საქართველოს სახალხო დამცველის განცხადება ქალის გენიტალიების დასახიჩრების შემთხვევებთან დაკავშირებით
საქართველოს სახალხო დამცველმა საკუთარი ინიციატივით დაიწყო ყვარლის მუნიციპალიტეტში ქალის გენიტალიების სავარაუდო დასახიჩრების შემთხვევათა შესწავლა. 2016 წლის 24–25 ოქტომბერსა და 9 ნოემბერს საქართველოს სახალხო დამცველის რწმუნებულები ყვარლის მუნიციპალიტეტის სოფლებში შეხვდნენ და გაესაუბრნენ ადგილობრივ მოსახლეობას, სკოლის მასწავლებლებს, გამგებლის რწმუნებულის თანამშრომლებს, შსს ყვარლის რაიონული სამმართველოს უფროსს და თელავში მდებარე ერთ-ერთი სამშობიარო სახლის მორიგე ექიმ–გინეკოლოგს.
საქართველოს სახალხო დამცველის რწმუნებულებთან შეხვედრისას ადგილობრივმა მოსახლეობამ დაადასტურა ამგვარი პრაქტიკის არსებობა, რომელსაც „ნათლობას“ უწოდებენ.  მათ მიერ მოწოდებული ინფორმაციით, გოგონების წინდაცვეთის დროს ხდება ქალის სასქესო ორგანოს, კლიტორის მცირე ნაწილის მოკვეთა ან ჩაჭრა, სახლის პირობებში. ამასთან, მოწოდებული ინფორმაციით, ქალის გენიტალიების დასახიჩრების პრაქტიკა მუნიციპალიტეტის ერთ სოფელში სავარაუდოდ სრულადაა გავრცელებული, ხოლო ორ სოფელში მხოლოდ რამდენიმე ოჯახის მიერ ხორციელდება.
სამწუხაროდ, მოსახლეობა არ ფლობს ინფორმაციას საკითხის სირთულის, რისკებისა და გართულებების შესახებ. ასევე, არ იციან თუ რა მიზანს ემსახურება აღნიშნული პრაქტიკა და მას ძირითადად რელიგიურ წეს-ჩვეულებებს უკავშირებენ.
პრობლემის მასშტაბებისა და სიმძიმის შესწავლისთვის საქართველოს სახალხო დამცველის რწმუნებულები შეხვდნენ საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ყვარლის რაიონულ სამმართველოს უფროსს, რომლის ინფორმაციით, ამ ფაქტების შესახებ ბოლო დროს შეიტყვეს, თუმცა გადამოწმებისას არ დადასტურდა.
სამედიცინო დაწესებულებაში, მორიგე ექიმი არ ფლობდა ინფორმაციას გავრცელებული  წინდაცვეთის პრაქტიკის შესახებ და ვერ გაიხსენა პაციენტი ქალი დასახიჩრებული გენიტალიებით. თუმცა, აღნიშნა, რომ იმ შემთხვევაში თუ გოგონას სასქესო ორგანოს, კლიტორის მცირე ნაწილს ბავშვობის ასაკში მოაჭრიან, წლების შემდეგ ამგვარი მანიპულაციის კვალი, შეიძლება ვიზუალურად შესამჩნევი აღარ იყოს.
აღსანიშნავია, რომ ქალის გენიტალიების დასახიჩრება უფლებადარღვევის უკიდურესი ფორმაა, რომელიც არღვევს ქალის ჯანმრთელობის, უსაფრთხოების, ფიზიკური ხელშეუხებლობისა და წამების აკრძალვის უფლებებს. ამგვარი პრაქტიკა ძირითადად ქალზე და მის სხეულზე კონტროლის მიზნით ხორციელდება. მით უფრო, სახლის პირობებში, გენიტალიებზე მანიპულაციის ჩატარებამ, შესაძლოა, მრავალი გართულება გამოიწვიოს.
აღსანიშნავია, რომ საქართველომ 2014 წელს ხელი მოაწერა ევროსაბჭოს კონვენციას „ქალთა მიმართ ძალადობისა და ოჯახში ძალადობის წინააღმდეგ ბრძოლასა და პრევენციაზე“ სადაც ცალკე მუხლი ეთმობა „ქალის გენიტალების დასახიჩრებას“. კონვენცია სახელმწიფოებს მოუწოდებს მიიღონ ყველა ზომა, რომ ქალთა და გოგონათა გენიტალიების დასახიჩრების  პრაქტიკა - როგორც განხორციელება, ისე წაქეზება, გარიგება ან იძულება იქნას კრიმინალიზებული (მუხლი 38). სამწუხაროდ, ამ დრომდე კონვენციის რატიფიცირება არ მომხდარა.
ასევე, გაეროს გენერალური ასამბლეის 2014 წლის 18 დეკემბრის რეზოლუცია (A/res/69/150) მოუწოდებს წევრ სახელმწიფოებს მიიღონ ყველა ზომა ამ მავნე პრაქტიკისა და ქალთა და გოგონათა უფლებების დარღვევის მძიმე ფორმის პრევენციისა და აღმოფხვრისთვის.
ზემოთქმულის გათვალისწინებით, კიდევ ერთხელ მოვუწოდებთ საქართველოს მთავრობას უახლოეს მომავალში განახორციელოს სტამბულის კონვენციის რატიფიცირება და მიიღოს ყველა ზომა ამ ახლად აღმოჩენილი მავნე პრაქტიკის აღმოსაფხვრელად.
საკითხის შესწავლის შედეგად მოპოვებული ინფორმაცია სახალხო დამცველმა 2016 წლის 11 ნოემბერს საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს, საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და საქართველოს მთავარ პროკურატურას მიაწოდა.
საქართველოს სახალხო დამცველი თვალს მიადევნებს შესაბამისი ორგანოების მხრიდან რეაგირებას, ამასთან გააგრძელებს მუშაობას მოსახლეობის ცნობიერების ამაღლების მიმართულებით.

The Public Defender has started to study the cases of alleged female genital mutilation in the Kvareli municipality, Kakheti region, on his own initiative. On October 24-25 and November 9, 2016, the Public Defender’s representatives met and talked with locals of the Kvareli villages, including school teachers, representatives of the governor, the chief of the Kvareli District Department of the Ministry of Internal Affairs and a doctor-gynecologist of one of the maternity hospitals of the city of Telavi.
The local population confirmed existence of the practice of female genital mutilation, which is called "baptism". According to them, during circumcision of girls, small part of the clitoris is cut off and it is done at home. They said that the mentioned practice was fully spread in one of the villages, while it was applied only by few families in other two villages.
Unfortunately, the population is not informed of the complexity of the issue, as well as the risks and possible complications relating to it. They also are not aware of the aim of the practice and relate it to religious customs.
For the purpose of studying the scales and severity of the problem, the Public Defender’s authorized representatives met with the Chief of the Kvareli District Department of the Ministry of Internal Affairs, according to which, they had recently learnt about the mentioned facts, though none of the cases were confirmed after they checked them.
The doctor of the Telavi hospital did not have information about the widespread practice of circumcision and could not recall any patient with mutilated genitals. However, she pointed out that if small part of the girl's clitoris is cut off in her childhood, it may not be visible after years.
It should be noted that female genital mutilation is an extreme form of violation of rights, which infringes the woman's right to health, safety, physical integrity and prohibition of torture. Such a practice is mainly carried out in order to control the woman and her body. Female genital mutilation, especially done at home, may lead to many complications.
It should be noted that in 2014 Georgia signed the Council of Europe Convention on preventing and combating violence against women and domestic violence, a separate article of which is devoted to female genital mutilation. The Convention calls on the States to take all measures to criminalize female genital mutilation, including inciting, coercing or procuring a girl to undergo it (Article 38). Unfortunately, Georgia has not ratified the Convention yet.
In addition, the United Nations General Assembly Resolution (A/res/69/150) of 18 December 2014 calls on Member States to take all necessary measures to prevent and eliminate this harmful practice and severe forms of violation of the rights of women and girls.
Bearing all this in mind, we once again call on the Government to ratify the Istanbul Convention in the near future and take all necessary measures to eliminate this newly discovered harmful practice.
On November 11, 2016, the Public Defender’s Office provided the obtained information about the abovementioned issue to the Ministry of Labour, Health and Social Affairs, the Ministry of Internal Affairs and the Prosecutor's Office.
The Public Defender’s Office will watch how relevant agencies respond to the issue and will continue to raise awareness of the population in this direction.