თამარ ჟვანია: „საზოგადოებას აქვს რწმენა, რომ გაყალბების თემებზე აღარ ვმსჯელობთ“
humanrights.ge ცენტრალური საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარეს, თამარ ჟვანიას წინასაარჩევნო გარემოზე ესაუბრა.
- როგორ შეაფასებდით მიმდინარე წინასაარჩევნო გარემოს და ცესკოს მუშაობას 2016 წლის არჩევნების წინ, რამდენად მზადაა საარჩევნო უბნები რეგიონებში არჩევნების ჩასატარებლად?
- არა მარტო ცესკოს ხედვით, არამედ დამკვირვებელი ორგანიზაციების წინასწარი ანაგრიშებითაც, კარგად ჩანს, რომ აშკარად გაუმჯობესებულია გარემო. თუ შევადარებთ წინა არჩევნებს, აშკარად ნაკლებია და თითქმის არც არის რაიმე ძალიან სერიოზული ტიპის დარღვევები. რა თქმა უნდა, გარკვეულ ხარვეზებს აქვს მცირე სახით ადგილი, მაგრამ ზოგადად, მთლიანობაში, არის მშვიდი გარემო. ძალიან ბევრი კარგი ახალი სერვისი შევთავაზეთ ამომრჩევლებს. პირველად საქართველოში სწრაფი გადახდის აპარატებში 800000-ზე მეტმა ამომრჩეველმა გადაამოწმა საკუთარი თავი. მობილური აპლიკაციების ვებ-გვერდის მეშვეობით „იპოვე შენი თავი“, „იპოვე შენი უბანი“ სერვისიც დავამატეთ. მცირემხედველი ამომრჩევლებისთვის, გამადიდებელი ლინზების გარდა, პირველად ყველა უბანში გვექნება სპეციალური ჩარჩო-ფორმა, რათა დამოუკიდებლად მისცენ ხმა. ადაპტირებული უბნების რაოდენობა გაიზარდა 102-დან 1115-მდე და ესეც დიდი პროგრესია. კანდიდატების შესახებ ინფორმაცია ხელმისაწვდომი იქნება აუდიოფორმატში. ყველა მასალა, მათ შორის - კლიპები, მოვამზადეთ აზერბაიჯანულ და სომხურ ენებზე. ასე რომ, ყველა ამ და სხვა ახალი სერვისით ცესკო კარგ მომსახურებას სთავაზობს ამომრჩეველს.
- საარჩევნო ოლქების ახალი წესით დაყოფა სირთულეებს ხომ არ შეუქმნის საარჩევნო ადმინისტრაციას?
- ეს იყო და არის მნიშვნელოვანი გამოწვევა იმიტომ, რომ ამან ძალიან ბევრი გადანაწილება გამოიწვია, მათ შორის - საოლქო საარჩევნო კომისიების ფუნქციების კუთხით. კონკრეტულ საოლქო საარჩევნო კომისიას ახლა, შესაძლოა, მოუწიოს ერთზე მეტი (და ასეც არის), ვთქვათ, ხუთი საარჩევნო ოლქის ადმინისტრირება. გვყავს როგორც ძირითადი, სრულფასოვანი საოლქო საარჩევნო კომისიები სრულად აღჭურვილი უფლებამოსილებებით, ასევე - დამხმარე საოლქო საარჩევნო კომისიები. ეს გარკვეულ სირთულეებს ქმნის იმ შემთხვევაში, როდესაც ერთდროულად ტარდება პარლამენტის და მერისა და გამგებლის არჩევნები 6 საარჩევო ოლქში. ასევე, საკრებულოს შუალედური არჩევნები, როდესაც უკვე მუნიციპალური საზღვარი ამ შემთხვევაში, გადამწყვეტია გამგებელი-მერის არჩევნებისთვის. ხოლო პარლამენტის არჩევნებისთვის განსხვავებული საზღვარია და ეს გარკვეული ლოჯისტიკურ-ადმინისტრაციული სირთულეებია. თუმცა, ჩვენ ისე დავალაგეთ გადაწყვეტილების მიღების პროცესი, რომ ვფიქრობთ, გვაქვს ამ სირთულებისთვის თავის გართმევის რესურსიც და სამართლებრივი შესაძლებლობაც.
- რამდენად მზადაა ცესკო მოსალოდნელი ინცინდენტებისთვის?
- თუ სამართლებრივ ჩარჩოში იქნება დავა, ჩვენ სამართლებრივ გზებსა და საშუალებებს გამოვიყენებთ. აქამდე არ ყოფილა ასეთი მძიმე ფაქტები, გარდა ერთი შემთხვევისა: კორცხელის შემთხვევა კარგი ნასწავლი გაკვეთილი იყო ყველასთვის. ძალადობის ადგილი არ არის საარჩევნო პროცესებში. ჩვენ ძალიან ბევრი ვიმუშავეთ უცხოელ ექსპერტებთან ერთად, საარჩევნო სისტემების საერთაშორისო ფონდის დახმარებით (IFES). ჩვენ შსს-სთან ერთად გავიარეთ საერთაშორისო სტანდარტებსა და კარგ პრაქტიკაზე დამყარებული ძალიან მნიშვნელოვანი ტრენინგი თემაზე „არჩევნები და უსაფრთხოება“. გვქონდა ორდღიანი სამუშაო შეხვედრა. ახლა, ამ არჩევნებისთვის, შსს-სთან ერთად ხელს ვაწერთ მემორანდუმს, რომელიც ზუსტად მიზნად ისახავს ყველა შესაძლო ძალადობრივი ფაქტის პრევენციას საარჩევნო პროცესში და უშუალოდ არჩევნების დღეს. ზუსტად უნდა ვიცოდეთ ქმედება, რომელიც შესაძლო კონფლიქტის დღეს უნდა განახორციელოს ერთი მხრივ - პოლიციამ, ხოლო მეორე მხრივ - ცესკომ. მთავარია, უსაფრთხოება და მშვიდი გარემო, რაც ხელს უწყობს არჩევნებში ამომრჩევლის ნების თავისუფალ გამოვლენას.
- 2012 წლის არჩევნების შემდეგ არასამთავორო ორგანზაციები, მათ შორის - ადამიანის უფლებათა ცენტრი, აღნიშნავდნენ, რომ გაყალბებასა და სერიოზულ დარღვევებს ადგილი არ ჰქონია. თუმცა, ის ხარვეზები და შეცდომები, რაც წინა არჩევნებზე დაფიქსირდა, საარჩევნო კომისიის წევრთა, გარკვეულწილად, არაკვალიფიციურობის შედეგი იყო. რა ზომებია მიღებული იმისთვის, რომ 2016 წლის არჩევნები კვალიფიციურმა მოხელეებმა ჩაატარონ?
- აქ მთავარი და არსებითი არის ის, რომ ეს შეიძლება იყოს არა გაყალბება, არამედ უნებლიე გადაცდომა, ტექნიკური ხარვეზი, რომელიც გამოსწორებადია. საზოგადოებას (ეს დამკვირვებელთა ანგარიშებში ცალსახად ფიქსირდება) აქვს რწმენა იმისა, რომ გაყალბების თემებზე აღარ ვმსჯელობთ და ჩვენ გავიზარდეთ, როგორც საზოგადოება. საუბარია ტექნიკურ ან კომპეტენციის გამო რაიმე ტიპის გადაცდომაზე, რომელიც გამოსწორებადია. ჩვენ მუდმივ ტრენინგებს და ზრდას ვთავაზობთ ადმინისტრაციას ამ კუთხით.
ერთი მხრივ, პრობლემაა, რომ საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრების სია კომპლექტდება მხოლოდ ერთი თვით ადრე. ერთი თვე, შესაძლოა, არ იყოს საკმარისი თითოეული მათგანისთვის, რომ ძირფესვიანად გაითავისონ ისეთი რთული კანონმდებლობა, როგორიცაა - საარჩევნო კოდექსი. თუმცა, ჩვენ იმედს გვაძლევს ის, რომ მათ აქვთ გარკვეული პრაქტიკა. საუბნო-საარჩევნო კომისიებში დღესდღეობით არიან პირები, რომლებსაც რამდენიმე არჩევნებზე აქვთ ნამუშევარი და ასეთი ძალიან ბევრია. ამავდროულად, არიან დამკვირვებლები, ჩვენი საგანმანათლებლო პროექტების კურსდამთავრებულები და ჩვენ ახლაც უკვე ტრენინგების მეორე ეტაპს ვატარებთ. ოთხი ეტაპის ტრენინგს ძირფესვიანად გაივლიან საუბნო-საარჩევნო კომისიები. ყველანაირად უნდა ვეცადოთ, რომ თუნდაც ის ტექნიკური ხარვეზები ან რაიმე ტიპის კომპეტენციის პრობლემა აღარ დაგვიდგეს ამ არჩევნებზე.
- სასამართლომ დააკამყოფილა „მრეწველების“ სარჩელი და პოლიტიკური პარტია არჩევნებში მონაწილეობას მიიღებს. გოგი თოფაძემ განაცხადა, რომ ეს საკითხი ვიღაცის ინტერესებში შედის. აპირებთ თუ არა ამ გადაწყვეტილების გასაჩივრებას?
- რა თქმა უნდა, არანაირი ინტერესი არ ყოფილა. ეს იყო ჩვეულებრივი სამართლებრივი საფუძვლები, როცა ცესკომ და მისმა თავმჯდომარემ მიიღეს გადაწყვეტილება. კანონში მართლა ცალსახად და ცხადად წერია, რომ პარტიული სიის წარმოუდგენლობა არის საარჩევნო სუბიექტის რეგისტრაციის გაუქმების საფუძველი. როდესაც მე ეს გადაწყვეტილება გამოვეცი გაუქმების შესახებ, იყო აბსოლუტურად კანონშესაბამისი. თუმცა, სასამართლომ მიიღო გადაწყვეტილება და იმიტომ არსებობს ზოგადად სასამართლო სისტემა, რომ მას აქვს გაცილებით მეტი სამართალშემოქმედებითობის უფლებები, ვიდრე ნებისმიერ ადმინისტრაციულ ორგანოს. მოსამართლემ დამატებით განმარტა კანონი და მას აქვს ამის შესაძლებლობა. მან ამ დამატებითი განმარტებების საფუძველზე, სამართლებრივ საფუძვლად და საკმარისად ჩათვალა ის დოკუმენტაცია, რომელიც კანონით დადგენილ ვადაში წარმოადგინა კონკრეტულმა ბლოკმა. მე არ ვაპირებ საქალაქო სასამართლოს გადაწყვეტილების გასაჩივრებას.
- რესპუბლიკურმა პარტიამ საარჩევნო ნომრების მინიჭების პროცედურასთან დაკავშირებული საკითხების გამო პროტესტი გამოთქვა. რამდენად საფუძვლიანად მიგაჩნიათ ეს პროტესტი?
- რესპუბლიკურმა პარტიამ დადგენილების ნაწილი გაასაჩივრა, რომელიც ცენტრალურმა საარჩევნო კომისიამ მიიღო. აქ ცხადი იყო, რომ რესპუბლიკური პარტია ძირითადად, დაობდა იმ ნაწილში, რომ ორ კონკრეტულ საარჩევნო სუბიექტს, ვისაც ნომრების შესაძლებლობა მისცა ცესკომ, ამ დადგენილებით ექნებათ უპირატესობა. თუმცა, იმ დადგენილებაში ეწერა, რომ ეს უპირატესობა მათ არ უნდა ჰქონოდათ და მათ მხოლოდ მას შემდეგ შეეძლებოდათ ამ საარჩევნო სუბიექტის რიგითი ნომრების გამოყენება, რაც მოხდებოდა ყველა სხვა საარჩევნო სუბიექტზე წილისყრაში მონაწილე ნომრების გადანაწილება. ეს პროცესი ორივე ინსტანციაში ცენტრალურმა საარჩევნო კომისიამ მოიგო. რესპუბლიკურმა პარტიამ გაასაჩივრა, ჩვენ მოვიგეთ და ეს დადგენილება არის ძალაში. მეორე საკითხია, ეს კონკრეტული მოთხოვნა, რომ უპირატესობა არ მინიჭებოდათ, შესრულდა თუ არა კონკრეტული სუბიექტების მიერ. ამ საკითხზე მე დაწყებული მაქვს მოკვლევა, რომ გამოიყენეს თუ არა ნომერი მანამ, ვიდრე მათ ჩვენი დადგენილების შესაბამისად შეეძლოთ და უახლოეს მომავალში მივიღებთ გადაწყვეტილებას.
- ცესკოს შეფასებით, რა ხარვეზებს ჰქონდა ადგილი წინასაარჩევნო პერიოდში?
- გარკვეული პრეცედენტები იყო წინასაარჩევნო პერიოდში. განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია, რომ ისეთი საქმეები წამოვიდა დღის წესრიგში განსახილველად, რომლებიც სხვა არჩევნებზე არ ყოფილა. უცხო ქვეყნის მოქალაქის მონაწილეობის საკითხი წინასაარჩევნო კამპანიაში, როდესაც ყოფილი პრეზიდენტის შესახებ დაიწყო ეს დავა, და ეს სამართლებრივ ჭრილში გახდა საკმაოდ ბუნდოვნად გადასაწყვეტი და ფაქტობრივად შეუძლებელი იყო მისი გადაწყვეტა, ისევე როგორც სოციალური ქსელების მეშვეობით წინასაარჩევნო კამპანიაში სავარაუდო მონაწილეობის ფაქტები და ესეც სამართლებრივი რეგულირების ჩარჩო თვალსაზრისით არცთუ ისე ცხადად არის გაწერილი. დღესდღეობით ორი ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა ოქმი მაინც შედგენილია ცესკოს მიერ: ერთ შემთხვევაში ქობულეთის საოლქო საარჩევნო კომისიის მიერ შედგენილია სამართალდარღვევის ოქმი 500-ლარიანი ჯარიმით და გაგზავნილია სასამართლოში, როდესაც ორგანიზაციის ერთ-ერთმა დამკვირვებელმა მიიღო აგიტაციაში მონაწილეობა. ასევე, ბაღდათის გამგეობას შევუდგინეთ ოქმი, ვინაიდან მათ ოფიციალური ვებ-გვერდის მეშვეობით აგიტაციაში მიიღეს მონაწილეობა და გამოაქვეყნეს მხარდამჭერი მასალა. მათ, როგორც საჯარო მოხელეებს, სამუშაო საათებში არ ჰქონდათ ამის უფლება.

Tamar Zhvania: “The society believes that we no longer discuss falsification problems”
Humanrights.ge interviewed Tamar Zhvania, the chairwoman of the Central Election Commission, about the pre-election environment.
- How would you evaluate the current pre-election environment and the work of the CEC before the 2016 elections? How are the polling stations ready to conduct elections in the regions?
- Not only based on the CEC’s point of view, but also according to the internal reports of the observing organizations, the environment has been obviously improved. If we compare the upcoming elections with the previous elections, of course there are few problems, but almost no serious violations. Of course, small violations take place, but in general, the environment is quiet. We offered a lot of good new services to the voters. For the first time in Georgia, 800 000 voters checked themselves in the pay boxes. We also added the services like “find yourself” and “find your polling station” on the web pages of mobile applications. For the first time we will have special frames for the voters with eyesight problems to enable them to vote independently.  The number of adapted polling stations increased from 102 to 1115 and it is also big progress. The information about the candidates will be available in audio format. We will prepare all materials, including video-clips, in Azerbaijani and Armenian languages. So, the CEC with those and other new services offers good things to voters.
- Will the new division of the election districts create obstacles for the election administration?
- It was and is very important challenge, because it caused a lot of changes, including the functions of the district election commissions. Concrete election commission might be obliged to administrate more than one (and it is really like that), for example, 5 election districts. We have main district election commissions [DECs] with full authority and additional election district commissions. It creates certain obstacles when the parliamentary and mayor’s elections are at the same time in 6 election districts. Besides, the mid-term city council elections, when the municipality borderline is important for the mayor’s elections. For the parliamentary elections there is different border and those are kind of administrative-logistical difficulties. However, we managed the decision-making process in a way that we believe, we have the resources and legal opportunities to overcome the obstacles.
- How is the CEC prepared for the expected incidents?
- If the dispute goes into the legal frame, we will use legal mechanisms. Untill now there were not very difficult situations, except one case: Kortskheli incident was very good example for everybody. There is no place for violence in the election process. We worked a lot with foreign experts with the support of the International Foundation Elections Systems (IFES). Together with the MIA we participated in a very important training on the Elections and Security dedicated to the international standards and good practices. We had two-day working meeting. Now, for the elections, we signed the memorandum together with MIA, which aims to prevent any possible violations during the elections process and directly on the Election Day. We have to know precisely what the police or the CEC should do if the conflict starts. The most important is security and peaceful environment and it will support voters to express their will in a free way.
- After 2012 Parliamentary Elections, Human Rights Center and other NGOs pointed out that there were no serious violations and falsification during the elections. However, as a result of low professionalism of the election commissions’ members,  mistakes and miscarriages were identified. What steps were taken to engage more qualified people in the commissions for 2016 elections?
- Here the most important issue is that it cannot be evaluated as falsification, but accidental mistake, technical miscarriage, which can be corrected. The society (the observers’ reports clearly indicate it) believes we do not discuss the falsification issue anymore and we developed as the society. The discussion is about technical or professional problems, which can be corrected. We constantly offer trainings to the administration members to improve their skills.
On the one hand, it is a problem that the DEC members were selected only one month ago. One month might not be enough for them to adequately study the legislation provisions, namely the election code. However, we count on their experience. Nowadays there are people in the DECs, who have already worked on several elections and their number is not small. At the same time, there are observers, alumni of our educational projects and right now we conduct second wave of the trainings. The DECs will attend 4 trainings. We shall try to prevent technical mistakes or any kind of competence problem in the election process.
- The court satisfied the lawsuit of the political party Industry will Save Georgia and the political party will participate in the elections. Their leader Gogi Topadze declared the issue is in somebody’s interest. Do you plan to appeal the decision?
- Of course, there was no particular interest. Decision of the CEC and the chairwoman had normal legal motive. It is clearly written in the law that if a political party does not present the election list before the set deadline, its registration will be canceled. When I published the decision, it was totally within the frames of the law. However, the court took a decision and in general, the court has more right to law formation, than any administrative body. The judge additionally explained the law and he/she has the right to do it. The judge considered the submitted documents enough for the registration of the political party. I am not going to appeal the decision at the Tbilisi Appeal Court.
- The Republican Party protested the procedure of assigning election numbers. What do you think, how well-grounded their protest was?
- The Republican Party appealed the part of the CEC resolution. It was clear that the Republican Party disputed the part where two concrete political parties, to whom the CEC gave the numbers, will have advantages over others. Although, it was written in the statement, that they shall not have the advantage and they will be able to use the political party’s number after all political parties would participate in the ballot and receive the numbers. The CEC won trials in both instances of the court. So the CEC decision is in force. Another issue was that they would not have an advantage and whether it was applied in relation with concrete political parties. I started study of this case, whether they had used the number before they could do it based on the resolution and very soon I will take the decision.
- What miscarriages were identified by the CEC during the pre-election period?
- There were several incidents during the pre-election period. It is particularly important, that now we processed the case, which were not observed during the previous elections at all. Before elections there was issue about participation of a foreign citizen in the pre-election campaign, when the dispute started about the ex-president and legally it was almost impossible to resolve this problem, as well as the problem of alleged participation of certain persons in the pre-election campaigns via social networks because similar cases are not regulated by the law. Nowadays the CEC has issued protocols on 2 violation facts: in one case, the Kobuleti District Election Commission fined one of the observers of the organization with 500 GEL for the participation in the pre-election campaign. Besides, we issued protocol against Baghdati district administration for the participation in the pre-election campaign via their official web-page and posting the support materials on it. They, as public servants, did not have right to do it during working hours.