ვის დასჭირდა „ეროვნული ფორუმის“ პარტიული ინფორმაცია?!
პოლიტიკური გაერთიანება „ეროვნული ფორუმის“ წევრები ნაძალადევის პარტიული ოფისისა და მაჟორიტარი დეპუტატობის კანიდატის სახლის გატეხვას პოლიტიკურ ანგარიშსწორებად აფასებენ. შსს-ში აცხადებენ, რომ დანაშაულის გახსნას ექსპერტიზის პასუხები დააჩქარებს.
ორი დანაშაული ერთმანეთის მიყოლებით მოხდა. 10 აგვისტოს გვიან ღამით „ეროვნული ფორუმის“ ნაძალადევის ოფისი გატეხეს, მეორე დღეს კი - ნაძალადევის მე-17 საარჩევნო ოლქის მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატის, თამარ ციხისელის სახლი. ოფისიდან წაღებულია პარტიულ საქმიანობასთან და არჩევნებთან დაკავშირებული ინფორმაცია. ციხისელის სახლიდან კი არაფერი წაუღიათ, მათ შორის - არც ძვირფასეულობა.
პოლიტიკური ორგანიზაციის ერთ-ერთმა ლიდერმა, პარლამენტის დეპუტატმა ანი მიროტაძემ ადამიანის უფლებათა ცენტრთან დანაშაულების მსგავსებაზე ისაუბრა: „ორივე კრიმინალური შემთხვევა ცალსახად პოლიტიკური შეფერილობისაა. „ეროვნული ფორუმის“ ნაძალადევის ოფისი ერთ-ერთი ძლიერი ოფისია, დიდი გამოცდილებით და დიდძალი ინფორმაციით, რომელსაც წლების განმავლობაში ვაგროვებდით და ვაარქივებდით. როგორც ჩანს, სწორედ ამ ინფორმაციის მოპოვება ჰქონდათ მიზნად. ოფისის საკეტი გატეხილი დაგვხვდა. ყველაფერი იატაკზე ეყარა. კომპიუტერები იყო გახსნილი და დენის წყაროდან გამოერთებული. კომპიუტერებიდან ამოღებულია სრული ინფორმაცია პარტიის წევრების, მხარდამჭერების, კოორდინატორების, აგიტატორების შესახებ და მსგავსი ცნობები, რაც პარტიისთვის განსაკუთრებით ღირებულია წინასაარჩევნო პერიოდში. თამარ ციხისელის სახლიდან არაფერია წაღებული, რადგან იქ ეს ინფორმაცია, ალბათ, ვერ იპოვეს“.
ანი მიროტაძეს უჭირს კონკრეტული პოლიტიკური კონკურენტის დასახელება, ვინც შეიძლებოდა წასულიყო ასეთ დანაშაულზე. მით უფრო, ვერ წარმოუდგენია, რომ ეს ყოფილიყო მმართველი პოლიტიკური ძალა - „ქართული ოცნება“, რადგან წლების განმავლობაში „ეროვნული ფორუმი“ ამავე სახელწოდების კოალიციის წევრი იყო და ინფორმაციას, რომელიც ოფისიდან გაიტაცეს, კოალიციურად აგროვებდნენ და ამუშავებდნენ.
„ინფორმაცია, რომელიც ჩვენი პარტიის ოფისიდან წაიღეს, „ქართულ ოცნებასაც“ უნდა ჰქონდეს და შესაბამისად, ეს ინფორმაცია მას წესით არ უნდა აინტერესებდეს. შეიძლება მსგავსი კრიმინალური ქმედებით ვიღაცას უნდოდა ჩვენი ერთგული ამომრჩევლებისა და წევრების დაშინება. თუმცა, ამ ეტაპზე გვიჭირს და არც გვინდა, ვარაუდებით და ეჭვებით ვილაპარაკოთ. ყველანაირად ხელი შევუწყვეთ  ექსპერტიზის ჩატარებასა და სხვა საგამოძიებო მოქმედებებში. ახლა ველოდებით გამოძიების შედეგებს და იმედია, დანაშაული ცხელ კვალზე გაიხსნება“, - განაცხადა ანი მიროტაძემ.
ნაძალადევის მე-17 საარჩევნო ოლქის მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატი, თამარ ციხისელი პროფესიონალი ექსპერტი-კრიმინალისტია, FBI-ს სამკერდე ნიშნითა და სერტიფიკატით. მისი თქმით, საქართველოში ასეთი სერთიფიკატი მხოლოდ ორ ქალს აქვს.
თამარ ციხისელი, „ეროვნული ფორუმის“ წევრი, მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატი: „კარგად ვიცი, როგორ უნდა დავიცვა შემთხვევის ადგილი. სახლში, ისევე როგორც ოფისში, პირდაპირ არ შევედი, კვალი რომ არ წამეშალა. ოპერატიული სამძებრო სამსახური გამოვიძახე და შემოვიყვანე. ვანახე, რომ ძვირფასეულობა და ფასეული ნივთები ადგილზე იყო. შემდეგ ვთხოვე, ამეღო მეხსიერების ბარათი, რასაც კრიმინალები ეძებდნენ. ასე მითხრა - თუ ამაზე აქვთ ამხელა ინტერესი, წავიღებ, დავლუქავ და როცა დაგჭირდებათ, ჩაგაბარებთო. იმის ახსნა დამჭირდა, რომ ამ ბარათზე ინახებოდა კონფიდენციალური, პარტიული ინფორმაცია, რომელსაც ვერავის გადავცემდი“.
თამარ ციხისელი ექსპერტი კრიმინალისტების მუშაობით კმაყოფილი არ არის: „ვთხოვე, რომ დანაშაულის კვალის ძებნისას შემთხვევის ადგილი შავი და თეთრი ფხვნილით დაემუშავებინათ, რადგან წითელი ფხვნილი თეთრ კედლებსა და ავეჯს აზიანებს. მაინც წითელი ფხვნილით დაამუშავეს. ახლა სახლში ყველგან წითელი ლაქებია და ყველაფერი ხელახლა უნდა შევღებო. ასევე, თავიდანვე გავაფრთხილე, რომ ოთახში ბევრი თითის ანაბეჭდი იქნებოდა, რადგან ჩემი შვილი ჯაზმენია და ჩვენთან მისი ბევრი მეგობარი მოდის, თითქმის ყოველდღე დიდი სუფრა იშლება. მართლაც 239 თითის ანაბეჭდი შეგროვდა, რაც იმას ნიშნავს, რომ ყველა ეს ადამიანი უნდა მოიძებნოს და დაიკითხოს. ეს კი ძალიან რთულია. ჩვენი სახლის მოპირდაპირე მხარეს სათვალთვალო კამერებია. მითხრეს, რომ ვიდეომასალა ამოღებულია და თავიდან აპირებდნენ, ეჩვენებინათ, რაც არის გადაღებული, მერე კი აღარ შემომეხმიანენ. ზოგადად, არა ვარ კმაყოფილი მათი მუშაობით. შთაბეჭდილება დამრჩა, რომ სანახევროდ აკეთებდნენ საქმეს“.
თამარ ციხისელის ცნობით, გამომძიებელმა პირად საუბარში გამოთქვა ვერსია, რომ დანაშაულის ჩამდენი შესაძლოა, „ეროვნული ფორუმის“ წევრიც იყოს და გარკვეული მოტივი ამოძრავებდეს. თუმცა, გამოძიება რა მიმართულებით მიდის, ამაზე პარტიის წევრებს ინფორმაცია არა აქვთ.
შსს-ს საზოგადოებასთან ურთიერთობის დეპარტამენტის ხელმძღვანელის, თეა პერტაიას ცნობით, შსს-მ ორივე დანაშაულზე მყისიერი რეაგირება მოახდინა და მომხდარ ფაქტებთან დაკავშირებით, გამოძიება სს კოდექსის 177-ე მუხლის მე-2 ნაწილით დაიწყო. დანიშნულია შესაბამისი ექსპერტიზები, რომელთა პასუხები დანაშაულის გახსნას ხელს შეუწყობს.
ანი მიროტაძე და თამარ ციხისელი მეორე დანაშაულს პირველს უკავშირებენ და მიაჩნიათ, რომ საქმეები უნდა გაერთიანდეს. თამარ ციხისელის თქმით, საცხოვრებელი სახლის გატეხვა მოჰყვა პარტიის ოფისის გატეხვის შემდეგ პრესკონფერენციაზე მის მიერ გავრცელებულ ცნობას, რომ რა ინფორმაციაც კრიმინალებმა ოფისიდან წაიღეს, ის სხვაგანაც ინახებოდა.

Who was interested in the information of the National Forum?!
The members of the political union National Forum asses breaking into their Nadzaladevi office and into the house of their single mandate candidates a political revenge. The MIA states the results from the expertise will speed up the investigation.
Two crimes happened  one after another. Late at night on August 10, the Nadzaladevi office of the National Forum was looted. Next day, the house of the single mandate candidate of the National Forum in Nadzaladevi election district #17 Tamar Tsikhiseliwas also broken. The election information and documentation related to the party activities were taken from the office. Nothing was stolen in Tsikhiseli’s house, neither expensive jewelry.
One of the leaders of the political organization, MP Ani Mirotadze spoke about similarity in the two crimes with the Human Right Center: “Both crimes have clear political motives. The Nadzaladevi office of the National Forum is one of the strongest, with big experience and possesses huge information, which we collected and archived for many years. It seems they wanted to get this information. The lock of the office was broken. Everything was scattered on the floor. The computers were open and plugged off. The complete information about the party members, supporters, coordinators, agitators and others, which is particularly important information for the political party in the pre-election process, was stolen from the computers. Nothing was taken from the house of Tamar Tsikhiseli, because, most probably they could not find valuable information there”.
It is difficult for Ani Mirotadze to name concrete political opponent, who could commit this crime. Moreover, she cannot blame the ruling party “Georgian Dream” in it, because for years, the National Forum was the member of the same coalition and they had collected the stolen information together for years.
“The Georgian Dream also has the same information and, therefore, they cannot be interested in this information. Maybe somebody wanted to threaten our voters and members with this action. However, right now, we cannot and do not want to speak about concrete persons with doubts. We helped the expertise and investigation activities. Now we are waiting for the investigation results and hope, the crime will be resolved on the hot track”, - said Ani Mirotadze.
Tamar Tsikhiseli, the single mandate candidate in Nadzaladevi election district #17 is professional expert-criminalist with the FBI certificate and badge. She said only 2 women have the FBI certificate in Georgia.
Tamar Tsikhiseli, the National Forum member, single mandate candidate:
“I know very well how to protect the scene of crime. In order to keep the prints untouched, I did not enter the house and the office directly. I called operative investigation service. I showed them the jewelry and expensive things that were on the place. Afterwards I asked them to let me take the memory stick, what the criminals were looking for. The criminal expert told me said that if I was particularly interested in the memory stick, he would take it, seal and could give me back when I need it. I explained that the memory card contained confidential information of the political party, which I could not give to anybody”.
Tamar Tsikhiseli is not satisfied with the work of expert-criminalists: “I asked them to mark the scene with black and white powder while searching the tracks, because red powder damages the white walls and the furniture. Now I have red spots everywhere at home and need to re-paint everything. Also, I warned them from the beginning, that there will be a lot of finger prints in the room, because my son is a jazzman and a lot of his friends are coming to visit us. Almost every day we have huge parties at home. In fact, 239 finger prints were collected, that means all those people shall be contacted and interrogated. It is very difficult. There are cameras in front of our house. They told me that the video material is extracted and they were planning to show the video to us too. But afterwards they did not contact me. Generally, I am not satisfied with their work. I have an impression that they were doing only half of their job”.
Tamar Tsikhiseli added that during private conversation the investigator alleged that the criminal may be the member of the National Forum  who may have certain motives. However, the party members do not have the information in which direction the investigation is going on.
Thea Pertaia, head of the public relations department at the MIA, said the MIA promptly reacted to both crimes and started investigation under the article 177, part II of the Criminal Code of Georgia. Relevant expertise is done and the results will contribute to resolve the crime.
Ani Mirotadze and Tamar Tsikhiseli believe the second crime is connected with the first. They think the cases shall be united. Tamar Tsikhiseli said the house was broken after she saidduring the press conference that the stolen information was stored in another places too.