საერთაშორისო ორგანიზაციების ღია წერილი საქართველოს პრემიერ-მინისტრს და პარლამენტს აფგან მუხთარლის გატაცების შესახებ
9 ივნისი, 2017
საქართველოს პრემიერ მინისტრს ბ-ნ გიორგი კვირიკაშვილს,
საქართველოს პარლამენტს,
2017 წლის 6 ივნისი,
ძვირფასო ბატონო პრემიერ-მინისტრო,
მოგმართავთ დევნილი აზერბაიჯანელი ჟურნალისტის, აფგან მუხთარლის გატაცების გამო, რათა გამოვხატოთ ჩვენი შეშფოთება 29 მაისს მომხდარ ფაქტთან დაკავშირებით. აზერბაიჯანელი ჟურნალისტი გაუჩინარდა საღამოს, კოლეგებთან შეხვედრის შემდეგ და მეორე დღეს აზერბაიჯანის სასაზღვრო პოლიციის სააგენტოს ბაქოს წინასწარი დაკავების იზოლატორში აღმოჩნდა.
მუხთარლის განცხადებით, ის იძულებით ჩასვეს მანქანაში, ხელები შეუკრეს და სცემეს. გამტაცებლებმა თავზე ჩამოაცვეს ტომარა და ჯიბეში ჩაუდეს 10 000 ევრო, მაშინ, როცა აზერბაიჯანის საზღვარს კვეთდა. მისი ადვოკატი ელჩინ სადიგოვი, რომელმაც მოახერხა იზოლატორში მუხთარლის ნახვა, ადასტურებს რომ მას აქვს სახეზე ცემის შედეგად მიღებული დაზიანებები და, სავარაუდოდ, გატეხილი აქვს ერთი ნეკნი. 31 მაისს, ბაქოს სასამართლომ მუხთარლის მიუსაჯა წინასწარი სამთვიანი პატიმრობა და ბრალად ედება კონტრაბანდა, საზღვრის უკანონო გადაკვეთა და პოლიციელებისთვის წინააღმდეგობის გაწევა.
აფგან მუხთარლი შესაძლოა, გახდეს წამებისა და არაადამიანური მოპყრობის მსხვერპლი. ეს ფაქტი კიდევ უფრო შემაშფოთებელია, რადგან საფრთხეში აგდებს ათობით აზერბაიჯანელ აქტივისტს, რომლებიც საქართველოში იმყოფებიან. ბევრი დამოუკიდებელი ჟურნალისტი, უფლებადამცველი და სხვა სამოქალაქო აქტივისტი გამოიქცა აზერბაიჯანიდან ბოლო წლების განმავლობაში, რათა გაქცეოდნენ რეპრესიებს, მაგრამ ისინი საკუთარი ქვეყნის საზღვრებს გარეთაც ხდებიან ძალადობის და დევნის მსხვერპლი. მათ იმედი ჰქონდათ, რომ საქართველოში უსაფრთხოდ იქნებოდნენ, მაგრამ ახლა სამშობლოში უკანონოდ იძულებით დაბრუნების მუდმივი შიშით უნდა იცხოვრონ.
მაშინ, როცა აფგან მუხთარლი საქართველოს ხელისუფლებას თავშესაფარს სთხოვდა, იგი გაიტაცეს, აღნიშნული ფაქტი საერთაშორისო სამართლის ნორმათა დარღვევაა. წამება, არაადამიანური და დამამცირებელი მოპყრობა ან დასჯა აკრძალულია ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციის მე-3 მუხლის მიხედვით, რომლის ხელმომწერიც არის საქართველო. კონვენცია ავალდებულებს მის წევრ ყველა ქვეყანას, არ გააძევოს პირი, ექსტრადიცია ან დეპორტაცია არ მოახდინოს ადამიანის იმ ქვეყანაში სადაც მას ემუქრება რომელიმე ზემოთ ჩამოთვლილი ძალადობა. ამდენად, საქართველოს ვალდებულებაა, უზრუნველყოს მის ტერიტორიაზე მცხოვრები აზერბაიჯანელების უსაფრთხოება და აღკვეთოს ნებისმიერი იძულებითი ფორმით მათი სამშობლოში დაბრუნება. აფგან მუხთარლის გატაცების ფაქტი საქართველოს რეპუტაციას ლახავს.
აზერბაიჯანის ხელისუფლება თავდაუზოგავად იბრძვის მის მიმართ კრიტიკულად განწყობილი ადამიანების წინააღმდეგ. ევროპის საბჭოს ადამიანის უფლებათა კომისარმა ნილს მუჟნისკმა 2017 წლის მაისში განაცხადა: „აზერბაიჯანში მდგომარეობა კვლავ შემაშფოთებელი რჩება. 2015 წლის შემდეგ ადამიანის უფლებათა ევროპულს სასამართლოში წარგზავნილ 7 საქმეში ვიყავი ჩართული რომლებიც, ჩემი აზრით, ზუსტად ასახავენ ამ ქვეყანაში არსებულ ადამიანის უფლებების პრობლემებს: გამოხატვის თავისუფლების დარღვევას, არასამთავრობო ორგანიზაციების შეზღუდვას და უფლებადამცველებისა და მათი ადვოკატების მიმართ აშკარა ძალადობას. ამ საქმეებში განმცხადებლები ამჯერად ციხეში აღარ არიან, მაგრამ არ უნდა დავივიწყოთ ისინი, ვინც ჯერ კიდევ პატიმრობაშია ისეთი ბრალდებებით, რომლებიც მოკლებული არიან ყოველგვარ მტკიცებულებას“. საქართველოს აკისრია მორალური პასუხისმგებლობა, შეინარჩუნოს მისი ისტორიული როლი და  შეიფაროს აზერბაიჯანელი დისიდენტები.
მივესალმებით აფგან მუხთარლის „უკანონო გატაცების“ ფაქტზე გამოძიების დაწყებას. იმედი გვაქვს, ის დაადგენს გამტაცებლების ვინაობას და ნათელს მოჰფენს ამ ფაქტში საქართველოს ხელისუფლების შესაძლო როლს. თუ დადგინდება  რომელიმე ქართველი საჯარო მოხელის მონაწილეობა საერთაშორისო სამართლის აღნიშნულ დარღვევის ფაქტში, უნდა დაისაჯოს კანონის შესაბამისად.
საქართველომ მხარი დაუჭირა გაეროს ყველა ბოლოდროინდელ რეზოლუციას უფლებადამცველების შესახებ. ცოტა ხნის წინ, საქართველო იყო იმ ქვეყნებს შორის, რომლებმაც ღრმა შეშფოთება გამოთქვეს უფლებადამცველთა რეპრესიებზე, ზეწოლასა და იძულებით გაუჩინარების ფაქტებთან დაკავშირებით. (რეზოლუცია 34/5, 2017 წლის 23 მარტი, ადამიანის უფლებათა საბჭო, საქართველომ მხარი დაუჭირა მას). საქართველოს მზაობა, დაიცვას ადამიანის ფუნდამენტური უფლებები და თავისუფლებები ამ ეტაპზე რისკის ქვეშ დგას.
წინასწარ მადლობას გიხდით ყურადღებისთვის!
• FIDH - უფლებადამცველების დაცვის ქსელის ობსერვატორის ფარგლებში
• წამების წინააღმდეგ მსოფლიო ორგანიზაცია (OMCT) უფლებადამცველების დაცვის ქსელის ობსერვატორის ფარგლებში

Joint Open Letter of International Organizations about Afgan Mukhtarli’s Abduction to the Prime Minister and Parliament of Georgia
June 9, 2017
Att.: Prime Minister of Georgia, Mr. Giorgi Krvirikashvili
Parliament of Georgia  26, Abashidze Street Kutaisi, Georgia, 4600
6 June 2017
Dear Mr. Krvirikashvili,
We write to express our deepest concern about the abduction of Afgan Mukhtarli, an exiled Azerbaijani journalist, on 29 May in Tbilisi. He went missing after leaving his colleagues in the evening, before resurfacing the following day in Baku in the custody of Azerbaijan’s state border agency.
Mukhtarli reports that he was forced into a car near his home, tied up and beaten. His abductors put a bag over his head and 10,000 euros were stuffed into his pockets while crossing the Azerbaijani border. His lawyer Elchin Sadygov, who managed to visit him in detention, confirmed that he bore the marks of blows to his face and that he may have had one of his ribs broken. On 31 May, a court in Baku sentenced him to a three months’ pre-trial detention while he is now being charged with smuggling, illegal border crossing and violence against police authority.
This disturbing development does not only expose Afgan Mukhtarli to the possibility of torture and a long prison sentence, but also sets a worrying precedent, threatening the security of dozens of other Azerbaijanis living in exile in Georgia. Numerous independent journalists, human rights defenders and other civil society activists fled Azerbaijan in recent years to escape repression, but they are increasingly becoming targets of harassment and persecutions abroad. They were hoping to find a safe haven in Georgia, but must now live with the constant fear of being illegally brought back to their country of origin.
Afgan Mukhtarli’s abduction and illegal deportation to his country while in process of applying for asylum in Georgia is a clear violation of international law. The prohibition of torture, inhuman or degrading treatment or punishment enshrined in Article 3 of the European Convention on Human Rights, to which Georgia is a state party, clearly implies an obligation for each country not to expel, extradite or deport an individual to a state, where he or she faces a real risk of being subjected to this type of treatment. It is therefore Georgia’s responsibility to  guarantee the safety of Azerbaijanis living in its territory and to prevent any forced return to their country.
Afgan Mukhtarli’s abduction is a black stain on Georgia’s reputation as a leader in upholding human rights standards in the Caucasus region. The Azerbaijani authorities are engaged in a relentless war against their remaining critics. The Council of Europe’s Commissioner for Human Rights, Nils Muiznieks, stated in May 2017: “The situation in Azerbaijan continues to worry me. Since 2015, I have intervened before the European Court of Human Rights in seven cases, which are in my view emblematic of the human rights problems of the country: limitations to freedom of expression, shrinking space for NGOs, and official harassment of human rights defenders and their lawyers. While the applicants of the cases I intervened in are no longer in prison, we should not forget all the others who are still detained on charges which defy credibility, often after having expressed critical views against the authorities.” [1] As the neighbour of such a repressive state, Georgia has a moral duty to maintain its historical role of welcoming Azerbaijani dissidents.
We welcome the opening of an investigation into Afgan Mukhtarli’s “illegal abduction”. We hope that it will fully shed light on the abductors’ identities and clarify the potential role of the Georgian authorities in what happened. A clear message needs to be sent regarding that illegal actions of a neighbouring state on Georgian territory will not be accepted, and that any public servant implicated in such grave violations of international law will be held accountable.
Georgia has co-sponsored all recent United Nations resolutions on human rights defenders. Most recently, Georgia was amongst the States expressing grave concern at the United Nations Human Rights Council – of which Georgia is a member – “that the practice of enforced disappearance is often used to repress and intimidate human rights defenders” (resolution 34/5 adopted on 23 March 2017 by the Human Rights Council, with Georgia voting in favour). The credibility of Georgia’s commitment to the protection of fundamental rights and freedoms is hence at stake.
We thank you in advance for the attention you give to our request.
• FIDH, within the framework of the Observatory for the Protection of Human Rights Defenders
• World Organisation Against Torture (OMCT), within the framework of the Observatory for the Protection of Human Rights Defenders