ცესკომ 2016 წლის პარლამენტის არჩევნები შეაჯამა
საქართველოს ცენტრალურმა საარჩევნო კომისიამ 2017 წლის 24 იანვარს 2016 წლის პარლამენტის არჩევნების შემაჯამებელი ანგარიში გამოაქვეყნა. ანგარიშის თანახმად, არჩევნების დღემ საარჩევნო უბნებზე, ძირითადად, მშვიდ გარემოში ჩაიარა და ამომრჩევლებმა საკუთარი ნება თავისუფლად გამოხატეს: „თუმცა რამდენიმე საარჩევნო უბნის გარეთ და უბნების მიმდებარე ტერიტორიაზე მოქალაქეებს შორის დაფიქსირდა დაპირისპირების ცალკეული შემთხვევები. აღნიშნულის მიუხედავად, გარდა ერთეული შემთხვევებისა, ამომრჩევლებს ჰქონდა საკუთარი ნების თავისუფლად გამოხატვის საშუალება“.
ცესკოს ინფორმაციით, საქართველოს პარლამენტის 2016 წლის 8 ოქტომბრის არჩევნებისთვის, ამომრჩეველთა ერთიან სიაში რეგისტრირებულ ამომრჩეველთა რაოდენობამ შეადგინა 3 513 884, მათ შორის: ქალი ‒ 1 888 975 (53.76%) და კაცი ‒ 1 624 909 (46.24%). საქართველოს პარლამენტის არჩევნების პირველი ტურისთვის რეგისტრირებული ამომრჩევლიდან, კენჭისყრაში მონაწილეობა მიიღო 1 825 054-მა ამომრჩეველმა (51.94%). რაც შეეხება არჩევნების მეორე ტურს, ამომრჩეველთა ერთიან სიაში რეგისტრირებული იყო 2 421 455 ამომრჩეველი, კენჭისყრაში მონაწილეობა მიიღო 908 401 ამომრჩეველმა (37.51%).
საქართველოს პარლამენტის 2016 წლის 8 ოქტომბრის არჩევნები სულ 3 702 საარჩევნო უბანზე ჩატარდა. საქართველოში ‒ პროპორციული და მაჟორიტარული სისტემით 73 მაჟორიტარული საარჩევნო ოლქის 3 634 და გამონაკლის შემთხვევაში შექმნილ 11 საარჩევნო უბანზე, ხოლო საზღვარგარეთ ‒ პროპორციული საარჩევნო სისტემით 43 სახელმწიფოში შექმნილ 57 საარჩევნო უბანზე, მათ შორის ავღანეთში დისლოცირებულ საქართველოს შეიარაღებულ ნაწილებში მოსამსახურე საქართველოს მოქალაქეებისთვის შექმნილ 2 საარჩევნო უბანზე, არჩევნების დღის პროცედურები განხორციელდა.
საოლქო საარჩევნო კომისიებს არჩევნების ორგანიზებასთან დაკავშირებული ხარჯების  დასაფინანსებლად  პირველი და მეორე ტურისთვის გადაერიცხათ 2 970 182 ლარი. 2016 წლის 29 დეკემბრის მდგომარეობით ბიუჯეტში დაბრუნდა აუთვისებელი ნაშთი 426 288 ლარი. ფაქტიურმა ხარჯმა კი  2 543 894 ლარი შეადგინა.
საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრთა შრომის ანაზღაურება საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრისა და ხელმძღვანელი პირის შრომის ანაზღაურების დასაფინანსებლად არჩევნების პირველი და მეორე ტურისთვის მიიმართა 15 269 493 ლარი. საქართველოს პარლამენტის 2016 წლის 8 ოქტომბრის არჩევნებისთვის საზღვარგარეთ შექმნილი საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრისა და ხელმძღვანელი პირის შრომის ანაზღაურების ჯამურმა თანხამ შეადგინა 69 609 ლარი.
ცესკოს ანგარიშის მიხედვით, ცესკოს აპარატის თანამშრომლებისთვის, სხვადასხვა მიმართულებით, გაიმართა 5 ტრენინგი რომელთა შედეგად კვალიფიკაცია აუმაღლდა 222 თანამშრომელს. კვალიფიკაცია ასამაღლებელი ტრენინგები ასევე ორ-ორ ეტაპად ჩატარდა როგორც საოლქო, ასევე საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრებისთვის.
პირველ ეტაპზე  ტრენინგი გაიარა 73 საოლქო საარჩევნო კომისიის, მათ შორის 53 ძირითადი და 20 დამხმარე საოლქო საარჩევნო კომისიის 912-მა წევრმა (დასწრების კოეფიციენტი 96%). საოლქო საარჩევნო კომისიების ტრენინგების მეორე ეტაპზე განხილულ იქნა კენჭისყრის დღეს საუბნო საარჩევნო კომისიის მიერ განსახორციელებელი საქმიანობა. ტრენინგი გაიარა 73 საოლქო საარჩევნო კომისიის 895-მა წევრმა (დასწრების კოეფიციენტი 94%). ტრენინგი საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრებისთვის საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრთა ტრენინგის პირველ ეტაპზე, (30 აგვისტო – 7 სექტემბერი) საარჩევნო ადმინისტრაციის ტრენერების მიერ მომზადებულმა საოლქო საარჩევნო კომისიების წევრებმა საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრებს ჩაუტარეს ინსტრუქტაჟი საუბნო საარჩევნო კომისიის პირველ სხდომაზე ხელმძღვანელი პირების არჩევის წესთან დაკავშირებით და გადასცეს სწავლების ცენტრის მიერ მომზადებული სახელმძღვანელო ინსტრუქცია. ტრენინგის მეორე ეტაპი (10-20 სექტემბერი) დაეთმო საუბნო საარჩევნო კომისიის სრული შემადგენლობის (13 წევრი) სწავლებას, რომლის ფარგლებში განხილულ იქნა კენჭისყრის დღემდე და კენჭისყრის დღეს საუბნო საარჩევნო კომისიის კომპეტენციას მიკუთვნებული საკითხები. ტრენინგები გაიარა საუბნო საარჩევნო კომისიების 36 995-მა წევრმა (დასწრების კოეფიციენტი 78%).
თუმცა, ამის მიუხედავად, არჩევნების შეფასებისას, არასამთავრობო ორგანიზაციები ერთ-ერთ მთავარ პრობლემად კომისიის წევრთა დაბალ კვალიფიკაციას ასახელებდნენ. საიას შეფასებით, განსაკუთრებული ყურადღება უნდა მიექცეს საუბნო და საოლქო საარჩევნო ადმინისტრაციების წევრების შერჩევის კრიტერიუმებისა და პროცედურების გადახედვა-დახვეწას, მათი კვალიფიკაციის ამაღლებას.
ცესკოს ინფორმაციით, საოლქო საარჩევნო კომისიებში არჩევნების დანიშვნიდან კენჭისყრის დღემდე შევიდა 135 განცხადება/საჩივარი. აქედან, დაკმაყოფილდა – 22, არ დაკმაყოფილდა – 89, განუხილველი დარჩა – 11, გადაეგზავნა შესაბამის ორგანოს რეაგირებისთვის –10, გათხოვილ იქნა – 3.53 საოლქო საარჩევნო კომისიებში კენჭისყრის დღესთან (პირველი ტური) დაკავშირებით შევიდა 1168 განცხადება/საჩივარი. აქედან, დაკმაყოფილდა - 431, არ დაკმაყოფილდა – 485, განუხილველი დარჩა – 229, გათხოვილ იქნა – 23. საოლქო საარჩევნო კომისიებში კენჭისყრის დღესთან (მეორე ტური) დაკავშირებით შევიდა 295 განცხადება/საჩივარი. აქედან, დაკმაყოფილდა – 124, არ დაკმაყოფილდა – 129, განუხილველი დარჩა – 40, გათხოვილ იქნა – 2.
საქართველოს ცენტრალური საარჩევნო კომისიის მონაწილეობით არჩევნების დანიშვნის დღიდან მის დასრულებამდე გაიმართა სულ 46 სასამართლო პროცესი.
თბილისის საქალაქო სასამართლოს ადმინისტრაციულ საქმეთა კოლეგიის გადაწყვეტილებით მოსარჩელის სასარგებლოდ ნაწილობრივ დაკმაყოფილდა – 2 საქმე, ხოლო სრულად დაკმაყოფილდა – 1 საქმე, მოსარჩელეს სარჩელის წარმოებაში მიღებაზე უარი ეთქვა 1 საქმეზე, ასევე, საქმის წარმოება შეწყდა დავის არარსებობის გამო 1 საქმეზე, ხოლო ცესკოს სასარგებლოდ გადაწყდა 41 საქმე.
აქვე აღსანიშნავია, რომ საჩივრების დაუკმაყოფილებლობის ტენდენციაზე სხვადასხვა არასამთავრობო ორგანიზაცია ხაზგასმით მიუთითებდა. ეროვნულ-დემოკრატიული ინსტიტუტის (NDI) რეკომენდაციით, საარჩევნო საჩივრების განხილვაზე პასუხისმგებელმა ადმინისტრაციულმა ორგანოებმა და სასამართლომ დროულად, დამოუკიდებლად და მიუკერძოებლად უნდა იმოქმედოს და, საჭიროების შემთხვევაში, საჩივრების დაკმაყოფილების ეფექტური მექანიზმები გამოიყენოს.

CEC Summarized 2016 Parliamentary Elections
On January 24, 2017, the Georgian Central Election Commission published the final report on the 2016 Parliamentary Elections. According to the report, the election day was conducted mostly in peaceful environment and voters were free to demonstrate their wills. “However, in the vicinities and nearby territories of several polling stations, we observed some controversies between citizens. Nevertheless, except several cases, the voters were free to demonstrate their will.”
According to the CEC report, 3 513 884 voters were registered in the Unified List of Voters by October 8, 2016 Parliamentary Elections of Georgia. Among them: women were 1 888 975 (53,76%) and men – 1 624 909 (46,24%). In the first round of the Parliamentary Elections, 1 825 054 voters participated in the ballot (51, 94%). As for the second round, 2 421 455 voters were registered in the Unified List of Voters for the second round, and only 908 401 voters (37.51%) participated in the ballot.
The October 8, 2016 Parliamentary Elections were conducted in 3 702 polling stations. 3 734 ordinary and 11 exceptional polling stations were opened in Georgia for proportional and majoritarian elections. Abroad, 57 polling stations were created in 43 foreign states for the proportional ballot. Among them were 2 polling stations in Afghanistan for the soldiers serving for the Georgian Military Unit deployed there.
The District Election Commissions (DECs) received total 2 970 182 GEL to fund the costs for the first and second rounds of the elections. By December 29, 2016, the budget received 426 288 GEL back as unspent funds. Factual expenditure amounted to 2 543 894 GEL.
15 269 493 GEL was allocated for the salaries of the PEC members during the first and second rounds of the parliamentary elections. 69 609 GEL was allocated for the salaries of the PEC members and PEC chairpersons of the polling stations opened in foreign countries for the October 8, 2016 Parliamentary Elections.
According to the CEC report, 5 trainings were conducted for the CEC staff members in different directions; finally 222 employees had their capacity built. Capacity-building trainings were conducted for the DEC and PEC members in two phases.
In the first phase, 912 members of 73 DECs, including 53 main and 20 additional DECs members attended the trainings (coefficient of attendance 96%). In the second phase, 895 members of 73 DECs participated in the trainings (coefficient of attendance 94%). In the first stage the trained DEC members conducted the trainings for the PEC members (August 30-September 7, 2016). The PEC members were trained in the election of the senior members of the commission and received manuals prepared by the training center. In the second phase, (September 10-20), all 13 PEC members were trained about the polling day procedures and competences of the PEC members. 36 995 PEC members attended the trainings (attendance coefficient 78%).
However, regardless that, nongovernmental organizations complained about low qualification of the PEC members when evaluating the election process. GYLA reported that particular attention shall be paid to the selection criteria of the PEC and DEC members and revision of the procedures, capacity building of the commission members.
According to the CEC, the DECs received 135 complaints/applications before the election day. 22 of them were satisfied, 89 were not satisfied, 11 were rejected, 10 were forwarded to other institutions, 3 were withdrawn by the authors. 1168 complaints/applications were filed to 53 DECs on the Election Day (first round). 431 of them were satisfied, 485 were not satisfied, 229 were rejected, 23 were withdrawn back. During the second round of the elections, the DECs received 295 complaints/applications. 124 of them were satisfied, 129 of them were not satisfied, 40 were rejected and 2 were withdrawn.
The CEC participated in 46 trials from the date the election day was fixed until it was finished.
Administrative Collegium of the Tbilisi City Court partly satisfied 2 applications, fully satisfied 1 application, and rejected 1 application. Court hearing into 1 case was dropped because of absence of controversy; 41 cases were finished in favor of the CEC.
It is noteworthy that different NGOs also indicated at the tendency of unsatisfying the lawsuits. According to the recommendation of the NDI, the administrative bodies responsible for the consideration of election complaints and the court shall promptly, independently and impartially discuss the complaints and in case of necessity apply effective mechanisms to satisfy the complaints.