„სოციალისტური საქართველოს“ ჩაშლილი ყრილობა და დაპირისპირება თელავში
„მე ვაპროტესტებ იმას, რასაც თქვენ აკეთებთ აქ. არ არის დღეს, 21–ე საუკუნეში საბჭოთა კავშირის დრო. რუსეთი ოკუპანტია, რუსეთი მკვლელია, თქვენ ხართ ყველანი მონები“, – ამ მიმართვის შემდეგ დაარტყა „საზოგადოებრივი მაუწყებლის“ კახეთის რეგიონის ყოფილ კორესპონდენტს რომან ქევხიშვილს „სოციალისტური საქართველოს“ ერთ–ერთმა დამფუძნებელმა თემურ ფიფიამ, რის შემდეგაც ჟურნალისტმა მას კვერცხები ესროლა. თელავში „სოციალისტური საქართველოს“ რეგიონული ორგანიზაციის დამფუძნებელი ყრილობა ვერ შედგა.
თელავის ნიკო სულხანიშვილის სახელობის სამუსიკო სასწავლებელში ყრილობაში მონაწილეობის მისაღებად დაახლოებით 80–მდე ადამიანი შეიკრიბა, ძირითადად, ასაკოვანი ადამიანები, რომლებიც მხარს კომუნისტურ პარტიას უჭერენ.
სამუსიკო სასწავლებელთან დილიდანვე შეიკრიბნენახალი პოლიტიკური ცენტრი „გირჩის“, „ნაციონალური მოძრაობის“ და „ახალი საქართველოს“ აქტივისტებიც. როგორც „გირჩის“ მაჟორიტარობის კანდიდატმა ვახტანგ მოსიაშვილმა განაცხადა, ისინი პროსაოკუპაციო პროპაგანდას აპროტესტებენ.
მდგომარეობა მას შემდეგ დაიძაბა, რაც ყრილობის დაწყებამდე რამდენიმე წუთით ადრე, სამუსიკო სასწავლებლის შენობაში ანტიპუტინური მაისურით საზოგადოებრივი მაუწყებლის კახეთის რეგიონის ყოფილი კორესპონდენტი რომან ქევხიშვილი შევიდა. ქევხიშვილმა „სოციალისტური საქათველოს“ ერთ-ერთ დამფუძნებელთან, თემურ ფიფიასთან საუბრისას განაცხადა, რომ რუსეთი ოკუპანტია, პუტინი მკვლელია და 21-ე საუკუნეში საბჭოთა კავშირის დრო არ არის. ამ განცხადების შემდეგ თემურ ფიფიამ ჟურნალისტს სახეში დაარტყა, ქევხიშვილმა კი ფიფიას კვერცხები ესროლა. „სოციალისტური საქართველოს“ მხარდამჭერებმა ჟურნალისტი შენობიდან გაიყვანეს.
ინციდენტის შესახებ ჟურნალისტმა საპატრულო პოლიციას შეატყობინა. ადგილზე მისულმა სამართალდამცავებმა თემურ ფიფია პოლიციის განყოფილებაში გადაიყვანეს. შინაგან საქმეთა სამინისტროს ინფორმაციით, გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 125–ე მუხლით მიმდინარეობს, რაც ცემას გულისხმობს. თემურ ფიფია დაკავებული არ არის.
„ეს იყო პროვოკატორი, რომელიც შემოვარდა აქ. მას ეხატა პუტინის სურათი და ეწერა შეურაცხმყოფელი სიტყვა. მას ჰგონია, რომ ჩვენ გვიწყობს პროვოკაციას, მაგრამ სინამდვილეში პროვოკაციას უწყობს ქართულ სახელმწიფოს, საქართველოს, ქართველ ხალხს. აღარ ჩავატარეთ ღონისძიებას, რადგან არ გვინდა, რომ პროვოკაციები გაგრძელდეს“, - განაცხადა „სოციალისტური საქართველოს“ ლიდერმა ვალერი კვარაცხელიამ.
„ჩვენ ერთსქესიანთა ქორწინება ძირშივე უნდა ამოვძირკვოთ. ძირშივე უნდა ამოვძირკვოთ ის ღირებულებები, რასაც ევროპა და ამერიკა გვთავაზობენ. რუსეთთან თანამშრომლობა და ინტეგრაცია უნდა იყოს. უარი უნდა ვუთხრათ ნატოს და უნდა განვავითაროთ ურთიერთობა რუსეთთან. თუ ამერიკის ჯარი უნდა იდგეს საქართველოში, რომელიც მამათმავლობას, ერთსქესიანთა ქორწინებასა და ქრისტეს საწინააღმდეგო ყველა დებულებას ავრცელებს ქვეყანაში, ამ შემთხვევაში, მე მირჩევინა ამერიკის ჯარი ჩაანაცვლოს რუსეთის ჯარმა“, – აღნიშნა გრიშა ონიანმა, „სოციალისტური საქართველოს“ ერთ–ერთმა დამფუძნებელმა.
დარბაზში, სადაც ყრილობის ჩატარება იგეგმებოდა, არ იყო საბჭოთა სომბოლიკები. არ გაჟღერდა საბჭოთა ჰიმნიც, განსხვავებით ბათუმსა და გორში ჩატარებული შეხვედრებისგან.
ცნობილია, რომ საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურში არსებულმა სპეციალურმა კომისიამ, 3 აგვისტოს ოფიციალურად მიმართა შინაგან საქმეთა სამინისტროს და მოუწოდა მიეღო პრევენციული ზომები, რათა თელავში დაგეგმილ ღონისძიებაზე არ მომხდარიყო ქართული კანონმდებლობით აკრძალული საბჭოთა ტოტალიტარული სიმბოლიკის გამოყენება.
„თუ ჩვენ გვიკრძალავენ ვინმეს შევთავაზოთ ის სიმბოლიკა, რომელიც მათთვის მიუღებელია და კანონით აკრძალულია, მოდით, ამ სიმბოლიკის წინაშე  წამოდგომა, ტაშის დაკვრა, ოვაციები და ემოციების გამოხატვა ცრემლიანი თვალებით ავუკრძალოთ იმ ხალხსაც. თუ დემოკრატიის ნასახი მაინც არსებობს საქართველოში, მაშინ უნდა იყოს გამოხატვის და სიტყვის თავისუფლება“, - აღნიშნა კვარაცხელიამ.
რეგიონული ორგანიზაციის დაფუძნების წარუმატებელი მცდელობის შემდეგ, „სოციალისტური საქართველოს“ დამფუძნებლებმა მხარდამჭერებთან ერთად გეორგიევსკის ტრაქტატის ხელმოწერის დღე, ერეკლე მეორეს ძეგლთან აღნიშნეს. ვალერი კვარაცხელიას განცხადებით, ტრაქტატმა საქართველო იხსნა  და რუსეთთან მსგავის დოკუმენტის კიდევ ერთხელ გაფორმებაა საჭირო.
გრიშა ონიანის ინფორმაციით, „სოციალისტური საქართველოს“ კახეთის რეგიონული ორგანიზაციის დამფუძნებელი ყრილობის ჩატარების თარიღი უახლოეს მომავალში გახდება ცნობილი.
ააიპ სახალხო მოძრაობა „სოციალისტური საქართველო“ 2016 წელის 9 ივნისს არის რეგისტრირებული. ორგანიზაციის თავმჯდომარე პარტია „ნეიტრალური საქართველოს“ ლიდერი ვალერი კვარაცხელიაა. საერთაშორისო ორგანიზაცია „სტალინის“ თავმჯდომარე გრიგოლ ონიანი და ერთიანი კომუნისტური პარტიის ლიდერი თემურ ფიფია კი თანათავმჯდომარეები არიან.
„სოციალისტური საქართველო“ რუსეთთან დაახლოებას უჭერს მხარს. ორგანიზაცია იყენებს საბჭოთა კავშირის დროშას, სტალინის პორტრეტებს, საბჭოთა ჰიმნს, სიმბოლიკას და ბანერებს რუსულენოვანი წარწერებით „რუს ხალხთან ერთად“.
შეგახსენებთ, 30 ივლისს, ტელეკომპანია „ობიექტივის“ ეთერში, ვალერი კვარაცხელიამ ქართული კანონმდებობით საბჭოთა სიმბოლიკის, მათ შორის ნამგლისა და უროს გამოყენების აკრძალვასთან დაკავშირებით ასეთი განცხადება გააკეთა:
„როდესაც ქმნით კანონს, რომლის მიხედვითაც, თქვენ კრძალავთ შრომის იარაღებს. თქვენ მარტო სურათზე, ნახატზე და პლაკატზე კი არ კრძალავთ, არამედ ცხოვრებაში კრძალავთ ჩაქუჩსა და ნამგალს - შრომის უძირითადეს იარაღებს. თქვენ ადამიანებს გადაუკეტეთ სიცოცხლისა და არსებობის წყარო და ამის გამოხატულებაა ის სულელური კანონი, რომელიც მიიღო სულელთა ჯგუფმა. ამიტომ ჩვენ არ გვეშინია თქვენი. ჩვენ არ გვეშინია ამ კანონის მოქმედების. თქვენ, ვინც მშრომელ ხალხს წაართვით არსებობის უფლება, მაგ ენას, აი, ამ ნამგლით ამოგჭრით და მაგ რეგვენ თავებს, მაგ ჩაქუჩით გაგიხეთქავთ. იმიტონ, რომ თქვენ ხართ მშრომელი ხალხის დაუძინებელი მტრები. ჩაიკმინდეთ ხმა და ჩაიგდეთ ეგ თქვენი ბინძური ენები. აი ეს არის ჩემი პასუხი მაგ სიმბოლიკასთან დაკავშირებით“.
ვალერი კვარაცხელია გადაცემაში წამყვანის სტატუსით მონაწილეობდა. მის განცხადებას საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისია გამოეხმაურა. კომისია მოუწოდებს მაუწყებლებს, ასევე საზოგადოებრივ-პოლიტიკური გადაცემების მონაწილეებს დაიცვან საკანონმდებლო და ეთიკური ნორმები.
„მაუწყებელთა ქცევის კოდექსის“ თანახმად, პოლიტიკური თანამდებობის პირის ან პოლიტიკური პარტიის წევრის საზოგადოებრივ–პოლიტიკური, ახალი ამბების ან საინფორმაციო პროგრამებში წამყვანის, ინტერვიუერის ან ჟურნალისტის სახით მონაწილეობა დაუშვებელია.

Failed assembly of “Socialist Georgia” and confrontation in Telavi
“I protest your activities. Today, in the 21st century, it is not a time for the Soviet Union. Russia is occupant, Russia is murderer and you are all slaves”, - after the former correspondent of the Public Broadcaster in Kakheti Region Roman Kevkhishvili said these words  one of the founders of the“ Socialist Georgia” Temur Pipia, slapped him.  In response, the journalist threw the egg to him. The founding assembly of the Socialist Georgia failed in Telavi.
Approximately 80 people, mostly elderlies, who support the Communist Party, gathered in the Niko Sulkhanishvili Music School in Telavi.
From the morning, activists of the new political center “Girchi”, the “National Movement” and the “New Georgia” also gathered in the school. The “Girchi’s” single mandate candidate Vakhtang Mosiashvili declared they protest pro-occupation propaganda.
The situation aggravated when the former correspondent of the Public Broadcaster in Kakheti Region Roman Kevkhishvili entered the school in the anti-Putin T-Shirt. Kevkhishvili told Temur Pipia, one of the founders of Socialist Georgia that Russia is occupant, Putin is murderer and there is no time for Soviet Union in the 21st century. Temur Pipia slapped the journalist in response and Kevkhishvili threw the egg at him . The supporters of the Socialist Georgia took the journalist out of the building.
The journalist informed the police about the incident. The law enforcement officers took Temur Pipia to the police office. According to the MIA, the investigation goes under article 125 of Criminal Code of Georgia, which implies beating. Temur Pipia is not detained.
“He was a provocateur, he broke into the building. He had a photo of Putin and insulting words on his T-Shirt. He thinks, he provokes us, but in fact, he provoked the Georgian State, Georgia and Georgian People. We will not hold the assembly, because we do not want to continue provocations”, - stated Valeri Kvaratskhelia, the leader of the Socialist Georgia.
“We must combat the same-sex marriages. We have to eliminate the values which Europe and America proposes us. We must integrate and cooperate with Russia. We must say no to NATO and develop the relationship with Russia. If it is necessary that the American Army deployed in my country, who propagandizes same-sex marriages and anti-Christianity, I prefer that Russian Army replaced them”, - said Grisha Oniani, one of the founders of the Socialist Georgia.
There were no soviet symbols in the hall, where the assembly had to take place. Unlike the assemblies in Gori and Batumi, the soviet anthem was not played either.
Reportedly, on August 3, the special commission of the Georgian Security Service addressed the MIA and called on to take preventive measures to avoid use of prohibited soviet totalitarian symbols during the events in Telavi. “If somebody prohibits us to present those symbols to people, which are unacceptable and restricted by the law, let’s forbid people to stand up, applaud and express emotions to those symbols too. If there is at least minimal democracy in Georgia, we should enjoy freedom of expression and speech”, - Kvaratskhelia said.
The founders of the Socialist Georgia together with the supporters celebrated the day of signing the Georgievsk Treaty in front of the monument of the King Erekle II (the king of Georgia, who signed the treaty), after their attempt to register the regional organization was failed. Valeri Kvaratskhelia declared that the Treaty saved Georgia and we shall again sign similar document with Russia.
Grisha Oniani said that the founding date of the Kakheti Regional Organization of the Socialist Georgia will be announced soon.
NGO public movement “Socialist Georgia was registered on June 9, 2016. The leader of the Neutral Georgia Valeri Kvaratskhelia is the chairman of the organization. Grigol Oniani, the head of the international organization “Stalin”, and Temur Pipia, the leader of United Communist Party are the co-chairs of the movement
The Socialist Georgia supports close relations with Russia. The organization uses the soviet flag, portraits of Stalin, soviet anthem, symbols and banners with Russian writing: “Together with Russian people”.
We remind you that on July 30, Valeri Kvaratskhelia commented on the restriction of use of soviet symbols, including hammer and sickle, by the Georgian legislation, , in the program of the Objective.:
“When you adopt the law and forbid use of working tools, you are not only forbidding them on the paintings, but also in real life. Hammer and sickle are rudimentary working tools. You cut the life and living source of the people. The foolish law adopted by foolish people does it. Therefore, we are not afraid of you. We are not afraid of the law. We will cut the tongues out of those people, who deprived people from the right to live, with this sickle and will break your foolish heads with that hammer. Because you are brutal enemies of working people. Shut up and hush your dirty tongues. This is my answer regarding the symbols”.
Valeri Kvaratskhelia participated in the program of the Objective TV as anchor. The Communication National Commission of Georgia responded to the statement.  and called on the broadcasters, participants of social-political programs to respect the law and ethic standards.
According to the “Ethic Code of Broadcasters” the anchor, journalist or interviewer of the news or social-political talk-shows shall not be a political high-ranking official or member of any political party.