ყოფილი მთავარი პროკურორის მამამ სოფელ მანავში 28 მიწის ნაკვეთი დაირეგისტრირა
საქართველოს ყოფილი მთავარი პროკურორისა და ამჟამად ფინანსთა სამინისტროს საგამოძიებო სამსახურის უფროსის გიორგი ბადაშვილის მამა - ნუგზარ ბადაშვილი სხვადასხვა სახელმწიფო საწარმოებშია დასაქმებული, მისი ხელფასი კი ყოველწლიურად ორმაგდება. ნუგზარ ბადაშვილმა 2016 წლის განმავლობაში საგარეჯოს სოფელ მანავში 227 467 მ2 სასოფლო მიწის ნაკვეთი დაირეგისტრირა.
გიორგი ბადაშვილს საქართველოს მთავარი პროკურორის თანამდებობა 2014-2015 წლებში ეკავა, 2015 წლის 2 დეკემბრიდან კი იგი ფინანსთა სამინისტროს საგამოძიებო სამსახურის უფროსია.
საინფორმაციო ცენტრების ქსელმა გამოარკვია, რომ ყოფილი მთავარი პროკურორის მამამ - ნუგზარ ბადაშვილმა მხოლოდ 2016 წლის განმავლობაში, - საკუთრების უფლებით შეიძინა საგარეჯოში, სოფელ მანავში მდებარე 14 ერთეული სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთი (სახნავი), რომლებიც წინა წლებში შეძენილ კიდევ 14 მიწის ნაკვეთთან გააერთიანა და საჯარო რეესტრში დაარეგისტრირა. მიწის ნაკვეთების ფართობი საერთო ჯამში 227 467 მ2-ს, ანუ დაახლოებით 23 ჰექტარს შეადგენს, მასზე ვენახი და ხეხილია გაშენებული. დამოუკიდებელი აუდიტორის შეფასებით, სოფელ მანავში ამ სახის მიწის ნაკვეთების საშუალო საბაზრო ღირებულება 1 ჰექტარზე 8 000-დან 10 000 აშშ დოლარამდე მერყეობს.
გიორგი ბადაშვილის ქონებრივი დეკლარაციის მიხედვით, ნუგზარ ბადაშვილმა სასოფლო-სამეურნეო პროდუქციის (ყურძენი, ხილი) რეალიზაციით 2013 წელს 39 400 ლარის, 2014 წელს - 57 500 ლარის, ხოლო 2015 წელს - 83 700 ლარის ოდენობით შემოსავალი მიიღო.
საინფორმაციო ცენტრების ქსელი ნუგზარ ბადაშვილის სამსახურებრივი საქმიანობითაც დაინტერესდა. გამოირკვა, რომ 2012 წლიდან იგი სხვადასხვა სახელმწიფო საწარმოებშია დასაქმებული, სადაც მისი საშუალო შრომითი ანაზღაურება ყოველწლიურად ორმაგდებოდა და 4 წლის განმავლობაში თითქმის 7-ჯერ გაიზარდა.
კერძოდ, 2012 წელს ნუგზარ ბადაშვილი რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროსადმი დაქვემდებარებულ შპს მყარი ნარჩენების მართვის კომპანიაში იურისტად მუშაობდა, სადაც მისი წლიური ანაზღაურება 8 223 ლარი იყო, თუმცა 2013 წელს გასამრჯელოს ოდენობა იმავე სამსახურებრივ პოზიციაზე 2,5-ჯერ გაიზარდა და 20 580 ლარი შეადგინა.
2014 წლიდან ნუგზარ ბადაშვილი სხვა სახელმწიფო საწარმოს - სს „საქართველოს რკინიგზის“ კონტროლისა და აუდიტის განყოფილებაში დანიშნეს, სადაც იმავე წელს შრომის ანაზღაურების სახით 39 196 ლარი მიიღო, ხოლო 2015 წელს - 56 202 ლარი.

Father of the Former Chief Prosecutor of Georgia Registered Property Ownership on 28 Plots in Manavi Village
April 14, 2017
Nugzar Badashvili, the father of the former Chief Prosecutor of Georgia and now the head of the investigative service at the Ministry of Finances Giorgi Badashvili, works for different state funded enterprises and his salary doubles every year. In 2016, Nugzar Badashvili registered 227 467 sq. meters of agricultural land in Manavi village, Sagarejo municipality.
Giorgi Badashvili occupied the position of the Chief Prosecutor of Georgia in 2014-2015. Since December 2, 2015 to present he is head of the investigation service at the Ministry of Finances.
Network of Information Centers found out that in 2016, Nugzar Badashvili, the father of the former chief prosecutor, purchased 14 agricultural plots in Manavi village, Sagarejo municipality, which he unified with another 14 plots he had purchased in the past years. Finally, he registered total 227 467 sq. meters of land, almost 23 hectares, in the Public Registration Agency. He has wine-yard and fruit gardens on the land. According to the independent auditor’s evaluation, average price of 1 hectare land in Manavi village varies from 8 000 USD to 10 000 USD.
According to the property declaration of Giorgi Badashvili, in 2013, his father Nugzar Badashvili received income of 39 400 GEL from the realization of grapes and fruits from his land; in 2014 his income from the same land was 57 500 GEL, and in 2015 – 83 700 GEL.
The Network of Information Centers got interested in the professional activities of Nugzar Badashvili and found out that since 2012 he has been working for different state-funded enterprises, where his average annual income doubled every year and was increased almost 7 times for the past 4 years.
Namely, in 2012, Nugzar Badashvili worked as a lawyer in the Ltd Solid Plural Remains Digesting Company, which was subordinated to the Ministry of Regional Development and Infrastructure; in 2012, his annual income was 8 223 GEL but in 2013, his salary was increased 2,3 times and annual income made up 20 580 GEL.
Since 2014, Nugzar Badashvili has been working in the control and audit department of the state-owned enterprise JSC Georgian Railway; in 2014 his annual income was 39 196 GEL and in 2015 – 56 202 GEL.