გორის მუნიციპალიტეტის საკრებულოში ფრაქცია 'რესპუბლიკელები -კონსერვატორები' დაიშალა
13 იანვარს, გორის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს სხდომაზე, ფრაქცია „რესპუბლიკელები-კონსერვატორები“ დაიშალა. ფრაქციის დაშლის მიზეზი საკრებულოს წევრების, ვახტანგ ბერკაცაშვილის და ზვიად დავითიძის, მიერ ,,რესპუბლიკური პარტიის" დატოვება გახდა.
ბერკაცაშვილმა და დავითიძემ ,,რესპუბლიკური პარტიის" დატოვების გადაწყვეტილება საპრლამენტო არჩევნების შემდეგ მიიღეს, თუმცა განცხადება მას შემდეგ გააკეთეს, რაც დავით უსუფაშვილმა დატოვა ,,რესპუბლიკური პარტია".  დავითიძე და ბერკაცაშვილი საკრებულოში მუშაობას ამ დროისთვის დამოუკიდებლად აგრძელებენ. ფრაქციის გაუქმების შემდეგ მათ საკრებულოში ახალი ფრაქცია ,,ერთობა" ,,კონსერვატიული პარტიის" წევრთან, ილია მიღრიჯანაშვილთან ერთად შექმნეს.
,,რესპუბლიკური პარტიის“ დატოვების შემდეგ დავშალეთ ფრაქციაც და დავაარსეთ ახალი ფრაქცია ,,ერთობა", რომლის შემადგენლობაც უცვლელია. ფრაქციის თავმჯდომარე ზვიად დავითიძეა", - განუცხადა humanrights.ge-ს ვახტანგ ბერკაცაშვილმა.
საკრებულოს სხდომაზე კიდევ ერთი საკითხი გორის მუნიციპალიტეტის გამგეობისთვის სესხის აღების ნებართავის მიცემას შეეხებოდა. გამგეობამ მყარი ნარჩენების გასატანად ,,მერსედესის“ მარკის ორი სპეცავტომანქანის შესაძენად 521 814 ლარის სესხის აღება გადაწყვიტა. დეპუტატების უმრავლესობამ გამგეობის ინიციატივას მხარი დაუჭირა. საკრებულოს თავმჯდომარის, კონსტანტინე თავზარაშვილის განცხადებით, სპეციალური დანიშნულების ავტომანქანების მეშვეობით მუნიციპალიტეტის სოფლებიდან მყარ ნარჩენებს გაიტანენ.

Fraction “Republicans-Conservators” Fell Apart in the Gori Municipal Council
On January 13, at the session of the Gori Municipal Council, the fraction Republicans-Conservators fell apart because the members of the Republic Party – Vakhtang Berkatsashvili and Zviad Davitidze, left the party.
Berkatsashvili and Davitidze decided to leave the Republic Party after the parliamentary elections, though made statements after Davit Usupashvili also quitted the Republic Party. Davitidze and Berkatsashvili continue activities within the municipal council as independent deputies. After the fraction is abolished, they created a new fraction Unity together with Ilia Migrijanashvili, member of the Conservative Party.
“After leaving the Republic Party, we abolished the fraction too and established a new one – Unity; the same people are members of the latter. Zviad Davitidze is chairperson of the fraction,” Vakhtang Berkatsashvili told humanrights.ge.
Another issue was also discussed during the session, which is related with giving permission to the municipal administration to take a loan. The administration decided to take a loan of 521 814 GEL to purchase two special vehicles to transport hard oddments from the municipality. Majority of the deputies supported the initiative of the administration. Council chairman Kostantine Tavzarashvili said with the special trucks the hard oddments will be transported from the villages.