ეთნიკური აზერბაიჯანელი დეპუტატების საქმიანობის შეფასებები და პრიორიტეტები
ეთნიკური აზერბაიჯანელები საქართველოში მცხოვრებ ერთ-ერთ ყველაზე დიდ ეროვნულ ჯგუფს  წამოადგენენ (2014 წლის აღწერის თანახმად, საქართველოს მოსახლეობის 6,3% ეთნიკური აზერბაიჯანელია), თუმცა ისინი საქართველოს პოლიტიკურ ცხოვრებაში არ ჩანან. მოსახლეობას მათივე ეროვნების დეპუტატების სიმცირეზე მეტად მათი პასიურობა აწუხებს.
აზერ სულეიმანოვი
აზერ სულეიმანოვი „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის” წევრია. იყო მერვე მოწვევის პარლამენტის წევრი და  ახლად არჩეული პარლამენტის დეპუტატიც იქნება.
- ბატონო აზერ, პარლამენტში თქვენი ოთხწლიანი მოღვაწეობის პერიოდში ეთნიკური აზერბაიჯანელების პრობლემებთან დაკავშირებით რა საკითხები განიხილეთ და რას მიაღწიეთ?
- საქართველოში მცხოვრები აზერბაიჯანელების ყველაზე დიდი პრობლემა განათლებას უკავშირდება. მე არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებთან ერთად ხელისუფლებას შევთავაზე, რომ  ეთნიკური უმცირესობებისთვის ქართული ენის შემსწავლელი სახელმწიფო პროგრამა შექმნილიყო. 2014 წელს მართლაც ამოქმედდა პროგრამა - „1+4”. რა თქმა უნდა, ეს მხოლოდ ჩემი დამსახურება არ არის. ამჟამად,  ორი ათასზე მეტი ეთნიკური უმცირესობის წარმომადგენელი საქართველოს უმაღლეს სასწავლებლებში სწავლობს.
- თქვენ  მე-9 მოწვევის პარლამენტის წევრიც იქნებით. რა არის თქვენი პრიორიტეტები?
- ერთ-ერთი მთავარი საზრუნავი კვლავ განათლება იქნება. იმისთვის, რომ ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლებს არ ჰქონდეთ ენის ბარიერი და შეძლონ საზოგადოებაში უკეთ ინტეგრირება, არაქართულ სკოლებში ქართული ენის  საათების  რაოდენობა უნდა გაიზარდოს. ვეცდები, რომ ეს ინიციატივა დავაყენო და მის შესრულებასაც  მივაღწიო.
ალი მამმადოვი
ალი მამმადოვი მე-8 მოწვევის პარლამენტის წევრი იყო, 2016 წლის საპარლამენტო არჩევნებში კი მონაწილეობა  აღარ მიიღო.
- ბატონო ალი, „საერთაშორისო გამჭვირვალობა – საქართველოს“  მიერ გამოქვეყნებული მე-8 მოწვევის პარლამენტის საქმიანობის შემაჯამებელი შეფასების თანახმად,  თქვენ იმ 16 დეპუტატთა შორის მოხვდით, რომელთაც პარლამენტში სიტყვით გამოსვლის უფლება არასოდეს გამოუყენებიათ. რატომ იყავით ჩუმად?
- დიახ, მე ამ ოთხ წელიწადში ერთხელაც კი არ მისაუბრია. ჩემი აზრით, პარლამენტის წევრი უნდა ცდილობდეს, რომ პრობლემა პლენარულ სხდომაზე განხილვამდე გადაჭრას. მეც ასე გავაკეთე. ჩემი ხალხისთვის და ქვეყნისთვის საჭირო საქმეს უხმოდ ვაკეთებდი.
- თქვენს მიერ გაკეთებული  საქმეებიდან რას გამოყოფდით?
- დაახლოებით ორი წლის წინ პლენარულ სხდომაზე განსახილველად შემოიტანეს საკითხი, რომ ბალტიისპირეთის ქვეყნების მსგავსად სახელმწიფო ენის არმცოდნე მოქალაქეებისთვის ჯარიმები საქართველოშიც დაეწესებინათ. საუბარი იყო დიდ ჯარიმაზე. მე და რამდენიმე დეპუტატი ამ პრაქტიკის  დანერგვის წინააღმდეგ გამოვედით და მიზანსაც მივაღწიეთ.
- რატომ არ მიიღეთ მონაწილეობა  2016 წლის საპარლამენტო არჩევნებში?
- ვფიქრობ, ახლა პოლიტიკიდან ცოტა შორს დგომა ჯობია -  პოლიტიკური საქმიანობა ადამიანს სულიერად ღლის. თუმცა, ხალხის დასახმარებლად ყოველთვის მზად ვიქნები.
- საპარლამენტო არჩევნებს როგორ შეაფასებთ?
- ეს არჩევნები ეთნიკური უმცირესობების ყველაზე აქტიური მონაწილეობით გამოირჩეოდა. ეს მათი პოლიტიკური ცხოვრებისთვის ძალიან მნიშვნელოვანია. ეთნიკურმა უმცირესობებმა თავიანთი კანდიდატების არჩევისთვის იბრძოლეს და პოლიტიკური სიმტკიცეც გამოიჩინეს.
მახირ დერზიევი
„ქართული ოცნების” წევრი და ყოფილი დეპუტატი, მახირ დერზიევი ინტერვიუს დროს ყურადღებას ხარისხიანი განათლების დეფიციტზე ამახვილებს. ის ეთნიკურ აზერბაიჯანელთა შორის აზერბაიჯანულენოვანი სკოლების დახურვის საკამათოდ ქცეული  ინიციატივით არის ცნობილი.
- თქვენი წინადადება აზერბაიჯანულენოვანი სკოლების დახურვასთან დაკავშირებით ცხარე განხილვის საგანი გახდა. რატომ ფიქრობთ, რომ აზერბაიჯანულენოვანი სკოლები უნდა დაიხუროს?
- ეს არასწორი ინფორმაციაა. მინდა, ხაზგასმით აღვნიშნო, რომ კანონის თანახმად, ეთნიკური უმცირესობების უფლება, საკუთარ ენაზე მიიღონ განათლება, აღიარებულია. მე აზერბაიჯანულენოვანი სკოლების დახურვა არ მომითხოვია, ვითხოვდი მხოლოდ ტექნიკური საგნების ქართულ ენაზე სწავლებას.
- ეს ინიციატივა ეთნიკურ აზერბაიჯანელებს რას მოუტანს?
- სკოლის მოსწავლეები ტექნიკურ საგნებს კარგად თუ ვერ აითვისებენ, უმაღლესი განათლების მიღება გაუჭირდებათ. მშობლიური ენა და ლიტერატურა კი აზერბაიჯანულ ენაზე უნდა ისწავლებოდეს. სამწუხაროდ, ეთნიკური აზერბაიჯანელების  სასაუბრო ენა ლიტერატურულისგან შორს დგას. ჩემი წინადადება იყო, რომ მშობლიური ენისა და ლიტერატურის წიგნები აზერბაიჯანიდან ჩამოეტანათ, რადგან აქ სახელმძღვანელოები ხარისხიანად ვერ ითარგმნება.
- პარმლამენტში თქვენი ოთხწლიანი მოღვაწეობის  პერიოდში ეთნიკური აზერბაიჯანელების განათლების საკითხები თუ წამოჭერით?
- თითქმის ყოველ გამოსვლაში ვსაუბრობდი იმაზე, რომ ეთნიკურ უმცირესობებში  კვალიფიციური, ახალგაზრდა პედაგოგების დეფიციტია. მაგრამ ამ სფეროში რაიმე რეალური შედეგის მიღწევა ძალიან რთულია, რადგან საქართველოს მთავრობას ამისთვის საჭირო პილიტიკური ნება და მზაობა არ აქვს.
- მომავალი ოთხი წლის განმავლობაში პარლამენტში რომელი ინიციატივების დაყენებას გეგმავთ?
- განათლების საკითხი ჩემთვის  ისევ ძალიან მნიშვნელოვანი იქნება. პროფესიით პედაგოგი ვარ და ეს საკითხი მაწუხებს. მოლაპარაკებები მაქვს აზერბაიჯანის განათლების სამინისტროსთან. მინდა, რომ მათ საქართველოში აზერბაიჯანული ენისა და ლიტერატურის კვალიფიკაციური მასწავლებლები გამოგზავნონ.
- განათლების დეფიციტი და ქართული ენის არცოდნა ეთნიკური აზერბაიჯანელების  ქართულ საზოგადოებაში ინტეგრაციის გზაზე მთავარ დაბრკოლებად ითვლება. როგორ ფიქრობთ, ამ პრობლემის გადაუჭრელობა შეიძლება თუ არა, ჩაითვალოს ეთნიკური აზერბაიჯანელების წინააღმდეგ დისკრიმინაციად?
- სწორი არ იქნება, თუ ვიტყვით, რომ ეთნიკური აზერბაიჯანელები დისკრიმინაციას განიცდიან. თუმცა, ისინი რატომღაც საზოგადოებისგან საკუთარი თავის იზოლაციას ახდენენ და როცა რაიმე პრობლემა ჩნდება, დახმარებას აზერბაიჯანისგან ითხოვენ. მათ უნდა იცოდნენ, რომ ისინი საქართველოს სრულუფლებიანი მოქალაქეები არიან. როგორც მოქალაქეები, ისინი საკუთარი  უფლებების რეალიზებას ვერ ახდენენ: საკუთარი პრობლემის წარმოსაჩენად რომელიმე ორგანიზაციაში მისვლა არ შეუძლიათ. ამის გამო გაჩნდა ერთგვარი აპათია  - ფიქრობენ, რომ  არაფრის გაკეთება არ არის საჭირო, რადგან ეთნიკური აზერბაიჯანელები არ ჩივიან და არაფერს ითხოვენ. ამ კუთხით თუ ვიმსჯელებთ, დისკრიმინაცია ნამდვილად გვაქვს.

Evaluation of the work of ethnic Azerbaijani MPs in Georgia and their priorities
Ethnic Azerbaijani people make the largest ethnic minority group in Georgia. (According to the 2014 census, Azerbaijani people make 6.3% of the Georgian population) but they are not actively involved in the Georgian political life. The Azerbaijani people complain about low activity of their MPs in the Parliament.
Azer Suleymanov
Azer Syleymanov is member of the United National Movement. He was member of the eighth convocation parliament and will be in the new parliament too.
-Mr. Azer, what concrete issues of ethnic Azerbaijani people did you address during your four-year membership in the Parliament and what have you achieved?
-One of the biggest problems of Azerbaijani people living in Georgia is education. Together with NGOs I offered the government to commence state program to teach Georgian language to ethnic minorities. Program 1+4 was commenced in 2014. Of course it was not only my achievement. Currently, over 2000 ethnic minority young people study in the Georgian universities.
-You will be MP in the ninth convocation parliament too. What are your priorities?
-Education is still one of the major issues. In order to destroy language barriers for ethnic minorities and to enable them to better integrate into the society, number of Georgian language classes shall increase in non-Georgian schools. I will try to raise this initiative in the parliament and hope to succeed in it.
Ali Mammedov
Ali Mammedov was member of the 8th convocation parliament but did not participate in the 2016 Parliamentary Elections.
-Mr. Ali, you were among those 16 MPs, who never made speeches in the parliament as it is stated in the report of the Transparency International –Georgia where they evaluated the work of the 8th convocation Parliament of Georgia. Why were you always silent?
-Yes, I did not make speeches during my 4 years in the parliament. I believe an MP shall try to resolve problems of people before they are raised at the plenary sessions. I acted in similar way. I served my people and country in silence.
-What can you name from your deeds?
-About two years ago, there was initiative to fine citizens who do not speak the state language in Georgia like it happens in the Baltic States. They spoke about high fines. I and some other MPs were against this initiative and succeeded.
-Why did not you participate in the 2016 Parliamentary Elections?
-I think it is better to stay far from the politics now – political activities are very tiresome. However, I will always be ready to assist people.
-How would you evaluate the parliamentary elections?
-This election was particularly outstanding with high number of ethnic minority candidates participating in it. It is very important for their political life. Ethnic minorities fought to elect their candidates and were very firm in their decision.
Makhir Derziev
Member of the Georgian Dream and former MP Makhir Derziev paid particular attention to the lack of high-quality education among Azerbaijani community in Georgia. He is famous among Azerbaijani people for his initiative to close Azerbaijani schools in Georgia.
-Your initiative to close Azerbaijani schools caused tense discussions. Why do you think that Azerbaijani schools shall be closed?
-It is not correct information. I would like to underline that in accordance to the law ethnic minorities have right to get education in their native language. I did not request to close Azerbaijani schools; I just requested to teach technical subjects in Georgian language.
-How will Azerbaijani people benefit from it?
-If school children fail to learn technical subjects well, they will have problems to get high education. As for the native language and literature, of course it should be taught in Azerbaijani language. Unfortunately, ethnic Azerbaijani people do not speak good Azerbaijani language here. I proposed to bring books from Azerbaijan because text-books are not properly translated here.
-Did you raise issue of education for ethnic Azerbaijani people during your 4-year membership of the parliament?
-In almost every speech I spoke about insufficient number of qualified young teachers in ethnic minorities. It is very difficult to achieve anything in this field because Government of Georgia does not have political will and readiness for that.
-What concrete questions do you plan to raise in the next parliament?
-Education is still very important for me. I am a teacher by profession and it is very painful for me. I have negotiations with the Education Ministry of Azerbaijan. I want them to send qualified teachers of Azerbaijan language and literature to Georgia.
-Lack of education and poor knowledge of Georgian language is considered to be the main obstacle for Azerbaijani people to integrate into the Georgian society. What do you think, can it be evaluated as discrimination of ethnic Azerbaijani people, if this problem is not addressed?
- It will not be correct to say that ethnic Azerbaijani people are discriminated. However, they self-isolate themselves from the society and when they have some problems, they apply Azerbaijan for help. They must be aware that they are plenipotentiary citizens of Georgia. As citizens of the country they cannot realize their rights: they cannot address relevant institutions for help when they have some problems. For that reason, there is sort of apatheia – people think it is not necessary to do anything because Azerbaijani people do not complain and do not claim anything. In this direction, we really can identify signs of discrimination.