ადამიანის უფლებათა ცენტრის საკანონმდებლო წინადადება - მსჯავრდებულებს საგადასახადო საურავები/ჯარიმები არ უნდა ერიცხებოდეთ
4 აგვისტო, 2016
ადამიანის უფლებათა ცენტრმა  პარლამენტს მსჯავრდებულებისათვის სასჯელის მოხდის პერიოდში საგადასახადო საურავის/ჯარიმის დარიცხვის შეჩერებასთან დაკავშირებით საკანონმდებლო წინადადებით  მიმართა.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის საკანონმდებლო წინადადება პარლამენტში 15 ივლისს დარეგისტრირდა. საკანონმდებლო წინადადება გაიზიარა საპარლამენტო ფრაქცია „ეროვნულმა ფორუმმა“, რომელმაც იგი თავის მხრივ საკანონმდებლო ინიციატივის ფორმით პარლამენტში დაარეგისტრირა. კანონპროექტის ავტორები არიან: ადამიანის უფლებათა ცენტრი და პარლამენტის  წევრი ფრაქცია „ეროვნული ფორუმიდან“ ანი მიროტაძე.
კანონპროექტის ავტორები თვლიან, რომ  მსჯავრდებულის მიმართ არსებულ საგადასახადო დავალიანებაზე საურავის/ჯარიმის დარიცხვის დინება უნდა შეჩერდეს  სასჯელის მოხდის პერიოდში.
შეთავაზებული ცვლილების მიზანს მსჯავრდებულთა რეაბილიტაციის, რესოციალიზაციის ხელშეწყობა და პატიმრის უფლებების დაცვა წარმოადგენს.  საგადასახადო კოდექსში აღნიშნული ცვლილების შეტანით, სახელმწიფო აღარ უბიძგებს მსჯავრდებულს ახალი დანაშაულის ჩადენისკენ და რეაბილიტაციის სრულ შესაძლებლობას მიცემს.
ადამიანის უფლებათა ცენტრს სამართლებრივი  დახმარების თხოვნით სხვადასხვა პენიტენციური დაწესებულებიდან მომართავენ  მსჯავრდებულები, რომლებიც დაპატიმრებამდე სამეწარმეო საქმიანობას ეწეოდნენ და გადასახადის გადამხდელებად იყვნენ რეგისტრირებულნი. დაკავების მომენტში, ზოგიერთ მათგანს სახელმწიფოს წინაშე გააჩნდა საგადასახადო დავალიანება. სასჯელის მოხდის პერიოდში, მიუხედავად იმისა, რომ მსჯავრდებული მოკლებულია შესაძლებლობას, განახორციელოს სამეწარმეო საქმიანობა, მის მიმართ არსებულ საგადასახადო დავალიანებაზე კვლავაც გრძელდება საურავის/ჯარიმის დარიცხვის დინება, რაც უსამართლოა და არსებითად ლახავს პატიმრის უფლებებს.
მსჯავრდებულთა ინფორმაციით, მხოლოდ საგადასახადო საურავი/ჯარიმა ხშირად შეადგენს ათასობით ლარს, რომელიც ყოველდღიურად იზრდება და კოლოსალურ თანხებს აღწევს. მაგალითად, წარმოდგენაც შეუძლებელია, რა რაოდენობის თანხა შეიძლება  გადაიხადოს პენიტენციური დაწესებულებიდან გამოსვლის შემდეგ მსჯავრდებულმა, რომელსაც მისჯილი აქვს 5-10 წელი. ამ შემთხვევაში, როგორც მსჯავრდებულები აცხადებენ, მათ ისღა დარჩენიათ, დავალიანების დაფარვის მიზნით, უკანონო, დანაშაულებრივ გზებსაც მიმართონ ან საცხოვრებელი სახლი გაყიდონ და დარჩეს მიუსაფარი.
ადამიანის უფლებათა ცენტრმა მსჯავრდებულ გ.ე-ს საქმეზე სასჯელის მოხდის პერიოდში მზარდი საგადასახადო საურავის/ჯარიმის შეჩერების მოთხოვნით  შემოსავლების სამსახურს მიმართა. შემოსავლების სამსახურის განმარტებით, საურავის დარიცხვა ხორციელდება თითეული ვადაგადაცილებული დღისთვის, გადასახადის გადახდის ვადის ამოწურვის დღის მომდევნო დღიდან, ხოლო საქართველოს საგადასახადო კოდექსის მე-60 მუხლის მე-4 ნაწილის თანახმად, აკრძალულია ინდივიდუალური ხასიათის საგადასახადო შეღავათის დაწესება და ცალკეული პირის გათავისუფლება გადასახადისგან .
კანონპროექტის ავტორების აზრით, სახელმწიფომ საკუთარი ქმედებით არ უნდა უბიძგოს პატიმარს ახალი დანაშაულის ჩადენისა და ფიზიკური განადგურებისკენ. სახელმწფოს ეკისრება მსჯავრდებულის რეაბილიტაციასა და რესოციალიზაციის პოზიტიური ვალდებულება. ამას, გასათვალისწინებელის ისიც, რომ სასჯელის მიზანს  შემდგომი დანაშაულის პრევენცია და მსჯავრდებულის გამოსწორება წარმოადგენს.
საქართველოს პარლამენტმა სათანადოდ უნდა გააცნობიეროს ის ფაქტი, რომ სასჯელის მოხდის პერიოდში მსჯავრდებულის  ფუნდამენტურ უფლებებს ხელყოფს საგადასახადო საურავის/ჯარიმის დარიცხვის დინების გაგრძელება, იმ პირობებში, როცა პატიმარი არ ახორციელებს სამეწარმეო საქმიანობას, როდესაც მას არა აქვს არანაირი შემოსავალი.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი მიიჩნევს, რომ საქართველოს პარლამენტმა ცვლილებები უნდა შეიტანოს საქართველოს საგადასახადო კოდექსში, რათა მსჯავრდებულთა მიმართ არსებულ საგადასახადო დავალიანებაზე დარიცხული საურავის/ჯარიმის დინება შეჩერდეს სასჯელის მოხდის პერიოდში.

Legislative initiative of Human Rights Center – prisoners should not be fined for unpaid income taxes
August 4, 2016
Human Rights Center submitted legislative proposal to the Parliament of Georgia on suspending allocation of fines for unpaid income taxes on prisoners.
The legislative proposal of Human Rights Center was registered on July 15 in the Parliament. The Parliamentary fraction “National Forum” supported the initiative and registered it as a legislative proposal in the Parliament. The authors of the bill are: Human Rights Center and MP Ani Mirotadze from the Parliamentary fraction “National Forum”.
The authors of the initiative believe that during imprisonment terms prisoners shall not be fined for unpaid income taxes.
The proposed legislative amendments aim to promote rehabilitation and re-socialization of the prisoners and defense their rights. With those changes in the Tax Code, the state will not encourage prisoners to commit a new crime and will give him/her opportunity of rehabilitation.
Prisoners of different penitentiary establishments, who had businesses and were registered as tax payers, applied to Human Rights Center for help. In the moment of detention some of them had debts to the state. During the imprisonment term, despite the fact that prisoner cannot earn money, the fines are allocated that is unfair and infringe the rights of prisoners.
Prisoners clarified that their fines amounted to several thousands GEL that is increasing daily and has reached cosmic numbers. For instance, it is impossible to imagine how much money they will have to pay after being freed from the potential establishment after 5-10 years imprisonment. In this case, prisoners explain that the only way to resolve this problem is to commit a new crime or sell the house and stay homeless.
Human Rights Center appealed to the Revenue Service with regard to the case of G.E. and requested to stop fining him for unpaid income taxes during imprisonment. The Revenue Service clarified that according to the Article 60, Paragraph 4 of the Tax Code of Georgia the fine is imposed for each delayed day starting from the second day of the missed deadline. It is forbidden to make any personal exceptions and free anybody from paying the fines .
The authors of the initiative think that the government should not encourage prisoners to commit a new crime or get complete failure. The government has a positive obligation to promote rehabilitation and re-socialization of prisoners. Besides, one of the purposes of imprisonment is to prevent future crimes and rectify former offenders.
The Parliament of Georgia has to realize that imposing fines on a person during is violation of basic rights, because a prisoner cannot perform any business and have income.
Human Rights center believes the Parliament of Georgia has to introduce some amendments to the Tax Code of Georgia in order to stop charging prisoners with income taxes during imprisonment.