ადამიანის უფლებათა ცენტრის მიმართვა დიდიძენსა და გორში მომხდარ ინციდენტებთან დაკავშირებით
ადამიანის უფლებათა ცენტრი შეშფოთებულია წინასაარჩევნო პერიოდში ძალადობრივი ინციდენტების გახშირებით და მოუწოდებს ხელისუფლებას, დროულად გამოიძიოს მომხდარი ფაქტები, ამავე დროს მიიღოს მაქსიმალური ზომები მსგავსი ინციდენტების პრევენციისთვის.
1 ოქტომბერს ზუგდიდის მუნიციპალიტეტის სოფელ დიდინეძში „ქართული ოცნების“ ახალგაზრული ფრთის რამდენიმე წარმომადგენელს სცემეს. ერთმანეთს ფიზიკურად დაუპირისპირდნენ ერთიანი ნაციონალური მოძრაობისა და „ქართული ოცნების“ წარმომადგენლები. ინციდენტი იმ დროს მოხდა, როცა „ქართული ოცნების“ წარმომადგენლები სააგიტაციო მასალის გავრცელებას ცდილობდნენ.  ინციდენტის შედეგად ფიზიკური დაზიანება მიიღო „ქართული ოცნების“ სამმა წარმომადგენელმა.
2 ოქტომბერს გორის მაჟორიტარობის კანდიდატს, ირაკლი ოქრუაშვილს გორში, მოსახლეობასთან შეხვედრის დროს ცეცხლი გაუხსნეს. შსს-მ ფაქტთან დაკავშირებით  გამოძიება დაიწყო სისხლის სამართლის კოდექსის 117-ე და 236-ე მუხლებით, რაც ჯანმრთელობის განზრახ მძიმე დაზიანებასა და ცეცხლსასროლი იარაღის მართლსაწინააღმდეგო შეძენა-შენახვა-ტარებას გულისხმობს.
ადამიანის უფლებათა ცენტრს მიაჩნია, რომ მსგავსი ხასიათის ფაქტები რეალურად საფრთხეს უქმნის თავისუფალი და სამართლიანი წინასაარჩევნო გარემოს ჩამოყალიბებას. ფიზიკური დაპირისპირება მეტად თვალსაჩინოს ხდის პოლიტიკურ ძალებს შორის დაძაბულობის არსებობას და ამომრჩევლებს უქმნის სტრესულ საარჩევნო  გარემოს.
სახელმწიფოს აკისრია თითოეული ინციდენტის  სამართლიანი განხილვის, პასუხისმგებელი პირების მიმართ სანქციების გამოყნებისა  და თავისუფალი წინასაარჩევნო გარემოს უზრუნველყოფის ვალდებულება. შესაბამისად, ძალადობრივი ხასიათის თითოეულ ფაქტთან დაკავშირებით, სახელმწიფოს რეაგირება უნდა იყოს  ადეკვატური.
ადამიანის უფლებათა ცენტრს მიაჩნია, რომ ხელისუფლებამ უნდა მიიღოს კანონით გათვალისწინებული ყველა ზომა, რათა ადეკვატური რეაგირების გარეშე არ დარჩეს ძალადობის არც ერთი გამოვლინება და ამ გზით უზრუნველყოფილი იყოს მშვიდობიანი და უსაფრთხო საარჩევნო გარემო.
მოვუწოდებთ მთავარ პროკურატურას, უმოკლეს პერიოდში ობიექტურად და მიუკერძოებლად გამოიძიოს მომხდარი ძალადობრივი ფაქტები.
მოვუწოდებთ პოლიტიკურ პარტიებს და მათ წარმომადგენლებს, თავი შეიკავონ კანონსაწინააღმდეგო ქმედებების, ფიზიკური დაპირისპირებისა და ძალადობისაგან.

Address of Human Rights Center about the Incidents in Gori and Didinedzi
Human Rights Center is concerned with the increasing frequency of aggressive incidents during the pre-election campaign and calls on the government to promptly investigate the facts, take effective steps to prevent similar incidents in future.
On October 1, in the village Didinedzi in Zugdidi Municipality, several representatives of the Youth Wing of the Georgian Dream were beaten. The representatives of the UNM and GM confronted each other. The incident took place when the representatives of the Georgian Dream tried to disseminate the election materials. Three representatives of the Georgian Dream were injured.
On October 2, fire was opened against Irakli Okruashvili, the single mandate candidate in Gori, while he was meeting the local population. The MIA started the investigation based on the articles 117 and 236 of the Criminal Code of Georgia, which imply premeditated grave injury of health and illegal purchase/possession of the firearm.
Human Rights Center believes similar incidents are real threat to free and fair pre-election environment. The physical confrontations make the tension between the political parties more obvious and create stressful election environment for the voters.
The state is obliged to fairly investigate every incident, punish responsible people and ensure free pre-election environment. Therefore, the state’s reaction shall be adequate to every violent incident.
Human Rights Center believes the government shall take all legal steps to adequately respond to the violations and guarantee peaceful and secure election environment for the upcoming Parliamentary Elections.
We call on the Chief Prosecutor’s Office to ensure prompt and impartial investigation into the abovementioned violent facts.
We call on the political parties and their representatives to avoid illegal activities, physical confrontation and violence.