საქართველომ რუსეთის ფედერაციასთან დიპლომატიური ურთიერთობა აგვისტოს ომის შემდეგ, 2008 წლის 2 სექტემბერს გაწყვიტა. მეცხრე წელი დაიწყო, რაც რუსეთში აღარ ფუნქციონირებს საქართველოს დიპლომატიური წარმომადგენლობა, საელჩო ან საკონსულო. ამ მიზეზით, რუსეთის ფედერაციაში საპარლამენტო და საპრეზიდენტო არჩევნების დღეს საარჩევნო უბნები ვერ იხსენება და საქართველოს მოქალაქეები არჩევნებში ვერ მონაწილეობენ.
2008 წლის შემდეგ ქვეყანაში ოთხმა - 2010 და 2014 წლის თვითმმართველობის, 2012 წლის საპარლამენტო, 2013 წლის საპრეზიდენტო არჩევნებმა ჩაიარა. კანონმდებლობით, საქართველოს ფარგლებს გარეთ მოქმედ დიპლომატიურ წარმომადგენლობებში თვითმმმართველობის არჩევნები არ ტარდება. შესაბამისად, რუსეთის ფედერაციაში მცხოვრებმა ჩვენმა თანამოქალაქეებმა 2008 წლიდან მოყოლებული, წელს, 8 ოქტომბერს, უკვე მესამე არჩევნები გამოტოვეს. ამდენად, უკვე მესამედ დაიკარგა ათასობით საარჩევნო ხმა, რომელსაც თეორიულად, შესაძლოა, არჩევნებში მონაწილე ამა თუ იმ პარტიის ბედიც გადაეწყვიტა.
humanrights.ge-ს კითხვას, საქართველოს რამდენი მოქალაქე იმყოფება რუსეთის ფედერაციის ტერიტორიაზე, საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს პრესისა და ინფორმაციის დეპარტამენტის დირექტორის მოადგილემ, ლაშა ჭიღლაძემ უპასუხა: „რუსეთის ფედერაციაში მცხოვრები საქართველოს მოქალაქეების შესახებ საგარეო საქმეთა სამინისტროს აქვს მხოლოდ ის მონაცემები, თუ რამდენი მოქალაქეა დარეგისტრირებული საკონსულო აღრიცხვაზე. 2016 წლის 30 სექტემბრის მდგომარეობით, საკონსულო აღრიცხვაზე იმყოფება 3233 მოქალაქე. ზოგადად, წლების განმავლობაში რუსეთის ფედერაციაში საკონსულო აღრიცხვაზე მყოფი საქართველოს მოქალაქეების რაოდენობა მერყეობდა 3000-ის ფარგლებში“.
რუსეთის ფედერაციაში არალეგალურად მყოფი საქართველოს მოქალაქეების შესახებ, საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს ინფორმაცია არა აქვს. თუმცა, სხვა ქვეყანაში არალეგალურად მყოფი მოქალაქეები არჩევნებში მონაწილეობას ისედაც ვერ შეძლებდნენ, რადგან საკონსულოში ხმის მისაცემად გამოცხადების შემთხვევაში, მათ საქართველოში დეპორტაცია მოუწევდათ. ამდენად, იმ შემთხვევაში, თუკი საპარლამენტო არჩევნების ჩატარება რუსეთის ფედერაციაში შესაძლებელი იქნებოდა, მასში მონაწილეობას მხოლოდ საკონსულო აღრიცხვაზე მყოფი 3233 მოქალაქე მიიღებდა.
ფოტოგრაფი სოფო აბუთიძე რამდენიმე წელია, რაც სანკტ-პეტერბურგში მოღვაწეობს. მან humanrights.ge-თან მიმოწერისას უკმაყოფილება გამოთქვა რუსეთში მცხოვრები ქართველებისთვის ხმის მიცემის უფლების, ერთგვარად, არაპირდაპირი გზით ჩამორთმევის გამო: „არჩევნებში მონაწილეობის სურვილი მაქვს. რაც შეეხება იმას, რომ არ შემიძლია ხმის მიცემა და ჩემი ხმა იკარგება, ვაფასებ ძალიან უარყოფითად. ვფიქრობ, ეს არის ჩემი უფლებების დარღვევა და არა მარტო ჩემი, არამედ ბევრი ადამიანის, ვისი ხმაც შეიძლება გადამწყვეტი ყოფილიყო ჩემი ქვეყნისთვის“, - გვწერს სოფო ფეისბუქის საშუალებით.
ცენტრალური საარჩევნო კომისიის ინფორმაცით, 2016  წლის 8 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნებისთვის საქართველოს ფარგლებს გარეთ, მსოფლიოს 40 ქვეყანაში გახსნილია 55 საარჩევნო უბანი. საზღვარგარეთ რეგისტრირებული ამომრჩეველთა რაოდენობა არის 49 694. რაც შეეხება რუსეთის ფედერაციას და გაწყვეტილი დიპლომატიური ურთიერთობის გამო შექმნილ სხვადასხვა პრობლემებს, ცესკო გვირჩევს, ამ საკითხებზე კომენტარისთვის საგარეო საქმეთა სამინისტროს მიმართოთ.

On September 2, 2008 Georgia terminated diplomatic relationship with the Russian Federation after the August War. Georgian diplomatic mission has not functioned in Russia for nine  years already. Therefore, since that time, polling stations were not open in Russia for the Georgian Parliamentary and Presidential Elections and Georgian citizens living in Russia cannot participate in the elections.
Since 2008, four elections were held in the country – Local self-governmental elections in 2010 and in 2014, parliamentary elections in 2012 and Presidential Elections in 2013. According to the law, the local self-government’s elections are not conducted in outside Georgia. Therefore, Georgian citizens living in Russia by now have missed 3 elections. That means, thousands of votes were lost, which theoretically could influence fate of certain political parties.
Lasha Tchighladze, the Deputy Director of the Press and Information Center at the Ministry of Foreign Affairs, responded to the question of humanrights.ge how many Georgian citizens live in the Russian Federation: “the Ministry of Foreign Affairs has information only about those Georgian citizens who are registered in the data-base of the consulate. By September 30, 2016 their number is 3 233 citizens. Generally, the number of Georgian citizens registered in the consulate in the Russian Federation varied around 3000”.
The Ministry of Foreign Affairs does not have information about Georgian citizens living illegally in the Russian Federation. However, citizens living abroad illegally cannot participate in the ballot, because as soon as they appear in consulate, they will be forced to leave the country. Therefore, if the Parliamentary Elections were conducted in the Russian Federation, only 3233 citizens, who are registered in the consulate, would be able to participate.
Sopho Abutidze has been working in Saint-Petersburg for couple of years now. She is a photographer. In her correspondence with humanrights.ge she complained about deprived right of the Georgians living in Russia to vote: “I would like to participate in the elections. I am very disappointed because my voice is lost. I think it is violation of my rights and not only mine, but of many people, whose voice could be crucial for my country”, - Sopho wrote us on Facebook.
According to the CEC’s information, on October 8, 2016 there were 55 polling stations in 40 countries open for the Parliamentary Elections. 49 694 voters are registered abroad. The CEC advised us to appeal the Ministry of Foreign Affairs for comments on problems derived from ceased diplomatic relationship with the Russian Federation.