დეკანოზ გიორგი მამალაძის დახურული სასამართლო პროცესი უნდა გაიხსნას
დეკანოზ გიორგი მამალაძის სასამართლო პროცესების მთლიანად დახურვა არ ემსახურება  სისხლის სამართლის პროცესით გათვალისწინებულ   სასამართლო სხდომების დახურვის  ლეგიტიმურ მიზანს.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი ე.წ. „ციანიდის საქმეზე“ იცავს  დეკანოზ გიორგი მამალაძის ინტერესებს და ახორციელებს სასამართლო პროცესის მონიტორინგს. ადამიანის უფლებათა ცენტრი მიიჩნევს, რომ სასამართლო სხდომების მთლიანი დახურვა, არ ემსახურება ლეგიტიმურ მიზანს.
ბრალდების პირველივე მოწმემ მხოლოდ საკუთარ ვარაუდებსა და ეჭვებზე დაფუძნებული ჩვენება მისცა სასამართლოს. ამასთან  მთავარი მოწმის ირაკლი მამალაძის მიმართ გაჟღერებულ იქნა ბრალდება, რომლითაც საგამოძიებო ორგანოები  თავად უნდა დაინტერესებულიყვნენ, რა სახის ინფორმაციას ფლობს და რა  ფაქტობრივ გარემოებებზე ამყარებს საკუთარ ბრალდებას   მსჯავრდებული ირაკლი ფირცხალავა.  ირაკლი ფირცხალავას ინფორმაციით მოწმე ირაკლი მამალაძე წლებია უსაფრთხოების აგენტია და მისი ფსევდონიმია,,პრესა’’.
მიუხედავად პროკურატურის წინააღმდეგობისა, სასამართლომ დააკმაყოფილა ადვოკატების სამართლიანი მოთხოვნა და მოწმედ დაიკითხება მსჯავრდებული ირაკლი ფირცხალავა.
ადამიანის უფლებათა ცენტრს მიაჩნია, რომ სასამართლომ მიიღო სამართლიანი გადაწყვეტილება, როდესაც არ გაიზიარა პროკურატურის პოზიცია, რომ ირაკლი ფირცხალავა, როგორც მსჯავრდებული, ვერ იქნებოდა სასამართლოსთვის სანდო მოწმე.  სასამართლოსთვის არცერთ მტკიცებულებას  არ გააჩნია წინასწარ დადგენილი ძალა.
ბრალდების მხარე  მიზანმიმართულად  ცდილობს, მოწმეთა მხრიდან არ გაჟღერდეს  ბრალდებისთვის არასასურველი ინფორმაცია. არაერთხელ იყო მცდელობა მოწმეთაგან განერიდებინათ დაცვის მხარის  შეკითხვები, რაც არსებითად მნიშვნელოვანია და პირდაპირ უკავშირდებოდა  მოწმის მიერ კონკრეტულ ფაქტობრივი გარემოების დადასტურებას ან უარყოფას. დაფიქსირდა შემთხვევები, როდესაც ერთი უწყების  წარმომადგენელმა მოწმეებმა, რაც ეხებოდა დეკანოზ გიორგი მამალაძის საქმეში აეროპორტში განვითარებულ მოვლენებს, დაცვის მხარის მიერ დასმულ შეკითხვებზე აშკარად ურთიერთგამომრიცხავი პასუხები გასცეს. ამასთან  საქმეზე დაკითხულმა გამომძიებლებმა დამაჯერებლად ვერ ახსნეს, თუ რატომ არ მოხდა დეკანოზის ბარგის ჩხრეკა საერთაშორისო აეროპორტშივე. ასევე დაკითხულ იქნენ გამომძიებლები, რომლებმაც ასევე ვერ ახსნეს თუ რატომ არ ჩატარდა დეკანოზის საცხოვრებელი ბინიდან ამოღებულ იარაღზე დაქტილოსკოპიური ექსპერტიზა ან რატომ არ იქნა აღებული დნმ-ის კვალი, თუნდაც  იმ ვერსიის გადასამოწმებლად,  როდესაც გიორგი მამალაძემ განაცხადა, რომ იარაღი შესანახად მას მთავარმა მოწმემ ირაკლი მამალაძემ გადასცა. დღეის მდგომარეობით დაკითხულია  საპატრიარქოს დაცვის სამსახურის რამოდენიმე თანამშრომელი, რომლებმაც დაადასტურეს, რომ მათ ხშირად ეხმარებოდა მამა გიორგი მამალაძე, ასევე დაადასტურეს, რომ მათ  გერმანიაში საკუთარი ხარჯით უხდებოდათ კვება.  ბრალდების მიერ მოყვანილმა მოწმეებმა ჯვარედინი დაკითხვისას ასევე დაადასტურეს, რომ დეკანოზ გიორგი მამალაძის ხელფასი მისი ,, წმ.იოაკიმესა და ანას’’ სახელობის  კლინიკის დირექტორად დანიშვნისთანავე რამოდენიმეჯერ შემცირდა, ვინაიდან კლინიკა სავალალო ფინანსურ  და მატერიალურ მდგომარეობაში იყო.
ადამიანის უფლებათა ცენტრს მიაჩნია სასამართლო პროცესების დახურვა თავისთავად არ ემსახურება მართლმსაჯულების სისტემისადმი საზოგადოების ნდობის ხარისხის გაზრდას. იმ პირობებში, როდესაც სასამარლო სხდომების დახურვას  წინ უძღვოდა დეკანოზ გიორგი მამალაძის ხმაურიანი დაკავება და გაურკვეველი ბრალის წარდგენა, საზოგადოების შეცდომაში შეყვანა და შემდეგ ბრალის დამძიმება. ადამიანის უფლებათა ცენტრი მიიჩნევს, რომ სასამართლოს შეუძლია საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის 182-ე მუხლის მესამე ნაწილის შესაბამისად  სასამართლო სხდომა მხოლოდ ნაწილობრივად დახუროს.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი მიმართავს სასამართლოს, რომ   რომ დეკანოზ გიორგი მამალაძის საქმეზე სასამართლო პროცესები გაიხსნას. სასამართლოს აქვს პროცესუალური შესაძლებლობა კონკრეტული მტკიცებულებების გამოკვლევისას, რაც შესაძლოა შეიცავდეს ინფორმაციას მესამე პირთა პირადი ცხოვრების შესახებ, ნაწილობრივად დახუროს სხდომა და დაიცვას მათი ინტერესები.  სწორედ მართლმსაჯულების გამჭვირვალობა უზრუნველყოფს სასამართლოსადმი საზოგადოების ნდობის ხარისხის ამაღლებას.

Closing of the court hearings into Deacon Giorgi Mamaladze’s case does not serve the legitimate goal of the court hearings stipulated in the criminal procedure code.
Human Rights Center defends interests of Deacon Giorgi Mamaladze into so-called Cyanide Case and monitors the trials. Human Rights Center believes closing the trials into Giorgi Mamaladze’s case does not serve the legitimate purpose of the criminal procedure code.
The first witness of the prosecutor’s office made a testimony only based on his assumptions and doubts. At the same time, the accusation statement was made against the main witness of the case Irakli Mamaladze, and the investigative bodies had to study what kind of information he possesses, as it was claimed by the convicted Irakli Pirtskhalava. The latter said Irakli Mamaladze was the agent of the security service and his nickname is “press.”
Despite the resistance from the side of prosecutor’s office, the court satisfied the solicitation of the defense lawyers and the convicted Irakli Pirtskhalava will be interrogated as a witness.
Human Rights Center believes the court made fair decision to decline the position of the prosecutor’s office claiming that Irakli Pirtskhalava, being the convicted person, cannot be trustworthy witness for the court. No evidence has preliminarily estimated validity for the court.
The prosecutor’s office purposefully tries to prevent the witnesses from disclosing the information which is inacceptable for them. In several occasions, they tried to decline the questions of the defense side, though they referred to very important issues and aimed to get either confirmation or refusal from the witness about concrete facts or circumstances. In several instances, the witnesses of one of the state institutions gave absolutely controversial answers to the questions of the defense side, which referred to the developments in the airport. The questioned investigators could not clarify why the baggage of Deacon Giorgi Mamaladze was not searched in the Tbilisi International Airport. The investigators also could not clarify why dactyloscopy expertise was not conducted on the guns withdrawn from the deacon’s house to check the version of Giorgi Mamaladze, who claimed that the main witness Irakli Mamaladze had handed those guns to him to keep at home. By now, several employees of the security service of the Patriarchate have been questioned, who confirmed that Giorgi Mamaladze often helped them financially. They also confirmed that they had to fund their meals in Germany from their own money. During the cross-questioning, the witnesses of the prosecutor’s office confirmed that the salary of Deacon Giorgi Mamaladze was several times reduced after he was appointed to the position of the director of the St. Joachim and Hanna Maternity House, because the clinic had grave financial problems.
Human Rights Center believes the closing of the trials does not aim to raise the public trust towards the judiciary system. It is particularly problematic because before the court hearings started, arrest of Deacon Giorgi Mamaladze caused huge public interest, unclear charge was imposed on him and it was attempted to mislead the society. Human Rights Center believes the court may partly close the trials in accordance to the Article 182 Part III of the Criminal Procedure Code.
Human Rights Center appeals the Court to open the trials into Deacon Giorgi Mamaladze’s case for public. The court has procedural ability to partly close the hearings when considering concrete evidence, which may contain the information about private lives of other persons and respect their rights. It is the transparency of judiciary process that ensures raised trust towards judiciary system.