მაჟორიტარის ბიუროს პროცედურების დარღვევით ავტომობილი გადასცეს
ქ. გორის საკრებულოს წევრების ნაწილი გორის მერის მხრიდან საკრებულოს ფუნქციებში ჩარევაზე საუბრობს და აღნიშნავს, რომ ზურაბ ჯირკველიშვილმა  მუნიციპალიტეტის ბალანსზე მყოფი ავტომანქანა პარლამენტში გორის მაჟორიტარი დეპუტატის, იოსებ მაკრახიძის ბიუროს საკრებულოზე საკითხის განხილვამდე გადასცა.
,,ქართული პარტიიდან" საკრებულოს წევრის ილია მეტრეველის განცხადებით, უკანონობის დასაკანონებლად ავტომანქანის გადაცემის შემდეგ საკითხი საკრებულოს 6 იანვრის სხდომის დღის წესრიგში დადგა.
„ავტომობილი ჩვენგან უკითხავად, საკრებულოს გადაწყვეტილების გარეშე, გადასცა. 6 იანვარს კი საკრებულოს სხდომა ფორმალურად ჩატარდა, სადაც უკვე გადაცემული ავტომობილის გადაცემის საკითხს საკრებულოს წევრებმა მხარი დაუჭირეს“, - აღნიშნა საკრებულოს წევრმა ილია მეტრეველმა humanrights.ge-სთან საუბრისას.
საკრებულოს წევრის თამარ თედლიაშვილის განცხადებით, ქალაქის მერი საკრებულოს დასცინის.
„ქალაქის მერი საერთოდ არ სცემს პატივს საკრებულოს და მისი წევრების აზრს არ ითვალისწინებს. როცა ავტომობილის გადაცემის შესახებ ინფორმაცია შემოვიდა საკრებულოში განსახილველად, ამ დროისთვის მას ავტომობილი უკვე გადაცემული ჰქონდა ბიუროსთვის“, - აღნიშნა თედლიაშვილმა.
ქალაქის მერი ზურაბ ჯირკველიშვილი საკრებულოს წევრების აღნიშნულ განცხადებებს არ გამოხმაურებია, მერიის იურისტი კი დეპუტატების განცხადებებს აბსურდულს უწოდებს.
„ამ ფაქტს არ ვადასტურებ. დეპუტატებს კი ამ ფაქტის დამადასტურებელი მტკიცებულებები არ წარმოუდგენიათ. შესაბამისად, ვფიქრობ, რომ აზრს მოკლებულია ამ საკითხზე მსჯელობა. ავტომობილი ამ დროისთვისაც კი მუნიციპალიტეტის ბალანსზეა“, - განაცხადა ქ. გორის მერიის იურისტმა გიორგი ბატონისაშვილმა.
საკითხთან დაკავშირებით მერიის წარმომადგენლისგან განსხვავებული პოზიცია აქვს პარლამენტში ქალაქ გორის მაჟორიტარი დეპუტატის ბიუროს ხელმძღვანელს. ზურაბ კაპანაძე ამბობს, რომ სიტყვიერი შეთანხმების შედეგად, გორის მერიამ ავტომანქანა მაჟორიტარის ბიუროს შეკეთების მიზნით გადასცა და ეს 6 იანვრის საკრებულოს სხდომამდე რამდენიმე დღით ადრე მოხდა: “ავტომობილი ახლა შეკეთების მიზნით გვყავს, 6 იანვრის საკრებულოს სხდომაზე კი იმსჯელეს, 1 წლით გადმოცემის საკითხთან დაკავშირებით“.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის შიდა ქართლის ოფისის იურისტის, ალექსი მერებაშვილის განცხადებით, გარდა იმისა, რომ დაფიქსირდა პროცედურული დარღვევები, აშკარაა თანხების არამიზნობრივი ხარჯვის ფაქტიც.
,,ვიდრე არ დასრულდება კანონით გათვალისწინებული პროცედურები და შესაბამისი დოკუმენტაციის საფუძველზე არ მოხდება ავტომობილის გადაცემა სახელმწიფო ორგანოსთვის, დაუშვებელია მისი გადაცემა ზეპირსიტყვიერი შეთანხმებით, და მით უმეტეს, მასზე რაიმე ხარჯის გაწევა მიმღები ორგანოს მიერ. რემონტის ხარჯები უნდა გაწიოს იმ ორგანომ, რომლის ბალანსზეც ირიცხება ესა თუ ის ქონება. წინააღმდეგ შემთხვევაში სახეზე გვექნება არამიზნობრივი ხარჯი", -აცხადებს ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტი.
6 იანვრის საკრებულოს სხდომაზე პარლამენტში გორის მაჟორიტარი დეპუტატის ბიუროსთვის ავტომანქანის გადაცემის საკითხის განხილვის დროს ერთი ხმა აღმოჩნდა გადამწყვეტი. ექვსმა დეპუტატმა საკითხს მხარი დაუჭირა, ხოლო ხუთი წინააღმდეგი წავიდა.

One part of the Gori City Council members speaks about the interference in the competences of the council from the side of the mayor and notes that Zurab Jirkvelishvili assigned the service car of the municipal administration to the bureau of the majoritarian MP Ioseb Makrakhidze before the city council discussed the issue at the session.
Member of the City Council from the Georgian Party Ilia Metreveli said the issue of the service car was inserted in the agenda of the January 6 session in order to legalize the illegal decision of the mayor.
“He assigned the service car to the bureau without consulting the issue with us. The session was held on January 6, where the council members formally voted for the assignment of the car to the MP’s bureau,” Ilia Metreveli told humanrights.ge.
The City Council member Tamar Tedliashvili said the mayor disregards the city council.
“The City Mayor does not respect the council and disregards the opinions of its members. When the issue of the service car was submitted to the city council for consideration, the car was already assigned to the MP bureau,” Tedliashvili said.
The City Mayor Zurab Jirkvelishvili did not respond to the statements of the council members; the lawyer at the City Hall said the statements were absurd.
“I do not confirm the accusations. The council members could not provide the evidence to confirm their allegations. Consequently, I think it is useless to comment on their statements. The car still belongs to the municipal administration,” the lawyer at the Gori City Hall Giorgi Batonisashvili said.
The coordinator of the majoritarian MP’s local bureau Zurab Kapanadze has different position. He said that based on verbal agreement, the Gori City Hall assigned the service car to the bureau to repair several days before January 6 session. “Now we are repairing the car; at the January 6 session they agreed on assigning the car to our office for 1 year.”
Lawyer of Shida Kartli office of Human Rights Center Aleksi Merebashvili said alongside procedural violations, fact of unreasonable expenditure of local funds was also observed in this situation.
“Until the legal procedures are over and relevant documents are prepared to assign the car to a state body, it is inadmissible to give it to other institution based on verbal agreement; moreover, it is inadmissible to spend any financial resources on it. The car shall be repaired by the entity, which is the official owner of the property. Otherwise, it is unreasonable expenditure of funds,” the lawyer of Human Rights Center said.
During the January 6 session of the City Council, one voice turned up important to settle the issue of the service car. 6 members were for and 5 against assigning the car to the MP’s bureau.