კოალიციის მიმართვა მოსამართლეთა რიგგარეშე კონფერენციას
“კოალიცია დამოუკიდებელი და გამჭვირვალე მართლმსაჯულებისთვის” ეხმაურება მოსამართლეთა მე-20 რიგგარეშე კონფერენციის დანიშვნას, რომელმაც იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს ორი ახალი წევრი უნდა აირჩიოს.
კოალიცია აქტიურად აკვირდება იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს საქმიანობას და მიაჩნია, რომ მოცემულ ეტაპზე როგორც სასამართლოს ასევე საბჭოს ერთ-ერთ ძირითად გამოწვევას ალტერნატიული მოსაზრებების, რეალური დისკუსიისა და მსჯელობის ნაკლებობა წარმოადგენს. ამდენად, კრიტიკულად მნიშვნელოვანია მოსამართლეთა თვითმმართველობის ორგანომ საკუთარი გადაწყვეტილებით ხელი შეუწყოს საბჭოში არსებული პრობლემების დაძლევას დამოუკიდებელი, ობიექტური, თანმიმდევრული და პრინციპული წევრების შერჩევით.
კოალიცია მოუწოდებს მოსამართლეთა კონფერენციას ნომინირებულ კანდიდატებს მისცეს შესაძლებლობა წარმოადგინონ საკუთარი, დეტალური ხედვები მართლმსაჯულების სისტემაში არსებულ მდგომარეობასთან, მიღწევებთან და გამოწვევებთან დაკავშირებით.
ასევე, მოვუწოდებთ იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს წევრობის მომავალ კანდიდატებს, მოსამართლეთა კონფერენციას და საზოგადოებას საკუთარი ხედვის პრეზენტაციისას წარუდგინონ მოსაზრებები მათ შორის შემდეგ აქტუალურ საკითხებზე:
რა გამოწვევების წინაშე დგას იუსტიციის უმაღლესი საბჭო და როგორ უნდა მოხდეს საბჭოს საქმიანობის გაუმჯობესება;
საჭიროა თუ არა საბჭო ასაბუთებდეს მის მიერ მიღებულ გადაწყვეტილებებს და ეს გადაწყვეტილები ექვემდებარებოდეს სამართლებრივ რევიზიას;
რა მიმართულებებით საჭიროებს ცვლილებას მოსამართლეთა შერჩევა-დანიშვნისა და დისციპლინური პასუხისმგებლობის სისტემები;
რა უნდა გაკეთდეს მოსამართლეთა შიდა დამოუკიდებლობის გასაძლიერებლად და ხელისუფლების სხვა შტოებისგან, ისევე როგორც სისტემის შიგნით არსებული გავლენიანი ჯგუფებისგან დასაცავად;
რა პროცედურით უნდა ხდებოდეს სასამართლოს თავმჯდომარეების თანამდებობაზე გამწესება და რა უნდა იყოს თავმჯდომარეთა როლი სასამართლო სისტემაში;
კოალიცია მოუწოდებს მოსამართლეთა კონფერენციას საბჭოს წევრობის კანდიდატებს დაუსვას შესაბამისი კითხვები სასამართლო სისტემაში არსებულ აქტუალურ საკითხებთან დაკავშირებით და საკუთარი გადაწყვეტილება დააფუძნოს კანდიდატების მიერ წარმოდგენილ ხედვასა და ღირებულებებს.

The Coalition Addresses the Judicial Conference Held on Extraordinary Basis
The Coalition for an Independent and Transparent Judiciary addresses the twentieth Judicial Conference held on extraordinary basis, which is supposed to elect two new members of the High Council of Justice.
The Coalition is closely observing the work of the High Council of Justice and believes that currently the major challenge faced by the judiciary and the Council is the lack of diverse opinions and real discussions. Correspondingly, it is critically important for the judicial self-government body to address the problems of the Council by electing independent, impartial, and strong members.
The Coalition calls on the Judicial Conference to give   candidates an opportunity to present their views on the state of the justice system in Georgia, including its current achievements and challenges.
We also call on the High Council of Justice membership candidates to present their views to the Judicial Conference and the public on the following issues:
What are the major challenges faced by the High Council of Justice and how can the Council’s work be improved?
Is it necessary for the Council to provide justification for its decisions and should these decisions be subjected to legal revision?
What needs to be done to ensure the independence of judges, both from internal influences and from pressures coming from the other branches of government?
What procedure should be followed for appointing court chairs and what role should they perform in the court system?
The Coalition calls on the Judicial Conference to ask candidates questions that are relevant to the problems of the judiciary and to base their decisions on the vision and values presented.