მშვიდობიანი მიტინგის მონაწილე შინაგან საქმეთა სამინისტროსგან 30 000 ლარს მოითხოვს
8 თებერვალს, ადამიანის უფლებათა ცენტრის წარმომადგენლებმა პრაიმ-ტაიმის პრესკლუბში პრესკონფერენცია გამართეს. პრესკონფერენციაზე ორგანიზაციის წარმომადგენლებმა და დაზარალებულმა ონისე ჩაკვეტაძემ შინაგან საქმეთა სამინისტროს წინააღმდეგ შეტანილი სარჩელის შესახებ ისაუბრეს.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრი სასამართლოში იცავს მოქალაქე ონისე ჩაკვეტაძის ინტერესებს და მოითხოვს, საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრომ აუნაზღაუროს მიყენებული მატერიალური და მორალური ზიანი, რაც განისაზღვრა 30 000 ლარის ოდენობით“, - განაცხადა ადამიანის უფლებათა ცენტრის აღმასრულებელმა დირექტორმა, ალეკო ცქიტიშვილმა.
ონისე ჩაკვეტაძის ადვოკატის, ეკა ლომიძის თქმით, 2011 წლის 26 მაისს ქ. თბილისში, საქართველოს პარლამენტთან მიმდინარეობდა მიტინგი, რომლის ძალადობრივი გზით დაშლისა და მომიტინგეთა მასობრივი დაკავების ბრძანება გასცა ივანე მერაბიშვილმა - იმ დროისთვის საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრმა.
„2011 წლის 26 მაისის მიტინგის დარბევისას სხვა მომიტინგეებთან ერთად პოლიციელებმა დააკავეს ონისე ჩაკვეტაძე და მას ფიზიკური და მორალური შეურაცხყოფა მიაყენეს. მშვიდობიანი მომიტინგეების ძალადობრივი გზით დაშლის გამო ივანე მერაბიშვილი, თბილისის საქალაქო სასამართლოს სისხლის სამართლის საქმეთა კოლეგიის მიერ 2014 წლის 27 თებერვალს გამოტანილი განაჩენითა და თბილისის სააპელაციო სასამართლოს 2014 წლის 11 აგვისტოს განაჩენით, დამნაშავედ არის ცნობილი სისხლის სამართლის კოდექსით გათვალისწინებული დანაშაულის - სახელმწიფო პოლიტიკური თანამდებობის პირის მიერ სამსახურებრივი უფლებამოსილების გადამეტების საფუძვლით“, - აღნიშნა ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტმა, ეკა ლომიძემ.
ლომიძის თქმით, ივანე მერაბიშვილის ბრძანების საფუძველზე, მშვიდობიან მომიტინგეებს საშუალებას არ აძლევდნენ, დაეტოვებინათ ტერიტორია.
„აქციის დარბევის დროს  ვიმყოფებოდი მეტრო „თავისუფლების“ გვერდით მდებარე  ჯიხურთან. ჩემს გვერდით იმყოფებოდნენ ჩემი მეგობრები, ჩემი ძმა და დეპუტატი კარლო კოპალიანი. აქციის დარბევის დროს სპეცრაზმელებმა ჩვენ წინააღმდეგ გამოიყენეს რეზინის ხელკეტები. თავი ხელჯოხით გამიტეხეს და პიონერთა სასახლის წინ უგონო მდგომარეობაში დამაგდეს. აღნიშნულის დამადასტურებელი კადრები ატვირთულია „იუთუბიზე“. გარკვეული დროის შემდეგ აგვიყვანეს და შეგვყარეს ყვითელ სამგზავრო ავტობუსებში, სადაც სისხლის გუბეებში ერთმანეთზე ვიყავით დაწყობილი და თავის აწევის უფლება არ გვქონდა. ავტობუსის დაძვრიდან 10 -15 წამში პოლიციელი აყვირდა „კაცს ვეჯახებითო“ და მძღოლს მოუწოდა, ნელა ევლო, ამის შემდეგ გაისმა შეჯახების ხმა, თუმცა არ მაქვს ინფორმაცია, რა მოხდა იქ. იმედი მაქვს, რომ გენერალური პროკურატურა მოიკვლევს ამ ინფორმაციას“, - განაცხადა პრესკონფერენციაზე დაზარალებულმა ონისე ჩაკვეტაძემ.
ჩაკვეტაძის თქმით, აქციის მონაწილეები ავტობუსით გადაიყვანეს სამმართველოს შენობაში, სადაც მათ ფიზიკური და ფსიქოლოგიური შეურაცხყოფა მიაყენეს.
„გვცემდნენ და შეურაცხმყოფელი სიტყვებით მოგვმართავდნენ. ჩვენ თვალწინ ფიზიკურად გაუსწორდნენ ბიძინა გეგიძეს. (ავტ: ვაკის მაჟორიტარი დეპუტატი,  პარტია „ქართული ოცნების“ წევრი) სათითაოდ შევყავდით დაკითხვის ოთახში, სადაც დეტალურად გამოგვკითხეს ოჯახის წევრებისა და ახლობლების შესახებ ინფორმაცია. დაკითხვის ოთახში გვემუქრებოდნენ: „აი, თქვენ ნახავთ, რა მოგივათ“, „თქვენი ოჯახის წევრებს პრობლემებს შევუქმნით“  და ასე შემდეგ...“, - განაცხადა დაზარალებულმა ონისე ჩაკვეტაძემ.
ჩაკვეტაძის თქმით, მას ასევე დაემუქრნენ, რომ შესაძლოა, ერთ დღესაც მისი ოჯახის წევრი „უბედური შემთხვევის მსხვერპლი“ გამხდარიყო: „ამ ყველაფრის შემდეგ დღემდე ვმკურნალობ, ყველაფერი ამატკივეს, მკურნალობის საშუალებაც აღარ მაქვს“.
დაზარალებულის ადვოკატის, ეკა ლომიძის განცხადებით, საქართველოს მთავარი პროკურატურის 2013 წლის 23 ივლისის დადგენილებით, ონისე ჩაკვეტაძე ცნობილია დაზარალებულდ 2011 წლის 26 მაისს, შინაგან საქმეთა სამინისტროს სპეციალური დანიშნულების რაზმების მიერ ქ. თბილისში, რუსთაველის გამზირზე გამართული საპროტესტო მიტინგის დაშლისას ფიზიკური ძალისა და სპეციალური საშუალებების არაპროპორციული გამოყენების შედეგად მიყენებული მორალური და ფიზიკური ზიანის გამო: „ამის გათვალისწინებით, ადამიანის უფლებათა ცენტრი  მოითხოვს, შინაგან საქმეთა სამინისტრომ მოქალაქეს აუნაზღაუროს მიყენებული მატერიალური და მორალური ზიანი“.
„როდესაც საქმე ეხება მაღალი თანამდებობის პირის მიერ ჩადენილ დანაშაულს, პასუხი უნდა აგოს სახელმწიფომ. სულერთია, ვინ არის დამნაშავე, მერაბიშვილი თუ კოჭლამაზაშვილი“, - აღნიშნა ადამიანის უფლებათა ცენტრის აღმასრულებელმა დირექტორმა ალეკო ცქიტიშვილმა.
სახელმწიფოს მხრიდან ფიზიკური და მორალური ზიანის ანაზღაურების პრაქტიკა საქართველოში უკვე არსებობს, რადგან  სასამართლომ დააკმაყოფილა ადამიანის უფლებათა ცენტრის სარჩელი და  სასჯელაღსრულების სამინისტროს დააკისრა პენიტენციურ დაწესებულებაში წამებისა და არაადამიანური მოპყრობის შედეგად დაზარალებული პირისთვის ფიზიკური და მორალური ზიანის ანაზღაურება 60 000 ლარის ოდენობით.
დაზარალებულის ადვოკატმა შინაგან საქმეთა სამინისტროს წინააღმდეგ სარჩელი საქალაქო სასამართლოში  8 თებერვალს შეიტანა.

Participant of Peaceful Demonstration Requests 30 000 GEL from the Ministry of Internal Affairs
On February 8, Human Rights Center held a press-conference in the press-club of the Prime Time. Representatives of the organization and the victim person spoke about the appeal against the MIA, which was lodged to the Tbilisi City Court.
“The organization defends rights of Onise Chakvetadze and requests the Ministry of Internal Affairs to pay 30 000 GEL to the applicant to reimburse his material and moral damage,” executive director of Human Rights Center Aleko Tskitishvili said.
Lawyer of Onise Chakvetadze, Eka Lomidze said On May 25, 2011, a peaceful demonstration was conducted in front of the Parliament of Georgia, which was violently dispersed based on the decree of that time Minister of Interior Ivane Merabishvili, who also ordered arrest of the demonstrators.
“On May 25, 2011, when the demonstration was dispersed, Onise Chakvetadze was arrested and police officers physically and morally assaulted him. Ivane Merabishvili was convicted for the abovementioned action based on the February 27, 2014 judgment of the Tbilisi City Court and August 11, 2014 judgment of the Tbilisi Appeal Court; he was convicted under the Criminal Code of Georgia – for the abuse of professional power by political official,” said the lawyer of Human Rights Center Eka Lomidze.
Lomidze said based on the order of Ivane Merabishvili, the law enforcement officers did not allow the demonstrators to leave the area.
“During the dispersal I was standing near the metro station Liberty. My friends, my brother and MP Karlo Kopalyani were with me. During the dispersal the riot police officers used rubber truncheons against us. They broke my head and left me in front of the Youth Palace unconscious. The video-recordings of this fact are uploaded on YOUTUBE. After a while, we were put in yellow busses and people, all in blood, were lying over each other; we even could not move. After 10-15 minutes driving, a police officer started shouting “we are crashing a man” and demanded the driver to drive slower. Then I heard a crash but I do not know what happened there. I hope the Chief Prosecutor’s Office will study this information,” Onise Chakvetadze said at the press-conference.
He added that the demonstrators were taken to the police department by bus, where they were physically and psychologically intimidated.
“They were beating and insulting us. They beat Bidzina Gegidze in front of us (author: member of the Georgian Dream, majoritarian MP from Vake district, Tbilisi). We were taken to the interrogation room one by one, where they asked questions about our family members and relatives. During the interrogation they threatened us with creating problems for us and our family members,” Onise Chakvetadze said.
According to the victim, he was also threatened with killing his family member in “an accident”. “I am still taking medical treatment; I have many problems because of this fact and now cannot afford the treatment either.”
The lawyer Eka Lomidze said based on July 23, 2013 resolution of the Chief Prosecutor’s Office of Georgia, Onise Chakvetadze received the status of victim because of the physical and moral damage he received during the dispersal of the protest demonstration by special unit of the MIA on May 25, 2011. “Considering that, Human Rights Center requests the MIA to reimburse material and moral damage of this person.”
“When a crime is committed by senior official of the government, the state bears the responsibility for his/her actions. No matter who is guilty – Merabishvili or Kotchlamazashvil,” Aleko Tskitishvili said.
The state has already established practice of compensating the victims of physical and moral damage because the Court satisfied the lawsuit of Human Rights Center against the Ministry of Corrections and ordered the Ministry to pay 60 000 GEL to the victim of torture from the side of prison personnel as compensation.