ქალაქ გორში 60-მდე ოჯახს ღია ცის ქვეშ დარჩენა ემუქრება
ქალაქ გორში კომბინატის დასახლებაში მდებარე საცხოვრებელი კორპუსები ავარიულია, რის გამოც 60-მდე ოჯახს ღია ცის ქვეშ დარჩენის საფრთხე ეუმქრება. მოსახლეობის განცხადებით, ბოლო წლების განმავლობაში,  თვითმმართველობასა და  საქართველოს მთავრობას არაერთხელ აცნობეს მათი საცხოვრებელი პირობების შესახებ, რასაც რეაგირება არ მოჰყოლია.
„რეაბილიტაციას ვითხოვთ, მაგრამ გვეუბნებიან, რომ ავარიული შენობები უნდა დაინგრეს, თუმცა არც ანგრევენ და არც აკეთებენ. პრობლემას წარმოადგენს საკანალიზაციო და სასმელი წყლის სიტემებიც“, - აღნიშნა ადგილობრივმა ნიკა ლომიძემ.
ადგილობრივი მცხოვრების, გულნაზ გოშაძის თქმით, 2012 წელს იმჟამინდელი პრემიერ-მინისტრი, როდესაც მოსახლეობის პრობლემებს ადგილზე გაეცნო, მათ დახმარებას დაჰპირდა, თუმცა გოშაძისვე თქმით, მას შემდეგ უკვე 4 წელი გავიდა, მდგომარეობა კი უფრო მეტად დამძიმდა.
კომბინატის დასახლების მცხოვრებლებმა პრობლემების მოგვარების მიზნით გორის მერიასაც მიმართეს, თუმცა მათი თქმით, რეაგირება ამ დრომდე არ მომხდარა.
ქ. გორის მერიის ინფრასტრუქტურის სამსახურში აცხადებენ, რომ წერილით მიმართეს სამხარაულის ექსპერტიზას და უკვე ერთი წელია, საექსპერტო ბიუროს დასკვნას ელოდებიან.
,,ამ დასკვნის შემდეგ გახდება ცნობილი შენობის რეაბილიტაცია მოხდება თუ დემონტაჟი, 2015 წლის 30 მარტს მივმართეთ სამხარაულის საექსპერტო ბიუროს და ამ დრომდე არ არის შენობის მდგომარებაზე დასკვნა დადებული”,- განაცხადა ქ. გორის მერიის ინფრასტრუქტურის სამსახურის წარმომადგენელმა, იაგო წიკლაურმა.
გორის მერიაში ვერ აკონკრეტებენ, თუ სად გამოუყოფენ თავშესაფარს 60-მდე ოჯახს, იმ შემთხვევაში შენობების დემონტაჟი მოხდება.

Up to 60 families might lose their flats in Gori
The residential buildings are demolished in the Kombinati settlement in Gori. That’s why up to 60 families can lose flats and stay homeless. The local population declared they several times applied the Local Self-Government and the Central Government of Georgia about their living conditions, but there was no response.
“We request rehabilitation, but they say the buildings shall be destroyed, however, they neither destroy, nor repair anything. The problem is also drainage system and drinking water”, - Nika Lomidze, the local inhabitant, explained.
Gulnaz Goshadze, the local inhabitant, said in 2012 that time Prime-Minister promised to help them when he visited their settlement. However, Goshadze said 4 years passed by and the situation has aggravated.
Residents of Kombinati settlement appealed the Gori City Hall to solve the problem, although, they claimed, there was no reaction till now.
Representatives of the Agency of Infrastructure at the Gori City Hall said they addressed the Samkharauli Expertise Bureau and are waiting for the results of the expertise for one year.
“After the conclusion arrives, we will know whether the buildings should be destroyed or rehabilitated. On March 30, 2015 we appealed the Samkharauli National Bureau of Expertise and have not received their conclusions yet”, - Iago Tsiklauri, the representative of the Infrastructure Agency at the Gori City Hall said.
There is no concrete answer from the Gori City Hall where the 60 families will go if the residential buildings are destroyed.