„ინფორმაციული გეტოები“
27 იანვარს, სასტუმრო „ტიფლის პალასში“  საქართველოს სახალხო დამცველმა საჯარო დებატები - „საინფორმაციო გარემო ეროვნული უმცირესობებით კომპაქტურად დასახლებულ რეგიონებში“ გამართა. ევროკავშირის პროექტის ფარგლებში გამართულ საჯარო დებატებში მონაწილეობა მიიღეს სახელმწიფო უწყებების, არასამთავრობო სექტორისა და მედიის წარმომადგენლებმა.
„დღევანდელი შეხვედრა ეხება აქტუალურ თემას - საინფორმაციო გარემო ეროვნული უმცირესობებისთვის. ამ საკითხის შესახებ სხვადასხვა ანგარიშში გამოვთქვით კრიტიკული მოსაზრებები, თუმცა, წლების განმავლობაში, მდგომარეობა არ უმჯობესდება და პრობლემები კვლავ რჩება. მიუხედავად იმისა, რომ ბოლო პერიოდში ამ მიმართულებით ბევრი ინიციატივა განხორციელდა, ეს საკმარისი არ არის და უფრო მეტის საჭიროება არსებობს“, - განაცხადა საქართველოს სახალხო დამცველმა, უჩა ნანუაშვილმა.
სახალხო დამცველის შემდეგ საჯარო დებატების მომხსენებლებმა მიმართეს დისკუსიის მონაწილეებს. მომხსენებელთა შორის იყო შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის მოადგილე პეტრე კანკავა, რომელმაც დამსწრე საზოგადოებას სახელმწიფოს მიერ გადადგმული ნაბიჯების შესახებ მიაწოდა ინფორმაცია. მისი თქმით, სახელმწიფოს აქვს სურვილი, უფრო ხელმისაწვდომი გახადოს მედია ეროვნული უმცირესობებისთვის.
„მიუხედავად იმისა, რომ ახალგაზრდები აქტიურად იყენებენ ელექტრონულ მედიას, უფროსი თაობა,  ჯერ კიდევ, უპირატესობას ანიჭებს ბეჭდურ მედიას, ამიტომ სახელმწიფო ფინანსურ დახმარებას უწევს საქართველოს რეგიონებში მოქმედ აზერბაიჯანულ და სომხურ გამოცემებს. ამასთან, ჩვენს ვებ-გვერდზე განვათავსეთ სახალხო დამცველის მიერ შექმნილი 5 - ენოვანი ვებ-გვერდი. ჩვენი პრიორიტეტია, მხარი დავუჭიროთ ეთნიკური უმცირესობებით დასახლებულ რეგიონებში მაუწყებელ რადიო სადგურებს და ამ მიმართულებით გვაქვს სიახლე - მაუწყებლობა დაიწყო ქურთულენოვანმა რადიომ. რაც შეეხება ტელევიზიებს, საზოგადოებრივი მაუწყებლის საინფორმაციო გამოშვებები მზადდება ასევე ეროვნული უმცირესობების ენებზეც, რაც ინფორმაციის ხელმისაწვდომობას უწყობს ხელს. ვფიქრობთ, ამ პროცესში უფრო მეტის გაკეთებაა შესაძლებელი და მზად ვარ, მოვისმინო რეკომენდაციები“, - აღნიშნა პეტრე კანკავამ.
სახალხო დამცველთან არსებული ეროვნულ უმცირესობათა საბჭოს კოორდინატორის, კობა ჩოფლიანის თქმით, ინფორმაციის ხელმისაწვდომობას ხელს უშლის ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლაც, რადგან ეროვნული უმცირესობებით დასახლებულ რეგიონებში, სპეციალური მოწყობილობის გარეშე, საზოგადოებრივი მაუწყებლის მიერ შეთავაზებულ რამდენიმეენოვან მაუწყებლობას ვერ იღებენ.
„სახელმწიფო სტრატეგიის განხორციელებაში უამრავი ადამიანია ჩართული, თუმცა მისი ეფექტი სუსტია, რადგან მედია-კომპონენტია სუსტი. აღსანიშნავია, რომ ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლები ინფორმაციას სხვა ქვეყნების საინფორმაციო საშუალებებიდან იღებენ, რადგან მათ ინფორმაცია ქართულ ენაზე არ მიეწოდებათ.  ძალიან მნიშვნელოვანია საზოგადოებრივი მაუწყებლის როლი, თუმცა - არასაკმარისი. ზემოაღნიშნულის გათვალისწინენით კი, შექმნილია ე.წ. „ინფორმაციული გეტოები“, - განაცხადა კობა ჩოფლიანმა.
მედიის უარყოფით როლზე ისაუბრა სამოქალაქო ინტეგრაციის ფონდის აღმასრულებელმა დირექტორმა, ზაურ ხალილოვმა, რომელმაც აღნიშნა, რომ ეთნიკური უმცირესობები მედიაში არ არიან, თუ ჩნდებიან, მხოლოდ -  უარყოფით კონტექსტში: „თუ მასალებს ეთნიკურ უმცირესობებზე არ მოამზადებს მედია, მაშინ ისინი ამ საინფორმაციო საშუალებებს არ უყურებენ, თუნდაც ინფორმაცია ხუთ ენაზე იყოს მოწოდებული. მედია უნდა შეეცადოს, რომ ეს ადამიანები დააინტერესოს და ჩართოს პროცესში. რაც შეეხება რეგიონულ მედიას, მათი სიცოცხლისუნარიანობა დამოკიდებულია მიღებულ გრანტებზე, რაც აისახება მათი მუშაობის სტაბილურობაზე”.
ის, რომ ეროვნული უმცირესობების წარმომადგენლები ქართული მედიასაშუალებებიდან არ იღებენ ინფორმაციას დაადასტურა J News-ის რედაქტორმა რიმა გარიბიანმა. გარიბიანმა აღნიშნა, რომ ეთნიკურად სომეხი მოსახლეობის ტელევიზიების პირველ ათეულში ხვდება სომხური და რუსული ტელევიზიები.
მომხსენებლების გამოსვლის შემდეგ გაიმართა დისკუსია, გამოითქვა შეფასებები ეროვნული უმცირესობებით კომპაქტურად დასახლებული რეგიონებისთვის ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის შესახებ.
სახალხო დამცველთან არსებული ტოლერანტობისა და მრავალფეროვნების ინსტიტუტის წარმომადგენლის, ბექა მინდიაშვილის თქმით, წლების წინაც მსგავსი პრობლემები არსებობდა და ამ მიმართულებით არაფერი გაკეთებულა.
„15 წლის წინ დავესწარი შეხვედრას, სადაც სწორედ აღნიშნულ პრობლემებზე იყო საუბარი, მას შემდეგ არა თუ გაუმჯობესდა მდგომარეობა, არამედ უკუსვლაც კი მოხდა, საზოგადოებრივ მაუწყებელზე დაიხურა ერთადერთი გადაცემა, რომელიც ეთნიკურ უმცირესობების პრობლემებს აშუქებდა. საზოგადოებრივ მაუწყებელს ვალდებულება აქვს, გააშუქოს უმცირესობები, თუმცა ეს უკანასკნელი 42 მილიონს შეიძლება ითქვას, რომ ფლანგავს,  რადგან იგი ერთ-ერთი ყველაზე დაბალრეიტინგული ტელევიზიაა და კონკურენციას ვერ უწევს სხვა მედიასაშუალებებს. ალბათ, კარგი იქნებოდა, თუ ამ თანხის ნახევარი მოხმარდებოდა უმცირსობებისთვის ინფორმაციის ხელმისაწვდომობას. ადრე საუბარი იყო „ბი ბი სი“-ს მოდელზე, რომელიც მიივიწყეს იმის გამო, რომ დიდ თანხებთან იყო დაკავშირებული ამ პროექტის განხორციელება“, - აღნიშნა ბექა მინდიაშვილმა.
საჯარო დებატების მონაწილეთა მიერ საზოგადოებრივი მაუწყებლის მისამართით გამოთქმულ უარყოფით შეფასებებს გამოეხმაურა საზოგადოებრივი მაუწყებლის წარმომადგენელი ნინო ხიდაშელი.
„ხანდახან მრჩება შთაბეჭდილება, რომ მსგავს შეხვედრებზე ბევრი ჩვენგანი საუბრობს იმ პრობლემებზე, რომელიც უკვე აღარ არსებობს. საზოგადოებრივმა მაუწყებელმა 2016 წლის სექტემბრის თვიდან დღემდე ეთნიკური უმცირესობებისთვის საინფორმაციო გარემოს შესაქმნელად გააკეთა იმდენი რამ, რაც ბოლო ათი წელია, არ გაკეთებულა. საზოგადოებრივ მაუწყებელზე ბევრი კარგი გადაცემა გადის, რომელთაც საკმაოდ მაღალი რეიტინგიც აქვს. აქ შეკრებილებმა აღნიშნეთ,რომ ეთნიკური უმცირესობები ვერ ხედავენ საკუთარ თავს ტელეეთერში, გულზე ხელი დაიდეთ და გულწრფელად მითხარით, ბოლოს როდის უყურეთ ექვსსაათიან და რვასაათიან მოამბეს“, - მიმართა საჯარო დებატების მონაწილეებს საზოგადოებრივი მაუწყებლის წარმომადგენელმა, ნინო ხიდაშელმა.
შეხვედრის ბოლოს დისკუსიაზე წამოჭრილი საკითხები შეაჯამა მოდერატორმა ზვიად ქორიძემ და აღნიშნა, რომ  მედიას დიდი გამოწვევა აქვს და ამიტომ კარგი იქნება, თუ მსგავს დებატებში საქართველოს მოსახლეობის უმრავლესობა ჩაერთვება.

Information Ghettoes
On January 27, the Public Defender of Georgia held public debates “Information environment in the regions compactly inhabited by the national minorities” in the Hotel Tiflis Palace. Representatives of state institutions, nongovernmental and media organizations participated in the public debate, which was organized within framework of the EU funded project.
“Today, we discuss the information environment for the national minorities. We already expressed our critical opinions about this issue in our reports but for years the situation remains unchanged and problems are not addressed. Although many initiatives were implemented in this direction recently, it is not enough and more efforts are needed,” the Public Defender of Georgia Ucha Nanuashvili said.
After his presentation, the reporters made speeches. Deputy state minister for reconciliation and civic equality Petre Kankava was among reporters, who spoke about the concrete steps which were taken by the state in this direction. He said the state is determined to make the media more accessible for the national minorities.
“Although the young generation actively visit online media, the elder generation still prefers to get information from the printed media. Thus, the State supports Azerbaijani and Armenian printed editions in the regions. At the same time, we uploaded the 5-language website on our website, which was created by the Public Defender of Georgia. Our priority is to support broadcasting of the radio stations in the regions compactly inhabited by ethnic minorities and we have an innovation in this regard – Kurt-language Radio Station started operation. As for the TV-stations, the news programs of the Public Broadcasting are produced in the languages of national minorities that promote their access to information. We think more can be done in this direction and are ready to hear your recommendations,” Petre Kankava said.
Coordinator of the Council on National Minorities at the Public Defender’s Office Koba Chopliani said transition to digital broadcasting also hindered access to information for ethnic minority communities in the regions because they cannot get several-language news offered by the Georgian Public Broadcasting without special gadgets.
“Many people are engaged in the implementation of the State Strategy but the effect is still weak because media component is weak. It is noteworthy that representatives of ethnic minorities get information from the news programs of other countries because they cannot get alternative information in the Georgian language. The role of the GPB is very crucial but insufficient. Considering the abovementioned facts, so-called information ghettoes are created in the regions,” Koba Chopliani said.
Executive director of the Foundation for Civic Integration Zaur Khalilov also spoke about the negative role of media; he said ethnic minorities are not represented in media; if they are, the context is usually negative. “Unless the media reports about ethnic minorities, they do not watch similar news programs even if the information is presented in 5 languages. The media shall try to attract those people and engage them in the process. As for the regional media, their activities depend on grants that affects stability of their work.”
Editor of the J News Rima Garibyan also confirmed the information that national minorities cannot get information from Georgia media. Garibyan said the survey showed that ethnic Armenian population mostly watch Armenian and Russian TV-Companies.
The presentations were followed by the discussion; the opinions about the access of information in the regions compactly inhabited by ethnic minorities were voiced.
Representative of the Center of Tolerance and Diversity under auspices of the Public Defender of Georgia Beka Mindiashvili said the mentioned problems were urgent years ago too and nothing was done to eradicate them.
“15 years ago I participated in the meeting where the same problems were discussed but nothing has changed since then; moreover the situation has worsened- the only program, which reported about the problems of ethnic minorities, was closed in the Public Broadcasting. The GPB has obligation to report about the minorities but the TV-Company wastes 42 Million GEL per year and is still the lowest-rating TV-station in the country and cannot compete with other media. It would be better if at least half of their annual budget was spent on the promotion of accessible media for minorities. Once the model of the BBC was discussed but was soon forgotten because it was expensive project,” Beka Mindiashvili said.
Representative of the GPB Nino Khidasheli responded to the complaints of the discussion participants about the GPB.
“Sometimes I have an impression that during similar discussions people speak about the problems which no longer exist. The GPB, since September 2016, has done more for the creation of accessible information environment for ethnic minorities than it was done for the past ten years. Many good programs are produced by the GPB, which has quite high rating. The participants here said that ethnic minorities do not see themselves on TV but please speak frankly when you last watched the 6 and 8 O’clock Moambe on the GPB,” Nino Khidasheli addressed the participants of the debates.
The moderator Zviad Koridze summarized the main issues discussed during the debate and noted that the media has huge challenge and it would be good if majority population of the country will also participate in similar debates.