შიმშილობის 46 დღე სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში
გლდანის №8 სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში რამაზ ქოქოშვილი 46 დღეა, რაც შიმშილობს. პროტესტის ამ ფორმას ქოქოშვილმა მას შემდეგ მიმართა, რაც სასამართლომ აღმკვეთი ღონისძიების სახით პატიმრობა შეუფარდა. ქოქოშვილი პოლიციის თანამშრომლებს უკანონო დაკავებასა და ფიზიკურ შეურაცხყოფაში ადანაშაულებს. ქოქოშვილის ადვოკატის განცხადებით, მისი დაცვის ქვეშ მყოფის ჯანმრთელობის მდგომარეობა შემაშფოთებელია. შიმშილობის შედეგად, მან 17 კგ დაიკლო და თავს შეუძლოდ გრძნობს.
ქოქოშვილის გათავისუფლების მოთხოვნით აქციები იმართება გორსა და თბილისში. ამასთან, თბილისის მთავარ პროკურატურასთან უკვე მეექსვე დღეა, რაც 20 ადამიანი შიმშილობს. ისინი იმ პოლიციელების დასჯას ითხოვენ, რომლებმაც, მათი თქმით, უფლებამოსილებას გადააჭარბეს და ფიზიკურად გაუსწორდნენ ქოქოშვილს.
არასამთავრობო ორგანიზაცია ადამიანის უფლებათა ცენტრი რამაზ ქოქოშვილის განცხადებების საფუძველზე, პროკურატურისაგან გამოძიების დაწყებას ითხოვს - ამის შესახებ გორში რამაზ ქოქოშვილის მხარდასაჭერ აქციაზე მისულმა ადამიანის უფლებათა ცენტრის შიდა ქართლის ოფისის იურისტმა, ალექსი მერებაშვილმა განაცხადა.
„პროკურატურამ ობიექტურად უნდა გამიძიოს ქოქოშვილის დაკავების ფაქტი. ამასთან, უნდა დაიწყოს გამოძიება პოლიციელთა მხრიდან უფლებამოსილების გადაჭარბების ფაქტზე. დანაშაულის ნიშნების არსებობის შემთხვევაში უნდა დადგეს შესაბამისი მოხელეების სისხლისსამართლებრივი პასუხისმგებლობის საკითხი“,- განაცხადა ალექსი მერებაშვილმა.
რამაზ ქოქოშვილი 2016 წლის 2 ივნისს დააკავეს. ქოქოშვილი 2 ივნისს გორში, რესტორან „დარიალში“ ძმასთან და მეგობრებთან ერთად იმყოფებოდა. ამ დროს რესტორანში პროფესიულ დღეს აღნიშნავდნენ გორის კრიმინალური პოლიციის თანამშრომლები. ადვოკატის თქმით, ქოქოშვილსა და პოლიციის თანამშრომლებს შორის რესტორნის ტერიტორიაზე კომუნიკაცია არ შემდგარა. თუმცა, სახლში დაბრუნებულ რამაზ ქოქოშვილს პოლიციის 10-მდე ეკიპაჟი დახვდა და ადვოკატ, იზოლდა რაზმაძის  განცხადებით, ქოქოშვილი უსაფუძვლოდ დააკავეს.
ადვოკატისვე თქმით,  სამსახურეობრივი მოვალეობის შესრულების დროს პოლიციის თანამშრომლები ალკოჰოლის ზემოქმედების ქვეშ იმყოფებოდნენ, დაკავების ოპერაციაში ჩართული იყო გორის პოლიციის თანამშრომელი ზურაბ ჩილინგარაშვილი, ადვოკატი იზოლდა რაზმაძე მისი დაცვის ქვეშ მყოფს სწორედ ზურაბ ჩილინგარაშვილის პირად პატიმრად მიიჩნევს და იმ სამართალდამცველების დასჯას ითხოვს, რომლებმაც უკანონოდ დააკავეს რამაზ ქოქოშვილი.
,,ჩვენი მოთხოვნა, დაისაჯოს ყველა ის პოლიციელი, რომელიც  საქმეში ფიგურირებს.  პოლიციის თანამშრომლების მხრიდან კვლავ გრძელდება უკანონო მოქმედებები. გახდა ცნობილი, რომ ჩილინგარაშვილმა დატოვა თანამდებობა, თუმცა ჩვენი მოთხოვნაა, ყველა პირი დაისაჯოს“,- განაცხადა იზოლდა რაზმაძემ.
ჩილინგარაშვილი პირადი განაცხადებით გათავისუფლდა  თანმდებობიდან და იგი კადრების დაქვემდებარებაშია აყვანილი- აცხადებენ შსს-სპრესსამსახურში, თუმცა მათი თქმით, ჩილინგარაშვილის ამ  გადაწყვეტილებას კავშირი არა აქვს ქოქოშვილის საქმესთან. შსს პრესსამსახურში განმარტავენ, რომ ქოქოშვილმა  სამართალდამცველებს წინააღმდეგობა გაუწია და  მისი დაკავება სსკ 353-ე მუხლით მოხდა, რაც სამართალდამცველების მიმართ წინააღმდეგობის გაწევას გულისხმობს. უწყებაში ასევე არ ადასტურებენ ინფორმაციას პოლიცილების მხრიდან უფლებამოსილების გადამეტების შესახებ.
შსს ბრალდებას არ ეთანხმება  ადვოკატი იზოლდა რაზმაძე. მისი თქმით, რამაზ ქოქოშვილს დაკავების დროს სხეულზე აღენიშნებოდა დაზიანებები, რაც ექსპერტიზამაც დაადასტურა. რამაზ ქოქოშვილი  დაკავების შემდეგ ხაშურის წინასწარი მოთავსების იზოლატორში გადაიყვანეს. გორის რაიონულ სასამართლოში, საქმის განხილვის დროს, რამაზ ქოქოშვილს მოსამართლემ პროკურატურის შუამდგომლობის საფუძველზე აღმკვეთი ღონისძიება შეუფარდა,  მასთან ერთად დაკავებული მისი ძმა  და მეგობარი მოსამართლემ ადმინისტრაციული ჯარიმით სასამართლო დარბაზიდან გაათავისუფლა.
ქოქოშვილის საქმეზე აღმკვეთი ღონისძიების შეფარდების შემდეგ პირველი არსებითი განხილვა გორის რაიონულ სასამართლოში 25 ივლისს არის ჩანიშნული.

46th day of hunger strike in detention centre
Ramaz Kokoshvili has been on hunger strike for 46th day in Gldani prison #8. Kokoshvili chose this form of protest after the court decided to impose arrest as a preventive punishment on him. Kokoshvili accuses police officers in illegal arrest and physical assault. According to his attorney, Kolpshvili’s health conditions are worrying. After the hunger strike he lost 17 kilos and he does not feel well.
Demonstrations are held with the demand to release Kokoshvili in Gori and Tbilisi. Besides, 20 people are on hunger strike for 6th day in front of the Chief Prosecutor’s Office in Tbilisi. They demand to punish those police officers who, as they claim, exceeded their power and physically assaulted Kokoshvili.
NGO Human Rights Center, based on appeals of Ramaz Kokoshvili, calls on the prosecutor’s office to start investigation – lawyer of the Human Rights Center’s Shida Kartli office Aleksi Merebashvili said at the demonstration in Gori.
“Prosecutor’s office shall impartially investigate the fact of arrest of Kokoshvili. Besides, the investigation regarding abuse of power bypolice officers should start. If there are signs of crime, responsible officers should be punished according to the Criminal Law”, - Aleksi Merebashvili declared.
Ramaz Kokoshvili was arrested on June 2nd, 2016. On June 2nd, Kokoshvili with his brother and friends was in the restaurant “Dariali” in Gori. At the same time officers of Gori Criminal Police were celebrating professional day in the restaurant. According to the lawyer, there was no communication between Kokoshvili and police officers inside the restaurant. However, when Kokoshvili returned home up to 10 police cars were waiting for him and as his lawyer, Izolda Razmadze said, Kokoshvili was groundlessly arrested.
The lawyer added that police officers were under the influence of alcohol while being on duty. Gori district police officer Zurab Chilingarashvili participated in the detention operation.. The lawyer Izolda Razmadze thinks her client is a private prisoner of Zurab Chilingarashvili and she requests punishment of those officers who illegally arrested Ramaz Kokoshvili.
“We demand punishment of all officers who are in this case. Police officers still continue illegal activities. We learned that Chilingarashvili has quitted his position, but we demand to punish everybody who was involved in the incident”, - said Izolda Razmadze.
Chilingarashvili was dismissed based on his personal application and he is under supervision of the human resource department – Press-center of the Ministry of Internal Affair reported. However, they say, his decision has nothing to do with the case of Kokoshvili. The press-center of MIA clarified that Kokoshvili resisted police officers and he was arrested according to the article 353 of the Criminal Code of Georgia, which implies resistance against law enforcement officers. In the ministry, they are not verifying the fact of abuse of power by police officers.
The Lawyer Izolda Razmadze does not agree with the statement of MIA. She said Ramaz Kokoshvili received physical injuries during detention that was verified by expertise. After the arrest Ramaz Kokoshvili was taken to Khashuri pre-trial detention setting. Judge at the Gori district court imposed imprisonment on Kokoshvili based on the solicitation of prosecutor’s office. The brother and the friend who were arrested together with Kokoshvili were released under administrative fine from the courtroom.