ადამიანის უფლებათა ცენტრი არასრულწლოვანი ორსული გოგონას გაუპატიურების საქმეზე დამნაშვე პირისათვის ბრალის დაუყოვნებლივ წაყენებას ითხოვს
19 სექტემბერი, 2016
ადამიანის უფლებათა ცენტრი კიდევ ერთხელ გამოხატავს შეშფოთებას მარნეულის რაიონის პროკურატურის არაეფექტური რეაგირების გამო დანაშაულზე, რომელიც მოიცავს დამნაშავისთვის წინასწარი შეცნობით არასრულწლოვან ორსულ გოგონაზე სექსუალურ ძალადობას.
ორგანიზაციის დაცვის ქვეშ მყოფი ორსული არასრულწლოვანი გოგონას გაუპატიურების საქმეზე ჩატარებული კომპლექსური ექსპერტიზით დადასტურდა, რომ დანაშაული დაზარალებულის ქმრის ნათესავმა ჩაიდინა. ექსპერტიზის შედეგები დაზარალებულის წარმომადგენლისთვის 30 აგვისტოს გახდა ცნობილი, როდესაც მას დაუკავშირდა სისხლის სამართლის საქმის გამომძიებელი და  დასკვნის შინაარსი გააცნო.
მარნეულის პოლიციის სამმართველოს მიერ, ადამიანის უფლებათა ცენტრისათვის მოწოდებული ინოფრმაციის თანახმად, სისხლის სამართლის საქმეზე დაიკითხა 9 მოწმე. მიუხედავად ამისა, დამნაშავე პირი ისევ დაუსჯელია და არსებობს საფრთხე, რომ იგი სასჯელის მოხდის თავიდან აცილების მიზნით მიიმალოს.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი რეაგირების მიზნით მიმართავს საქართველოს მთავარ პროკურატურას და ითხოვს, გაატაროს შესაბამისი ღონისძიებები, რათა არასრულწლოვან ორსულ გოგონაზე სექსუალური ძალადობის  ჩამდენი პირის მიმართ, დაუყოვნებლივ იქნას წაყენებული ბრალი.
პრეს-რელიზი მომზადდა პროექტის  „ქალების, რელიგიური და ეთნიკური უმცირესობების უფლებების დაცვის ხელშეწყობა საქართველოს რეგიონებში“, რომელიც დაფინანსებულია ამერიკის შეერთებული შტატების განვითარების სააგენტოს მხარდაჭერით აღმოსავლეთ დასავლეთის მართვის ინსტიტუტის (EWMI)-ის პროგრამის „კანონის უზენაესობის მხარდაჭერა საქართველოში“ (PROLoG) ფარგლებში.

Human Rights Center Requests to Impose Charge on the Harasser Who Raped Underage Pregnant Girl
Human Rights Center again expresses concern about ineffective response to the crime by the Marneuli district prosecutor’s office, which refers to premeditated sexual violence against underage pregnant girl.
Complex expertise conducted in the case, where Human Rights Center defends the victim, confirmed that she was raped by a relative of her husband. The victim’s side was notified about the expertise results on August 30 by the investigator.
In accordance to the information provided by the Marneuli district police department to Human Rights Center, 9 witnesses were questioned into the case. Regardless the fact, the harasser is still unpunished and there is threat that he will escape punishment.
Human Rights Center appeals the Chief Prosecutor’s Office of Georgia and requests to take all necessary measures to immediately impose charge on the person, who raped the underage pregnant girl.
The address was prepared in the frame of the project “Support to the defense of rights of women, religious and ethnic minorities in the regions of Georgia”, which is implemented by the support of the United States Agency for International Development (USAID)in the frame of the East West Management Institute (EWMI) program “Promotion Rule of Law in Georgia” (PROLoG).