ადამიანის უფლებათა ცენტრი გამოხატავს შეშფოთებას მარნეულის რაიონული პროკურატურის დანაშაულზე არაეფექტური რეაგირების გამო
13 თებერვალი, 2017
ადამიანის უფლებათა ცენტრი გამოხატავს შეშფოთებას მარნეულის რაიონული პროკურატურის არაეფექტური რეაგირების გამო დანაშაულზე,  რომელიც მოიცავს ქალის სიცოცხლის მოსპობისა და ქონების განადგურების მუქარას ყოფილი მეუღლის მხრიდან
ორგანიზაციის დაცვის ქვეშ მყოფი ქალი, 30 წლის განმავლობაში იყო ფიზიკური, ფსიქოლოგიური და ეკონომიკური ძალადობის მსხვერპლი მეუღლის მხრიდან. ის ამჟამად განქორწინებულია, მაგრამ ყოფილი მეუღლე კვლავ აგრძელებს მასზე ფსიქოლოგიურ და ეკონომიკურ ძალადობასა და მუქარას როგორც მისი, ისე მისი შვილების სიცოცხლის მოსპობითა და ქონების განადგურებით.
2016 წლის 9 ნოემბერს ბოლნისის რაიონულ სასამართლოში გამართულ სამოქალაქო პროცესზე, მოძალადე ქმარი დაემუქრა ყოფილ მეუღლეს ადვოკატის, სასამართლო მანდატურისა და სასამართლო მდივნის თანდასწრებით და განაცხადა, რომ აუცილებლად მოკლავდა მას.
მიუხედავად მოძალადე ქმრის მიმართ ორჯერ გამოცემული შემაკავებელი ორდერისა, ეს ღონისძიება სრულიად არაეფექტური აღმოჩნდა. ადამიანის უფლებათა ცენტრმა მიმართა შსს-ს მარნეულის რაიონულ სამმართველოს და მოითხოვა გამოძიების დაწყება ძალადობის მსხვერპლი ქალის მიმართ სიცოცხლის მოსპობის შემცველი მუქარის გამო.
სავარაუდო დანაშაულებრივ ფაქტთან დაკავშირებით, საქმეზე  გამოძიება დაიწყო, სსკ-ის 151-ე მუხლით (მუქარა), მიუხედავად იმისა, რომ ცენტრი ითხოვდა გამოძიების დაწყებას ამავე კოდექსის 111 მუხლითაც (ოჯახში ძალადობა). გამოძიების დაწყებიდან ორ თვეში, მარნეულის რაიონულმა პროკურატურამ შეწყვიტა გამოძიება დანაშაულის ნიშნების არარსებობის გამო.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის შეფასებით, სისხლის სამართლის საქმეზე გამოძიება არ ჩატარდა სრულყოფილად. საგამოძიებო ორგანოს სისხლის სამართლის საქმეზე დასართავად გადაეცა ბოლნისის რაიონული სასამართლოს 2016 წლის 9 ნოემბრის  სხდომის ოქმის ვიდეოჩანაწერი, რომელიც ადასტურებდა მსხვერპლის მიმართ მისი ყოფილი მეუღლის მხრიდან განხორციელებული მუქარის ფაქტს. მასალებს თან ერთვოდა აუდიო ჩანაწერიც. პროკურორის მიერ მიღებულ დადგენილებაში კი არაფერია ნათქვამი აღნიშნულ მტკიცებულებებზე, რაც ცხადყოფს, რომ გამოძიება არ ჩატარებულა სრულად და ობიექტურად, პროკურორმა არ შეისწავლა საქმისათვის განსაკუთრებული მნიშვნელობის მქონე მტკიცებულება, რომელიც დაადასტურებდა ქალის მიმართ სიცოცხლის მოსპობის შემცველი მუქარის ფაქტს.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი მიმართავს საქართველოს მთავარ პროკურატურას და ქვემო ქართლის საოლქო პროკურატურას, დროის უმოკლეს ვადაში გაატაროს შესაბამისი ღონისძიებები მარნეულის პროკურორის დადგენილების გაუქმებისა და საქმეზე გამოძიების წარმოების განახლების მიზნით, რათა მოხდეს საქმეზე არსებული მტკიცებულებების სრულად და ობიექტურად შესწავლა.
პრეს-რელიზის მომზადდა პროექტის „ქალების, რელიგიური და ეთნიკური უმცირესობების უფლებების დაცვის ხელშეწყობა საქართველოს რეგიონებში“ პროექტის ფარგლებში „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ მიერ. აღნიშნული პროექტის განხორციელება შესაძლებელი გახდა ამერიკელი ხალხის გულუხვი დახმარების წყალობით, რომელიც ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) მეშვეობით იქნა გაწეული.
პრეს-რელიზის შინაარსზე პასუხისმგებელია „ადამიანის უფლებათა ცენტრი“. ის შეიძლება არ ასახავდეს „აღმოსავლეთ-დასავლეთის მართვის ინსტიტუტის“, USAID ან აშშ-ის მთავრობის შეხედულებებს.

Human Rights Center is concerned with the ineffective response of the Marneuli district prosecutor’s office to the crime
February 13, 2017
The beneficiary of the organization was victim of physical, psychological and economical violence from her former husband for 30 years. Currently they are divorced but the former husband continues to violate her psychologically and economically and threatens to kill her and her children and to deconstruct her property.
On November 9, 2016, during the court hearing in the Bolnisi district court, the former husband threatened the woman with murder in the presence of her lawyer, court resource officer and court secretary. As a result the woman is afraid that the former husband will really kill her.
As the restrictive order was issued on the harasser twice but it was ineffective, Human Rights Center addressed the Marneuli district division of the Ministry of Internal Affairs and requested to start criminal investigation into threatening the woman with murder.
The police started investigation under the Article 151 (threatening) of the CCG though the Center requested to commence the investigation under the Article 111 (domestic violence). However, Marneuli district prosecutor’s office dropped the investigation two months later claiming that there were no signs of crime in the case.
Human Rights Center believes that the criminal investigation was not properly carried out. The video and audio recording of the November 9, 2016 court hearing was handed to the investigative body, which proves that the woman was threatened by her former husband. The resolution of the prosecutor does not mention those recordings, which shows that investigation was not conducted thoroughly and impartially. The prosecutor only relied on the testimonies of the witnesses and did not study the significant evidence, which proves that the victim woman was really threatened.
Human Rights Center calls on
The Chief Prosecutor’s Office of Georgia and Kvemo Kartli regional prosecutor to immediately take all necessary measures to annul the resolution and resume the investigation into the case and comprehensively and impartially study the provided evidence.
The press-release was prepared in the frame of the project “Support to the defense of rights of women, religious and ethnic minorities in the regions of Georgia” by Human Rights Center. The project was by supported by the American People through the United States Agency for International Development (USAID). The contents of this press release are the sole responsibility of Human Rights Center and do not necessarily reflect the views of the East West Management Institute, USAID or the United States Government.