კახეთში ჩინოვნიკების ავტომანქანებით მომსახურებაზე ბიუჯეტიდან 2 მილიონამდე ლარი დაიხარჯა
2015 წლის 1 იანვრიდან 2016 წლის 1 დეკემბრამდე პერიოდში კახეთის რეგიონში შემავალი 9 მუნიციპალიტეტის თანამდებობის პირების ავტომანქანებით მომსახურებაზე ადგილობრივი ბიუჯეტიდან 1 992 932 ლარი დაიხარჯა. მათ შორის, სამსახურებრივი ავტომანქანებისთვის საწვავის შესაძენად დახარჯულია 1 506 929 ლარი, ხოლო ავტომანქანების შეკეთებისთვის - 486 003 ლარი.
საინფორმაციო ცენტრების ქსელის მიერ ჩატარებული კვლევის შედეგად გამოირკვა, რომ 2015 წლის 1 იანვრიდან 2016 წლის 1 დეკემბრამდე პერიოდში, კახეთის რეგიონში შემავალი მუნიციპალიტეტების საკრებულოებისა და აღმასრულებელი ორგანოების (გამგეობა, მერია) თანამდებობის პირების სამსახურებრივი ტრანსპორტით მომსახურებაზე გაწეულმა საბიუჯეტო ხარჯებმა საერთო ჯამში 1 992 932 ლარი შეადგინა. აქედან, 1 506 929 ლარი საწვავის შესაძენად დაიხარჯა, 486 003 ლარი კი სამსახურებრივი ავტომანქანების შეკეთებისა და სათადარიგო ნაწილების შესაძენად.
სამსახურებრივი ტრანსპორტით მომსახურებასა და შენახვაზე ბიუჯეტიდან გაწეული ხარჯების ოდენობა ცალკეული მუნიციპალიტეტების მიხედვით შემდეგნაირად გამოიყურება:
ლაგოდეხი - 366 888 ლარი (მათ შორის, საწვავზე - 290 101 ლარი, სამსახურებრივი ტრანსპორტის შეკეთებასა და სათადარიგო ნაწილებზე - 76 887 ლარი);
ყვარელი - 321 600 ლარი (მათ შორის, საწვავზე - 271 001 ლარი, სამსახურებრივი ტრანსპორტის შეკეთებასა და სათადარიგო ნაწილებზე - 50 599 ლარი);
გურჯაანი - 233 841 ლარი (მათ შორის, საწვავი - 129 218 ლარი, სამსახურებრივი ტრანსპორტის შეკეთება და სათადარიგო ნაწილები - 104 623 ლარი);
სიღნაღი - 220 567 ლარი (აქედან, საწვავზე - 166 490 ლარი, სამსახურებრივი ტრანსპორტის შეკეთებაზე და სათადარიგო ნაწილებზე - 54 077 ლარი);
საგარეჯო - 217 323 ლარი (აქედან, საწვავი - 195 975 ლარი, სამსახურებრივი ტრანსპორტის შეკეთება და სათადარიგო ნაწილები - 21 348 ლარი);
ახმეტა - 189 045 ლარი (მათ შორის, საწვავი - 144 019 ლარი, სამსახურებრივი ტრანსპორტის შეკეთება და სათადარიგო ნაწილები - 45 026 ლარი);
დედოფლისწყარო - 176 274 ლარი (აქედან, საწვავი - 125 774 ლარი, სამსახურებრივი ტრანსპორტის შეკეთება და სათადარიგო ნაწილები - 50 500 ლარი);
ქალაქი თელავი - 171 187 ლარი (აქედან, საწვავზე - 135 334 ლარი, სამსახურებრივი ტრანსპორტის შეკეთებასა და სათადარიგო ნაწილებზე - 35 853 ლარი);
თელავი (თემი) – 95 588 ლარი (აქედან, საწვავზე - 48 498 ლარი, სამსახურებრივი ტრანსპორტის შეკეთებასა და სათადარიგო ნაწილებზე - 47 090 ლარი).
კვლევის ჩატარების პროცესში საინფორმაციო ცენტრების ქსელმა გამოარკვია, რომ მუნიციპალიტეტებში თანამდებობის პირებსა და სხვა მაღალი რანგის მოხელეებს საწვავის ე.წ „ყოველთვიური ლიმიტები“ ენიშნებათ მხოლოდ თანამდებობრივი მდგომარეობის გამო, კონკრეტული სამსახურებრივი საჭიროებისა და სხვა ფაქტორების გათვალისწინების გარეშე.
კერძოდ, ადგილი აქვს შემთხვევებს, როდესაც:
- საწვავი ეძლევათ თანამდებობის პირებს, რომლებსაც არ გააჩნიათ სამსახურებრივი სარგებლობის ავტომანქანა;
- საწვავი ეძლევათ იმ თანამდებობის პირებსაც, რომლებსაც არც კერძო ავტომანქანა გააჩნიათ და ზოგ შემთხვევაში არა აქვთ მართვის უფლებაც კი;
- საწვავის ლიმიტების განსაზღვრისას არ არის გათვალისწინებული კონკრეტული ლეგიტიმური  გარემოებები, რის გამოც ხშირად საწვავი გაიცემა იმ მოხელეებზეც, რომლებსაც არ უწევთ გადაადგილება სამსახურებრივი საჭიროების მიზნით;
- ზოგიერთ შემთხვევაში საწვავი ეძლევათ მოხელეებს, რომლებსაც სამსახურში სიარული სხვა დასახლებული პუნქტიდან უწევთ, ანუ მათი სამსახურში გამოცხადების ხარჯები ბიუჯეტიდან გადაიხდება.
გარდა ამისა, თანამდებობის პირთა საწვავის ლიმიტები მუნიციპალიტეტების უმრავლესობაში განსაზღვრულია გამგებლის ბრძანებით, მაშინ როდესაც კანონით ან შესაბამისი საკრებულოს ნორმატიული აქტებით ამ საკითხის გადაწყვეტა პირდაპირ არ შედის გამგებლის უფლებამოსილებებში. „ადგილობრივი თვითმმართველობის კოდექსის“ 24-ე მუხლის მე-3 პუნქტის შესაბამისად, იმ უფლებამოსილების განხორციელება, რომელიც კანონით პირდაპირ არ არის გათვალისწინებული, გამგებელს შეუძლია მხოლოდ საკრებულოს მიერ კონკრეტულად მინიჭების შემთხვევაში.

Up to 2 Million GEL Spent on the Service of Office Cars of the Senior Officials in Kakheti Region
From January 1, 2015 to December 1, 2016 the local budget spent 1 992 932 GEL on the service of the office cars of the senior officials in 9 municipalities. Among them, 1 506 929 GEL was spent on the fuel of their cars; 486 003 GEL was spent on the repair service.
The survey of the Network of Information Centers revealed that in the survey period, total expenditure of the budget funds on the transportation service of senior officials from the municipal councils and executive bodies (administrations and city halls) in Kakheti Region amounted to 1 992 932 GEL. Among them, 1 506 929 GEL was spent on the fuel and 486 003 GEL was spent on the repair service and spare parts of the service cars.
In particular, the following municipalities spent the below-stated funds on the transportation service of their officials:
Lagodekhi municipality – 366 888 GEL (290 101 GEL on fuel and 76 887 GEL on the repair service and spare parts);
Kvareli municipality – 321 600 GEL (271 001 GEL on fuel and 50 599 GEL on the repair service and spare parts);
Gurjaani municipality – 233 841 GEL (129 218 GEL on fuel, 104 623 GEL on the repair service and spare parts);
Signagi municipality – 220 567 GEL (166 490 GEL on fuel, 54 077 GEL on the repair service and spare parts);
Sagarejo municipality – 217 323 GEL (195 975 GEL on fuel; 21 348 GEL on the repair service and spare parts);
Akhmeta municipality – 189 045 GEL (144 019 GEL on fuel; 45 026 GEL on the repair service and spare parts);
Dedoplistskaro municipality – 176 274 GEL (125 774 GEL on fuel; 50 500 GEL on the repair service and spare parts);
Telavi city – 171 187 GEL (135 334 GEL on fuel; 35 853 GEL on the repair service and spare parts);
Telavi municipality – 95 588 GEL (48 498 GEL on fuel; 47 090 GEL on the repair service and spare parts).
During the survey, the Network of Information Centers found out that senior officials and other servicemen in the municipalities have so-called “fixed monthly limits” in accordance to their positions in the local authorities, notwistanding concrete needs and other factors.
Namely, the following circumstances were observed:
Officials, who receive fuel, do not have service cars;
Officials, who have neither their private cars nor service cars, receive fuel Concrete legitimate conditions are not envisaged for the estimation the limit of fuel for what the officials, who receive it, do not have to travel on business purposes;
In some cases the officials, who travel to and from working place from other residential area, get the fuel, that means their transportation is funded from the budget;
Apart to that, the fuel limits are determined based on the respective decree of the municipality governor. However, in accordance to the law or normative acts of municipal councils, it is not within the competence of the governors to estimate fuel limits for the local governmental officials or servicemen. In accordance to the Article 24 Paragraph 3 of the Law of Georgia on Local Governance, a governor can carry out concrete authorities, which are not directly envisaged by the law, only based on the respective resolution of the municipal/city council.