when prison officers demand the lawyers to present them the notes they made during the meetings with their accused/convicted clients in prison. Leaders of Human Rights Center and Georgian Bar Association call on the Minister of Corrections to get interested in the situation in penitentiary establishments and take effective measures to combat hindering of the attorneys’ professional activities in prisons.
Incident happened on July 1 and July 5, in Prison # 7 and Prison # 18 where lawyers of Human Rights Center met clients and prison officers demanded them to present the notes from the meeting when the lawyers left the facility.
“Visual examination during the visits in prisons is allowed but the prison officers do not have right to demand the lawyers to show the notes made during the meetings with the clients. I want to underline that it is not first fact. In 2014, I petitioned to the Ministry of Corrections and requested them to clarify the motives of similar control and whether the activities of the prison officers were justified by the relevant internal regulations. The Ministry replied nobody had right to interfere in the professional activities of the lawyer and the law does not prohibit them to write even a phone number in the notes,” Nestan Londaridze, lawyer of Human Rights Center, said at the press-conference.
Lawyer of Human Rights Center Eka Lomidze spoke about the threat from the prison personnel. She said during one of the visits in the prison, the officers demanded her to show the notes; in case of disobedience, they threatened the lawyer with destroying the notes.
In accordance to the Article 4 Subparagraph “c” of the Law of Georgia on Attorneys, an attorney may meet a detainee, a prisoner or a freedom-restricted person in the places of detention without obstacles, at any time and without any control in accordance to the regulations set by the Criminal Procedure Code of Georgia. She/he may have correspondence with the client; the attorney is authorized to respect the professional ethic code, whose Article 4 guarantees principle of confidentiality: information obtained by the attorney during his/her professional activities is confidential.
Chairman of the Georgian Bar Association Zaza Khatiashvili said any lawyer, who will breach the professional ethic norms and obey the instructions of the prison officers, will be unconditionally expelled from the Bar Association. Zaza Khatiashvili addressed the lawyer to immediately inform him about similar facts in order to adequately respond to the violation.
“In 2014, after we addressed the Ministry about similar facts, they confirmed that it was hindering of professional activities of the lawyers that is violation of the law. They asked us to immediately inform them about similar fact if it will happen again. Due to recent frequent facts we decided not only petition to the Minister to eradicate all systemic problems and violations, but also make the problem public. We addressed the Georgian Bar Association and its chairman Zaza Khatiashvili, who has been fighting against interference in the professional activities of lawyers and eradication of oppression on them,”
executive director of Human Rights Center Aleko Tskitivhsili said.
In response to the joint press-conference of Human Rights Center and Georgian Bar Association, head of the legal department of the Ministry Sandro Darakhvelidze told TV-Company Imedi false information as if the Human Rights Center’s lawyer had visited the prison to meet “famous” “high risk prisoner” Shalva Abuladze, who had handed a piece of paper to the lawyer and the lawyer tried to leave the facility with it.
Human Rights Center denies the information of the Ministry and states that none of the lawyers of the organization had visited Shalva Abuladze in prison. Moreover, Human Rights Center does not provide Abuladze with legal aid.
“In neither case, which was mentioned during the press-conference, prisoners did not try to give any piece of paper to the lawyer and neither the lawyer tried to leave the facility with it. It should be noted that even high risk possibility does not allow prison personnel to control and conduct illegal surveillance of the meeting between attorneys and convicts except the control mechanisms set by the law,” the statement of the Center reads.
Human Rights Center calls on the Minister of Corrections and Legal Department of the Ministry to start investigation into the facts of hindering professional activities of the lawyers in prisons # 7 and # 18 on July 1 and 5. At the same time, the Ministry shall immediately archive the video-recordings from the cameras installed in the watch-room, entrance and the room of visual search of lawyers of the facility; also the recordings from the cameras in the meeting room of the lawyer and the convict as evidence of the abovementioned allegation. Also, the Ministry of Corrections shall deny the disseminated false information.