„ოცნებამ“ გაყალბებული საჩივრები დედოფლისწყაროს კომისიიდან უკან გაითხოვა
დედოფლისწყაროს საოლქო საარჩევნო კომისიიდან „ქართულმა ოცნებამ“ დღეს, დილით უკან გაითხოვა ორი საჩივარი, რომლითაც მოთხოვნილი იყო მაჟორიტარული არჩევნების ხმების გადათვლა სოფელ ქვემო ქედში, სადაც „ნაციონალური მოძრაობის“ კანდიდატმა ავთანდილ ხარხელაურმა „ქართული ოცნების“ კანდიდატს გიორგი ხუმარაშვილს არჩევნები 6 ხმით მოუგო.
ცესკო–ს მონაცემებით, ქვემო ქედში ავთანდილ ხარხელაურს – 258 ხმა აქვს (48.04%), გიორგი ხუმარაშვილს კი 252 (46.93%).
დედოფლისწყაროს საოლქო–საარჩევნო კომისიაში გუშინ, საღამოს, „რეგინფოს“ უთხრეს, რომ საჩივრების ავტორები ქვემო ქედის საარჩევნო უბნებზე „ქართული ოცნების“ წარმომადგენლები მანანა ტოხიშვილი და თამარ ბერიანიძე იყვნენ. საჩივრების მიხედვით, აღნიშნული პირები ხმების დათვლის დროს უბანში იმყოფებოდნენ, ხმებს პარალელურ რეჟიმში ითვლიდნენ და მათ მიერ დათვლილი რაოდენობა შემაჯამებელ ოქმში შეტანილ მონაცემებს არ ემთხვევა.
„რეგინფოს“ მიერ არ ინფორმაციის გავრცელების შემდეგ, თამარ ბერიანიძემ წერილობით გვაცნობა, რომ მას არც საუბნო და არც საოლქო კომისიისთვის საჩივრით არ მიუმართავს. „ჩემთვის ცნობილი გახდა, რომ საოლქო კომისიაში საჩივარი შესულია ჩემი სახელით, თითქოს მე დავაფიქსირე დარღვევები ქვემო ქედის N15 საარჩევნო უბანზე, რაც არ შეესაბამება სიმართლეს. საჩივრით არც საუბნო და არც საოლქო კომისიისთვის მე არ მიმიმართავს“, – აღნიშნავს თამარ ბერიანიძე.
დღეს, დილით, დედოფლისწყაროს საოლქო–საარჩევნო კომისიიდან „ქართული ოცნების“ წარმომადგენელმა გიორგი ნასრაშვილმა საჩივრები უკან გაითხოვა. საოლქო კომისიაში დავაზუსტეთ, რომ კომისიაში ტოხიშვილის და ბერიანიძის სახელით საჩივრები გუშინ იგივე პირის, გიორგი ნასრაშვილის მიერ იყო წარდგენილი. ნასრაშვილს საოლქო კომისიაში განუმარტავს, რომ მან საჩივრების წარდგენის და შემდეგ უკან გათხოვის შესახებ დავალება „ქართული ოცნების“ დედოფლისწყაროს შტაბიდან მიიღო.
„რეგინფომ“ პარტია „ქართული ოცნების“ დედოფლისწყაროს შტაბიდან საჩივრების გაყალბებასთან დაკავშირებით კომენტარის მოპოვება ვერ მოახერხა.

Georgian Dream Withdrew Faked Complaints Back from the Dedoplistskaro DEC
Georgian Dream withdrew its two complaints back from the Dedoplistskaro District Election Commission, where they claimed to re-count votes for the majoritarian elections according to which UNM candidate Avtandil Kharkhelauri defeated the GD’s candidate Giorgi Khumarashvili with 6 votes.
According to the Central Election Commission, Avtandil Kharkhelauri gained 258 votes (48.04%) in Kvemo Kedi and Giorgi Khumarashvili gained 252 votes (46,93%).
Dedoplistskaro DEC representatives told Reginfo that complaints to the Commission were lodged by the GD representatives in Kvemo Kedi polling stations Manana Tokhishvili and Tamar Berianidze. According to the complaints, the complaints’ authors observed the counting of the votes in the polling stations, and simultaneously counted the ballot papers too; their result does not coincide with the data recorded in the final protocol.
After Reginfo disseminated information about this fact, Tamar Berianidze sent letter to the online media that she had not lodged any complaints to the PEC or DEC. “I was informed that DEC received a complaint under my signature, according to which I allegedly observed violations in the Precinct # 15 in Kvemo Kedi village that is not true. I appealed neither PEC nor DEC with the complaint,” Tamar Berianidze said.
Later on, Giorgi Nasrashvili, representative of Georgian Dream, withdrew the complaints from the Dedoplistskaro DEC. Reginfo double checked the information and estimated that it was Giorgi Nasrashvili who had filed the complaints on behalf of Tokhishvili and Berianidze to the DEC. Nazrashvili clarified to the DEC members that he had received instructions to lodge and then withdraw the complaints from DEC from the representatives of the GD’s Dedoplistskaro organization.
Reginfo could not interview the representatives of the Dedoplistskaro municipality organization of the Georgian Dream about the faked complaints.