ადამიანის უფლებათა ცენტრის ახალი პროექტი - საპარლამენტო არჩევნების მონიტორინგი და ICC-ს გამოძიება საქართველოში
29 აგვისტო, 2016
ადამიანის უფლებათა ცენტრმა, ნორვეგიის ჰელსინკის კომიტეტთან პარტნიორობით, დაიწყო ერთწლიანი პროექტი - „2016 წლის საპარლამენტო არჩევნების  მონიტორინგი  და სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს გამოძიება საქართველოში“.
პროექტის მიზანია საქართველოში სამართლიანი და გამჭვირვალე წინასაარჩევნო გარემოს შექმნის ხელშეწყობა და არჩევნების პროცესის მონიტორინგი; ასევე - 2008 წლის აგვისტოს ომის მსხვერპლთა  უფლებების მეტად  ეფექტიანი დაცვა, სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს მექანიზმების შესახებ იურისტებისა და ჟურნალისტების უნარების გაზრდა ისე, რომ არ მოხდეს მათი საქმიანობით მიმდინარე საგამოძიებო პროცესის ხელშეშლა ან ზიანის მიყენება.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი და ნორვეგიის ჰელსინკის კომიტეტი 2016 წლის საპარლამენტო არჩევნებს დააკვირდება შიდა ქართლის და იმერეთის რეგიონებში ე.წ. გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლებში; ასევე - ქვემო ქართლისა და კახეთის რეგიონებში ეთნიკური უმცირესობებით დასახლებულ სოფლებში. წინასაარჩევნო პერიოდში და არჩევნების დღეს დაფიქსირებული დარღვევების შესახებ მომზადდება ანგარიში ქართულ და ინგლისურ ენებზე, რომელიც მიეწოდება როგორც ადგილობრივ ისე საერთაშორისო ორგანიზაციებს.
პროექტის მეორე კომპონენტი ითვალისწინებს 2008 წლის აგვისტოს ომის დანაშაულების გამოძიების შესახებ საზოგადოებაში ცნობიერების ამაღლების ხელშეწყობას იმგვარად, რომ მიმდინარე საგამოძოებო საქმიანობას არ მიადგეს ზიანი. საერთაშორისო ექსპერტები ჩაატარებენ ტრენინგს და ვორკშოპს ადვოკატებისა და ჟურნალისტებისათვის, რათა მათი მუშაობა ადგილობრივ დონეზე გახდეს უფრო ნაყოფიერი, მსხვერპლებისა და გამოძიების ინტერესების შესაბამისი. ადამიანის უფლებათა ცენტრისა და ნორვეგიის ჰელსინკის კომიტეტის წარმომადგენლები აქტიურად იმუშავებენ 2008 წლის ომის მსხვერპლებთან მათი ინტერესებისა და უფლებების დაცვის მიზნით.

A new project of Human Rights Center –Monitoring of 2016 Parliamentary Elections and ICC’s investigation in Georgia
August 29, 2016
Human Rights Center in the partnership with the Norwegian Helsinki Committee commenced the one-year project – Monitoring of 2016 Parliamentary Elections and the International Criminal Court’s Investigation in Georgia.
The project aims to promote establishment of fair and transparent pre-election environment in the country and monitor the elections’ process in Georgia; in addition, the project strives to effectively protect the rights of the victims of 2008 August War, to build capacity of lawyers and journalists about the mechanisms of the International Criminal Court, so that they will not hinder or damage the ongoing investigation process.
Human Rights Center and the Norwegian Helsinki Committee will observe the 2016 Parliamentary Elections in the so called border villages in Shida Kartli and Imereti regions; also, in the villages of ethnic minorities in Kvemo Kartli and Kakheti regions. The violations observed during the monitoring of the pre-election period and the Election Day will be reflected in the report, which will be produced in Georgian and English languages. The report will be distributed among local and international organizations.
The second aspect of the project aims to raise the awareness of the society about the investigation into alleged war crimes committed during the 2008 August War in a way that interests of investigation are not damaged. International experts will conduct trainings and workshops for the lawyers and journalists, so that their activities on local level will be more productive, coherent with the interests of victims and investigation process. The representatives of Human Rights Center and Norwegian Helsinki Committee will actively work to defend rights and interests of 2008 War victims.
Implementation of the project was made possible with the financial support of the Norwegian Helsinki Committee.