ადამიანის უფლებათა ცენტრი 20 წლისაა!
9 დეკემბერს ადამიანის უფლებათა ცენტრმა პარლამენტის ეროვნულ ბიბლიოთეკაში 20 წლის იუბილე აღნიშნა. ღონისძიებას ესწრებოდნენ საქართველოში მოქმედი საერთაშორისო და ადგილობრივი არასამთავრობო ორგანიზაციების, დიპლომატიური კორპუსის, სახელმწიფო უწყებებისა და მედიის წარმომადგენლები.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი 1996 წლის 10 დეკემბერს, ადამიანის უფლებათა დაცვის სერთაშორისო დღეს, დაარსდა. ორგანიზაციის ერთ-ერთი დამფუძნებელი და ხელმძღვანელი 2012 წლამდე იყო უჩა ნანუაშვილი - ამჟამად საქართველოს სახალხო დამცველი. იგი ადამიანის უფლებათა ცენტრის 20 წლის იუბილეს დაესწრო და დამსწრეებს თავისი მოსაზრებები გაუზიარა.
„20 წლის განმავლობაში ადამიანის უფლებათა ცენტრმა გაიარა ძალიან რთული პერიოდი. იცვლებოდა დრო, იცვლებოდა პრობლემები, მაგრამ უცვლელი იყო ადამიანის უფლებათა ცენტრის პოზიცია. ის ყოველთვის იყო ერთგული საკუთარი პრინციპებისადმი. რეალურად, ამ წლების განმავლობაში, მიუხედავად იმ კატაკლიზმებისა და პოლიტიკური ცვლილებებისა, ცენტრმა მოახერხა, შეენარჩუნებინა დამოუკიდებლობა, ყოფილიყო დამოუკიდებელი ორგანიზაცია და კრიტიკული ყველა მთავრობის მიმართ. მნიშვნელოვანია, რომ ამ წლების განმავლობაში ცენტრმა შეძლო ძალიან ბევრი პროექტის განხორციელება და ძალიან ბევრი უფლებაშელახული მოქალაქის დახმარება და დღეს კვლავ ასეთი შემართებით აგრძელებს მუშაობას“, - განაცხადა უჩა ნანუაშვილმა.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი უკვე მრავალი წელია, ახორციელებს სხვადასხვა პროექტს, რომელიც ადამიანის უფლებების დაცვას ემსახურება. ადამიანის უფლებათა ცენტრის მიზანია, გაიზარდოს ადამიანის უფლებების, ძირითადი თავისუფლებების პატივისცემა და სამშვიდობო პროცესების ხელშეწყობა საქართველოში. ამ მიზნის მისაღწევად, მნიშვნელოვანია, უზრუნველყოფილი იყოს საზოგადოების ცნობიერების ამაღლება და ადამიანის უფლებების პატივისცემა, ხოლო ხელისუფლება პატივს უნდა სცემდეს კანონის უზენაესობას, გამჭვირვალობის პრინციპებს და ძალთა გადანაწილებას დისკრიმინაციის ყველა დონეზე აღმოსაფხვრელად.
„ჩვენი მიზნების მისაღწევად ყველა ღონეს ვხმარობთ, თუმცა არის სხვადასხვა გამოწვევა; ყველა ხელისუფლების პერიოდში სხვადასხვა პრობლემა იჩენს თავს. მაგალითად, ბოლო პერიოდში თავი იჩინა ქალთა მიმართ ძალადობის პრობლემებმა, ოჯახში ძალადობის პრობლემებმა, რელიგიური და ეთნიკური უმცირესობების მიმართ განხორციელებულმა ძალადობრივმა აქტებმა. მაშინ, როდესაც წინა ხელისუფლების პერიოდში უფრო სხვა ტიპის პრობლემები იყო: პოლიტიკური დევნა, თავისუფალი მედიის შეზღუდვა, კერძო საკუთრების უფლებების შელახვის ფაქტები და სხვა. შესაბამისად, მუშაობა კვლავ ბევრი მიმართულებით გვიწევს“, - განაცხადა ადამიანის უფლებათა ცენტრის აღმასრულებელმა დირექტორმა, ალეკო ცქიტიშვილმა.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის საქმიანობის სფეროებია: კანონის უზენაესობის გაძლიერება; მართლმსაჯულების ხელმისაწვდომობა; თანასწორობის დაცვის ხელშეწყობა და მოწყვლადი ჯგუფების ინტეგრაცია; გარდამავალი მართლმსაჯულება; დემოკრატიული პროცესების გაძლიერება და მშვიდობის მშენებლობა; ადამიანის უფლებების დაცვა.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრი უფასო იურიდიული დახმარებას უწევსწამების მსხვერპლ პატიმრებს, იცავს მათ ინტერესებს, როგორცადგილობრივ, ისე საერთაშორისო სასამართლოების მეშვეობით. მონიტორინგს უწევს პატიმართამდგომარეობას პენიტენციურ დაწესებულებებში და მათ საცხოვრებელპირობებს; ამასთან, ჩვენ ვმუშაობთ ინსტიტუციურ რეფორმებსა დაკანონმდებლობის გაუმჯობესებაზე სასჯელაღსრულების სფეროში. ადამიანის უფლებათა ცენტრის ადვოკატები მუშაობენ შსს-ს, პროკურატურის და პენიტენციურ სისტემაში მიმდინარე ინსტიტუციურრეფორმებზე; საკანონმდებლო წინადადებებით მიმართავენ პარლამენტს, საკანონმდებლო ხარვეზების აღმოფხვრის მიზნით. ადამიანის უფლებათა ცენტრი წარმოადგენს 113 დაზარალებულს ადამიანისუფლებათა ევროპულ სასამართლოში; საჩივართა დიდი ნაწილი ეხება წამებას, არაადამიანურ და ღირსებისშემლახველ მოპყრობას, სიცოცხლის უფლების ხელყოფას, სამართლიანისასამართლოს უფლების დარღვევას და საკუთრების უფლებისუგულვებელყოფას სახელმწიფოს მიერ, 2008 წლის აგვისტოს ომის შედეგადდაზარალებულთა უფლებების დარღვევას. ასევე, ადამიანის უფლებათა ცენტრი წარმოადგენს 2008 წლის აგვისტოსომის დროს დაზარალებულ 193 პირს ჰააგის საერთაშორისოსისხლის სამართლის სასამართლოში“, - განაცხადა ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურიდიული სამსახურის უფროსმა, თამარ ავალიანმა.
ასევე, ადამიანის უფლებათა ცენტრს არაერთი პროექტი განუხორციელებია რელიგიურ უმცირესობათა უფლებების დაცვის კუთხით; პროექტის ფარგლებში, ხორციელდებოდა როგორც რელიგიურუმცირესობათა უფლებების სასამართლო წესით დაცვა, ისესაერთაშორისო მექანიზმებში წარმომადგენლობა. ადამიანის უფლებათა ცენტრი ასევე იცავს ოჯახში ძალადობის მსხვერპლქალებს და უწევს მათ უფასო იურიდიულ დახმარებას. ცენტრი მუშაობს ქალთა ფემიციდის საქმეებზეც.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრის ერთ-ერთი მთავარი მიმართულ;ება არის ნდობის აღდგენა. პირველად ასეთი გაცხადებული აქტივობა, რომელიც განხორციელდა ჩვენი ცენტრის მხრიდან, ნდობის აღდგენის მიმართულებით, იყო კამპანია „ბოდიში“. ამას მოჰყვა ძალიან ბევრი ინიციატივა, მათ შორის 2012-1015 წლებში ცენტრმა, ბევრ სამხრეთ კავკასიურ ორგანიზაციასთან ერთად, ნორვეგიის ჰელსინკის კომიტეტის ხელმძღვანელობით, განახორციელა პროექტი „კოალიცია ნდობის აღდგენისთვის“. კოალიცია აერთიანებს ორგანიზაციებს, სამოქალაქო აქტივისტებსა და მშვიდობის მყოფელებს საქართველოდან, სომხეთიდან, აზერბაიჯანიდან, და რაც ყველაზე მნიშვნელოვანია, მასში შედიან აფხაზი, ოსი და ყარაბახელი უფლებადაცვითი ორგანიზაციები და ექსპერტები“, - განაცხადა ადამიანის უფლებათა ცენტრის აღმასრულებელი დირექტორის მოადგილემ, ნინო ტლაშაძემ.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის იუბილეს სხვადასხვა ორგანიზაციის წარმომადგენლებიც ესწრებოდნენ.
„ამ ორგანიზაციას ბევრი აქვს გაკეთებული საქართველოში დემოკრატიისა და ადამიანის უფლებების ხელშეწყობის, განვითარებისა და დაცვისთვის.  ძალიან ამაყი ვარ, რომ მეც მაქვს მცირე წვლილი შეტანილი იმ პერიოდში, როდესაც ადამიანის უფლებათა ცენტრში ვმუშაობდი, 2008-2010 წლებში. იმედი მაქვს, რომ ცენტრი გააგრძელებს ისევ აქტიურ მონაწილეობას საზოგადოებრივ ცხოვრებაში და ადამიანის უფლებების დაცვას. ძალიან მნიშვნელოვანია, რომ ცენტრი დიდი ხანია, ერთგულად ემსახურება ადამიანის უფლებებს, განურჩევლად იმისა, ვინ არის ხელისუფლებაში, როგორი გარემოა ქვეყანაში. ადამიანის უფლებათა ცენტრი მისდევს პრინციპებს და არა პოლიტიკური კონტექსტების ცვლილებას, ეს განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია ადამიანის უფლებათა დაცვითი ორგანიზაციისთვის“, - განაცხადა საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის ხელმძღვანელმა, ანა ნაცვლიშვილმა.
„ძალიან მიყვარს ის, რასაც ადამიანის უფლებათა ცენტრი აკეთებს. ეს არის ამ ქვეყნის  განვითარების საძირკველი, სამართლებრივი და ადამიანური თვალსაზრისით. ამ ცენტრმა საქართველოში ძალიან ბევრი სასიკეთო ნაბიჯი გადადგა. ადამიანის უფლებათა ცენტრი არის ხმალამოღებული მებრძოლი წამების, არაჰუმანური, არადამიანური მოპყრობის წინააღმდეგ“, - განაცხადა ადვოკატთა ასოციაციის თავმჯდომარემ, ზაზა ხატიაშვილმა.
„ეს არის პროფესიონალების გუნდი, რომელიც გამოირჩევა ძალიან ძლიერი შემართებით, მონდომებითა და აქტიურობით იმისათვის, რომ ქვეყანაში დაცული იყოს ადამიანის უფლებები. მათ მიერ განხორციელებული კარგი საქმეები და შედეგები სახეზეა და, იმედს ვიტოვებ, რომ კიდევ უფრო მეტი კარგი შედეგი ექნება ამ გუნდს. მინდა, წარმატებები ვუსურვო, როგორც ერთ-ერთ საუკეთესო ორგანიზაციას“, - განაცხადა ადამიანის უფლებათა სახლის გამგეობის თავმჯდომარემ, ნინო ელბაქიძემ.
„ვფიქრობ, რომ ძალიან მნიშვნელოვანი ინსტიტუტია ადამიანის უფლებათა ცენტრი, რომელიც ძალიან ბევრი მიმართულებით მუშაობს, რაც პირდაპირ უზრუნველყოფს ადამიანის უფლებების მდგომარეობის გაუმჯობესებას საქართველოში“, - აცხადებს ორგანიზაცია „საზოგადოებრივი დამცველის“ ხელმძღვანელი, ირინა ფუტკარაძე.
აღსანიშნავია, რომ ადამიანის უფლებათა ცენტრი არის სხვადასხვა საერთაშორისო ქსელის წევრი ორგანიზცია, ესენია: ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო ფედერაცია(FIDH); წამების საწინააღმდეგო მსოფლიო ორგანიზაცია(OMCT); ადამიანის უფლებათა სახლის ქსელი; სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს არასამთავრობოთაკოალიცია (CICC); ადამიანის უფლებები საზღვრებს გარეშე;  მშვიდობის საერთაშორისო ბიურო (IPB); სამოქალაქო მშვიდობის სამსახურების ევროპული ქსელი(EN.CPS); UNITED for Intercultural Action - ევროპული ქსელი ნაციონალიზმის, რასიზმის, ფაშიზმის წინააღმდეგ და მიგრანტებისა და ლტოლვილების მხარდასაჭერად; ბავშვთა უფლებების საინფორმაციო ქსელი (CRIN).

Human Rights Center Has Turned 20!
On December 9, Human Rights Center marked its 20th birthday in the National Library of the Parliament of Georgia. Representatives of the international and local nongovernmental organizations, diplomatic corps accredited in Georgia, state institutions and media attended the event.
Human Rights Center was founded on December 10, 1996 on the International Day of Human Rights. Ucha Nanuashvili was one of the founders and executive director of the organization before 2012; now he is Public Defender of Georgia. He attended the 20th birthday event of Human Rights Center and shared his reflections about the organization with the invited guests.
“During its 20 years-long experience, Human Rights Center has gone through very difficult times. Time was changing together with challenges but the position of the Center remained the same. It was always faithful to its principles. In fact, during years, regardless cataclysms and political changes, the Center managed to maintain independence and was critical towards all governments. It is important that during these years the Center implemented many projects and managed to help very many citizens, whose rights were violated; it still continues active work in this direction,” Ucha Nanuasahvili said.
For many years, Human Rights Center has been implementing various projects, which aimed to promote better defense of human rights. The purpose of the Center is to improve defense of human rights, basic freedoms and promote peacebuilding process in Georgia. To achieve that, it is important to raise public awareness and strengthen respect of human rights; the government shall respect the Rule of Law, principles of transparency and equality to eliminate all forms of discrimination.
“We do our best to achieve our goals but there are many challenges; during every authority we faced different problems. For examples, in the recent period violence against women, domestic violence, violence against religious and ethnic minorities have become very acute problems in the country. While, during the previous authority we had completely different problems: political persecution, restriction of free media, deprivation of properties, and other. Consequently, we have to work on different problems,” executive director of Human Rights Center Aleko Tskitishvili said.
The fields of the activities of Human Rights Center are: strengthening rule of law; promoting access to justice; promoting equality and integration of vulnerable groups; transitional justice; strengthening democratic processes and peacebuilding; defense of human rights.
“Human Rights Center provides torture victim prisoners with free legal aid, defends their interests at the national and international courts. The Center monitors the conditions of prisoners in penitentiary establishments; at the same time, we work on institutional reforms and improvement of the legislation in the field of the penitentiary system. The lawyers of Human Rights Center work on the institutional reforms in the Ministry of Internal Affairs, prosecutor’s office and penitentiary system. We submit legislative proposals to the Parliament of Georgia to eradicate legislative miscarriages. The Center represents 113 applicants in front of the European Court of Human Rights; majority of applications refer to torture, inhuman and degrading treatment, deprived right to life, breached right to fair trial and property rights from the side of the state; the Center also represents victims of the 2008 August war in the Strasbourg Court. At the same time, the Center represents 193 victims of the 2008 August War in front of the Hague International Criminal Court,” head of the Legal Aid Service Tamar Avaliani said.
Human Rights Center has implemented several projects for the defense of religious minorities; within framework of the project representatives of the religious minority groups were defended in front of the national courts and international mechanisms. Human Rights Center defends women – the victims of domestic violence and provides them with free legal aid. The Center works on the cases of femicide.
“Trust-building is one of the major fields of activities of Human Rights Center. First large-scaled initiative of the organization in this direction was Sorry Campaign which was commenced in 2007. It was followed by more other initiatives including the project Coalition for Rebuilding Trust, which was implemented under coordination of the Norwegian Helsinki Committee in the South Caucasus Region in 2012-2015. The Coalition unites organizations, civil activists and peacebuilders from Georgia, Armenia and Azerbaijan; and what is most important, human rights organizations and experts from Abkhazia, South Ossetia and Nagorno Karabakh are also members of the Coalition,” said Nino Tlashadze, deputy executive director of Human Rights Center.
Representatives of partner nongovernmental organizations also attended the jubilee of Human Rights Center.
“This organization has done much good to promote democracy and human rights in Georgia. I am very proud that I also contributed to its work when I worked at Human Rights Center in 2008-2010. I hope the Center will continue its active participation in public life and defense of human rights. It is very important that the Center has been fighting for the defense of human rights for many years regardless the ruling powers in the government of Georgia. Human Rights Center respects its principles and not the political contexts, that is particularly important for the human rights organization,” Ana Natsvlishvili, head of the Georgian Young Lawyers’ Association, said.
“I love what Human Rights Center does. It is basement of the development of this country in the terms of legal and human aspects. The Center has done much good in Georgia. This organization fights strongly against torture and inhuman treatment,” head of the Georgian Bar Association Zaza Khatiashvili said.
“It is team of professionals, who have very strong spirit and enthusiasm to defend human rights in the country.  Their good deeds and results are very tangible and I hope this team will have much more success. I want to wish them success, as they are one of the best organizations,” board chairwoman of Human Rights House Tbilisi Nino Elbakidze said.
“I think Human Rights Center is very important organization, which works in many directions that directly ensures improvement of the state of human rights in Georgia,” head of the Public Advocacy Irina Putkaradze said.
Human Rights Center is member of different international organizations: International Federation for Human Rights (FIDH); World Organization against Torture (OMCT), Human Rights House Network; Coalition of the NGOs for the International Criminal Court (CICC); Human Rights without Frontiers; International Peace Bureau (IPB); European Network for Civil Peace Services (EN.CPS); UNITED for Intercultural Action – against Nationalism, Racism, Fascism and for the Support of Migrants and Refugees; Child Rights Information Network (CRIN).